shop.musicserver.cz
Stromboli, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022

Stromboli v Lokti předvedli, že léta nečinná sopka dokáže chrlit lávu energie

Vydáno: 13.06.2022 12:01 v sekci Naživo - Tomáš Rozkovec | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

V prostředí amfiteátru loketského podhradí se sešla naprosto výjimečná sestava individualit a hudebních osobností. Na jednom pódiu zde postupně vystoupily legendy českého rocku Vilém Čok & ByPass, Futurum s Romanem Dragounem a jako vyvrcholení večera Stromboli v původní sestavě. My jsme byli u toho.

Live: Stromboli

support: Vilém Čok & ByPass, Futurum
místo: Amfiteátr Loket, Loket
datum: 10. června 2022
setlist: (bez pořadí a záruky) Stromboli, Sandonorico, Scanners, Abacus, Why, Třesky, blesky, Já ti dávám, dávám, Ó hory, ó hory, Ivanhoe, Katova pomocnice, Carmen, VIlla Ada, Veliké Lalulá, Košilela, Opuštěná židle na opuštěná terase
Fotogalerie

Stromboli, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Trojkoncert v amfiteátru nádherného podhradí hradu Loket, který má svého nepopsatelného genia loci, se nadmíru povedl. Jasně, jména už na lineupu vypadala lákavě, ale znáte to - někdy si věci nemusejí sednout a pak bývá výsledný dojem z celé akce rozpačitý. Ale tady si vše sedlo tak, jak má.

V šest večer, přesně podle rozpisu, vše odstartoval živelný Vilém Čok s kapelou ByPass ve složení basista Milan Libich, teprve dvaadvacetiletý šikovný kytarista Michal Brož a bubeník Vít Blažek. Samotný Vilém měl na starost show a zpěv. A dokázal, že je - stejně jako jeho band - ve formě. Různými převleky a rekvizitami bavil publikum, které se pozvolna trousilo do areálu a zaplňovalo prostor pod pódiem.

VIlem Čok & Bypass, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Zahrál jak nové skladby (celkem čtyři) z připravovaného alba "Kruhy", tak prověřené hity ze sólové kariery. Zazněly také pecky "Na Václávském Václaváku" od Pražského výběru, "Anděl fantazie" od Nové růže či osvědčený "Kačer" ze známého animovaného festivalu jako přídavek. Byl to velmi příjemný vstup do celé akce a vůbec nerušila Vilémova stylová odlišnost od následujících účinkujících.

Na řadu přišel novoromantický progresivní rock z Brna v podaní Romana Dragouna a Futurum. Roman, podpořen dvěma kytarami pánů Emila Kopřivy a Jarka Malého, nabídl průřez ze dvou vydaných alb a následných singlů. Zazněly tak mimo jiné "Voda", "Klaun", "Jedinečná šance", "Soumrak", "Superměsto", "Juliet" či "Vyplouvám II" spojenás s "Genese". Závěrečný "Zdroj" nešlo z pohledu frontmana Dragouna vynechat, a ač jsem tuto píseň slyšel nesčetněkrát, tady, v nádherném prostředí Lokte, mi sedla asi nejvíce a byla mi srdcově nejblíž. Měl jsem nefalšované zimomriavky, jak by řekli naši východní sousedé.

Futurum, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Parádní set, ve kterém Futurum jak časově, tak výkonově odehrálo plnohodnotný koncert. V porovnání s ByPassem nešla Dragounova kapela, jak se říká, tak do plných, ale bavila zcela jiným způsobem. Kytaristé se střídali v sólech a z výrazů v jejich tvářích se dalo vyčíst, že je hraní náramně baví. Klidnou sílu naopak převáděla rytmika souboru, baskytarista Libor Dunovský a Jan Seidl. Frontman zpíval procítěně a sázel náročné výšky tak, jak jsme zvyklí ze studiových alb, kterým už je dnes přes třicet let. Klobouk dolů!

Na minutu přesně v půl deváté za přijatelného šera nastoupili na scénu Stromboli. Nejdříve jen jako trio Pavlíček, Kryšpín, Veselý, jež odstartovalo svůj set hypnotickým riffem stejnojmenné skladby. Po chvíli se přidala Vendula Kašpárková a po ní samozřejmě i Bára Basiková.

Stromboli, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
První skladba a hned taková síla a erupce. I tahle skupina ukázala, že je ve formě. Propast času nebyla znát a muzikanti spolu fungovali jak dobře namazaný stroj. Báře to zpívá a ona sama je danou pódiovou jistotou. Následovalo "Sandonorico" v angličtině a další kousky z řadovky "Shutdown" ("Abacus", "Scanners" a "Why").

Pak následovaly především songy z legendárního eponymního dvojalba včetně česky zpívané písně "Okolo ohňů". Do letitého repertoáru skvěle zapadla i novější "Katova pomocnice" z alba "Fiat Lux".

Stromboli, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Nepřehlédnutelný (a zároveň po podvečerním výkonu i předvídatelný) byl vklad Viléma Čoka, který si doslova a do písmene ve dvojici "Ó hory, ó hory" a "Ivanhoe" ukradl stage pro sebe. Do té doby náladově ambientní jeviště jej najednou bylo plné. Koncert měl několik vrcholů a toto byl jeden z nich. Ale pamětníci jistě potvrdí, že to tak v minulosti bylo vždy (například ve sportovní hale v Mostě v roce 1987 Vilém přijel k pódiu na paletovém vozíku jako na olbřímí koloběžce).

Po dvojici metalově laděných kusů přišlo na řadu zklidnění. Intro již zmíněné "Katovy pomocnice" v podobě klavírní vložky Kašpárkové a fenomenální závěr v podobě "Carmen", "Villa Ada", "Veliké Lalulá" a "Košilela". Po ní již jen přídavek v podobě "Houpací židle na opuštěné terase" a byl konec.

Co říci závěrem? Na mysl se derou spousty slov a vět. Mimo jiné to, že Basiková zpívá úžasně. Stále je tou éterickou divoženkou, která svým hlasem dokáže pohladit, konejšit, zvýšit napětí a vygradovat celou skladbu. Kašpárková vše podporovala hrou na klávesy a musím říci, že vystoupení bylo tak skvěle nazvučený, že bylo slyšet každičký tón a nejdrobnější rejstříky jejího nástroje.

Stromboli, Amfiteátr Loket, Loket, 10.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Michal Pavlíček, to je kytarový mág a jeho hra je prostě geniální - set navíc odehrál s bolestí zad. Rytmika Klaudius Kryšpín a Jiří Veselý zaslouží absolutorium. Druhý zmíněný stál sice celou dobu ve stínu, jako by tam nebyl, ale zdárně sekundoval Pavlíčkovi. To samé lze říci i o Kryšpínovi, kterého jsem viděl, a hlavně (konečně) slyšel hrát ty technické bicí, na které jsem u něho zvyklý.

Byl to úžasný koncert plný úžasných vzpomínek a nadčasové hudby. Jediná výtka směřuje k některým neukázněným divákům, kteří, podobně jako na Dead Can Dance, podpoření alkoholem vykřikovali nesmyslné invektivy směrem k účinkujícím. Což o to, některé rockové koncerty si určitý stupeň interakce zaslouží. Nicméně pokud je to v pasážích, které vyžadují soustředění jak kapely, tak posluchače, je to zcela mimo mísu a je to buranství nejhrubšího zrna. Zpět k hodnocení: pokud bychom hodnotili akce podobně jako alba, dostal by tento večer 10/10.

P. S.: Podle Pavlíčkových slov bude toto turné asi poslední, jeho úspěch a kladná hodnocení by ale mohly kytaristu přesvědčit, že Stromboli má ještě sílu, jež by mohla vychrlit ještě jednu erupci v podobě studiového alba.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tereza Mašková - Cesta z bodláčí (Princezna zakletá v čase 2) 5/10
Video: Tereza Mašková si "Cestu z bodláčí" klestí předlouhými nehty A zase ten Lambora, chce se zvolat... Tereza Mašková pokračuje v tradici a navazuje na úspěšnou spolupráci: opět nazpívala titulní skladbu k pohádce "Princezna zakletá v čase". V prvním díle zněl její song "Tam za řekou", v... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 16:16 v sekci Audio / Video | Video
0
Lucie Bílá - O Vánocích 7/10
Video: Lucii Bílé pomáhá "O Vánocích" Pokáč Na pokračující vlně milých, vlídných a příjemných melodií a klipů pokračuje i naše znovu zvolená slavice Lucie Bílá. Období blížících se svátků je pro ni a cestu, po níž její tvorba zrovna kráčí, naprosto ideální. Se... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 09:30 v sekci Audio / Video | Video
0
Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna"
Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna" Po měsících napínání, lákání a tajností se fandové formace Metallica dočkali. Muzikanti oznámili, že jejich nové, v pořadí již dvanácté studiové album vyjde příští rok, přesněji 14. dubna 2023. Ponese titul "72 Seasons" a... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 19:25 v sekci Novinky
0
Živě: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá - Časy se mění (Koncert pro Martu)
Video: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá vzdaly hold Martě Kubišové skvělou předělávkou hitu "Časy se mění" Koncert pro Martu patřil na začátku listopadu k událostem nejen hudebního, ale i společenského významu. Při příležitosti osmdesátých narozenin Marty Kubišové se v pražské Lucerně sešlo mnoho osobností, které přišly... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 16:02 v sekci Audio / Video | Video
0
Mylene Farmer - L'Emprise 9/10
Recenze: Mylene Farmer na albu "L'Emprise" uhrane temnou generační zpovědí "L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- V reedici vychází album Jana Spáleného "Asi v tom bude nějakej háček". Obal napravuje dobový zásah režimu (07.11.2022 10:11)
- Naživo: Festiwall 2022 byl radostným muzikantským setkáním (13.09.2022 12:27)
- Fotogalerie: Festiwall 2022 v obrazech (13.09.2022 08:31)
- Pražský výběr přiveze svou hitovou show i na čerstvý vzduch do Ledáren Braník (11.08.2022 08:06)
- Před Jeffem Beckem a Johnnym Deppem zahraje Michal Pavlíček (28.06.2022 13:34)
- Recenze: Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby (25.06.2022 12:30)
- Fotogalerie: Stromboli v Lokti zůstali věrni svému jménu, předvedli jak pohlazení, tak sopečné erupce (13.06.2022 07:54)
- Stromboli vyrážejí na turné, navštíví třináct míst po celé České republice (25.04.2022 12:29)
- Naživo: Pražský výběr styl měnit nemusí. Lucerna Music Bar si dokonale podmanil (14.04.2022 08:07)
- Fotogalerie: Pražský výběr ve vyprodaném Lucerna Music Baru exceloval (13.04.2022 11:45)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lenny The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Kateřina Marie Tichá Madonna Marpo Adele Viktor Sheen Kryštof Lucie Vondráčková BTS Queen Ed Sheeran Ewa Farna Vojtaano Michal Prokop Mirai Slash
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu