shop.musicserver.cz
Jana Kirschner - Obyčajnosti

Jana Kirschner natočila neobyčejné "Obyčajnosti"

Vydáno: 02.04.2024 16:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Ondřej Pýcha

Dekáda čekání na další autorský střípek Jany Kirschner je za námi. Album "Obyčajnosti" vás vezme na krásnou procházku lesem či krajinou. S každým dalším poslechem dostanete příležitost nahlédnout do světa, který zpěvačku naplňuje. Jde o hudební klenot, který nikam nechvátá, ale děje se v něm toho velmi mnoho.

9/10

Jana Kirschner - Obyčajnosti

Vydáno: 20.3.2024
Celkový čas: 60:27

Skladby: Prológ (Obyčajnosti), A po nás potopa, Tiene, Chcela by som, Delia nás, Mám pocit, Rýmy, Struny, Malá zem, Nepokoj, Epilóg (Holubienka)

Vydavatel: Slnko Records

Cesta k desce "Obyčajnosti" započala už v moment, kdy vznikala "Krajina rovina". Pro Janu Kirschner šlo o zlom: na svou hudební pouť tehdy nahlédla zcela jinou optikou než do té doby. Ačkoliv i předtím mimo svoje řadovky natočila spoustu skvělých písní, z nichž se mnohdy staly i hity, svou tvůrčí rozmanitost nalezla v jiných vodách. V takových, ve kterých se pohybuje zcela volně a přirozeně. Zásadní vliv na to měl její partner Eddie Stevens, který se stal pevným bodem jejích posledních nahrávek.

"Obyčajnosti" nahrála zpěvačka už před dvěma lety, v době, kdy v Londýně vrcholila pandemie. Než s nimi ale vyšla ven, sama se chtěla utvrdit v tom, že je na nich vše, jak má být. Cosi málo z této kolekce zaznělo už na jejích loňských (převážně) festivalových vystoupeních. Byl na nich znát příklon k průzračné akustice a radost z až folklórního muzicírování.

Už dvoudílná "Moruša" ("Biela" a "Čierna") poodhalila další roviny jejího tvůrčího posunu, tentokrát jde však v tomto směru ještě dál. Při zpětném ohlédnutí může vzniknout pocit, že sama autorka svým způsobem potřebovala najít novou rovnováhu v žánrovém rozkročení, jistotu, že místy velmi intimní témata, skromné melodické prvky a pozměněná práce s aranžemi vyústily ve velmi osobitou variaci. Novinka se ve svém důsledku ohlíží do minulosti, upíná se ke vzpomínkám, ale zkoumá i aktuální dění, které nás svírá a zanechává v nás otevřené brány vnitřního neklidu. Svůj vliv samozřejmě mělo i mateřství.

Jde o album spíše tiché, komorní, civilní - přesto jednotlivé části nechávají dostatek prostoru pro vlastní imaginaci posluchače. Každý obraz či střípek z této skládačky má své opodstatnění a přesné umístění. Eddie Stevens v tomto ohledu platí za vesměs dokonalého zvukového manipulátora, který na základě mnoha Janiných postřehů a melodických fragmentů dokáže vytrvale a neúnavně hledat to správné výrazivo, dokud jej skutečně neobjeví.

Ve druhém sledu si celkem záhy uvědomíte, že "Obyčajnosti" primárně stojí na zvuku jednoho akustického nástroje - povětšinou kytary - a zpěvaččině hlasu. To ostatní se děje tak nějak okrajově, ale pro celkové vyznění hraje vše stejně podstatnou roli.

Nahrávací proces musel spolknout spoustu času. Většina skladeb totiž vznikala pečlivým sladěním nástrojů, vytvořením jednotlivých sekvencí, zahraných naživo. Bylo třeba také mnoho trpělivosti a zručnosti přizvaného tria Mad Mad Mad (Benjamin Bouton, Kevin Toublant a Matt Kelly). Až následně mohl přijít prostor například pro sólové instrumentační party, vokály a vícehlasy, a obráceně.

Velký význam má také pořadí skladeb - to aby jednotlivé příběhy mohly naplno ukázat své kouzlo a přinést momenty překvapení. Úvodní "Prológ" staví na postupném nabalování základního melodického motivu: lidský hlas se v této improvizaci sám o sobě stává právoplatným hudebním nástrojem. Protipól představuje tichá, až lidová ukolébavka "Holubienka". V ní se po klavírním intermezzu naplno rozloží patrný stesk po rodné domovině, kterou z nějakého důvodu (v tomto případě kvůli covidu) nemůžete navštívit.

"Obyčajnosti" jsou taktéž o kontrastech, silných linkách melodií, které místy narušuje nějaký hlukový obrat nebo dramatická otočka, aby po dalším úkroku mohly pokračovat v pozměněném módu a směrování. Vedle kratších písniček, které někdy tvoří i jakýsi dějový předěl, například skromně vyznívající "Chcela by som", tu najdeme hned několik komplikovanějších, rozvrstvených kompozic. Jejich stopáž klidně přesáhne šest, sedm minut.

Desku je přesto třeba vnímat v určitých celcích, protože podstatné návaznosti a rozuzlení objevíte o několik chvil později. Práce s tématy je důmyslná, působí velmi sevřeně. Díky tomu vedle sebe všechny odkazy na dětství, možná vlastní pubertu ("Struny"), partnerské soužití ("A po nás potopa" a "Tiene"), ale i sebereflexe ("Mám pocit") nebo palčivý moment "Delia nás" fungují, doplňují ono pocitové leporelo.

Ačkoliv si dílo plyne svým vlastním tempem (a ani nikam vyloženě nespěchá), je v něm patrná nemalá porce organičnosti, zápalu ze živého hraní a nadšení pro souznění. Nebojte se, že se ztratíte v nějaké překomplikované, přeprodukované zvukové smršti. Vše bylo dotvářeno s citem pro detail a patrnou pílí, smyslem pro samotné vyprávění jednotlivých obrazců myšlenek hlavní aktérky. Důkaz podávají "Malá zem", která překvapí kontrastem intimity k současným reáliím, a na ni navazující "Nepokoj". Ten se naopak v čase dynamicky proměňuje, patří k asi nejvýraznějším momentům a zvukově reflektuje mnohé dříve vyřčené, případně jen naznačené.

Speciální koncerty k uvedení 'Obyčajností'

Jana Kirschner s albem "Obyčajnosti" vyrazí na krátké turné. Doprovázet ji budou Mad Mad Mad, Luboš Malina (Druhá tráva), jeho bratr Josef nebo Kateřina Elznicová z Manon Meurt. U nás jsou v plánu celkem tři zastávky: dvě v pražském Lucerna Music Baru (7. a 8. dubna) a jedna na brněnské Flédě (9. dubna).

Jana Kirschner přináší krásný příklad toho, jak může vzniknout neobyčejná nahrávka, čerpající z ryze obyčejných věcí okolo nás. Ukrývá se v ní ale ještě mnohem víc. Pokud chtěla umělkyně nechat nahlédnout do svých myšlenek, které shromažďuje třeba na zmiňované procházce lesem nebo známou či neznámou krajinou, povedlo se jí to. Nahrála křehkou desku, ve které se toho hodně děje zdánlivě jen kdesi na pozadí, ale není tomu tak. Stačí věnovat jí více pozornosti a objevíte zcela jiný svět neobyčejných "Obyčajností".

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
Dave Matthews Band, O2 universum, Praha, 16.4.2024
Naživo: V hlavní roli hudba. Dave Matthews Band přivezl do pražského O2 universa neokázale strhující koncert Dave Matthews Band v Česku zahrál poprvé až před pěti lety. Na kapelu s více než třiceti lety na hrbu je to docela pozdě. Návrat poté zhatila pandemie. Nakonec se dobrá věc podařila a Prahu letos americká parta nevynechala.... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 20:21 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Duše se tetelí. Jana Kirschner zahalila Lucerna Music Bar do hávu neobyčejné magie (09.04.2024 16:00)
- Fotogalerie: Jana Kirschner uchvátila Lucerna Music Bar obyčajnostmi a intimní atmosférou (09.04.2024 10:43)
- Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner (27.03.2024 22:00)
- Video: "Jsme nerozdělitelní." Jana Kirschner nás v klipu "Delia nás" zahrnuje pozitivitou (09.02.2024 11:18)
- Video: Nostalgická píseň "V peřejích" uvádí do světa stejnojmenné album projektu Malina Brothers (22.01.2024 10:08)
- Video: Hip hop a lidovka v jednom: "Struny" Jany Kirschner ukazují její všestrannost (18.01.2024 08:39)
- Audio: Manon Meurt zachycují v singlu "Mirrors" prchavý okamžik, kdy si Měsíc předává hlídku se Sluncem (14.11.2023 14:51)
- Naživo: Páteční Metronome Prague se dal do pohybu (nejen větrného) (24.06.2023 16:25)
- Fotogalerie: Metronome Prague pokračoval se Zaz, Editors, Janou Kirschner, Zrním a dalšími (24.06.2023 11:30)
- Od barokní hudby po big band. Vydavatelství Animal Music odhaluje plány na první pololetí (06.03.2023 12:56)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele AC/DC Queen Themroc Sia U2 Taylor Swift Bono Rush Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu