shop.musicserver.cz
Precedens, Palác Akropolis, Praha 3.4.2023

Precedens oslavil výročí a rázně vykročil vstříc nové etapě

Vydáno: 04.04.2023 20:57 v sekci Naživo - Tomáš Rozkovec | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Tak už i Precedens má na hřbetě čtyři křížky. Nemluvím (ne)uctivě o věku členů kapely, ale o působení této hudební veličiny na scéně. Skupina, která se dokázala z undergroundu dostat do popředí zájmu posluchačů, oslavila své výročí v Paláci Akropolis a my jsme byli u toho. Jaké to celé bylo?

Live: Precedens

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 3. dubna 2023
setlist: Soumrak bohů, Marie Bladová, Černý nebe, Údolí bez králů, Nemůžu Zapomenout, Berlínská zeď, Vlci (Sahara), Tisíc Jmen (Sahara+Bára), Věž z písku (Bára), Doba ledová (Bára), Hoří Notre-Dame (Michal Prokop), Kristiáne vstávej, Dívčí válka, Hladina, V minulým životě, Žízeň, La La Lá, Návod k lítání, Piruety, Větrný mlýny
Fotogalerie

Výroční koncert ke čtyřiceti letům působení formace Precedens, která prošla mnohými personálními rošádami, zviditelnila pár zpěvaček a pár zpěváků a ostruhy slávy si vysloužila v končících osmdesátkách a následných devadesátkách, mohl být plný sentimentu. Ale opak byl pravdou, byť na dojemné okamžiky také došlo.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Martin Němec, akademický malíř, spisovatel, hudební skladatel, muzikant a hlavně neúnavný hnací motor souboru nedávno při jeho znovuobnovení prohlásil: "Ale já radši znovu začínám, než končím!" Nutno dodat, že ten entuziasmus z nové sestavy byl cítit na sto honů.

Začátek večera obstaralo jemné folkové vystoupení Moniky Sonk s kytaristou Tomislavem Zvardoněm. Monika na počátku svého setu ohlásila, že začne klidněji a že se postupně všichni společně probouříme k bujarým oslavám čtyřicetin. A jak řekla, tak udělala. Po zhruba šestici skladeb, které okořenila vlivy flamenga, ji a jejího kolegu vystřídala hlavní pětice muzikantů s novou vokalistkou.

Precedens tvoří dnes už dva neodmyslitelné klávesové pilíře Martina Němce a Pavla Nedomy. Kytarové party obstarával Karel Vošta, ty basové Zdeněk Imramovský a za hradbou bicích byl ukryt Tomáš Kašpar.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Od prvních tónů bylo zřejmé, že pánové kolem svého principála vědí, co a jak mají hrát. Skladbám nechyběla údernost ani patřičná tvrdost, která však nesmývala jemný pel z krásy synthrockových songů. Nová zpěvačka Daniela Langrová pečlivě převzala veškeré pěvecké party po svých předchůdcích a předchůdkyních. Ač je její hlas posazen spíše do altu, písním to neubralo nic na jejich půvabu.

Celé vystoupení by se dalo shrnout sportovní terminologií do hokejových třetin. První dvě byly odehrány vcelku a ta závěrečná byla oddělena zhruba patnáctiminutovou pauzou. Z mého pohledu to bylo trochu rušivé, ale vzhledem k tomu, že zejména ta druhá část byla emočně dost vypjatá, byla uvedená přestávka na místě.

Každá ze zmíněných třetin měla svůj promyšlený koncept. Ta první nabídla nesmírně rockový start a drive v podobě skladeb "Soumrak bohů", "Marie Bladová" či "Berlínská zeď". Langrová dokazovala, že se v ní Němec nemýlil a že měl vždy čich na pěvecké talenty. Bylo to skvělé naladění na druhou část.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ta byla přehlídkou hostů, kteří měli s tímto bandem kdy co do činění. A že šlo o jména s velkým J! Spoluzakladatel kapely Jan Sahara Hedl si vystřihl "Vlky" a písní "Tisíc jmen" připravil entrée pro první vokalistku souboru Báru Basikovou.

V hitovkách, které pojmenovaly jejich první dvě desky - "Věž z písku" a "Doba ledová" -, předvedla Bára skvělý výkon, a když došlo k jejímu závěrečnému objetí s Martinem Němcem, mnohým se v očích zaleskly slzy dojetí.

To už se však chystal na scénu další a poslední host večera. Byl jím Michal Prokop, který, byť s Precedens přímo spjatý není, na své poslední řadovce převzal jeho song "Hoří Notre-Dame". A znovu to byla nálož emocí. Prokop tu píseň přezpíval trochu jinak, řekněme bluesověji/soulověji, a naživo to ten večer mělo sílu buldozeru.

Po zmíněné pauze přišla třetí, závěrečná část. Ta byla jakýmsi pohledem do budoucna. Její setlist obsahoval zejména novější kusy v upravených aranžích. Došlo i na zklidnění ve formě "La La Lá", ale i na příval obrovské energie při pecce "Návod k lítání". Ta je postavená na silném rockovém podkladu, který naživo vytasil nikoli drápky, ale rovnou drápy a tesáky zároveň. Ještě teď mi v uších zní ten neskutečný basový lauf, který předváděl Zdeněk Imramovský.

Precedens, Palác Akropolis, Praha 03.04.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jinak musím pochválit skvělý zvuk, který dal vyniknout všem linkám jednotlivých nástrojů i hlasům, nazvučení bicích bylo naprosto fenomenální. Klobouk dolů a díky zvukařům!

Co se však jevilo mírně na závadu, bylo nasvícení vlastní stage. Muzikanti se mnohdy utápěli ve světelném smogu podpořeném neustálým zamlžením. Ale to je asi to jediné, co vadilo (a vadilo to spíš přítomným fotografům). Celé vystoupení mimochodem natáčela Česká televize, můžeme se tedy těšit na záznam.

Za sebe (a myslím, že i za většinu návštěvníků) mohu konstatovat, že oslava vyšla na výtečnou. Nebyla to vzpomínková tryzna za léty dávno minulými, ale pohled vpřed. Už samotná akce měla název "Precedens 40+". To znamínko za danou číslicí je jasně vyslaným signálem: "NEKONČÍME!" Tento koncert jen potvrdil, že se s novou partou kolem nezmara Martina Němce musí dál počítat.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
K.Flay, MeetFactory, Praha, 25.9.2023
Naživo: Na Grammy nominovaná K.Flay nastavila klubu MeetFactory tvář moderní hudby Americká zpěvačka K.Flay má přes svůj mladý věk na svém kontě už pět desek a dvě nominace na cenu Grammy. Poslední nahrávku "Mono" vydala teprve před pár dny a rozhodla se ji představit naživo na velkém evropském turné. To... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 17:54 v sekci Naživo
0
Combichrist, Futurum, Praha, 24.9.2023
Naživo: Metalové techno Combichrist zastínilo německé veterány Megaherz Americká formace Combichrist sice žádné nové album na světě nemá, ale rozhodla se po letech vyjet opět mimo svůj rodný kontinent a představit své industriální hity evropským fanouškům. Společně s nimi na turné vyjeli také... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 14:43 v sekci Naživo
0
Kylie Minogue - Tension 7/10
Recenze: Kylie Minogue na desce "Tension" upustila od tematičnosti, sama však moc neví, co vlastně chce říct Hudební tvorba Kylie Minogue je v mnoha ohledech natolik sympatická, že je občas těžké se na tuto australskou křehuli zlobit. Předchozí alba "Golden" a "Disco" vždy definovalo nějaké ústřední téma. Nová studiovka "Tension" se ale o... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Tereza Černochová - Jsem zas kousek blíž poznání toho, co jsem vlastně zač
Rozhovory: Tereza Černochová - Jsem zas kousek blíž poznání toho, co jsem vlastně zač Tereza Černochová natočila v produkci Romana Holého svoje třetí sólové album "Slečna náročná". Vyšlo 1. září. Je autorské a vyzrálejší, sebevědomější a ženské. Jak sama autorka a zpěvačka říká, odkrývá její duši a... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Jakub König - Hvězdy 10/10
Recenze: Albem roku 2023 se stávají "Hvězdy" Jakuba Königa Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Koncert k narozeninám Luboše Andršta byl čirou muzikanstkou radostí. Zahráli Peter Lipa, Energit i Michal Prokop (15.09.2023 21:08)
- Fotogalerie: Oslava nedožitých pětasedmdesátin Luboše Andršta v obrazech (15.09.2023 09:02)
- Nedožité pětasedmdesátiny Luboše Andršta připomenou v Lucerna Music Baru Michal Prokop, Peter Lipa a Energit (10.09.2023 11:54)
- Vánoce v Karlíně: Michal Prokop připravuje best of desku. Pokřtí ji s hosty na vánočním koncertu, který se vrátí do Fora Karlín (01.09.2023 16:14)
- Michal Prokop a Monkey Business natočili hit Stevieho Wondera. Krásný ztráty Live prohlubují ducha spolupráce (15.07.2023 11:19)
- Fotogalerie: Fenomenální Michal Prokop se svou kapelou zahrál po letech opět v Olomouci (10.06.2023 16:05)
- Fotogalerie: Lili Marlene oslavili v Malostranské besedě dvacetiny (18.04.2023 11:03)
- Lili Marlene oslaví v Malostranské besedě dvacet let existence (14.04.2023 15:27)
- Fotogalerie: Precedens oslavil čtyřicet let. A bylo to skvělé (04.04.2023 08:55)
- Precedens v pražské Akropoli oslaví čtyřicátiny, zavzpomíná a představí i novinky (04.03.2023 17:46)

ALBUM TÝDNE 39/2023

Jakub König
Hvězdy

Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra Ostrouchova a to nemohlo dopadnout špatně. Výsledek se jmenuje "Hvězdy" a je prostě dokonalý.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Madonna Beyoncé Kryštof Milly Honsová Coldplay Ewa Farna Adele AC/DC Sia The Cure Rihanna Taylor Swift Blink-182 Metallica Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu