Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Retromakrorecenze "Biorytmů" Tata Bojs

Retromakrorecenze "Biorytmů" Tata Bojs

Vydáno: 29.11.2019 08:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: Lukáš Kadeřábek

"Biorytmy" se konečně dočkaly své vinylové edice. Ta vyšla na počátku listopadu a tvoří ji dvě zelenkavé desky. Tata Bojs toto své staronové dítko v prosinci hned třikrát pokřtí, a tak jsme se v redakci vydali na cestu časem a album podrobili makrorecenzi.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Tata Bojs - Biorytmy
© facebook interpreta
Tata Bojs jsou s námi už třicet let. Při té příležitosti loni v pražském DOXu připravili výstavu "TATA 30JS", tu letos zrekapituloval knižní "Tatalog". Kromě toho postupně vycházejí vinylové reedice jejich starších nahrávek. Po "Futuretru" a "Nanoalbu" teď uzrál čas na "Biorytmy", album, na kterém dvojici Milan Cais a Mardoša doplnil kytarista Maťo Mišík. A hity "Tanečnice" nebo "Attention aux hommes!" se staly v podstatě trvalkami koncertních setlistů. "Nové album je tak přirozeným pokračovatelem 'Futuretra', jen je zvukově dokonalejší, promyšlenější, písničkovější, přístupnější, ale na druhé straně poněkud nečekaně i méně hitové," tvrdil tehdy v recenzi Honza Balušek a Hanspaulským udělil krásných osm bodů z deseti. V retromakrorecenzi se průměrná známka nezměnila, album tak zjevně odolalo zubu času. Tata Bojs chystají na prosinec krátkou "KŘEST & TEST!" tour s podtitulem "staré desky křest, nových písní test", která postupně zavítá do Brna (Sono Centrum, 3. 12.), Prahy (Divadlo Archa, 12. 12. - zde je již vyprodáno) a Olomouce (S-klub, 20. 12.).


David Věžník - "Biorytmy" jsou jednou z desek, které bychom měli vyslat do vesmíru (9/10)
Vztah ke kapele: Dokonalý zvuk, chytlavé melodie, hravé texty, které dokazují, jak je čeština krásná, a co koncert, to zážitek. Tohle se dá shrnout jen jediným slovem: respekt.

Za slovy napsanými v části "Vztah ke kapele" si stojím i přesto, že s prvními dětmi do rodin členů formace přišlo znatelné oslabení vlastně všech charakteristik. Vyjma té koncertní. Živá vystoupení kluků... pardon, chlapů z Hanspaulky mají v roce 2019 stejné množství šťávy jako měla před skoro dvaceti lety (bože, to to letí!), kdy jsem je viděl poprvé. A "Biorytmy"? Hm, stálo za to zamyslet se nad osobním významem téhle desky po té době. A po té době musím uznat, že je pro mě tohle album asi tím nejlepším, co z Tata Bojs vypadlo (jakkoliv vnímám celý koncept a umčo "Nanoalba"). Mladická hravost z toho srší v každé sekundě, obě hlavní hlavy skupiny, tedy Milan Cais a Mardoša, jsou doslova přeplněné nápady - hrají si se slovy českými, anglickými i francouzskými, samplují filmové hlášky i sebe samotné o sto šest, žánrově přitom už nekolísají tak moc jako třeba na "Futuretru" a ty písničky... Ty písničky! Věžníkovo přiznání: kdykoliv slyším filozofický traktát ve čtyřech minutách "Šťastnější", vlhnou mi oči. A vlhly i teď. "Biorytmy" jsou prostě nadčasovým počinem, jednou z desek, které bychom měli vyslat do vesmíru.


Jaroslav Hrách - Poprvé s Tata Bojs (8/10)
Vztah ke kapele: Dřív velmi intenzivní, v posledních letech však spíš laxní

Vzpomínám, jak jsem před dvěma lety pěl ódy na "Futuretro". K "Biorytmům" mám také velmi kladný vztah. Byla to vlastně první deska, kterou jsem od Tata Bojs slyšel, a takřka hned jsem si ji oblíbil. Překvapila mě pestrost aranží, žánrová směs a snaha o slovní ekvilibristiku. Zpětně mi sice hrátky se slovy jako "clean / klín" nebo "zvyk / zvuk" připadají lehce banální, ale k Tata Bojs tak nějak patří. Nahrávka pro mě s každým dalším poslechem zrála. Zpočátku jsem točil dnes již poměrně vyčpělý singl "Attention aux hommes!", potom jsem si ujížděl na rádiové "Tanečnici" a následně si mě získala přehajpovaná "Šťastnější". Až později jsem začal v tracklistu objevovat ty pravé hudební klenoty. Zbožňuji intimní atmosféru "Náměsíčné", rozbíjí mě dynamika orientální pecky "B.M.O.", dubová "Dubová psychóza" mě zase baví svou gradující tendencí. "Biorytmy" sice dokonalost předchozího "Futuretra" nepřekonávají, ale zdatně na něj navazují. Pro mě osobně je to druhé nejoblíbenější album od Tata Bojs.


Hana Bukáčková - První seznámení s kapelou z Hanspaulky (8/10)
Vztah ke kapele: Fanynka, kterou tahle parta baví svým nestandardním přístupem k hraní čím dál víc.

Když v roce 2002 vyšly "Biorytmy", hřála mě v kapse čerstvá občanka, vymetala jsem první diskotéky a četla první hudební časáky. V té době nešlo neminout "Tanečnici", která se linula i z běžného rádiového éteru. Zaujala mě jak hudebně, tak vizuálně (morbidně laděným klipem, který byl na tehdejší poměry dost odvážný. Když se ohlédnu zpět, uvědomuju si, jak moc přál přelom milénia dobré klubové muzice různých žánrů a novým jménům, která mnohdy rezonují ještě dnes. Moje první seznámení s Tata Bojs souvisí právě se zmíněným hitem. Skalní fanynka se ze mě stala tak před čtyřmi lety. Proto jsem ráda za reedice. Člověk si díky nim připomene kouzlo starých desek (které ale v případě party z Hanspaulky rozhodně nezestárly) nebo to kouzlo rovnou objevit. To je můj případ. Tenkrát jsem zkrátka byla mladá a s "Biorytmy" se jednoduše minula. A dnes? I po neuvěřitelných sedmnácti letech má ta nahrávka kouzlo. Je nadčasová - jak jinak si vysvětlit fakt, že čtyři z dvanácti písní tracklistu jsou součástí pravidelného koncertního setlistu do dnešních dní? Všechny pro mě patří k těm nejstěžejnějším kusům z alba. Hned za nimi je opomíjená "Vlezlá", která vám opravdu vleze do uší. Vlastně celá kolekce je vlezlá, ale tak nějak příjemně. Taky je experimentální ("B.M.O." mi chvílemi připomíná melodickou linku "Breathe" od The Prodigy), hračičková, díky hláškám z filmů, které jsou pojítky mezi songy, zaměřená na detaily. Co tedy říct o této desce závěrem? Že jakmile si ji poslechnete, "od té chvíle víte, že už se jí nezbavíte"!


Dan Hájek - "Tanečnice" a závěrečná "Růžová armáda" vyšláply cestu k "Biorytmům" (8/10)
Vztah ke kapele: "Attention aux hommes!" už občas přeskakuji, ale jinak na soubor z Hanspaulky nedám dopustit.

"Futuretro" bylo předvojem. Tata Bojs si vyzkoušeli, jak spojovat rozličné hudební žánry v originální celek. "Biorytmy" v tom pokračují, byť možná drobet v učesanějším módu. "Tanečnice" se díky své krásné formě stala možná jejich nejhranější písničkou v rádiích (i když podmanivá je i ve svých akustických variacích). Vtipnou vsuvku "Attention aux hommes!" pánové dotáhli k dokonalosti na koncertech, na desce je milým předělem mezi rozsáhlou kompozicí "Snová" a závěrečnou částí. Náladová "Náměsíčná", dramaticky vrtkavá "B.M.O.", hitová "Šťastnější" nebo disco taškařice "Růžová armáda" jsou dominanty, které dotvářejí tvář "Biorytmů" a díky kterým se k této placce rád vracím. "Shower Girl" (s vokálem Kláry Nemravové) je malá odbočka z jinak domyšleného konceptu, v němž nechybějí ani typické hrátky se slovy. "Biorytmy" se honosí zvláštním tata nadhledem, důmyslně vynalézavými aranžemi (v tomto směru třeba klame/neklame "Dubová psychóza") a popostrčily Tata Bojs k inspiracím, z nichž čerpají dodnes.

Jiří V. Matýsek - Album, které mohlo proklesit mou cestu k Tata Bojs (7/10)
Vztah ke kapele: Zatím většinou nezáměrné míjení se...

Tata Bojs považuji za jeden z nejpozoruhodnějších spolků, které se na tuzemské hudební scéně pohybují. Žel, k mé vlastní škodě, se naše cesty moc neprotínaly. Když jsem byl tedy osloven, zda bych nechtěl doplnit redaktory, kteří se rozhodli přispět svým pohledem do makrorecenze, neodolal jsem. Byla to skvělá příležitost, jak poznat blíže něco, co bych znát měl. A ukázalo se, že "Biorytmy" se mi vlastně úplně nevyhnuly. Znal jsem bizarně zábavný klip k "Attention aux hommes!", ve své době mě celkem bavila rádiová "Tanečnice". Ani v jednom případě jsem netušil, že je to tahle skupina a tahle jejich řadovka. Kaju se. A jak se mi to celé líbí? Předpokládám, že méně než ostatním kolegům. Neuvěřitelně mě baví hravost v hudbě i chytrých textech, svébytné, význam posouvající Caisovo frázování. Slovní hříčky i hra se zvukem slov samotných, která není samoúčelná. Hudba, která do (pop)rocku zavádí samplování, které v tomhle žánru rozhodně není doma. Zvuková barevnost, doslova výtvarná práce s hudbou samotnou. Jakkoliv jsou "Biorytmy" deskou, která baví v detailech i celkovou originalitou, hlubší vztah ke kapele stejně ne úplně vytvořily. Asi škoda. Ale slibuji, že dám šanci i ostatním albům. Tihle kluci si to rozhodně zaslouží.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • no jo .. (jarecek, 29.11.2019 09:31) Reagovat

  tata bojs, hypnotix, eost, skyline .. bejvalka, co po mne hazela nadobi a v noci na me chodila s nozem .. bylo to tehdy krasny

 • proč? (Radim, 29.11.2019 10:53) Reagovat

  Pane Věžníku, když je to album tak dokonalé a odolalo i zubu času, tak proč jste nedal 10/10 ???
  Za co jste strhl jeden bod? To jste nějak opomněl uvést... jako vždycky!!!!!!!!!!

  • Re: proč? (Jaroslav Hrách, 29.11.2019 12:02) Reagovat

   Ano, pane Věžníku, jako vždy!!! Já osobně předpokládám, že desítku by dostaly jen ty desky, které už ve vesmíru jsou, že?

 • Silná trojka (Tomáš, 29.11.2019 19:32) Reagovat

  Za mně 9 bodů, 10 bych nechal pro Nanoalbum.

  Každopádně pro mně "svatá trojice" - Futuretro - Bioritmy - Nanoalbum, úžasné období jak Tatáčů, tak moje osobní

 • Hezký, ale Ukončete nás... je stejně nepřekon... (Anonym, 01.12.2019 00:29) Reagovat

  Hezký, ale Ukončete nás... je stejně nepřekonatelné.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Miroslav Žbirka - Nemoderný chalan
Zaprášenosti: Miroslav Žbirka - Nemoderný chalan Letos v červenci má v českých a slovenských kinech premiéru filmový dokument Šimona Šafránka "Meky". Životní příběh slovenského muzikanta Mira Žbirky zobrazený na velkém plátně nás dovedl k ohlédnutí za jedním z... čtěte zde
Vydáno: 07.07.2020 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
1
CeeLo Green - CeeLo Green Is Thomas Callaway 10/10
Recenze: CeeLo Green je na "CeeLo Green Is Thomas Callaway" unikátním interpretem i spoluautorem O CeeLo Greenovi se pět let nevědělo. Pak jej Daniel Quine Auerbach, zpěvák kapely The Black Keys, přizval ke spolupráci. A jak už se tak v příbězích vykládá, zbytek je historie. Protože je nad slunce jasné, že desku "CeeLo Green Is... čtěte zde
Vydáno: 06.07.2020 00:00 v sekci Recenze
0
Sarah & The Adams - Pověz mi 9/10
Recenze: Na oduševnělé písně Sarah & The Adams z alba "Pověz mi" by se nemělo zapomenout Říkávalo se jí "česká Norah Jones", třetí deska Šárky Adámkové a její skupiny Sarah & The Adams je ale tím nejlepším důkazem, že podobné nálepky skutečně nejsou zapotřebí. Poprvé přináší ryze české texty, v nichž... čtěte zde
Vydáno: 05.07.2020 09:00 v sekci Recenze
0
Everything But The Girl - Walking Wounded
Zaprášenosti: Everything But The Girl - Walking Wounded Devadesátá léta minulého století byla pro dvojici Everything But The Girl dosti zásadní. Přinesla zvukovou proměnu její tvorby, která se promítla hned do tří kultovních desek. Jim s jasnou převahou vévodí vybroušený klenot... čtěte zde
Vydáno: 04.07.2020 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
3
Mig 21, Výstaviště Holešovice, Praha, 1.7.2020
Naživo: Mig 21 v pražských Holešovicích zpívali Miladě Horákové Po trojáku, který týden předtím odehráli J.A.R., přišla se stejným konceptem i oblíbená taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 - Smíchova. Původní vyprodané koncerty naplánované na konec dubna v Lucerna Music Baru tak... čtěte zde
Vydáno: 03.07.2020 10:05 v sekci Naživo
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tata Bojs rozeznívají "Zvony", desátá řadovka vyjde na podzim (10.06.2020 14:16)
- Tata Bojs chystají interaktivní online koncert. Zapojit se můžou i fanoušci (10.05.2020 13:48)
- Naživo: Velký třesk rozvibroval "Biorytmy" Tata Bojs (13.12.2019 14:51)
- Fotogalerie: Křest & Test! Tata Bojs dopadl v Arše na výtečnou (13.12.2019 11:31)
- Rozhovory: Tata Bojs - Snažíme se přistupovat ke standardním věcem nestandardně (31.10.2019 09:00)
- Tata Bojs na Metronome Festivalu Prague 2020 probudí Křižíkovu fontánu (08.10.2019 17:18)
- Tata Bojs budou křtít a testovat (07.10.2019 17:06)
- Fotogalerie: Jak festival Rock for Churchill slavil 20 let existence (02.09.2019 11:53)
- Kytary.cz rozjíždějí talk show s muzikanty "On Air". Pořad o hudbě napříč žánry i generacemi moderuje Pavel Kučera (31.05.2019 11:42)
- Naživo: Tata Bojs završili oslavu třicetin s kamarády Umakart a Lesní zvěř (26.02.2019 12:09)

ALBUM TÝDNE 27/2020

CeeLo Green
CeeLo Green Is Thomas Callaway

O CeeLo Greenovi se pět let nevědělo. Pak jej Daniel Quine Auerbach, zpěvák kapely The Black Keys, přizval ke spolupráci. A jak už se tak v příbězích vykládá, zbytek je historie. Protože je nad slunce jasné, že desku "CeeLo Green Is Thomas Callaway" budou fanoušci soulu poslouchat ještě dlouho. Je totiž výborná.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 08.07.
Suzanne Vega (USA) (Hrad Špilberk, Brno)
Út 14.07.
Amelie Siba + Chief Bromden (Chapeau Rouge, Praha)
St 15.07.
NeFestival Colours of Ostrava! (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 16.07.
Tindersticks (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Po 10.08.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Misery Index Kryštof Beyoncé Lady Gaga Depeche Mode Adele Rihanna Coldplay AC/DC Madonna The Cure Sia Pokáč Ewa Farna The Weeknd Billie Eilish Kabát Britney Spears Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver