shop.musicserver.cz
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (15-11)

Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (15-11)

Vydáno: 25.01.2023 08:00 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Jaroslav Hrách

Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 94 domácích (českých a slovenských) desek. Tohle je finální dvacítka a příčky patnáct až jedenáct.

zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


15. The Atavists - Prettier Than You

The Atavists
The Atavists jsou pojem sám o sobě. Fungují deset let, a co vydají, to kritika pochválí. Do hudby vkládají sexy kytarový rock'n'rollový nářez s nádechem let minulých. Za druhou desku získali dvě sošky hudebních cen Anděl (mou pozornost si získali už prvotinou "Bad Times"), se třetí studiovkou "Prettier Than You" to možná bude obdobně. Bizarně až úchylně laděný obal značí, že jde opět o kulišárnu, a to jak hudební, tak vizuální. Album je experimentálnější a náladově často temnější než předchozí řadovky, byť jsou tu tentokrát hosté. Je syrové, zakouřené, žánrově pestré (viz countryovka "Suicide", nekytarovka "Time"), zdánlivě neučesané a špinavé. A taky docela těžké. Přesto jsou po jeho poslechu jasné dvě věci: kytarový mág Michal Pavlíček má dobrého následovníka (Adama Krofiana) a poctivý český rock 'n' roll není mrtvý. (Hana Bukáčková)


Tip Jiřího V. Matýska: Vltava - Spass Muss Immer Sein

Vltava - Spass Muss Immer Sein
Za těch šest let, které uplynuly od vydání předposlední řadovky "Čaroděj", svět hodně potemněl. A je to znát i na aktuální desce hudební skupiny Vltava "Spass Muss Immer Sein". Obal tentokrát nezdobí úsměv, ale člověk se psem ztraceným v mlze, texty šestnácti skladeb nejsou tak veselé. To však neznamená, že by tenhle jedinečný hudební unikát přišel o svou typickou hravost a nadhled. Klezmer, prog-rockové motivy, swing, typická naivita v textech Roberta Nebřenského, vnímání světa jako pohádky, kde je místo na dobro i na zlo, niterné existenciálno a smutná nostalgie - to všechno tady má v barevném a barvitém celku své místo. Koneckonců, on ten titul říká mnohé - sranda musí bejt. Ostatně, i věci, které jsou niterně smutné, lze podat s úsměvem, aby tolik nebolely. Inu, takový už je život. Vltava toho tady nabízí spoustu, a i když je v roce 2022 jiná, je stále stejně skvělá jako vždy.


14. Dunaj - Za vodou

Dunaj - Za Vodou
Legenda brněnské alternativní scény přišla po dvaceti šesti letech s novým studiovým albem "Za vodou". A není náhodou, že s ním boduje. Je totiž něčím, co oni sami muzikanti označují jako Dunaj pro jednadvacáté století. Skupina stále ctí své kořeny pevně dlící v alternativním rocku a podporující jejich signifikantní, minimalistický, vzájemně se proplétající kytarový doprovod. Tato kolekce je malým ohlédnutím či lehkým pomrknutím za skvělou hudební minulostí, ale především je to cesta vpřed mílovými kroky. Ne, není to revoluce, jen evoluce. Tenhle Dunaj mě vážně baví, houpe a unáší kamsi, kde se mi líbí. (Tomáš Rozkovec)


13. Andrea Šulcová - Opportunities

Andrea Šulcová - Opportunities
Seznámení s repertoárem Andrey Šulcové patřilo v uplynulém roce k těm nejpříjemnějším překvapením na tuzemské scéně. Mladá hudebnice, která studovala jazz a poté se věnovala hře na flétnu, přešla k vlastní autorské tvorbě - a dobře udělala. Netají se inspirací v americkém písničkářství, k jejím vzorům patří třeba Norah Jones nebo Alison Krauss, zároveň však do dvanácti anglicky zpívaných songů vnáší svůj vlastní osobitý projev a témata. Čerpá mimo jiné z boje s vážnou nemocí, po jejímž zdolání si ujasnila životní priority. Z výsledné nahrávky produkované Petrem Ostrouchovem proto nevyvěrá smutek, ale hlavně radost ze života a optimismus. Je to účinná medicína nejen pro autorku, ale i pro posluchače. (Josef Martínek)


Tip Honzy Průši: Vladimír Javorský - Ještě je

Vladimír Javorský - Ještě je
Herec Vladimír Javorský je nenápadný introvert. I jako muzikant už ale poměrně dlouho hraje třeba coby host na koncertech Trabandu nebo s Miroslavem Kemelem. V roce 2021 natočil s Igorem Orozovičem silnou charitativní píseň "Hippokratova armáda" a letos konečně uzrál čas na jeho autorskou debutovou desku "Ještě je". Javorský je v mých očích citlivý a vnímavý člověk. Férový a jemný chlap. A jeho skladby jsou přesně takové. Marian Friedl, který nahrávku produkoval a aranžoval, to formuloval slovy, že tu "uslyšíte prostě zpívat duši Vládi Javorského". A těžko bych hledal trefnější přirovnání. Javorského songy mají nádech lidovek, je tu cítit jeho moravská krev. Dál se tu mísí folk s jazzem i šansonem. Texty jsou většinou drobné lyrické básně, s hloubkou nalezenou bystrým a hloubajícím pozorovatelem v běžné denní situaci. A dohromady je to krásná hudba pro večerní rozjímání nebo pro osamocené procházky se sluchátky na uších.


12. Lucie Redlová - Lidová Redlová

Lucie Redlová - Lidová Redlová
Kolekce "Lidová Redlová" Lucie Redlové je důkazem, že jablko nepadá daleko od stromu. V tomto případě lze s jistotou říci, že se valmezská hudebnice přímo potatila. Mnohé ze skladeb na tomto albu totiž nesou otisk toho, co kdysi dělal Vlasta Redl s Hradišťanem. Nutno říci, že jeho dcera to dělá velmi dobře. Z celé sbírky čiší upřímnost, srdečnost a hlavně radost. Pod pláštěm lidového nápěvu citlivě tepe moderní muzikálnost, jež jednotlivým písním vdechuje nový život. Naopak ty autorské se halí do oparu lidového ducha, což činí tuto nahrávku opravdu neotřelou. Rozhodně stojí za poslech. (Tomáš Rozkovec)


11. Lenny - Heartbreak Culture

 Lenny - Heartbreak Culture
Pandemie se podepsala na životě i tvorbě mnoha umělců a Lenny nebyla výjimkou. Na podzim minulého roku ale konečně vydala svou třetí řadovku a odehrála dosud největší koncert v O2 universu. "Heartbreak Culture" sice do světa vyprovázely věty o většímu příklonu k rocku, fanoušci na nahrávce ale najdou starou dobrou Lenny s pop-rockovým zvukem, občas tvrdšími kytarami, ale každopádně sebevědomou moderní produkcí. Absenci většího hitu vynahrazuje vyrovnaná kvalita všech písniček na albu, z nichž některé si přímo říkají o živou podobu. U "Superpower" a "Are You Happy Now?" se bude skvěle pařit a takové "Plastic Flowers" nebo "Lithium" přinesou veselé (v prvním případě) či melancholické (v případě druhém) zklidnění. Je to prostě povedená deska skvělé zpěvačky. (Honza Balušek)


Tip Tomáše Rozkovce: Richard Müller - Čierna labuť biela vrana

Richard Müller - Čierna Labuť Biela Vrana
Richard Müller na řadovce, která vyšla tak nějak v tichosti, překvapil. Vrátil se do vod rockových šansonů a dal vzpomenout na období, kdy nahrával s Hapkou a Horáčkem nezapomenutelné hity, tentokrát vše ve zvukomalebné slovenštině. Pod třinácti songy se podepsali Ondřej Brzobohatý, textař Peter Uličný a tým skvělých muzikantů za pečlivého producentského dohledu Jana P. Muchowa. Všechny nabízejí velmi intimní lyriku, kterou Muller umí podat tak, jako by se posluchači vyzpovídával ze své bolesti. Sděluje jímavé příběhy hořkosladkým humorem, tak jak to umí snad jen on. Výtečné verše, které dokážou chytit za srdce, jsou podpořeny chytlavými melodiemi, jež padnou do ucha na první dobrou. A i když to asi není typické Richardovo album (v podtitulku bych uvedl pro velké kluky a holky), rozhodně by nemělo ujít pozornosti. (Tomáš Rozkovec)


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Fletcher, SaSaZu, Praha, 21.4.2024
Naživo: Fletcher v SaSaZu obstarala zvuk, diváci zase obraz Popová, byť naživo spíše už pop-rocková zpěvačka Fletcher při své první návštěvě Prahy vyprodala klub SaSaZu. Ten nejprve od osmé večer na půl hodinky opanovala alternativně rocková dvojice Arxx z Brightonu, připomínající... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 16:00 v sekci Naživo
Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně
Rozhovory: Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně "Pomíjivost divadla je pro mě někdy bolestná. Oproti tomu kratičká píseň toho může obsáhnout spoustu a zůstane v nás, můžeme si ji zpívat," říká herec a muzikant Igor Orozovič. Svou čerstvě vydanou debutovou desku "Když muž... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 11:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Mark Knopfler - One Deep River 8/10
Recenze: Na "One Deep River" je Mark Knopfler pořád stejně solidní Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 00:00 v sekci Recenze
Grey256 - Tentokrát 8/10
Recenze: Rapper Grey256 na desce "Tentokrát" všem mladým pop-rockerům ukázal, jak se to dělá. A přitom to má jako vedlejšák Grey256 patří mezi spousty mladých rapperů, o nichž na musicserveru kromě pravidelného komentáře hitparád nepíšeme. V redakci totiž nemáme žádného teenagera, který by jim rozuměl. Jednadvacetiletý interpret se nyní rozhodl... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Artemas - I Like The Way You Kiss Me 7/10
Video: Artemas doplnil nejstreamovanější hit v Česku "I Like The Way You Kiss Me" dekadentním klipem Kariéra čtyřiadvacetiletého kypersko-britského hudebníka Artemase nabírá na obrátkách. Už loni si v žebříčcích slušně vedl se singlem "If U Think I'm Pretty", ovšem teprve v březnu vydaný kousek "I Like The Way You Kiss Me" ho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství (25.02.2024 09:00)
- Michal Prokop si na Krásný ztráty Live pozval Richarda Müllera (15.02.2024 17:29)
- České barvy bude na Eurovizi hájit zpěvačka Aiko, nechala za sebou MYDY i Lenny (13.12.2023 17:06)
- The Atavists vydávají na vinylu album nominované na cenu Anděl, pokřtí ho ve čtvrtek v Café V lese (09.12.2023 16:18)
- Recenze: Lenny a Marpo na společném EP "Klenoty" potenciál nenaplnili (07.11.2023 08:00)
- Video: Z nového hitu "My dva" Lenny a Marpa stříkají hektolitry zamilovanosti a spokojenosti (04.11.2023 12:22)
- Video: Lenny a Marpovi vznikly pod rukama "Klenoty", zpěvačka v něm anglicky rapuje (11.10.2023 07:52)
- Brněnský festival BATCH má kompletní program, zahraje i Lenny či Vladimir 518 (29.09.2023 11:58)
- Naživo: "Husličky" Vlasty a Lucie Redlových ukončily letošní Prázdniny v Telči (14.08.2023 21:18)
- Fotogalerie: Poslední den Colours hrál všemi barvami (24.07.2023 10:02)

ALBUM TÝDNE 17/2024

Mark Knopfler
One Deep River

Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se nezměnilo. Díkybohu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)
So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Taylor Swift AC/DC Adele Queen Kabát U2 Sia Rush Bono Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons Themroc
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu