shop.musicserver.cz
Taylor Swift - The Tortured Poets Department

Taylor Swift na desce "The Tortured Poets Department" otevírá dveře pouze pozvaným, ostatní nechává tápat ve foyer

Vydáno: 27.04.2024 08:00 v sekci Recenze - Tomáš Navrátil | foto: Republic Records

Taylor Swift je králem Midasem dnešní doby. Ne ovšem ve smyslu, že by tajila oslí uši. Spíše upomíná na příběh, v němž na co panovník sáhl, proměnilo se ve zlato. Midas kvůli této schopnosti nemohl pít ani jíst, u Taylor se v lesklý kov taví její rozchody. Podobnost tedy nelze přehlédnout.

6/10

Taylor Swift - The Tortured Poets Department

Vydáno: 19.4.2024
Celkový čas: 65:08

Skladby: Fortnight (featuring Post Malone), The Tortured Poets Department, My Boy Only Breaks His Favorite Toys, Down Bad, So Long London, But Daddy I Love Him, Fresh Out the Slammer, Florida!!! (featuring Florence and the Machine), Guilty as Sin?, Who's Afraid of Little Old Me?, I Can Fix Him (No Really I Can), Loml, I Can Do It With a Broken Heart, The Smallest Man Who Ever Lived, The Alchemy, Clara Bow

Vydavatel: Universal

V hudebním světě nenajdete jiného umělce, který by každou novou deskou stupňoval a stupňoval svůj vliv a popularitu. Většina jich totiž na vrchol vyskočí s prvním až třetím albem a poté zájem pomalu, ale jistě uvadá. Taylor Swift jde přesně opačným směrem. Její obliba se dostala do takové fáze, že už moc nezáleží na tom, co od ní dostaneme, úspěch je dávno předurčen.

Pensylvánská rodačka totiž přichází již se svou jedenáctou studiovkou (a to nepočítám reedice těch starších) a víc humbuku kolem už snad ani zařídit nešlo. Deska "The Tortured Poets Department" se stala manifestem zlomených srdcí ještě před samotným vydáním. Nyní mají především fanoušci možnost rozklíčovat všechna tajná poselství a narážky - dalo by se říct najít schované oslí uši.

A zde nastává největší problém Oddělení mučených básníků. Abyste dílo dokázali pochopit v celkovém kontextu, musíte být dopodrobna obeznámeni s jejím milostným životem, znát každý její rozhovor (i rozhovory jejích ex), mít v malíčku všechny easter eggy z TikToku a nejlépe nakoukat i nějaké americké filmové klasiky, včetně například dramatu "Kdo se bojí Virginie Woolfové?".

Protože pokud nebudete věnovat čas takové přípravě, z celé novinky vám zbyde jen kolekce repetitivních melodií ověnčených sice krásnými, ale bez předchozího rozboru prázdnými texty. Lyričnost tu vyhrává na plné čáře. Kdyby vše vyšlo knižně jako soubor tragických básní, výsledek by možná aspiroval třeba i na Pulitzerovu cenu - tu autorka ještě doma na poličce nemá. O kvalitu tu ani moc nejde, je to Taylor, dejte jí do ruky nějakou sošku a svět bude spokojen.

O kom vlastně interpretka ve svých básních zpívá? Kuloáry zmiňují především trojici mužských protějšků. Britského herce Joea Alwyna, se kterým se jejich pohádkový příběh po sedmi letech rozpadl na jaře roku 2023. Následoval krátký, ale velmi divoký románek s frontmanem skupiny The 1975 Mattym Healym. Řadu prozatím ukončuje hráč NFL Travis Kelce.

Prvně jmenovaný je alfou a omegou celé hudební novinky. Třiatřicetiletý herec získal pomyslnou hlavní roli už na nahrávce z roku 2019 - "Lover". Tam vystupoval v roli zamilovaného snílka. Nyní se kruh uzavírá a Joe vyfasoval úlohu záporáka. Už název aktuální desky údajně upomíná na soukromou skupinovou konverzaci, kterou si Alwyn se svými kamarády pojmenoval “The Tortured Men Club” (tedy "Klub mučených mužů").

Spousta nových písní slouží jako protikladná odpověď na zmíněnou o pět let starší studiovku. Láska k anglické metropoli se z písně "London Boy" přetavila v dopis na rozloučenou v kousku "So Long London". Souvislosti se dají nalézt i mezi dvojicí "Miss Americana And The Heartbreak Prince" a "Who’s Afraid of Little Old Me?". Ty se zabývají pohledem zákeřné veřejnosti na zpěvaččinu osobu. A prosvícenou "Daylight" zatemňuje pilotní singl "Fortnight".

Pokud chcete pátrat po referencích na lídra The 1975, zamiřte například k titulní skladbě, ve které se Taylor zmiňuje o psacím stroji. Nostalgický nástroj je totiž oblíbenou Mattyho hračkou - alespoň dle jednoho rozhovoru z roku 2019. Ano, i takových konspiračních detailů se fanoušci chytají.

Vedle singlu "Fortnight" s Post Malonem patří k hitovějším položkám především spolupráce s Florence and the Machine "Florida!!!". Na americký stát zpěvačka vzpomíná jako na místo, kam se řada lidí stahuje, aby unikla od svých problémů. Ty je ale po čase stejně dostihnou. Dlouho medializovaný rozchod s Joem Alwynem praskl právě při zastávce "The Eras Tour" v zemi slunečního svitu.

Rychlejší tempo později nasadí produkčně zajímavá "I Can Do It with a Broken Heart". Jde o podobný příběh o tom, že i přes vnitřní bolest šla Swift s absolutním nasazením vystupovat před desítky tisíc svých příznivců. Ale pořád se nelze zbavit pocitu, že čtrnáctinásobná držitelka Grammy by už konečně měla vyměnit dvorního producenta Jacka Antonoffa. Svůj um už totiž vytěžil na maximum a sklouzl k neustálému opakování stejných postupů, což dílu dost podráží nohy.

The Tortured Poets Department: The Anthology

Taylor Swift je megalomanka, o jejíž pracovitosti se nedá pochybovat. Jen dvě hodiny od vydání desky přišla jen tak mimochodem s informací, že celý zmučený projekt koncipovala jako dvojalbum, a proto nám přidává dalších patnáct položek. Toto přilepšení ale zůstalo jednou velkou promarněnou příležitostí. V bleděmodrém totiž dostáváme pořád to stejné. Podobné hudební linky, relativně trefné texty, které problémy řeší zase z jiných úhlů pohledu a... a to je vše. Poslech nabobtná jak přes noc namočená čočka a žádné velké překvapení se již nedostaví. Odvážněji by působilo, kdyby se obě části diametrálně lišily. Ta první mohla zůstat intimní a klidnou zpovědí, ve druhé se umělkyně mohla pustit třeba do klubovějších a elektronických rytmů. Existence dodatku by pak dávala mnohem větší smysl.

Deska "The Tortured Poets Department" je velmi těžko uchopitelná. Pro tvůrkyni představuje velkou osobní hodnotu, porozumět můžeme i její potřebě vměstnat veškeré splíny do jedné tematické sbírky. Swifties ji budou milovat za její upřímnost, velké množství nového materiálu a šanci se v každé skladbě pitvat do poslední noty a hlásky.

Ale také nesmíme zapomínat na fakt, že za značkou Taylor Swift se schovává obří produkční a marketingové vydavatelství a že každý na oko upřímný akt bude zpochybňován kalkulem a vypočítavostí. Nabízí se přirovnání k trestu, jakým trpěl antický král Midas. Všeho, čeho se dotknete, se sice přetaví v nejvzácnější kov na světě, ale profitovat z něj budou především ti druzí, nikoliv samotný proměnitel.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ewa Farna - Vlny 9/10
Video: Ewa Farna vytěžila ze spojení s filmem "Vlny" Jiřího Mádla svůj zřejmě nejodvážnější singl Ewa Farna zažívá triumfální etapu své kariéry. Minulý rok se poprvé stala Absolutní slavicí, letos v březnu už podruhé zahrála před beznadějně vyprodanou O2 arenou - a opět se o její show ke třicetinám mluvilo a psalo jen v... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 18:00 v sekci Audio / Video | Video
Rock for People - Den druhý, Park 360, Hradec Králové, 13.6.2024
Naživo: Rock for People nabídl ve druhém dni skvělé The Amazons, Against The Current nebo Neck Deep Poměrně studené počasí provází ročník 2024 i nadále. Avizovaná bouřka sice nakonec naštěstí nepřišla, i tak si ale návštěvníci děkovali, že si ze stanů vzali mikiny a dlouhé kalhoty. Ve druhém dni Rock for People se kromě... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 13:35 v sekci Naživo
Parkway Drive, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 13.6.2024
Naživo: Králové moderního metalu smetli vše živé. Parkway Drive na Rock for People zašlapali konkurenci do země. A pak ji zapálili Odbýt pro mnohé největší hvězdu letošního ročníku dvěma odstavci v souhrnném reportu, protože jen čtyři hlavní headlineři by měli mít sólo článek? To fakt nešlo. Parkway Drive si podobně jako třeba předloni Weezer... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 11:15 v sekci Naživo
The Offspring, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 13.6.2024
Naživo: The Offspring zahráli na Rock for People více než milionu diváků Tedy alespoň dle počtů kytaristy Noodlese, který to při pohledu na zaplněný areál označil za světový rekord. Kdyby to nechal na svém kolegovi Dexteru Hollandovi, doktorovi molekulární biologie, zřejmě bychom se dočkali... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 09:17 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 23. týden 2024
Calin s novinkou "Bieber Fever" sesadil Billie Eilish z čela českého albového žebříčku Po dvou týdnech kralování třetí studiovky Billie Eilish "Hit Me Hard And Soft" se na vedoucí pozici v domácím albovém žebříčku probojoval Calin s novinkou "Bieber Fever". Rádiovému éteru nově vládne James Arthur zásluhou písně... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2024 20:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rýpla si Billie Eilish do Taylor Swift? Podle ní o tříhodinové koncerty nikdo nestojí (29.05.2024 17:11)
- Vítěznou Taylor Swift v českém albovém žebříčku stíhá Travis Scott, uspěl i výběr z Eurovize (22.05.2024 17:30)
- Pop už v albovém žebříčku nehraje druhé housle. Taylor Swift dovršuje hattrick a boduje i Dua Lipa (16.05.2024 08:00)
- Video: Post Malone se v "I Had Some Help" pustil do country (11.05.2024 15:41)
- Spletli si naši dramaturgové rok? Rádiím vládne Michael Schulte s hitem loňského léta (09.05.2024 08:00)
- Taylor Swift převálcovala všechny české rappery a stanula na vrcholu albového žebříčku (02.05.2024 08:00)
- Video: Taylor Swift chce v novince "Fortnight" vraždit. Doprovodný klip opět i režírovala (25.04.2024 08:42)
- Nové desky 16/2024 - od Taylor Swift přes Pearl Jam po My Dying Bride (24.04.2024 10:00)
- Přes 300 milionů streamů. Tolik jich na Spotify nasbírala novinka Taylor Swift během prvního dne (23.04.2024 13:09)
- Nová deska Taylor Swift trvá dvě hodiny a obsahuje jedenatřicet songů (19.04.2024 10:31)

ALBUM TÝDNE 24/2024

Twenty One Pilots
Clancy

Twenty One Pilots neboli Tyler Joseph a Josh Dun z města Columbus v Ohiu na své sedmé studiovce "Clancy" rozvíjejí mysteriózní příběh návratu jistého Clancyho do postapokalyptického města zvaného Dema ve světě Trench. Pokud vám tato slova nedávají smysl, vůbec to nevadí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 15.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
Po 17.06.
Alice Cooper (US) (enteria Arena, Pardubice)
Po 17.06.
Ty Segall (US) (Roxy, Praha)
Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (SaSaZu, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík mp3.com Sia Rush Bono Taylor Swift Kabát Mirai Lady Gaga Billie Eilish Queen Lucie Vondráčková Beyoncé Adele Dua Lipa AC/DC Parkway Drive
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe