shop.musicserver.cz
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6)

Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6)

Vydáno: 26.01.2023 12:15 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Jaroslav Hrách

Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 94 domácích (českých a slovenských) desek. Tohle je finální dvacítka a příčky deset až šest.

zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


10. Lazer Viking - Tunnel Vision

Lazer Viking - Tunnel Vision
Jakub Kaifosz aka Lazer Viking na desce "Tunnel Vision" došel k bodu, kdy potřeboval na chvíli odstřihnout svou hudební minulost a vrhnout se do zcela jiného teritoria. Balanc tvořený z tanečního power popu a syrového new wave v producentské režii Tomáše Havlena z Post-hudby je trefou do černého. Na jednu stranu to zní bláznivě, cool a bere si nemálo ze současných retro trendů, ona hudební rozvernost je ale v ostrém kontrastu ke všudypřítomné temné poetice textů. Ve druhém sledu byly zachovány ony charakteristické rysy, které tvoří právě neoblomnou auru tvorby značky Lazer Viking. Bez ní by to vlastně nemohlo fungovat, zbylo by pouhé beztvaré povyražení. Tento ostrý střih dodává nahrávce "Tunnel Vision" neodolatelné kouzlo momentu, energii a neokoukanost Jakubovy tvůrčí cesty. Synťáky nahradily kytary a jejich hra šlape na potemnělém tanečním parketu. Posluchače snadno svede k maximálnímu tanečnímu nasazení a vzápětí ho vymáchá i v dřeni emocí. (Dan Hájek)


Tip Davida Věžníka: lobbyboy&saab900turbo

lobbyboy&saab900turbo - Macocha
Jestli je nějaký žánr, na kterém se v redakci dlouhodobě nedokážeme shodnout, je to rap. Nejasný vztah k tomuto de facto mainstreamovému a zároveň stále undergroundovému stylu ostatně odráží i tento žebříček. Z hromady nabízeného zboží se nám tak daří spíše vyzobávat náhodné kousky. Mně se takhle díky podcastu Rapspot podařilo vyzobnout dvojici rapperek, kterou tvoří Kateřina Konvalinová a Erika Velická a která si říká trochu krkolomně lobbyboy&saab900turbo. Loni vydaly dvě ípíčka - "EP Z lásky" a "Macocha" - a každým trochu jinak ukázaly, že český rap není jen Milion+ na jedné straně a, s prominutím, Kapitán Mr*ka Demo na druhé. Na první poslech trochu připomínají Brňandy z Čokovoko, jsou ale, řekněme, daleko umělečtější a v textech se věnují mnohem závažnějším tématům feminismu, sexismu, násilí a postavení žen ve společnosti. "Bavila nás představa drzých cácor, které říkají, co se nemá, a nejsou příjemný oku," říkají a mě baví to, co dělají. I když to není příjemný poslech. Jo, a taky dělají skvělý klipy.


9. Marie Kieslowski - Je všechno dobrý?

Marie Kieslowski - Je všechno dobrý?
Marie Kieslowski se minulý rok vrhla na sólovou dráhu. Muzikantka, známá z dua Kieslowski (kde se spojila s další výraznou postavou tuzemské scény Davidem Pomahačem) či z oceňovaného hudebního velkoprojektu Zvíře jménem Podzim, připravila s producentem Ondřejem Mikulou (Aid Kid) deset písní nabízejících neskutečně pestrou žánrovou paletu. "Je všechno dobrý?" se začalo rodit již před lety a odráží se v něm všechny autorčiny prožitky z posledních let, od narození dětí až po lockdown. Přestože za albem nestojí žádní koncept, drží krásně pohromadě. Většina skladeb nechává vyniknout především Mariin silný vokál. Se žánry se dost střídají také nálady. Od melancholických skladeb jako "Stín" či "Silnice k nám" se dokáže přenést k tanci vyzývající "Lou Lou". Nechybějí ani hosté. Hned titulní singl obohatila Klára Vytisková, dále se objeví cellistka Terezie Kovalová a v závěrečné instrumentálce "Etuda I." klavír Marie Kieslowski nádherně souzní s hlasem a kytarou Lenky Dusilové. Na tomto debutu je opravdu všechno dobrý. (Ondřej Kocáb)


Tip Dana Hájka: Papalescu2 - Homework2

Papalescu2- Homework2
Od momentu, kdy Miki Papež se svými pastelkami bouchal o stůl do rytmu "Autobahn" od Kraftwerk, už stihlo utéct nemálo času. Stal se z něj zručný bubeník, který si prošel několika projekty. Tím nejhlavnějším však zůstává Papalescu2, kde mu je rovnocenným parťákem Moimir Papalescu. Jejich druhé album "Homework2" je tak již více Mikiho dílem. Ve velké míře si vyzkoušel práci s klávesami, včetně těch modulárních, a už pokukuje i po hře na kytaru, která tu na několika místech zní. Výsledná kolekce sice neopouští jejich svět elektroniky a krautrocku, ale zdá se být barvitější (v kontrastu k černobílému vizuálu Libuše Vendlové). Sem tam se vedle zmíněných kytarových kudrlinek objevují i vokodéry a důmyslnější práce s designem melodických linek. Nechybí ani letitý kooperátor Leo Stevenson, zde propůjčil svůj nezaměnitelný hlas skladbám "Endless" a "Spirit Of The Age", jež má drobet poetiky z Joy Division. "Homework2" je členitějším a důstojným následovníkem prvotiny "Das Teleskop".

8. Letní kapela - Letní kapela

Letní kapela - Letní kapela
V hudební branži se málokomu podaří odejít na vrcholu, jako se to povedlo (původně) jesenickým Priessnitz na desce "Beztíže" s následnými skvělými koncerty. Kapela už dopředu hlásila, že je to s pravděpodobností hraničící s jistotou její labutí píseň, leader a hlas formace Jaromír Švejdík ale samozřejmě skládat písně a muzicírovat nepřestal. Původně jen pro radost si s kamarády začali brnkat u táboráku a staré hudební jistoty občas prokládali i novinkami. Naštěstí se rozhodli tyto písničky zvěčnit i pro nás ostatní, a tak vznikla intimní, propracovaná, ale vlastně jednoduchá nahrávka, do které se můžete ponořit, nechat se jí unášet a zároveň si se Švejdíkem prozpěvovat vzletné melodie. Melancholické texty plné ne zrovna optimistických příběhů náladu skvělého alba jen dovršují. (Honza Balušek)


7. Markéta Irglová - Lila

Markéta Irglová - Lila
Markéta Irglová nepatří ke tvůrkyním, které by s novou hudbou spěchaly. Také v případě své třetí sólové desky "Lila" si česká držitelka Oscara žijící na Islandu počkala, až načerpá nové životní zkušenosti, které bude moci do písní promítnout - trvalo to tentokrát osm let. Křehká interpretka zůstává věrná svému muzikantskému cítění a předkládá skladby něžné a jemné, s duchovním přesahem. Hledá v nich rovnováhu mezi životem umělkyně a tím rodinným. Oduševnělým albem volně navazuje na své předešlé řadovky "Anar" a "Muna", a završuje tak vydařenou trilogii, která potěší všechny citlivé duše. (Josef Martínek)


6. Kalle - Under the Black Moss

Kalle - Under the Black Moss

Třetí deska od Kalle je snad tím nejlepším, co tahle manželská dvojice stvořila. Neuvěřitelně silná atmosféra nechává člověka poslouchat tu nahrávku až s posvátným soustředěním. Je v tom skoro jakási tajemná mystika nebo kouzla, křehkost se tu snoubí s temnotou, světlo se stínem a posluchač prochází severskou krajinou červených jezer. Tohle si nejde pustit jako kulisu. Podobně si se mnou před lety hrávala Khoiba a jsem rád, že se ty hrátky takhle přeneseně vracejí. Až pojedu zase do Skandinávie, je mi jasné, co tam budu poslouchat. (Honza Průša)


Tip Hany Bukáčkové: Deaf Heart - Curse of The Sophomore Album

Deaf Heart - Curse of The Sophomore Album
Deaf Heart patří k pomyslným černým koňům domácí stáje a jsou můj osobní objev roku 2020, kdy vyšel energií nadupaný debut. "Soft Heart Attack" na mě působil vyzrále, suverénně, syrově a od těchhle poměrně nevycválaných rokenrolových spratků sebevědomě. Ve stejném duchu se nese i druhá řadovka "Curse of The Sophomore Album". Je vyrovnaná, nic nevyčnívá, celá svižně odsýpá a vy máte tendenci si neustále do rytmu podupávat. Songy vznikly za covidu, po nocích, kdy hlavní autorské duo spolubydlelo a tvořilo. Věčnou obsahovou inspirací jsou vztahy a peripetie s nimi. Ve zvuku jsou i hračičkové, nebojí se zapojit netradiční ruchy. "Zzz" se promění v pomyslný ďáblův výkřik (obálka desky je na poměry celkem neplánovaně pekelná) a konec naopak v chrápání. V úvodu následné "I am the Sword" je slyšet skřípající otevírání dveří, v "Black Magic" cinkne zvonek, ... Je to hypnotická kytarovka, která mi projevem trochu připomíná Red Hot Chili Peppers. Jako byste naslouchali kazateli - charismatickému zastřenému barytonu Thomase, jenž v sobě zrcadlí závan poctivosti, hudby a ne ledabyle poskládaných syntetických tónů.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Mikolas Josef - Boys Don't Cry 9/10
Video: Mikolas Josef se vrací. Klip ke světově znějícímu singlu "Boys Don't Cry" láká na dlouho očekávané album Mikolas Josef je zpátky. Na rozdíl od všech velkolepých plánů, o kterých jsme si před lety povídali v obsáhlém rozhovoru, musel (podobně jako mnozí další) místo vydávání nových skladeb a cestování po světě ubrat plyn. Protože... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 13:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 11. týden 2023
Miley Cyrus přidala k prvnímu místu rádiového žebříčku ještě třetí příčku v albech Hned dvakrát se tento týden ocitla Miley Cyrus na stupních vítězů tuzemských hitparád. V rádiích kraluje se singlem "Flowers" již šest týdnů v řadě, v albech nově odstartovala s počinem "Endless Summer Vacation" na bronzové pozici.... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Mike Shinoda, Kailee Morgue - In My Head 7/10
Video: Mike Shinoda řve "In My Head" pro šestý "Vřískot" Šestý díl jakékoli filmové série si přímo říká o to, že bude nekoukatelný, v případě aktuálního pokračování snímku "Vřískot" právě s číslovkou šest v názvu ale toto pravidlo úplně neplatí. Filmové databáze ukazují... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 12:10 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Lazer Viking a Vellocet Roll budou v sobotu řádit v Kabinetu Múz (09.02.2023 15:56)
- Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna (31.01.2023 08:30)
- Video: Deaf Heart vzpomínají na město "Adelaide" klipem z Prahy (30.01.2023 19:09)
- Naživo: Anděl se vrátil do Prahy. Markéta Irglová si získala publikum písněmi i kouzlem osobnosti (21.12.2022 18:14)
- Fotogalerie: Letní kapela představila debutovou desku ve vyprodaném Jazz Tibet Clubu (19.12.2022 11:12)
- Recenze: "Je všechno dobrý?" ptá se na svém debutu Marie Kieslowski. A my odpovídáme: "Je to výborný" (19.12.2022 00:00)
- Recenze: Lazer Viking na "Tunnel Vision" smutní pod blikajícími neony tanečních klubů (15.12.2022 16:30)
- Lazer Viking přestavuje "Tunnel Vision", plnokrevnou rock'n'rollovou desku bez jediného kytarového riffu (28.10.2022 15:19)
- Recenze: Markéta Irglová albumom "Lila" uzavrela trilógiu o zrení človeka (27.09.2022 19:00)
- Video: Marie Kieslowski chystá sólovku. Do písně "Je všechno dobrý?" zapojila celou rodinu (18.09.2022 16:28)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Beyoncé Adele Kryštof Coldplay Rihanna Lucie Vondráčková AC/DC Ewa Farna Miley Cyrus Sia Viktor Sheen BTS Mirai The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu