shop.musicserver.cz
Angélique Kidjo, Prague Sounds Festival, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023

Angélique Kidjo si tvorbu Talking Heads dala v Praze s přehledem. Ale to je tak všechno

Vydáno: 09.11.2023 18:09 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

"Poprvé jsem 'Once In A Lifetime' slyšela tři měsíce poté, co jsem se přestěhovala do Paříže," odpověděla Angélique Kidjo v nedávném rozhovoru pro Novinky.cz na otázku, kdy jí album "Remain In Light" vstoupilo do života. Nyní svou vlastní verzi tvorby Talking Heads předvedla v Praze.

Live: Angélique Kidjo

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 7. listopadu 2023
setlist: Born Under Punches (Talking Heads cover), Crosseyed And Painless (Talking Heads cover), Africa, One Of A Kind, Do Yourself, The Great Curve (Talking Heads cover), Listening Wind (Talking Heads cover), Meant For Me, Bemba Colora (Celia Cruz cover), The Overload (Talking Heads cover), House In Motion (Talking Heads cover), Choose Love, Mother Nature, Free And Equal, Once In A Lifetime (Talking Heads cover), Afirika, Pata Pata (Miriam Makeba cover), Burning Down The House
Fotogalerie

Reportáž z úvodního koncertu festivalu Prague Sounds, tedy z vystoupení Benjamina Clementina, si můžete přečíst zde.

Angélique Kidjo, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Koncert Angélique Kidjo byl velmi očekávanou událostí nejen v rámci festivalu Prague Sounds, který ji z nějakého důvodu uvádí na svém webu s krátkým "e", ale letošního podzimu jako takového. Každý, kdo si pamatuje její fenomenální vystoupení na Colours Of Ostrava, si při slovním spojením hudba z Afriky dnes právě její jméno vybaví mezi prvními. Ostatně její věhlas, dopad, prestiž a životopis je tak bohatý a plný hvězdných spoluprací, že beninská rodačka, která se už ale v osmdesátých letech přestěhovala do Paříže, by jen výpisem podstatných životních milníků vyplnila celý tento text.

Jak ale prohlašovala tisková zpráva ke koncertu, aktuální show měla být zaměřená na jinou oblast její tvorby než koncert v moravskoslezské metropoli a sice na album "Remain In Light" od kultovních Talking Heads. To bylo překvapením jednak z toho důvodu, že by dlouholeté přátelství mezi jejich frontmanem Davidem Byrnem a zpěvačkou leckdo netipoval a také proto, že její poafričtěná verze legendární desky vyšla už v roce 2018 a od té doby třiašedesátiletá interpretka stihla vydat další dvě, respektive tři alba.

Angélique Kidjo, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Logická a v branži obvyklá cesta by tedy byla zaměřit se především na aktuální sólovou nahrávku "Mother Nature" z roku 2021 nebo ještě lépe - měla by přijet i s Imbrahimem Maaloufem, aby dohromady předvedli ukázky ze společné desky "Queen Of Sheba", která vyšla loni. Je to, pravda, trochu zamotané, ale to byl i setlist pražského vystoupení.

Zmíněné přepracování alba Talking Heads nakonec totiž ani nezaznělo celé, chyběla skladba "Seen And Not Seen" a ještě k tomu byly písně z něj zpřeházené a promíchané se zmíněnou, zejména novější tvorbou, takže puristé a praví fanoušci tvorby legendární skupiny míchající new wave, post-punk a řadu dalších žánrů museli mít v hlavě pořádný zmatek.

Angélique Kidjo, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Paradoxně si proto její koncert užili nejvíc ti, kteří se v jednotlivých skladbách a albech tolik neorientovali a prostě jen přišli za "tím nejlepším z world music". Angélique Kidjo totiž udělala dobře zejména jednu věc - její koncert navzdory rozdílným kořenům a obdobím, v nichž vznikaly konkrétní písně, byl jako celek zvukově a aranžérsky sevřený, a tak jste ve Foru Karlín neměli pocit, že posloucháte tři věci najednou, jak by zmíněné složení setlistu mohlo naznačovat.

Velkou měrou k tomu dopomohla její doprovodná kapela ve složení Thierry Vaton (klávesy), David Donatien (perkuse), Rody Cereyon (baskytara), Gregory Louis (bicí) a místy bohužel i half-playback, z nějž se ozývaly především sborové zpěvy v typickém africkém stylu. Zamrzely i její občasné pohledy do připraveného taháku s texty. U takové profesionálky, jež se svou hudbou objíždí svět už od roku 1982, byste je asi nehledali.

Angélique Kidjo, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Forum Karlín nebylo úplně napěchované, pořadatelé se s tím ale dobře vypořádali tím, že pod balkóny dali závěsy, čímž prostor opticky zmenšili. Zároveň to bylo ale po dlouhé době také místo, kdy jeden z nejlepších koncertních sálů v republice dojmu z koncertu nechtěně škodil. Ta sterilnost a relativně moderní design náhle nebyl tak univerzální jako obvykle a s (v dobrém slova smyslu) divokostí africké hudby si jaksi netykal.

I proto sedící a jen minimálně se vrtící publikum první půlku koncertu tak trochu hledalo ten správný přístup, jaký k akci zaujmout. Vidět to bylo už na jeho oblečení. Zatímco jedna část obecenstva přišla v oblecích a večerních šatech, svobodomyslnější půlka návštěvníků na sobě měla trička, řetízky, náramky a v lepším případě alespoň džíny. A jakmile to hlavní hvězda večera už nevydržela a začala v druhé půlce diváky vyzývat k povstání a následnému tanci, bylo zmatení obecenstva ještě větší. Zpěvačka se totiž nevyjádřila jasně, zda by si přála, aby se stálo a tancovalo až do konce koncertu, nebo zda si mají diváci na následující a o poznání méně hybnější song "Choose Love" zase sednout.

Angélique Kidjo, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Částečné zapojení publika do děje tak přineslo na jedné straně diváky, kteří hned využili situace a drali se pod pódium tancovat, a proti nim stáli, respektive seděli ti, kteří své půlky chtěli nechat na židli a teď naopak neviděli na dění na scéně. Tahounka celého ansáblu proto před přídavkem ještě chodila po scéně ze strany na stranu a vyloženě vybízela sedící diváky k tomu, aby se přidali k tou dobou už tančící většině. Nepomohlo to. A i to tak naneštěstí zastínilo její výkon.

Samotná Kidjo samozřejmě zpívala nádherně, muzikanti si užívali svá prodloužená sóla a čistě z hudebního hlediska to byl výtečný zážitek, o tom není sporu. Nic na tom nemění ani skutečnost, že se v "Houses In Motion" na moment sama ztratila, hudebníci ji ale podrželi a jejího chvilkového zaváhání si tak všiml málokdo. A pro mnohé určitě hodně znamenala i věta o tom, že DNA máme všichni stejnou, protože bez ohledu na barvu kůže pocházíme všichni z Afriky. "Nenávist a rasismus není nic jiného než jen strach a ignorace," hlásala.

Angélique Kidjo, Forum Karlín, Praha, 7.11.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Koncert ale bohužel netvoří jen hudba, ale i to všechno kolem. Chtě nechtě tak nakonec můžete mít celkové dojmy ovlivněné tím, co se hrálo, kdy se to hrálo, kde se to hrálo a jaká u toho panovala atmosféra. A to všechno tentokrát bohužel převážilo.

Až se k nám jedna ze sta nejvlivnějších osob na světě podle časopisu "Time" vypraví příště, nechť je to, prosím, na místě, které je k tomu určené. Třeba zase na nějakém tom letním festivalu kdesi v přírodě.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
Keane - Love Actually 8/10
Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu Příští rok bude pro skupinu Keane ve znamení velkých oslav. Její dnes již téměř ikonický debut "Hopes And Fears" totiž oslaví své druhé kulatiny. Měli bychom se tedy dočkat jeho speciální reedice a k tomu rozsáhlého turné.... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 08:20 v sekci Audio / Video | Audio
0
Skindred, Raging Speedhorn, Defying Decay, Lucerna Music Bar, Praha, 1.12.2023
Naživo: Nejlepší přítel člověka jsou Skindred. V Praze to opět dokázali Máte den blbec? V práci se ukrutně nedaří, doma vás všichni štvou a ještě k tomu máte pocit, že máte obě ruce levé? Pak potřebujete jediný možný lék: živou hudbu. A to nejlíp tu od ostrovanů ze Skindred! Právě ti jsou totiž... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 17:12 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Angélique Kidjo ukázala talent Afriky (08.11.2023 01:04)
- Africká zpěvačka Angélique Kidjo, držitelka pěti Grammy, představí v Praze osobité pojetí alba "Remain in Light" kapely Talking Heads (27.10.2023 19:58)
- "Byl jsem trochu tyran," vzpomíná David Byrne. Přiznává, že lituje rozpadu Talking Heads (22.08.2023 15:44)
- Van Laar - žesťové nástroje s puncem originálu (01.08.2021 14:49)
- Nové desky 24/2021 - od Fear Factory přes Helloween po Styx (22.06.2021 08:30)
- Nové desky 44/2020 - od Kylie Minogue přes Shirley Bassey po Monkey Business (10.11.2020 08:00)
- Nové desky 40/2019 - od Tegan And Sara přes Mirai po Opeth (02.10.2019 14:55)
- Nové desky 17/2019 - od Cage The Elephant přes Angélique Kidjo po Roda Melancona (23.04.2019 11:46)
- Nové desky 6/2019 - od Luise Fonsiho přes Gaia Mesiah po Within Temptation (06.02.2019 19:16)
- Nové desky 47/2017 - od Noela Gallaghera přes Björk po Garyho Moora (26.11.2017 15:13)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Like She The Beatles Taylor Swift Burian Lucie Vondráčková Sia AC/DC Jana Uriel Kratochvílová Madonna Lady Gaga Milly Honsová Ewa Farna Viktor Sheen Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu