shop.musicserver.cz
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6)

Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6)

Vydáno: 26.01.2023 12:15 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Jaroslav Hrách

Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 94 domácích (českých a slovenských) desek. Tohle je finální dvacítka a příčky deset až šest.

zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


10. Lazer Viking - Tunnel Vision

Lazer Viking - Tunnel Vision
Jakub Kaifosz aka Lazer Viking na desce "Tunnel Vision" došel k bodu, kdy potřeboval na chvíli odstřihnout svou hudební minulost a vrhnout se do zcela jiného teritoria. Balanc tvořený z tanečního power popu a syrového new wave v producentské režii Tomáše Havlena z Post-hudby je trefou do černého. Na jednu stranu to zní bláznivě, cool a bere si nemálo ze současných retro trendů, ona hudební rozvernost je ale v ostrém kontrastu ke všudypřítomné temné poetice textů. Ve druhém sledu byly zachovány ony charakteristické rysy, které tvoří právě neoblomnou auru tvorby značky Lazer Viking. Bez ní by to vlastně nemohlo fungovat, zbylo by pouhé beztvaré povyražení. Tento ostrý střih dodává nahrávce "Tunnel Vision" neodolatelné kouzlo momentu, energii a neokoukanost Jakubovy tvůrčí cesty. Synťáky nahradily kytary a jejich hra šlape na potemnělém tanečním parketu. Posluchače snadno svede k maximálnímu tanečnímu nasazení a vzápětí ho vymáchá i v dřeni emocí. (Dan Hájek)


Tip Davida Věžníka: lobbyboy&saab900turbo

lobbyboy&saab900turbo - Macocha
Jestli je nějaký žánr, na kterém se v redakci dlouhodobě nedokážeme shodnout, je to rap. Nejasný vztah k tomuto de facto mainstreamovému a zároveň stále undergroundovému stylu ostatně odráží i tento žebříček. Z hromady nabízeného zboží se nám tak daří spíše vyzobávat náhodné kousky. Mně se takhle díky podcastu Rapspot podařilo vyzobnout dvojici rapperek, kterou tvoří Kateřina Konvalinová a Erika Velická a která si říká trochu krkolomně lobbyboy&saab900turbo. Loni vydaly dvě ípíčka - "EP Z lásky" a "Macocha" - a každým trochu jinak ukázaly, že český rap není jen Milion+ na jedné straně a, s prominutím, Kapitán Mr*ka Demo na druhé. Na první poslech trochu připomínají Brňandy z Čokovoko, jsou ale, řekněme, daleko umělečtější a v textech se věnují mnohem závažnějším tématům feminismu, sexismu, násilí a postavení žen ve společnosti. "Bavila nás představa drzých cácor, které říkají, co se nemá, a nejsou příjemný oku," říkají a mě baví to, co dělají. I když to není příjemný poslech. Jo, a taky dělají skvělý klipy.


9. Marie Kieslowski - Je všechno dobrý?

Marie Kieslowski - Je všechno dobrý?
Marie Kieslowski se minulý rok vrhla na sólovou dráhu. Muzikantka, známá z dua Kieslowski (kde se spojila s další výraznou postavou tuzemské scény Davidem Pomahačem) či z oceňovaného hudebního velkoprojektu Zvíře jménem Podzim, připravila s producentem Ondřejem Mikulou (Aid Kid) deset písní nabízejících neskutečně pestrou žánrovou paletu. "Je všechno dobrý?" se začalo rodit již před lety a odráží se v něm všechny autorčiny prožitky z posledních let, od narození dětí až po lockdown. Přestože za albem nestojí žádní koncept, drží krásně pohromadě. Většina skladeb nechává vyniknout především Mariin silný vokál. Se žánry se dost střídají také nálady. Od melancholických skladeb jako "Stín" či "Silnice k nám" se dokáže přenést k tanci vyzývající "Lou Lou". Nechybějí ani hosté. Hned titulní singl obohatila Klára Vytisková, dále se objeví cellistka Terezie Kovalová a v závěrečné instrumentálce "Etuda I." klavír Marie Kieslowski nádherně souzní s hlasem a kytarou Lenky Dusilové. Na tomto debutu je opravdu všechno dobrý. (Ondřej Kocáb)


Tip Dana Hájka: Papalescu2 - Homework2

Papalescu2- Homework2
Od momentu, kdy Miki Papež se svými pastelkami bouchal o stůl do rytmu "Autobahn" od Kraftwerk, už stihlo utéct nemálo času. Stal se z něj zručný bubeník, který si prošel několika projekty. Tím nejhlavnějším však zůstává Papalescu2, kde mu je rovnocenným parťákem Moimir Papalescu. Jejich druhé album "Homework2" je tak již více Mikiho dílem. Ve velké míře si vyzkoušel práci s klávesami, včetně těch modulárních, a už pokukuje i po hře na kytaru, která tu na několika místech zní. Výsledná kolekce sice neopouští jejich svět elektroniky a krautrocku, ale zdá se být barvitější (v kontrastu k černobílému vizuálu Libuše Vendlové). Sem tam se vedle zmíněných kytarových kudrlinek objevují i vokodéry a důmyslnější práce s designem melodických linek. Nechybí ani letitý kooperátor Leo Stevenson, zde propůjčil svůj nezaměnitelný hlas skladbám "Endless" a "Spirit Of The Age", jež má drobet poetiky z Joy Division. "Homework2" je členitějším a důstojným následovníkem prvotiny "Das Teleskop".

8. Letní kapela - Letní kapela

Letní kapela - Letní kapela
V hudební branži se málokomu podaří odejít na vrcholu, jako se to povedlo (původně) jesenickým Priessnitz na desce "Beztíže" s následnými skvělými koncerty. Kapela už dopředu hlásila, že je to s pravděpodobností hraničící s jistotou její labutí píseň, leader a hlas formace Jaromír Švejdík ale samozřejmě skládat písně a muzicírovat nepřestal. Původně jen pro radost si s kamarády začali brnkat u táboráku a staré hudební jistoty občas prokládali i novinkami. Naštěstí se rozhodli tyto písničky zvěčnit i pro nás ostatní, a tak vznikla intimní, propracovaná, ale vlastně jednoduchá nahrávka, do které se můžete ponořit, nechat se jí unášet a zároveň si se Švejdíkem prozpěvovat vzletné melodie. Melancholické texty plné ne zrovna optimistických příběhů náladu skvělého alba jen dovršují. (Honza Balušek)


7. Markéta Irglová - Lila

Markéta Irglová - Lila
Markéta Irglová nepatří ke tvůrkyním, které by s novou hudbou spěchaly. Také v případě své třetí sólové desky "Lila" si česká držitelka Oscara žijící na Islandu počkala, až načerpá nové životní zkušenosti, které bude moci do písní promítnout - trvalo to tentokrát osm let. Křehká interpretka zůstává věrná svému muzikantskému cítění a předkládá skladby něžné a jemné, s duchovním přesahem. Hledá v nich rovnováhu mezi životem umělkyně a tím rodinným. Oduševnělým albem volně navazuje na své předešlé řadovky "Anar" a "Muna", a završuje tak vydařenou trilogii, která potěší všechny citlivé duše. (Josef Martínek)


6. Kalle - Under the Black Moss

Kalle - Under the Black Moss

Třetí deska od Kalle je snad tím nejlepším, co tahle manželská dvojice stvořila. Neuvěřitelně silná atmosféra nechává člověka poslouchat tu nahrávku až s posvátným soustředěním. Je v tom skoro jakási tajemná mystika nebo kouzla, křehkost se tu snoubí s temnotou, světlo se stínem a posluchač prochází severskou krajinou červených jezer. Tohle si nejde pustit jako kulisu. Podobně si se mnou před lety hrávala Khoiba a jsem rád, že se ty hrátky takhle přeneseně vracejí. Až pojedu zase do Skandinávie, je mi jasné, co tam budu poslouchat. (Honza Průša)


Tip Hany Bukáčkové: Deaf Heart - Curse of The Sophomore Album

Deaf Heart - Curse of The Sophomore Album
Deaf Heart patří k pomyslným černým koňům domácí stáje a jsou můj osobní objev roku 2020, kdy vyšel energií nadupaný debut. "Soft Heart Attack" na mě působil vyzrále, suverénně, syrově a od těchhle poměrně nevycválaných rokenrolových spratků sebevědomě. Ve stejném duchu se nese i druhá řadovka "Curse of The Sophomore Album". Je vyrovnaná, nic nevyčnívá, celá svižně odsýpá a vy máte tendenci si neustále do rytmu podupávat. Songy vznikly za covidu, po nocích, kdy hlavní autorské duo spolubydlelo a tvořilo. Věčnou obsahovou inspirací jsou vztahy a peripetie s nimi. Ve zvuku jsou i hračičkové, nebojí se zapojit netradiční ruchy. "Zzz" se promění v pomyslný ďáblův výkřik (obálka desky je na poměry celkem neplánovaně pekelná) a konec naopak v chrápání. V úvodu následné "I am the Sword" je slyšet skřípající otevírání dveří, v "Black Magic" cinkne zvonek, ... Je to hypnotická kytarovka, která mi projevem trochu připomíná Red Hot Chili Peppers. Jako byste naslouchali kazateli - charismatickému zastřenému barytonu Thomase, jenž v sobě zrcadlí závan poctivosti, hudby a ne ledabyle poskládaných syntetických tónů.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mirai - TOMODACHI 5/10
Recenze: Album "TOMODACHI" zachycuje Mirai v období tvůrčí krize Také na své čtvrté studiovce pokračují Mirai v tradici japonských názvů, na hitový standard předešlých počinů ale novinka "TOMODACHI" nenavazuje. Muzikanti říkají, že si na této desce hrají, spíše se ale zdá, že zkrátka... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2024 16:30 v sekci Recenze
Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (2/2)
Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (2/2) Když fiedlerskému zemřel otec, vydal se s Marcellem do Alp a tam společně pracovali na desce, která je jiná. Těžká. Bolavá. Obtížně šlo přistoupit i k rozhovoru - jak se chcete s cizím člověkem bavit o něčem tak osobním? Jak se... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2024 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let Velmi smutnou zprávu dnes musela na sociálních sítích sdělit kapela Maxim Turbulenc. V pouhých třiapadesáti letech totiž v noci zemřel Daniel Vali, zpěvák a asi nejznámější tvář tohoto seskupení. Podle informací CNN Prima News... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 17:00 v sekci Novinky
Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2)
Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2) Když fiedlerskému zemřel otec, vydal se s Marcellem do Alp a tam společně pracovali na desce, která je jiná. Těžká. Bolavá. Obtížně šlo přistoupit i k rozhovoru - jak se chcete s cizím člověkem bavit o něčem tak osobním? Jak se... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Die Antwoord, Forum Karlín, Praha, 11.4.2024
Naživo: Die Antwoord přivezli do Fora Karlín nenápaditou a krátkou show Jihoafričtí Die Antwoord měli po desce "House Of Zef" skončit a přenechat vládu nad rave hudbou mladším. Inu, nestalo se tak, trio ve složení Ninja, Yolandi Visser a DJ God zahájilo další turné "Reanimated", s nímž zavítalo do... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 20:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Elektrïck Mann mají s Markétou Irglovou "Problém". Po spolupráci mají "cucflek na péru" (09.04.2024 19:56)
- Marie Kieslowski vydává sólovou desku konečně na CD i LP a se třemi novými písničkami (22.02.2024 08:09)
- Nové desky 7/2024 - od Jennifer Lopez přes Idles po Jasona Derula (21.02.2024 22:39)
- Rock for People zve na vánoční koncertní večírek na podporu neziskové organizace Konsent (15.11.2023 13:56)
- Video: Hudební světy skupin The Silver Spoons a Deaf Heart se opět spojily. Píseň "That Girl" rozebírá toxické vztahy (10.11.2023 18:47)
- Iggy Mayerov servírují na EP "Lovesick" v produkci Lazer Vikinga strachy i křehkosti duše (29.10.2023 19:05)
- Video: Václav Neckář je "Snílek". K natáčení nové písně si pozval Letní kapelu Jaromíra Švejdíka (29.09.2023 20:09)
- Fotogalerie: Vydavatelství Indies Scope Records představilo nabitý podzim plný novinek (15.09.2023 08:00)
- Na oslavě 150. vydání magazínu Full Moon zahrají Amelie Siba, Fvck_Kvlt a Kalle (14.09.2023 17:47)
- Rozhovory: Lazer Viking - Ceny mají jen takovou váhu, jakou jim dá člověk, který je obdrží (06.08.2023 09:00)

ALBUM TÝDNE 15/2024

Conan Gray
Found Heaven

Americká popová hvězdička Conan Gray přichází se svou už třetí řadovkou "Found Heaven". Pětadvacetiletý zpěvák se drží svých obvyklých témat, jako jsou vztahy a láska, přesto se novinka jeho předchozí tvorbě vymyká. Baví svým osmdesátkovým nádechem a také energičností a dravostí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Themroc Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Queen Adele Kabát AC/DC U2 Sia Beyoncé Bono Rush Taylor Swift Liam Gallagher Imagine Dragons Lady Gaga Linkin Park Skyline
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu