shop.musicserver.cz
Manon Meurt - Unravel

Fascinující "Unravel" zrcadlí niterný svět Manon Meurt

Vydáno: 29.04.2024 00:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Stanislav Kohout

Debut "MMXVIII" představoval neskromně silné vykročení, v němž Manon Meurt poodhalili svou nezaměnitelnou tvář. Šestileté čekání na "Unravel" přineslo nečekaný progres a tvůrčí posun, přičemž hybatelem těchto změn se stal producent Eddie Stevens. V podobě "Unravel" přichází vyzrálé a komplexně pojaté album.

9/10

Manon Meurt - Unravel

Vydáno: 26.4.2024
Celkový čas: 42:37

Skladby: Timeless, Peony Garden, Marrow, Moonflower, Linen, Boy Beneath, Mirrors

Vydavatel: Minority Records

Shoegaze patří, s určitou nadsázkou, mezi téměř nepolapitelné žánry, které v nemalém měřítku umožňují tvůrcům promlouvat alternativním hudebním jazykem. Hrdinům jeho zlaté éry se podařilo úspěšně vrátit na scénu, ať už budeme mluvit třeba o Slowdive, Ride nebo The Jesus And Mary Chain. Zjevně prožívá tento žánr určitou renesanci.

Domácí Manon Meurt by se klidně na této vlně mohli nechat volně unášet a natočit volné pokračování zmíněné "MMXVIII". Jenže tím by zjevně přišli o kousek sebe samotných a přibrzdili by svůj přirozený vývoj. Otevřeně totiž přiznávají, že dnes vstřebávají mnohem více vlivů. A navíc k producentskému kormidlu přistoupil Eddie Stevens.

Jeho jméno budeme na následujících řádcích často skloňovat. Coby producent stál už u zrodu několika až mysteriózních alb, která měla pevně ukotvený rámec výraziva a v dobrém z nich čpěla cílevědomost dosáhnout kýženého výsledku. Oproti práci na "Laila tov" Marie Puttnerové nebo stále novotou vonících "Obyčajností" jeho partnerky Jany Kirschner však pro "Unravel" vytvořil dokonalý zvukový oposit. Základem byly poskytnuté demosnímky, na nichž kapela některé skladby předpřipravila i v několika diametrálně odlišných verzích, dle hudebních preferencí jednotlivých aktérů.

Multiinstrumentalistka a zpěvačka Kateřina Elznicová, klávesista David Tichý, bubeník Jiří Bendl a kytarista Kryštof Korčák se nenechali zmást prvotním krokem, v němž vše nejdříve rozebrali do posledního fragmentu. Následně pak materiál postupně nahráli v rozdílných nástrojových uspořádáních a jiném naladění a až posléze znovu sestavili do finálních forem. Nepřímým vodítkem se možná stal Eddiho projekt Post Office, který před lety vydal hodně houževnatou nahrávku "The Marylebone Greenwave". S ní má druhá řadovka Manon Meurt společnou minimálně svou členitost.

Zároveň však muzikanti nezašlapali nic z toho, co na "MMXVIII" vykreslilo tak kouzelně magický svět shoegazu, dream popu nebo post rocku. Nově do tohoto prostranství vstoupily až ambientní roviny, industriální prvky a ruchy, probublávající elektronika (Eddie asi nerad nechává tyto instrumenty ležet ladem v rohu studia) a v krátký úsecích album poodhalí kontury indie popu. Jako typický příklad z této kategorie poslouží hned úvodní "Timeless", jež toto dějové rozkročení kombinuje s až éterickým vokálem Kateřiny.

V kontextu všeho zmíněného se taktéž rozšířilo využití nástrojů, vedle klasické kapelní sestavy zde znějí bouzouki, lyra, violoncello, mandolína, saracénská loutna nebo třeba xylofon. Komorně noční vsuvka "Linen" ve své rozechvělosti může evokovat až zeppelinovskou vybrnkávačku.

Celé "Unravel" rezonuje ve zhutnělém niterném světě postřehů a (možná) idylické krásy daného momentu, který právě naplno požíváte nebo se jím zcela necháte odtáhnout do stínu bludiště myšlenek. S těmito texty se dostaneme až na samotnou dřeň nálad, nejde však o regulérní příběhy, které by měly zamotanou zápletku.

S tímto vyprávěním záludně kontrastuje hudební složka, neb jej často rozšiřuje o další vjemy, doplňky, barvitost, pošpiněné/zkreslené sekvence a změnové kotrmelce s vlastní intenzitou. "Peony Garden" nebo křehce rozechvělá "Moonflower" s touto poetikou vykreslování zvukomaleb pracují v maximální míře.

Naopak "Marrow" nebo závěrečná "Mirrors" fungují coby soundtracky k fiktivním filmových záběrům, kterým nechybí ona gradace, uhrančivost a naléhavost blížícího se rozuzlení. "Mirrors" taktéž překvapí v tom smyslu, že se původně jednalo o čistě instrumentální track, k němuž až posléze vznikla textová mantra, jež začíná šepotem a postupně s přibývajícím časem nabírá na síle.

Nejbližší koncerty a křty

Novinku "Unravel" představí Manon Meurt během koncertní série. Skupina vystoupí 14. května v plzeňském Divadle pod lampou a 17. května v Nové synagoze ve Velkém Meziříčí. Křtiny se uskuteční 15. května v pražských Kasárnách Karlín a 16. května v brněnském Kabinetu Múz.

Přítomnost "Unravel" je křehká, dokáže však pohltit dříve nemyslitelnými hudebními manévry Manon Meurt. Kapele se do výsledku podařilo vtěsnat nemálo dynamiky a pozorovací zručnosti, jež patří k dalším poznávacím rysům této rakovnické party. Nahrávka bobtná obrazotvorností a pevně ukotvenou vyzrálostí napsat komplexně rozvrstvené kompozice, ale přesto si udržet celistvost. V neposlední řadě fascinuje svou slow motion představivostí a proplouvá časovým intervalem mezi stmíváním a prvotním jarním rozbřeskem.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 24.6.2023
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2023
Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity Po sedmitýdenní pauze se do čela tuzemského rádiového žebříčku vrátila Dua Lipa s loňským singlem "Houdini". Poprvé se do top desítky probojovali veteráni The Rolling Stones se songem "Mess It Up". Albům podruhé vévodí Calin s... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Manon Meurt pokřtili v Kasárnách Karlín desku "Unravel" vlnami zvuku (16.05.2024 19:19)
- Nové desky 17/2024 - od Pet Shop Boys přes Justice po St. Vincent (01.05.2024 12:00)
- Audio: Vábivě neuchopitelná "Timeless" poodhaluje další vrstvu nového alba Manon Meurt (16.04.2024 12:13)
- Naživo: Duše se tetelí. Jana Kirschner zahalila Lucerna Music Bar do hávu neobyčejné magie (09.04.2024 16:00)
- Audio: Manon Meurt zachycují v singlu "Mirrors" prchavý okamžik, kdy si Měsíc předává hlídku se Sluncem (14.11.2023 14:51)
- Od barokní hudby po big band. Vydavatelství Animal Music odhaluje plány na první pololetí (06.03.2023 12:56)
- Video: Marie Puttnerová představila čarokrásné video k nádherné, pokorné "Písni o domově" (04.01.2023 17:34)
- Na oslavnou kompilaci Full Moonu přispěli i Manon meurt (21.04.2020 14:50)
- Recenze: Mlhou zastřený eponymní debut Manon Meurt funguje i po letech (14.11.2019 12:00)
- Manon Meurt chystají reedici své prvotiny a audiovizuální show v Roxy (15.10.2019 16:24)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon Avril Lavigne Beyoncé Dario G Sia The Offspring Taylor Swift mp3.com Queen Mirai Kabát Lucie Vondráčková Rush Billie Eilish Bono
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe