shop.musicserver.cz
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21)

Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21)

Vydáno: 25.01.2023 20:00 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Jaroslav Hrách

Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 285 zahraničních desek. Tohle je finální čtyřicítka a příčky třicet až dvacet jedna.

zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


30. Moderat - MORE D4TA

Moderat - MORE D4TA
Šest let jsme si museli počkat na pokračování hudební mise Moderat. "MORE D4TA" je názornou ukázkou toho, kam se hlavní aktéři během této proluky posunuli. Jejich čtvrtá kolekce staví primárně na modulacích a práci s beaty v kontrastu s vrstvami kláves, terénních nahrávek a vokálů Saschi Ringa. Apparat a Modeselektor jsou funkční celky, jež společně objevují nové možnosti. Na tomto albu potvrzují, že jim to jde. Oproti číselně rozlišeným předchůdcům je tu patrná změna zejména v hloubce textů, které vzešly ze Saschových poznámek a jeho citu pro pozorování okolního dění. Popisuje čas strávený s dcerkou i proměny Berlína. "MORE D4TA" je pevně ukotvená tvůrčí alchymie této trojice, jež je nyní více svá a nestaví tolik na odiv své inspirace. Úspěšně tak zabránila tomu, aby se stala muzejní výkladní skříní taneční elektroniky. (Dan Hájek)


29. Bruce Springsteen - Only the Strong Survive

Bruce Springsteen - Only The Strong Survive
Udělat album coververzí bývá ožehavé a důvodů, proč se někdo k tomuto kroku odhodlá, může být vícero. V případě Bruce Springsteena se ovšem nejedná o nahodilé písně, které v něm tu a tam zarezonovaly, a tak je v době tvůrčí pauzy natočil, ale o velice sympatické koncepční dílo, jež vzdává hold soulovým vzorům z dob jeho mládí. Na albu "Only the Strong Survive" Springsteen zdárně zachytil jiskru, která dělá soul soulem, a písním od takových es jako The Temptations, Commodores nebo Ben E. King vtiskl svůj charismatický vokál. Ušetřil sice na autorské práci, o to více si ovšem dal záležet na svém hlasovém projevu, kterého si jeho fanoušek na novince užije opravdu do sytosti. Jednadvacátá Bossova nahrávka má opravdu duši a rozhodně nejde o zbytečnou výplň v diskografii. (Ondřej Hricko)


Tip Jiřího V. Matýska: Buddy Guy - Blues Don't Lie

 Buddy Guy - Blues Don't Lie
Buddy Guy je jeden z posledních žijících pamětníků zlaté éry chicagského blues. Jen pod svým jménem natočil třiatřicet alb, další pak s jinými umělci, například Junior Wellsem, hostovačky možná ani nelze spočítat. A podstatné je, že i ve svých 86 letech aktivně nahrává a vystupuje. Jeho loňská studiovka "Blues Don’t Lie" ho zachycuje ve skvělé kondici a s obrovskou dávkou energie. Už ten nakažlivý úsměv na obalu, s nímž se dívá na svůj vlastní život. Ačkoliv je v tomto případě Buddy jen performerem a písně na desku si sám nenapsal, odráží se v nich spousta momentů z jeho života. A on to stále podává s obdivuhodnou lehkostí. Když se rozjede sebevědomý bluesový šlapák "House Party" nebo zpovědní "I Let The Guitar Do The Talking", posluchač se až zdráhá uvěřit, že to nezpívá - a nehraje, protože jeho kytarové mistrovství je tu přítomné ve vysoké míře - chlapík, kterému je, tak nějak, o čtyřicet roků míň. Hláška o tom, že věk je jenom číslo, má novou náplň. Jmenuje se Buddy Guy.


28. black midi - Hellfire

Black Midi - Hellfie
Na otázku "Jaká hudba by hrála v pekle, kdyby existovalo peklo?" odpověděli britští inovátoři black midi vyšperkovaným singlem "Welcome to Hell" z loňské nahrávky "Hellfire", na které opět boří hranice hudby. Experimentálně-progresivní rockové album se silným vlivem nového jazzu navazuje na jejich předchozí tvorbu, je však potřeba říct, že přitvrdili a útočí na všechny smysly. Zprvu bolestivý poslech přináší vykoupení v podobě intenzivního zážitku, jen je potřeba tomu jít naproti a nezaleknout se prvních disharmonických kompozic. Je to úderné, nervózní, velmi chaotické, značně kakofonické, občas agresivní, sem tam kabaretní, ale přesto pompézní. "Hellfire" sice není deska pro každého, neboť vyžaduje důkladný a soustředěný poslech, ale přesto by ji měl každý slyšet. (Jaroslav Hrách)


27. Demi Lovato - Holy Fvck

Demi Lovato - Holy Fvck
O Demi Lovato jste možná v posledních letech slyšeli spíše z bulvárů. Předávkování, pobyt v léčebně, zpívání mimozemšťanům nebo genderové tápání. Jenže pokud tyto věci (a tedy i případnou averzi) dáte stranou, zjistíte, že její poslední deska "Holy Fvck" je prostě skvělá. Jistě, můžete namítnout, že Demi se jen svezla na aktuální kytarové, ostřejší vlně, jenže když vezmete v potaz její první dvě (rovněž rockovější) alba, dá toto rozhodnutí dokonalý smysl. Sedí to zkrátka jako vy-víte-co na vy-víte-co. Řvavá "Eat Me" s hostující Royal & The Serpent zaručí pořádnou dávku krve do žil, citlivá "Wasted" chytne za srdíčko. A mezi tím zazní pár řízných hitovek prošpikovaných chytrými sexuálními narážkami. Celá deska díky rychlému tempu a povětšinou kratší stopáži jednotlivých songů kvapně uteče. Takže přehrávejte. Dost možná si totiž pak řeknete, že to bylo k*rva dobré. (David Böhm)


Tip Honzy Průši: Ylayali - Separation

Ylayali - Separation
Za tajemným jménem Ylayali se skrývá Francis Lyons, což je něco jako David Pomahač z Philadelphie trochu říznutý Beckem. Na desce "Separation" se mu daří psát vlastně jednoduché melodie, který ozvláštňuje támhle harfou, jinde houslemi, následně tamburínou nebo zboostrovanou kytarou, případně i lesním rohem. A ta jednoduchá a chytlavá melodie pak díky tomu nástrojovému koření člověka velmi pěkně, nenásilně a harmonicky vtáhne k sobě. A zároveň ho zklidní. U mne hudba Ylayaliho nejlíp funguje po vyčerpávajících přepracovaných dnech, kdy se potřebuju uvolnit. Pak je to přesně ten pravý, jednoduchý, přitom ale ne primitivní, chytlavý ani podbízivý lék, s nímž jsem trávil opravdu hodně hodin většinou cestou z práce.


26. Carly Rae Jepsen - The Loneliest Time

Carly Rae Jepsen - The Loneliest Time
Můžu být osobní? S Carly Rae Jepsen bych se chtěl někdy opít. Ona je jednoduše jako kámoška, co vás chápe a co vám vždycky pomůže. Pohlazením, slovem nebo pěknou písničkou. Zkrátka nejka. "The Loneliest Time" je její šestá řadovka a na první poslech se zdá stejná jako ty předchozí, a to i přes to, že vznikla neplánovaně, během karantén. Jeppo se asi hned tak do nějakých experimentů nevrhne, vždycky bude dělat pop, ale vždycky to bude pop na úrovni. Tady jí navíc pomohli lidi jako Rostam, což předchozí větu jen potvrzuje. Jsou tu tak decentní přesahy kamsi ke dream popu (pilotní singl "Western Wind" produkovaný právě exčlenem Vampire Weekend), k discu ("Beach House" nebo titulní track s jejím krajanem Rufusem Wainwrightem), na několik momentů uslyšíte i ozvěny Daft Punk ("Shooting Star") a nakonec dostanete i ryzí baladu ("Go Find Yourself or Whatever"). Texty řeší - tradičně - vztahy v mnoha podobách, zpěvačka v nich ale jakoby zůstává nad věcí. Carly je prostě kámoška, která navíc dělá dobrou muziku. (David Věžník)


25. Ghost - Impera

Ghost - Impera
Ghost se po skvělém "Prequelle" vrátili ještě silnější. Papa Emiritus IV se svými bezejmennými ghouly servírují na "Impera" svým věrným nablýskaný, pompézní, melodický metal s novým, velkým zvukem. Nahrávka je přímočařejší a přístupnější než ty předchozí a dá se říci, že je přímo stvořená pro stadiony. Za zdánlivě pozitivními, popově laděnými popěvky, odkazujícími se melodikou na osmdesátky, se však ukrývá temné poselství vytažené přímo z pekla, za které by některé blackmetalové kapely upsaly svoji duši. Tobias Forge servíruje jedenáctku skladeb radostně, v okultní rockové laskavosti uvěřitelně a podmanivě. I nadále dokazuje svoji schopnost skládat hymny napěchované satanskou chválou a přitom se dotýkat mainstreamu. Tak moc je celý projekt rafinovaný. Není nakonec sám Tobias onen Ďábel, jenž nás konejší a uklidňuje svojí hrou na flétnu a do toho vypráví znepokojující příběhy o pádech lidského impéria? (Tomáš Rozkovec)


24. Jack White - Entering Heaven Alive

Jack White - Entering Heaven Alive
Pilný Jack White loni vydal hned dvě sólová alba. "Fear Of The Dawn" přineslo převážně tu divokou, experimentální tvář, plnou kytarového běsnění. Druhá placka "Entering Heaven Alive" je téměř dokonalý opak. Skladby se najednou drží jasných struktur s folkovými základy. Prim hraje akustická kytara a aranže se snaží zůstat při zemi bez zbytečných efektů a doplňků. Písničkářství s prvky blues nabízí "All Along The Way", filmovou atmosférou dýchá singl "If I Die Tomorrow" a v této směsici různých žánrových chutí nechybí ani špetka jazzu s výrazným klavírem ("A Madman From Manhattan"). Famózní multiinstrumentalista si hudbu vyloženě užívá a během čtyřiceti minut servíruje své nejpřímočařejší a zároveň nejpřesvědčivější dílo. Jeho bezbřehou radost z hudby nejlépe podtrhují obě verze "Taking Me Back" z loňských alb, které jasně definují rozdílné polohy obou počinů. (Ondřej Kocáb)


23. Korn - Requiem

Korn - Requiem
Občas se mě někdo zeptá: "A co ty tak jako posloucháš?" Odpovídám, že rádio už jsem neměl puštěné několik let a že poslouchám muziku, která se mnou něco dělá, která správně zabrnká na nějakou strunu emocí - radosti, euforie, ale i zmaru a smutku. To je i případ kapely Korn. A její album "Requiem" je přesně ten bublající kotel emocí. Tvrdá hudba, ostré riffy, ale skrz ten špinavý, nehezký nános se ven probojuje i naděje a odpuštění. A Korn jsou v tom opravdu dobří už tři dekády, během nichž jsou hlasem traumatizovaných, jimž dodávají sílu k uzdravení. Protože prošli a procházejí tím stejným, čím jejich posluchači, a umějí to svou tvorbou přesně vyjádřit. (Pavel Parikrupa)


Tip Ondřeje Kocába: Fontaines D.C. - Skinty Fia

skinty fia
Irská post-punková senzace Fontaines D.C. toho za pět let své existence stihla opravdu hromadu. Úspěšný debut "Dogrel" následovala placka "A Hero's Death", která formaci zařadila mezi nejžhavější kytarové zboží Evropy. A loňská deska "Skinty Fia" tento status jen podtrhla. Irové s ní dobyli jak domácí, tak britský trh. Již po skvělých singlech "Jackie DownThe Line", "I Love You" a titulní "Skinty Fia" byla očekávání vysoko, přesto je skupina vedená frontmanem Grianem Chattenem dokázala naplnit a možná i v lecčem předčit. Zpěvákovo básnické pojetí textů, přirovnávané k Peteu Dohertymu, kombinované s jeho chladným projevem dělají Fontaines výjimečnými. Album otevírá naléhavá basová linka v "In ár gCroíthe go deo", písni věnované příběhu Margaret Keane. Gothic rockem nasáklá "Bloomsday" je melancholickým sbohem milovanému Dublinu, výrazně jinou polohu pak nabízí truchlivá balada "The Couple Across The Way" odehraná na akordeon. "Skinty Fia" je deskou plnou bolesti, zloby a hněvu na milovaný domov. Je to zpověď celé jedné irské generace a boj Fontaines D.C. za lepší Irsko.


22. Björk - Fossora

Björk - Fossora
Ještě než vyšla "Fossora", připravila Björk podcast. Před vydáním desáté řadovky připomněla každou z předchozích, mluvila o procesu a inspiraci, která je doprovázela. Když je řeč o inspiraci, ta je na nejnovějším albu všudypřítomná. Björk je nejen inspirována, ale inspiruje i ostatní. Je tu svá a vrací se ke kořenům. "Fossora" je jakousi metaforou znovuzrození. Autorka zde vzdává hold přírodě (psychedelice hub), ale i vlastní matce. To je znát především v písni "Sorrowful Soil", která je úvahou o mateřství a smrti právě její matky. Na ni pak zpěvačka vzpomíná i v kompozici "Ancestress". Björk znovu potvrzuje svou individualitu a jedinečnost. Nechává vyplout na povrch svou dětskou zvídavost a uměleckou sebejistotu. Leckdo by si mohl pomyslet, že tato Islanďanka už nemůže ničím překvapit. To ale ještě neslyšel "Fossoru". (Kateřina Spacek)


21. Harry Styles - Harry's House

Harry Styles - Harry's House
Jeden by si mohl myslet, že po odchodu z One Direction potká Harryho Stylese osud všech jeho předchůdců - zpěvák se dočasně sveze na vlně úspěchu původní formace a brzy zapadne. Třetí kolekce "Harry's House" je ale tak nádherně svébytné, chytlavé, svěží a zároveň originální album, že všechny škarohlídy vyvede z omylu. Jeho zvuk je víceméně popové retro, ale funguje (prodejně i hudebně) lépe než většina soudobých nahrávek ze stejného žánru. Tématem třináctky skladeb je i tentokrát láska, ale mladý Angličan k nim ve studiu přistoupil se stejnou rozverností, s jakou se prezentuje i naživo. A jelikož zvuk příjemně hravých písniček je v jádru nadčasový, lze vcelku spolehlivě usuzovat, že tato povedená deska se jen tak neoposlouchá. (Lukáš Boček)


Tip Dana Hájka: Tom Chaplin - Midpoint

 Tom Chaplin - Midpoint
Jeho sólovky vycházejí zcela nenápadně, avšak pokaždé je to zážitek. Tom Chaplin se svým vokálním umem patří mezi nepřeslechnutelné vokalisty své generace už od dob Keane. Jeho loňská deska "Midpoint" je jiná než prvotina "The Wave". Nikam nechvátá a každý tón nechává dozrát. Prim hrají klavírní balady, v nichž výtečně vyniká autorův falzet, se kterým pracuje v mnoha polohách od krotké andělské síly po napjaté, energií nabité momenty. "Midpoint" nepřekvapivě řeší skutečnosti, které Chaplina v posledních letech potkaly, včetně krize středního věku a jakéhosi prozření toho, čeho dosáhl (i ve svých vztazích). Většinou se tak jedná o velmi civilní témata, se kterými se může ztotožnit i posluchač. A dozrála i práce se zvukovým designem - až komorní pop nabízí nečekané možnosti s variabilitou, členitostí a kontinuitou jednotlivých melodických celků a aranžmá. "Midpoint" by nemělo upadnout v zapomnění.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Beach Boys - Byl zázrak, že jsme v roce 1969 mohli v Československu zahrát
Rozhovory: The Beach Boys - Byl zázrak, že jsme v roce 1969 mohli v Československu zahrát Ve své době se v Americe těšili větší popularitě než The Beatles, vytvořili unikátní sound, posouvali hranice práce ve studiu. The Beach Boys se stali jedním ze symbolů šedesátých let. Už 24. května zamíří na streamovací... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Benson Boone - Fireworks & Rollerblades 8/10
Recenze: Benson Boone na "Fireworks & Rollerblades" ukazuje svůj (nejen) skladatelský talent Americký zpěvák Benson Boone na svém debutu "Fireworks & Rollerblades" pracoval několik let, během nichž sice vydal pár singlů, ale song "Beautiful Things" si nechal až na opravdový start své kariéry. Skladba záhy oběhla celou planetu... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2024 17:00 v sekci Recenze
Připravte se na pražský koncert Bruce Springsteena aneb Bossových sedm strhujících živáků
Nejvíc nej: Připravte se na pražský koncert Bruce Springsteena aneb Bossových sedm strhujících živáků Když na pódium vstoupí Bruce Springsteen s E Street Bandem za zády, začíná zážitek. Ačkoliv letos The Boss oslaví pětasedmdesátiny, nijak nezpomaluje - stále hrává i tříhodinové koncerty. Než vystoupí 28. května v pražských... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Pohled do českých hitparád - 20. týden 2024
Vítěznou Taylor Swift v českém albovém žebříčku stíhá Travis Scott, uspěl i výběr z Eurovize Nejhranější skladbou v českých rádiích zůstává "Lose Control" od Teddyho Swimse, tou nejstreamovanější se stále pyšní Artemas zásluhou "I Like The Way You Kiss Me". Albům počtvrté kraluje Taylor Swift, dotírá na ni ale Travis... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2024 17:30 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 20/2024 - od Billie Eilish přes Slashe po Zayna
Nové desky 20/2024 - od Billie Eilish přes Slashe po Zayna Tento týden vás čeká příval hudebních novinek, kterému vévodí zejména Billie Eilish a její britský kolega Zyan se stylově netradiční nahrávkou. Doprovází je Cage The Elephant, matador Slash, Ani DiFranco, sólovka Beth Gibbons z... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2024 11:00 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Připravte se na pražský koncert Bruce Springsteena aneb Bossových sedm strhujících živáků (23.05.2024 08:00)
- Tajemní Ghost budou strašit v kinech. Film "Rite Here Rite Now" nabídne koncert i něco navíc (12.05.2024 12:47)
- Audio: Fontaines D.C. se vracejí s psychedelickou peckou "Starbuster" (22.04.2024 09:44)
- Bruce Springsteen připravil na duben další výběrovku (06.03.2024 13:02)
- "Čisté zlo," kritizuje frontman Skillet potratovou hymnu Demi Lovato (25.01.2024 12:14)
- Ghost v tichosti vydali výběrovku "13 Commandments", obsahuje i jednu raritu (04.12.2023 19:35)
- Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu (03.12.2023 08:20)
- Video: Björk a Rosalía spolu i proti sobě. Díky AI se v klipu "Oral" mlátí hlava nehlava (22.11.2023 10:41)
- Bruce Springsteen zahraje po dvanácti letech v Praze (31.10.2023 09:01)
- Ghost chystají filmový projekt. Měl by kombinovat koncertní záznam s něčím dalším (13.10.2023 15:22)

ALBUM TÝDNE 21/2024

Billie Eilish
Hit Me Hard And Soft

Už ve dvaadvaceti letech se její polička prohýbá pod tíhou Grammy, Oscarů a mnoha dalších prestižních ocenění. Vstupenky na koncert v Praze, který se uskuteční za více než rok, fanoušci vykoupili za pár minut. Nyní Billie Eilish vyslala do světa své třetí album "Hit Me Hard And Soft".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)
Po 10.06.
Machine Head (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Adele Sia Queen Taylor Swift Bono Rush Kabát Dua Lipa mp3.com Mirai Beyoncé Billie Eilish AC/DC Lady Gaga Nicki Minaj Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu