Kwěty moravské

Vydáno: 11.10.2004 05:00 v sekci Recenze - Luboš Svoboda | foto: facebook interpreta

"Jablko jejího peří", harmonická disharmonie, enormní množství slov začínajících na E, ostatní samohlásky ve vedlejších rolích a kupa dalších nesmyslů v lehce alternativní recenzi na první desku brněnské kapely Květy.

6/10

Květy - Jablko jejího peří

Celkový čas: 41:54

Skladby: Výroba nábytku, Pasáček ovcí, Kytka, Hrdlička, Půllitr a sklínka, Tugador, Baktáněk, Zhasněte žampiony, Vodní, Francouzská, Taťána, Sen z vany

Vydavatel: Indies

Přiznám se, že nedlouho poté, co brněnští alternativci Květy rozehráli své entrée esoterickým exemplářem "Výroba nábytku", začal jsem se opravdu bát, že můj stupeň sžití s alternativní hudbou nebude postačovat k tomu, abych mohl exatně examinovat jejich první veřejný exponát nazvaný "Jablko jejího peří" a budu muset eskamotérsky extrahovat rozumy z etablované fusekle, nebo použít expresní a efektivní, ale extrémně neestetickou metodu extrapolace dat z běžně dostupných informací od distributora a z jiných médií. Eventuálně se zachovat jako enfant terrible a posílen etylalkoholem tu exklamovat excesivní narážky na adresu těch excentrických psychoušů. Pardon, exotů. Problém se naštěstí záhy vyřešil sám, ergo můžu vytesat epitaf slovníku cizích slov, kterým jsem se pojistil, abych nevypadal jako nevzdělaný egoistický e-pitomec. Byl mi epesním expřítelem, ejakuluji slzu a nevylučuji, že ještě nedojde k jeho exhumaci.

Ono je totiž album, jehož obal je mimochodem vyzdoben krásnými linoryty, podstatně stravitelnější, než se zpočátku zdálo. Jistě, jsou tu psychedelická dílka jako "Zhasněte žampiony", které snad vzniklo sloučením šlágru Yvety Simonové a zanícené obhajoby komerčního využítí zmiňovaných jedlých hub vedoucím samoobsluhy v kultovním dětském filmu "Ať žijí duchové". Na druhou stranu je tu kratinký folkový popěvek "Kytka" s jemným hláskem Doroty Barové z Tara Fuki, textařsky bravurní milostná alegorie "Půllitr a sklínka", v níž si každý nástroj hraje naprosto po svém, aby se až v refrénu s ostatními spojil v jednolité těleso, které je s nástupem sloky opět rozpuštěno, nebo typicky ryčná extaktická balkánská dechovka v "Pasáčku ovcí". Dojde i na sporné momenty, jako "Francouzská", kde prezentovaná francouzština není ani tak špatná, aby byla vtipná, bohužel ani tak dobrá, aby nehorázně netahala za uši. Nechápu.

Podstatné je, že velkou část desky si lze vychutnat i v rovině, kdy nepotřebujete přemýšlet, co zas proboha chtěli vyjádřit tímhle. Kyšperského texty jsou relativně (pozor, toto slovo je důležité, ono třeba dešifrovat název desky...) snadno pochopitelné a jeho hlas, provázející vás většinu času, ač technicky mizerný, se jim poslušně svým zabarvením dle potřeby přizpůsobuje. Pár hosty ještě posílený regiment nástrojů se dokáže flexibilně proměnit v několikahlavou průzkumnou skupinku a často se předvádí v náročné harmonické disharmonii (doufám, že je jakžtakž jasné, co jsem tímto, z pohledu hudební teorie nesmyslem, chtěl říct).

No, vida, hotovo. Jsem připraven na další krok k nitru české alternativy. Doufám, že i vás jsem k němu trošku zviklal. Došlápnout na Květy je bezesporu příjemné.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rybičky 48 - Nebeská prána 9/10
Video: Kuba Ryba napsal vlastní pohřební píseň. Klip k "Nebeské práně" je nejlepší od Rybiček 48 vůbec Už je to pár pátků, co kapela Rybičky 48 vydala desku "BIG⚡️BÝT". Jako předposlední na ní najdeme "Nebeskou bránu" - skladbu, která u kutnohorské party vybočuje z řady. Nesází v ní totiž na humor, spíš na bilancování, které... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Video
Sugar & Spice Holding Company - I/II 7/10
Recenze: Sugar & Spice Holding Company bilancují. Vinylem "I/II" dělají radost sobě i posluchačům Mít desku na vinylu představuje pro řadu muzikantů určitou prestiž. A co si budeme povídat: fanoušci tu velkou placku ve čtvercovém obalu neodmítnou. Navíc se někdy jedná o ideální příležitost k bilančnímu ohlédnutí - třeba... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Karol Komenda a Michal Prokop - Spomínam 9/10
Video: Nejkrásnější československý duet loňského roku už má i klip. "Spomínam" Karola Komendy a Michala Prokopa ani s časovým odstupem neztrácí na síle O překrásném duetu Karola Komendy a Michala Prokopa jsme vás už před pár týdny informovali. Tehdy šlo jen o singl samotný, přičemž právě audio stránka je na této skladbě s decentním kytarovým sólem tím nejnádhernějším. Není... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Merton - Visions 8/10
Recenze: Sebevědomá, hitová i zábavná - Alice Merton na "Visions" konečně ví, co chce Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 10:04 v sekci Recenze
Die Alten Maschinen - Hello Goodbye! (The Very Best Of) 8/10
Recenze: Křepčí Die Alten Maschinen s "Hello Goodbye!" v křemíkovém nebi? Možná to kdysi byla idea spojená s jednorázovým projektem. Jedna z dalších tváří Moimira Papalescu. O sedmnáct let později můžete v rukách držet povedený komplet "Hello Goodbye!" téměř napěchovaný na maximální kapacitu... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 14:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších (28.01.2026 20:30)
- Video: Kapela Květy dala vtipné hříčce "Můj parťák" orchestrální aranžmá. Dopadlo to skvěle (16.12.2025 10:36)
- Výstava "Ještě jsme tady jenom jednou" přináší obrazy inspirované čtyřiadvaceti písněmi (03.05.2025 11:05)
- Fotogalerie: Skupina Květy odehrála část koncertu i ve vaně (02.05.2025 19:57)
- Naživo: Skupina Květy zahrála výjimečný koncert v domě, ve kterém bydlela Dora (02.05.2025 11:35)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (10-6) (22.01.2025 08:15)
- Rozhovory: Martin Kyšperský (Květy) - Kliky na pěstích bych holku oblbnout nezvládl (17.12.2024 14:30)
- Recenze: Květy žádají posluchače o "41 minut". Ty naplní silnými zážitky nejen v hudbě, ale i za ní (02.12.2024 00:00)
- Na okraj: Český slavík jako okno do duše domácí populární hudby (30.11.2024 09:30)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe