shop.musicserver.cz
Tata Bojs / Nanoalbum live, Štěrkovna Open Music, Hlučín, 27.7.2023

Tata Bojs na hlučínské Štěrkovně možná naposledy zahráli kompletní "Nanoalbum"

Vydáno: 30.07.2023 13:31 v sekci Naživo - Honza Balušek | foto: Štěrkovna Open Music

Hlučínská Štěrkovna Open Music má ve svém podtitulu označení festival mimořádných projektů. Letos se mezi ně zařadilo i jednorázové provedení téměř dvacet let staré koncepční desky "Nanoalbum" Tata Bojs. A jednalo se o koncert mimořádně skvělý, či naprosto nudný, podle toho, jakého posluchače byste se zeptali.

Live: Tata Bojs / Nanoalbum live

místo: Štěrkovna Open Music, Hlučín
datum: 27. července 2023
setlist: Elišce, Tomášovi, C.V.A.N., Léčitel, Hal se zatoulal, Virtuální duet, Nemocná, Pan Tečka, Nový nanopilot, Zmenšený, Boj, Probuzení, Šťastnější, 220 Travoltů, Holka z plakátu, Zvony, Pěšáci, Růžová armáda

Tata Bojs, Štěrkovna Open Music, Hlučín, 27.7.2023
© Pavol Parikrupa / musicserver.cz
Letos devatenáct let staré "Nanoalbum" má v srdcích mnoha lidí, včetně spousty redaktorů musicserveru, své nezastupitelné místo. Tata Bojs za desku získali čtyři Anděly, a jakkoli si jejich tvorba udržuje stabilně vysokou kvalitu, tahle nahrávka i díky koncepčnímu příběhu z jejich diskografie vyčnívá. Kromě turné v době vydání ji kapela celou živě zahrála už jen jednou - před několika lety v Centru současného umění DOX v rámci výstavy ke třiceti letům na scéně.

Pořadatelé hlučínské přehlídky Štěrkovna Open Air si však chtěli splnit sen vidět "Nanoalbum" opět naživo a skupina jim ráda vyhověla. Jak ale muzikanti ve čtvrtek v noci zjistili, i když řadu fanoušků provedením tohoto legendárního díla na břehu hlučínské Štěrkovny potěšili a sen jim opravdu splnili, naprostá většina příchozích vůbec netušila, která bije. A to se odrazilo na jejich reakcích a následně i na kapele na pódiu.

Tata Bojs, Štěrkovna Open Music, Hlučín, 27.7.2023
© Štěrkovna Open Music
Štěrkovna je totiž sice poměrně velký festival s opravdu krásným a vychytaným areálem, ale jeho návštěvníci se z naprosté většiny skládají z lidí, kteří si jdou zazpívat refrény s Mirai či jakékoli jiné hitovky z rádia. Bohužel ale naprosto netuší, jak si užít koncerty hudby, kterou neznají.

Je naprosto legitimní, že u podobných akcí s pouze česko-slovenskými interprety jde v prvé řadě spíše o společenskou událost a zábavu než o muziku, ale Tata Bojs tak s písničkami z "Nanoalba" narazili na téměř neprostupnou zeď mlčících a stojících lidí, kteří vystoupení pozvolna opouštěli, čehož si hlavně Milan Cais všímal a náladu mu to rozhodně nezvedalo.

Přesně naopak. Místy se proto snažil doplňovat Halova vodítka a měl tendence vysvětlovat příběh, téměř u konce pak prohlásil, že to je určitě naposledy, co hrají celou desku naživo, protože "that's enough".

Tata Bojs, Štěrkovna Open Music, Hlučín, 27.7.2023
© Štěrkovna Open Music
Ty, kdo mají "Nanoalbum" naposlouchané tam i zpátky, čekal ale životní zážitek, u něhož ani nedoufali, že se ho ještě někdy dočkají. Koncert sice provázely i další menší problémy - tablet, na němž měl Cais při Halových vodítkách kreslit, nefungoval, a samotným, Mardošou odříkaným vodítkům nešlo téměř rozumět -, skupina však nahrávku jinak předvedla téměř dokonale a s naprosto skvostným zvukem.

Ten byl ostatně velkým kladem všech setů na Štěrkovně, což na menších open-airech nebývá úplně zvykem. Dušan Neuwerth umí vykouzlit nádherný sound snad téměř všude, tady měl ovšem práci asi poměrně usnadněnou.

"Nanoalbum" si možná prožilo svou živou derniéru, na druhou stranu se jednalo také o premiéru na festivalu a vůbec první provedení s Matějem Belkem. Jakkoli byl Jiří Hradil jako součást kapely skvělý, Matějovou výhodou je jeho umění hrát na spousty nástrojů, takže kromě kláves mu často na krku visela kytara. Zběsilé pecky "Boj" a "Nemocná" tak díky kytarovému dvojzápřahu získaly ještě větší náboj a na pódiu se během nich rozpoutalo naprosté peklo. Pod ním však bohužel ne.

Tata Bojs, Štěrkovna Open Music, Hlučín, 27.7.2023
© Pavol Parikrupa / musicserver.cz
Obě ženské role, tedy Elišku a 90-60-90, opět zastala Klára Nemravová, na níž byla při úvodní písničce "Elišce" patrná tréma a nervozita, postupně ale získala sebejistotu a zbylé songy, v nichž účinkovala, pojala bravurně. V "Léčiteli" nahradil Jiřího Schmitzera sám Cais, který sice místy sklouzl téměř až na hranu parodie, ale naštěstí jen během pár okamžiků, jinak podal výkon na hranici svých hereckých možností. Husí kůže se každopádně dostavila.

Skupina živé provedení příběhu ukončila až po půlnoci a zahrála ještě několik písní do tance. A protože na místě zbyli hlavně skalní příznivci a Tatáči sázeli jen skvělé a zábavné hitovky, podařilo se lidi nejen trochu roztancovat, ale u "Pěšáků" samozřejmě i rozezpívat. U "Zvonů" se na pódium snesla velká disco koule, kterou Cais rozhoupával tak mocně, až se ostatní hudebníci na pódiu občas báli, že je sejme. I sám bubeník a zpěvák se nakonec tak rozohnil, že vytrhl mikrofon z prodlužovačky a kus skladby odzpíval na aparát, jenž původně sloužil Halovi.

Tata Bojs, Štěrkovna Open Music, Hlučín, 27.7.2023
© Pavol Parikrupa / musicserver.cz
Konec dobrý, všechno dobré. Jen osobní dovětek - už nikdy, nikdy bych nechtěl, aby kapela své koncerty uzavírala "Růžovou armádou". Za ty roky už jí mám plné zuby. Sice nakonec samozřejmě skáču, tančím a zpívám, ale... prosím, už ne. Růžovky už prostě bylo dost.

Zažil jsem mnoho vystoupení Tata Bojs a neváhám je označit za nejlepší českou živou kapelu. Jen za posledních osm měsíců jsem je viděl čtyřikrát (s Janáčkovou filharmonií v ostravském Gongu, na Rock for People a opavském Slunovratu), večer na Štěrkovně si ale budu pamatovat určitě nejvíce. Byl to výborný nápad, za který můžeme odvážným pořadatelům opravdu zatleskat, ale ve výsledku šlo o špatné místo, špatný čas a hlavně pro špatné publikum, které v naprosté většině ani netušilo, jakému mimořádnému zážitku je přítomno.

Nešlo si nepředstavit, jaká by při stejném koncertě vládla atmosféra třeba na sotva patnáct kilometrů vzdálených Colours of Ostrava. To se tak občas stane, že se dění na pódiu nepropojí s lidmi, kteří stojí pod ním. Zážitek to ale i přes všechna negativa byl mimořádný. Díky za něj.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jakub König, Marie Puttnerová, Palác Akropolis Praha, 29.11.2023
Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole Letošní rok byl bohatý na fantastická domácí alba. A kdybych měl vybrat dvě podle mne úplně nejlepší, bez váhání budu jmenovat "Laila Tov" Marie Puttnerové a "Hvězdy" Jakuba Königa. A co může být víc než koncert, na kterém... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 20:34 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2023
Českému éteru nově kraluje Lost Frequencies, nejhranější domácí skladbu má Jelen Naše rádia hlásí změnu na vedoucí příčce jak v hlavním žebříčku, tak v paralelním pořadí tuzemských hitů. Lost Frequencies vítězí zásluhou skladby "The Feeling", na celkové třetí místo poskočila v týden svého koncertu v... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices
Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices Poněkud slabšímu týdnu v přehledu hudebních novinek jednoznačně vévodí Take That společně s domácími umělci. Ty vede jazzmanka Nikol Bóková a v závěsu má duo Radovan Šťastný a Michal Žáček se spoustou slavných hostů,... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 19:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Sima Magušinová, Minoritský kostel sv. Janů, Brno, 28.11.2023
Naživo: Sima Magušinová svým koncertem v brněnském kostele u Minoritů pohladila uši i duši Sima Magušinová se na Slovensku vypracovala v jednu z nejoblíbenějších zpěvaček, její klipy mají milionová zhlédnutí. U nás se zatím nejvíc blýskla v duetu "Hvězdáři" s Richardem Krajčem ze skupiny Kryštof a svoji pozici chce... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 14:37 v sekci Naživo
0
Michal Prokop - Čas je štastnej lhář / 1969 - 2021 8/10
Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky Více než půl století trvající muzikantská kariéra, to je vždycky dobrý důvod k rekapitulaci. Michal Prokop se neohlíží poprvé - za sebou má dvě kompilační alba, přesto je výběr "Čas je šťastnej lhář" příjemnou... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Štěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou Tři sestry (02.11.2023 11:31)
- Vyprodaná Štěrkovna Open Music zažila nejlepší ročník, za rok přijede například Divokej Bill či Rybičky 48 (31.07.2023 14:48)
- Tata Bojs zahrají na Štěrkovně Open Music v Hlučíně kompletní "Nanoalbum" (25.07.2023 09:43)
- Komunitní zóna Štěrkovny open Music nabídne cirkusové dovednosti, koncert Bombarďáka i zábavu pro děti (02.07.2023 10:36)
- Video: Tata Bojs předělali patnáct let starého "Spáče" (13.06.2023 17:13)
- Naživo: Závěr Rock For People ukázal rockového Bena Cristovao, skvělé Nothing But Thieves a samozřejmě Muse (13.06.2023 14:16)
- Štěrkovna Open Music nabídne společně s VŠB-TUO trvale udržitelnou zábavu (31.05.2023 10:05)
- Další hvězdy Štěrkovny Open Music: Dorazí kapela Mirai i Cirk La Putyka (15.05.2023 13:41)
- Štěrkovna Open Music nabídne nejlepší program v historii, kromě Lucie přijede i Pokáč s kapelou, Calin či Anna K (10.03.2023 12:26)
- Rock for People doplnil českou scénu o Tata Bojs, PSH Live Band nebo Cocotte Minute, doprovodný program nabídne legendární AZ kvíz, Terapii sdílením LIVE nebo Dekkadancers (13.02.2023 13:48)

ALBUM TÝDNE 48/2023

Barbora Mochowa
Will-o'-the-Wisp

Pražská zpěvačka Barbora Mochowa sice v roce 2020 vydala desku s písněmi Leonarda Cohena, ale na klasické autorské album jsme museli počkat celých sedm let. Její skvělý debut "Waiting For The White Raven" vyšel už v roce 2016 a teprve nyní na něj navazuje novinkou "Will-o'-the-Wisp".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 02.12.
Jelen (CZ) (O2 Arena, Praha)
Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Burian Like She Ben Cristovao The Beatles Lucie Vondráčková Ewa Farna Kryštof Jana Uriel Kratochvílová Milly Honsová Viktor Sheen Sia Taylor Swift AC/DC Helena Vondráčková Lady Gaga Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu