shop.musicserver.cz
Precedens, Palác Akropolis, Praha 3.4.2023

Precedens oslavil výročí a rázně vykročil vstříc nové etapě

Vydáno: 04.04.2023 20:57 v sekci Naživo - Tomáš Rozkovec | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Tak už i Precedens má na hřbetě čtyři křížky. Nemluvím (ne)uctivě o věku členů kapely, ale o působení této hudební veličiny na scéně. Skupina, která se dokázala z undergroundu dostat do popředí zájmu posluchačů, oslavila své výročí v Paláci Akropolis a my jsme byli u toho. Jaké to celé bylo?

Live: Precedens

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 3. dubna 2023
setlist: Soumrak bohů, Marie Bladová, Černý nebe, Údolí bez králů, Nemůžu Zapomenout, Berlínská zeď, Vlci (Sahara), Tisíc Jmen (Sahara+Bára), Věž z písku (Bára), Doba ledová (Bára), Hoří Notre-Dame (Michal Prokop), Kristiáne vstávej, Dívčí válka, Hladina, V minulým životě, Žízeň, La La Lá, Návod k lítání, Piruety, Větrný mlýny
Fotogalerie

Výroční koncert ke čtyřiceti letům působení formace Precedens, která prošla mnohými personálními rošádami, zviditelnila pár zpěvaček a pár zpěváků a ostruhy slávy si vysloužila v končících osmdesátkách a následných devadesátkách, mohl být plný sentimentu. Ale opak byl pravdou, byť na dojemné okamžiky také došlo.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Martin Němec, akademický malíř, spisovatel, hudební skladatel, muzikant a hlavně neúnavný hnací motor souboru nedávno při jeho znovuobnovení prohlásil: "Ale já radši znovu začínám, než končím!" Nutno dodat, že ten entuziasmus z nové sestavy byl cítit na sto honů.

Začátek večera obstaralo jemné folkové vystoupení Moniky Sonk s kytaristou Tomislavem Zvardoněm. Monika na počátku svého setu ohlásila, že začne klidněji a že se postupně všichni společně probouříme k bujarým oslavám čtyřicetin. A jak řekla, tak udělala. Po zhruba šestici skladeb, které okořenila vlivy flamenga, ji a jejího kolegu vystřídala hlavní pětice muzikantů s novou vokalistkou.

Precedens tvoří dnes už dva neodmyslitelné klávesové pilíře Martina Němce a Pavla Nedomy. Kytarové party obstarával Karel Vošta, ty basové Zdeněk Imramovský a za hradbou bicích byl ukryt Tomáš Kašpar.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Od prvních tónů bylo zřejmé, že pánové kolem svého principála vědí, co a jak mají hrát. Skladbám nechyběla údernost ani patřičná tvrdost, která však nesmývala jemný pel z krásy synthrockových songů. Nová zpěvačka Daniela Langrová pečlivě převzala veškeré pěvecké party po svých předchůdcích a předchůdkyních. Ač je její hlas posazen spíše do altu, písním to neubralo nic na jejich půvabu.

Celé vystoupení by se dalo shrnout sportovní terminologií do hokejových třetin. První dvě byly odehrány vcelku a ta závěrečná byla oddělena zhruba patnáctiminutovou pauzou. Z mého pohledu to bylo trochu rušivé, ale vzhledem k tomu, že zejména ta druhá část byla emočně dost vypjatá, byla uvedená přestávka na místě.

Každá ze zmíněných třetin měla svůj promyšlený koncept. Ta první nabídla nesmírně rockový start a drive v podobě skladeb "Soumrak bohů", "Marie Bladová" či "Berlínská zeď". Langrová dokazovala, že se v ní Němec nemýlil a že měl vždy čich na pěvecké talenty. Bylo to skvělé naladění na druhou část.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ta byla přehlídkou hostů, kteří měli s tímto bandem kdy co do činění. A že šlo o jména s velkým J! Spoluzakladatel kapely Jan Sahara Hedl si vystřihl "Vlky" a písní "Tisíc jmen" připravil entrée pro první vokalistku souboru Báru Basikovou.

V hitovkách, které pojmenovaly jejich první dvě desky - "Věž z písku" a "Doba ledová" -, předvedla Bára skvělý výkon, a když došlo k jejímu závěrečnému objetí s Martinem Němcem, mnohým se v očích zaleskly slzy dojetí.

To už se však chystal na scénu další a poslední host večera. Byl jím Michal Prokop, který, byť s Precedens přímo spjatý není, na své poslední řadovce převzal jeho song "Hoří Notre-Dame". A znovu to byla nálož emocí. Prokop tu píseň přezpíval trochu jinak, řekněme bluesověji/soulověji, a naživo to ten večer mělo sílu buldozeru.

Po zmíněné pauze přišla třetí, závěrečná část. Ta byla jakýmsi pohledem do budoucna. Její setlist obsahoval zejména novější kusy v upravených aranžích. Došlo i na zklidnění ve formě "La La Lá", ale i na příval obrovské energie při pecce "Návod k lítání". Ta je postavená na silném rockovém podkladu, který naživo vytasil nikoli drápky, ale rovnou drápy a tesáky zároveň. Ještě teď mi v uších zní ten neskutečný basový lauf, který předváděl Zdeněk Imramovský.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jinak musím pochválit skvělý zvuk, který dal vyniknout všem linkám jednotlivých nástrojů i hlasům, nazvučení bicích bylo naprosto fenomenální. Klobouk dolů a díky zvukařům!

Co se však jevilo mírně na závadu, bylo nasvícení vlastní stage. Muzikanti se mnohdy utápěli ve světelném smogu podpořeném neustálým zamlžením. Ale to je asi to jediné, co vadilo (a vadilo to spíš přítomným fotografům). Celé vystoupení mimochodem natáčela Česká televize, můžeme se tedy těšit na záznam.

Za sebe (a myslím, že i za většinu návštěvníků) mohu konstatovat, že oslava vyšla na výtečnou. Nebyla to vzpomínková tryzna za léty dávno minulými, ale pohled vpřed. Už samotná akce měla název "Precedens 40+". To znamínko za danou číslicí je jasně vyslaným signálem: "NEKONČÍME!" Tento koncert jen potvrdil, že se s novou partou kolem nezmara Martina Němce musí dál počítat.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Thirty Seconds To Mars, Sportovní hala Fortuna, Praha, 15.5.2024
Naživo: Thirty Seconds To Mars si v Praze napravili reputaci. Přivezli povedenou show Americké bratrské duo Thirty Seconds To Mars se po šesti letech vrátilo do holešovické sportovní haly, aktuálně zaštícené názvem Fortuna, a to v rámci turné nazvaného "Seasons". Jak se návrat povedl a jak znějí nové skladby z... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2024 10:18 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád 19. týden 2024
Pop už v albovém žebříčku nehraje druhé housle. Taylor Swift dovršuje hattrick a boduje i Dua Lipa Česká rádiová hitparáda konečně hlásí nového vítěze. Mnohaměsíční stálice typu Dua Lipa, Ofenbach nebo Michael Schulte střídá americký zpěvák Teddy Swims se songem "Lose Control". V albech potřetí triumfuje Taylor Swift.... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 19/2024 - od Kings Of Leon přes Anguse & Julii Stoneovy po Aleka Benjamina
Nové desky 19/2024 - od Kings Of Leon přes Anguse & Julii Stoneovy po Aleka Benjamina Na velké hvězdy chudší týden nabízí především novinku Kings Of Leon, kterým sekunduje s ípíčkem plných hostů Orville Peck, australské duo Angus & Julia Stone, popový písničkář Alec Benjamin, punk-rockoví Hot Water Music,... čtěte zde
Vydáno: 15.05.2024 13:36 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky (29.11.2023 08:00)
- Naživo: Koncert k narozeninám Luboše Andršta byl čirou muzikanstkou radostí. Zahráli Peter Lipa, Energit i Michal Prokop (15.09.2023 21:08)
- Fotogalerie: Oslava nedožitých pětasedmdesátin Luboše Andršta v obrazech (15.09.2023 09:02)
- Nedožité pětasedmdesátiny Luboše Andršta připomenou v Lucerna Music Baru Michal Prokop, Peter Lipa a Energit (10.09.2023 11:54)
- Vánoce v Karlíně: Michal Prokop připravuje best of desku. Pokřtí ji s hosty na vánočním koncertu, který se vrátí do Fora Karlín (01.09.2023 16:14)
- Michal Prokop a Monkey Business natočili hit Stevieho Wondera. Krásný ztráty Live prohlubují ducha spolupráce (15.07.2023 11:19)
- Fotogalerie: Fenomenální Michal Prokop se svou kapelou zahrál po letech opět v Olomouci (10.06.2023 16:05)
- Fotogalerie: Lili Marlene oslavili v Malostranské besedě dvacetiny (18.04.2023 11:03)
- Lili Marlene oslaví v Malostranské besedě dvacet let existence (14.04.2023 15:27)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Queen Kabát Adele Sia Imagine Dragons Bono Dua Lipa Taylor Swift Rush Rammstein Mirai Beyoncé AC/DC Liam Gallagher Lady Gaga Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu