shop.musicserver.cz
Připravte se na pražský koncert Bruce Springsteena aneb Bossových sedm strhujících živáků

Připravte se na pražský koncert Bruce Springsteena aneb Bossových sedm strhujících živáků

Vydáno: 23.05.2024 08:00 v sekci Nejvíc nej - Jiří V. Matýsek | foto: Live Nation

Když na pódium vstoupí Bruce Springsteen s E Street Bandem za zády, začíná zážitek. Ačkoliv letos The Boss oslaví pětasedmdesátiny, nijak nezpomaluje - stále hrává i tříhodinové koncerty. Než vystoupí 28. května v pražských Letňanech, připomeňte si sedm jeho živých desek.

Upozornění: Pražský koncert Bruce Springsteena byl prozatím odložen na blíže neurčený termín.

Pódiová energie Bruce Springsteena a E Street Bandu je proslulá. Přesto, na rozdíl od jiných formací, které tu největší sílu vkládají právě do živého hraní, koncertními nahrávkami docela šetří. Přesněji řečeno - šetří těmi, které zapadají do hlavní linie zpěvákovy diskografie.

Od roku 2014 totiž pod hlavičkou Live Series, dostupné přes jeho oficiální web, vychází poměrně dlouhá řada dalších záznamů. A to jak kompletních koncertů, tak tematických výběrů. Mezi nimi najdeme třeba písně o lásce ("Songs of Love" - 2019), o létě ("Songs of Summer" - 2020), covery ("Songs Under Cover" - ve dvou dílech z let 2019 a 2020) nebo skladby sesbírané na nejrůznějších místech světa ("Songs From Around the World, Vol. 2" z 10. května tohoto roku znamená zatím poslední příspěvek této série).

Klasických živáků proto ve Springsteenově diskografii najdeme pouze sedm. Než rockový velikán 28. května vystoupá na pódium v pražských Letňanech (pár posledních vstupenek na stání i k sezení na tribuně ještě zbývá), pojďme si je ve stručnosti projít.

Live 1975-85

Na první koncertní záznam si fanoušci museli počkat až do listopadu 1986. V té době už byl Bruce stadionovou hvězdou s více než desetiletou, stále stoupající kariérou, za sebou měl sedm studiových alb, včetně komerčního úspěchu s "Born in the U.S.A." A první živá nahrávka tomuto úspěchu odpovídala.

Hudebník dal dohromady hned čtyřicetipoložkový výběr z uplynulých deseti let. Tehdy vyšel jako box pěti vinylů, respektive tří kazet. Už tehdy tisk mluvil o "momumentu" či "bezprecedentní události", The New York Times výsledek o stopáži necelých čtyř hodin popsal jako "ekvivalent epického amerického románu, jehož příběh je vyprávěn negramatickým, drsným slovníkem rockové hudby". Deska skvěle zachycuje živou energii E Street Bandu - jakkoliv je na ní patrná jistá roztříštěnost, časová i prostorová. Po zásluze se stala druhým nejprodávanějších koncertním počinem ve Spojených státech.

Co nevynechat: Dvanáctiminutovou "The River", působivou "War", finále s coverem Toma Waitse "Jersey Girl"


In Concert/MTV Plugged

Další živý materiál se k posluchačům dostal po šesti letech a postarala se o něj - stejně jako u řady jiných umělců na začátku devadesátých let - hudební televize MTV. Ta Springsteena zvěčnila ve své sérii "MTV Unplugged". Škoda jen, že unplugged, tedy akustickou, najdeme na kompletu jen jednu píseň - do té doby nevydanou "Red Headed Woman".

Pak už se k Bossovi připojí skupina najatých muzikantů - E Street Band byl v té době rozpuštěný. Původní chtěla zřejmě MTV skutečně natočit akustický koncert, Springsteen ale nebyl s výkony hráčů spokojený, a tak se rozhodli formát pořadu poněkud nabourat. Repertoár se převážně opírá o tehdy aktuální počiny "Lucky Town" a "Human Touch", což nejsou, upřímně řečeno, ta nejšpičkovější alba, která kdy americký rocker nahrál. Nejlépe proto nakonec funguje pár kousků ze starších desek.

Co nevynechat: Zelektrizovanou "Atlantic City", klasiku "Thunder Road"


Live in New York City

Pod nepříliš nápaditým názvem se skrývá první koncertní film Bruce Springsteena & E Street Bandu. Vznikl pod hlavičkou HBO na posledních dvou zastávkách krátkého turné, na němž Srpringsteen opětovně spojil síly se svou kapelou. Později vyšel - v rozšířené podobě - na DVD a hlavně jako zvukový záznam na dvou CD.

Zajímavostí je debut dvou zbrusu nových písní, které si na své studiové verze počkaly více než deset let - "Land of Hope and Dreams" se objevila na desce "Wrecking Ball" (2012), "American Skin (41 Shots)" v roce 2014 na "High Hopes". Tento živý počin lze zpětným pohledem zhodnotit jako spíše tradiční: zdá se, že Bruce se svou partou si na něm teprve znovu budovali ono typické pouto.

Co nevynechat: Celokapelní verze původně akustických skladeb "Atlantic City" a "Youngstown".


Hammersmith Odeon, London '75

Čtvrtý živák z přehledu se vrací do hluboké minulosti. Záznam z Londýna se datuje do roku 1975 - do doby, kdy se vydavatelství snažilo zpěvákův zásah rozšířit i za oceán. V rukou měl tehdy Springsteen svůj první majstrštyk "Born to Run" a pro E Street Band to byla premiéra na starém kontinentě. Nahrávka energické show od té doby ležela třicet let u ledu. Možná i proto, jak muzikant připomíná ve své autobiografii, že "ať už se stalo cokoli, ten první večer v Hammersmith Odeon se stal jedním z našich legendárních".

Titul "Hammersmith Odeon, London '75'" nakonec vyšel v roce 2006 a nikoliv pouze ve zvukové podobě. Po roce pečlivé práce se podařilo rekonstruovat i obraz, zájemci si díky tomu mohli koncert pořídit i na DVD. Dodnes se jedná o jediný oficiálně vydaný záznam z rané fáze kariéry skupiny. Jde proto o cenný příspěvek do muzikantského příběhu Bruce Springsteena.

Co nevynechat: Výborně vygradovanou úvodní "Thunder Road", energickou směsku "Detroit Medley"


Live In Dublin

Studiovka "We Shall Overcome: The Seeger Sessions" (s reinterpretacemi folkových písní) a na ni navázaný živák "Live In Dublin" představují rozhodně nejmarkantnější odbočku v celé umělcově kariéře. Toho zde doprovází The Session Band - radikální folkový bigband. Na dvouhodinovém záznamu poskládaném ze skladeb natočených na třech koncertech v dublinském divadle The Point se dočkáme jak výrazných úprav klasik ze zpěvákova repertoáru, tak kousků, které nikde jinde nenajdeme.

Irská lidová hudba, country, folk, jazz, nefalšovaná radost z hraní, úžasný pocit bezprostřednosti a hráčské sounáležitosti. Známý repertoár dostal v totálně překopaných aranžích novou energii a z "Live In Dublin" se stala jedna z nejlepších koncertních nahrávek, které kdy The Boss natočil. Pravda, není úplně výstižná, co se hudebního projevu E Street Bandu týče. Springsteenovu muziku, doplněnou o spoustu původně folkových skladeb, ukazuje z úplně jiného úhlu pohledu.

Co nevynechat: "Further On (Up the Road)" je ukázkou oné změny perspektivy, "Open All Night" zase neskrývané muzikantské radosti.


Springsteen on Broadway

Od října 2017 do prosince 2018 uspořádal držitel dvaceti Grammy sérii čítající celkem 236 sólových představení ve Walter Kerr Theatre v New Yorku. Dalších 31 se jich uskutečnilo v roce 2021 v St. James Theatre. "Springsteen on Broadway" nebyl ani tak koncert jako spíše one man show muzikanta, který toho ledacos zažil, má na co vzpomínat a o čem vyprávět. A tak rodák z New Jersey vyprávěl, přemítal a do toho hrál známé hity i mnohdy spíše zapomenuté skladby. Všechny v ořezané verzi, jen s klavírem nebo s kytarou.

Netradiční formát, který nelze považovat za klasický koncertní záznam, ale do našeho výčtu rozhodně patří. Navíc se vedle audio podoby dočkal i vizuálního zvěčnění - jako film ho uvedla streamovací platforma Netflix. Na běžný poslech se více než dvě hodiny převážně mluveného slova mohou zdát příliš dlouhé, jakkoliv jde o vyprávění bezesporu poutavé. Samotná hudební čísla, zjemněná, bez hutného rockového podkladu, jsou ale jednoduše skvělá.

Co nevynechat: Křehkou "Tougher Than The Rest", kde se ke Springsteenovi přidává jeho manželka Patti, "Born in the U.S.A." změněnou v temné akustické blues.


The Legendary 1979 No Nukes Concerts

Zatím poslední vydaná koncertní vzpomínka nezachycuje žádné z jeho aktuálních velmi úspěšných turné, ale obrací se zpátky do archivu. Zaznamenává jeden z klíčových momentů Springsteenovy kariéry, totiž dva koncerty v Madison Square Garden pořádané na podporu organizace MUSE (Musicians Against Nuclear Energy).

Samotná politika jde na tomto materiálu stranou. Zachována naproti tomu zůstává energie muzikanta, který stoupá k vrcholu. Bruce Springsteena měl v té době za sebou čtyři alba, z toho dvě velice úspěšná: řadovky "Born To Run" a "Darkness on the Edge of Town" mu vydláždily cestu ke slávě a repertoár se z většiny opírá právě o ně. Nejsilnější moment ale nakonec stejně nabídne "The River", titulní skladba z následující kolekce, citlivá, emotivní i bolestivá. Nabízí se porovnání s o čtyři roky mladším záznamem z Londýna - a posun slyšíme i cítíme obrovský. Nejenže Springsteen hraje na domácí půdě, ale už není na začátku své cesty, naopak si sahá téměř na vrchol. Prostě E Street Band v plné síle. Poznámka na okraj: I k tomuto koncertu existuje rekonstruovaný obrazový doprovod.

Co nevynechat: "The River" v nesmírně citlivé verzi s výrazným klavírem, "Rosalita (Come Out Tonight)" představuje ukázku vrcholné živé energie kapely.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Prodigy, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 12.6.2024
Naživo: The Prodigy na Rock for People rozpoutali světelné peklo Hned první den hradeckého festivalu sice přišel o jednu z hlavních hvězd - Corey Taylor vynechal Rock for People kvůli nemoci -, legendární britští elektronici se ale svého středečního headlinerského slotu chopili se ctí. The Prodigy... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2024 08:57 v sekci Naživo
Dogstar s debutovým albem "Our Little Visionary" před téměř třiceti lety předběhli dobu
Zaprášenosti: Dogstar s debutovým albem "Our Little Visionary" před téměř třiceti lety předběhli dobu Američtí alternativní rockeři Dogstar se dali dohromady už v roce 1991, o jedenáct let později se rozpadli, ale relativně nedávno ohlásili návrat. A v pátek 14. června zahrají Keanu Reeves, Robert Mailhouse a Bret Domrose na festivalu... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2024 15:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru
Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru Bon Jovi v obležení žen a dívek, tedy normální stav. Jedná se ovšem o hudební novinky, kde jsou jimi Aurora, Charli XCX, Meghan Trainor, Carly Pearce nebo třeba debutující Tems. Vyvažuje to ale trochu Seasick Steve, čeští Priessnitz,... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2024 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
Machine Head, Forum Karlín, Praha, 10.6.2024
Naživo: Machine Head se vrátili ve velkém stylu, se spoustou ohňů a emocí Robb Flynn opět dokázal, že Machine Head nikdo nezničí, ani oni sami. Po těžkých obdobích se vrátili s novou energií a v pražském Foru Karlín předvedli strhující koncert. Propracovaná světelná a ohňová show, skvělý zvuk a... čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 14:30 v sekci Naživo
RAYE - Genesis. 10/10
Video: Ze sedmiminutového opusu "Genesis." od RAYE se tají dech RAYE si svou tvůrčí svobodu očividně užívá na maximum. Své debutové album "My 21st Century Blues", které loni vydala pod nezávislým labelem Human Re Sources, minulé září předvedla s doprovodem orchestru a gospelového sboru... čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 09:15 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bruce Springsteen odložil pražský koncert až na červen 2025 (03.06.2024 11:33)
- Koncert Bruce Springsteena v Letňanech je odložen (26.05.2024 19:18)
- Bruce Springsteen připravil na duben další výběrovku (06.03.2024 13:02)
- Bruce Springsteen zahraje po dvanácti letech v Praze (31.10.2023 09:01)
- Recenze: "GRRR Live" konzervuje živou energii The Rolling Stones na věčné časy. Znovu, ale stále skvěle (25.02.2023 10:30)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Rolling Stones vydají živák "Live Grrr!". Záznam vystoupení k 50. výročí je plný hvězdných hostů (01.12.2022 17:26)
- Bruce Springsteen chystá box nevydaných nahrávek a láká na pokračování alb s covery (28.11.2022 07:54)
- Recenze: Soulman Springsteen je na "Only The Strong Survive" pouze za zpěváka. Staré pecky mu ale sedí náramně (21.11.2022 00:00)
- Nové desky 45/2022 - od Louise Tomlinsona přes Bruce Springsteena po Black Eyed Peas (16.11.2022 17:30)

ALBUM TÝDNE 24/2024

Twenty One Pilots
Clancy

Twenty One Pilots neboli Tyler Joseph a Josh Dun z města Columbus v Ohiu na své sedmé studiovce "Clancy" rozvíjejí mysteriózní příběh návratu jistého Clancyho do postapokalyptického města zvaného Dema ve světě Trench. Pokud vám tato slova nedávají smysl, vůbec to nevadí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 13.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
Pá 14.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
So 15.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
Po 17.06.
Alice Cooper (US) (enteria Arena, Pardubice)
Po 17.06.
Ty Segall (US) (Roxy, Praha)
Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (SaSaZu, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Sia Rush Bono mp3.com Taylor Swift Mirai Kabát Billie Eilish Lady Gaga Lucie Vondráčková Queen Beyoncé Dua Lipa Adele AC/DC Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe