shop.musicserver.cz
Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze

Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze

Vydáno: 12.09.2023 08:00 v sekci Publicistika - Jiří V. Matýsek | foto: Vidar Logi

S nástupem MTV se videoklip stal pro muzikanty povinností. Pro některé zůstal povinností dodnes - ti berou pohyblivé obrázky jako nutné zlo, do kterého by se mělo investovat ideálně co nejméně. Pro jiné se vizuál naopak stal prostředkem k vytvoření nadstavby k vlastní hudbě. Do téhle množiny už po léta patří Björk.

Hudba Björk byla vždycky neoddělitelně spojena s vizualitou. Nikdy to nebyly jen písně, singly a hity. Islandská umělkyně odjakživa pracovala s kostýmy, tancem i divadelními prvky. Ostatně o jejím letošním turné "Cornocupia", s nímž 16. září zamíří do pražské O2 areny, se mluví spíše jako o představení než jako o pouhém koncertě. Natolik je s očními vjemy provázaný.

Videoklipy proto byly pro Björk Guðmundsdóttir vždy - vedle výrazného a proměnlivého vzhledu, kterým se rovněž proslavila - nesmírně důležité. Wikipedie uvádí celkem šedesát pět (!) snímků, z nichž mnohé ukazovaly této disciplíně nové cesty a překračovaly hranici běžné audiovizuální tvorby. Björk na nich spolupracovala se slavnými režiséry, ale také testovala nové technologie. Tento text vybírá několik klíčových momentů či tvůrčích setkání a rozhodně si neklade ambici být vyčerpávajícím přehledem všeho, co tato muzikantka na poli hudebního videoklipu dokázala.


Spolupráce s Michelem Gondrym

Francouzský režisér s unikátním rukopisem Michel Gondry byl oblíbeným spolupracovníkem Björk zejména v první dekádě její kariéry - v devadesátých letech pro ni režíroval celkem šestici videoklipů - "Human Behaviour", "Army of Me", "Isobel", "Hyperballad", "Jóga" a "Bachelorette". Po letech pro ni natočil ještě snímky k "Declare Independence" (album "Volta") a "Crystalline" (album "Biophilia").

Spojovala je hravost. Gondry i ve svých filmech vždycky vytvářel světy, které překračovaly hranice běžné reality a snu, zároveň si však ponechávaly jistou dětskou naivitu. Ani ta ostatně nebyla Björk - hlavně zpočátku - cizí. V "Human Behaviour" tak vidíme groteskního plyšového medvěda, který v roli jakéhosi monstra kráčí animovaným lesem, v "Army of Me" se autorka stává účastnicí loupeže diamantu, přičemž děj se odehrává v papundeklovém světě. Uměleckým vrcholem společné tvorby je patrně "Bachelorette", která multiplikuje příběh dívky z titulu písně a pracuje u toho s divadelní scénografií.


Spolupráce se Spikem Jonzem

Neméně podstatné je pro Björk tvůrčí spojení s americkým režisérem Spikem Jonzem. Tento zkušený klipař - dělal mimo jiné s R.E.M., Weezer, Beastie Boys, Beckem nebo Kanye Westem - pro ni natočil celkem tři videa. A stojí i za klipem "It's Oh So Quiet", který dodnes platí za jeden z nejvýraznějších vizuálních počinů devadesátých let. Jonze se v něm nechal inspirovat klasickým francouzským snímkem "Paraplíčka ze Cherbourgu" a swingující song ještě podpořil barevným minimuzikálem, který oslňuje snovou hravostí.

Návrat ke společné tvorbě po přelomu milénia už byl poněkud temnější. "It's In Our Hands" je natáčená pomocí kamery s termovizí a záběry na zpěvačku v temném lese, z něhož vidíme jen až děsivě malý výsek, působí značně znepokojivě. Groteskou, která si pohrává s temnými tématy jako deprese a neporozumění ve vztahu, je vizuál k "Triumph of The Heart", který do důležité role manžela obsazuje kocoura...


Kontroverze a cenzura

Ani této ženě se nevyhnuly kontroverze. U natolik umělecky vyhraněné osobnosti se není ani čemu divit. Největší rozruch vyvolal klip ke skladbě "Pagan Poetry" z desky "Vespertine" (2001). V tomto případě to došlo tak daleko, že video muselo být pro vysílání na hudební stanici MTV cenzurováno.

Dílo má zobrazovat ženu, která se připravuje na manželství. Problematických pasáží toto téma ale nabízí celou řadu. Umělkyně je zde totiž v šatech, které zakrývají pouze spodní část těla, a perly na části horní jsou přišité přímo na kůži. Divák dále sleduje detaily na jehly přišívající zmíněné perly a též výrazně rozmazané a stylizované záběry explicitního sexu, které měly pocházet ze zpěvaččina soukromého archivu. Výsledek obsadil šestou příčku v žebříčku nejkontroverznějších hudebních videí publikovaném v magazínu NME.

Zákaz si vysloužil i vizuál ke "Cocoon", který režíroval Eiko Ishioka. Muzikantku v něm postupně omotávají červená vlákna, která vyrůstají z jejích bradavek. V zásadě nevinný záměr měl problém proto, že v něm Björk působí jako nahá. Klip vyšel bezprostředně po "Pagan Poetry" - a potkal ho tentýž osud.


Technologické hranice

Jestli se na některého současného umělce hodí přídomek vizionář, Björk to bude spolehlivě. Vždycky prostě šla za hudbu, vždycky chtěla předávat hlubší poselství a vytvářet složitější koncepty než jen singl nebo deska. To jde ruku v ruce i s moderními technologiemi.

Doprovod k "Wanderlust" z alba "Volta" se tak stal jedním z prvních 3D videoklipů na světě. Rozsáhlý, více než sedmiminutový počin kombinuje velké loutky, živé akrobaty a CGI a vznikalo dlouhých devět měsíců. Celý koncept byl tak náročný, že tvůrci museli vybudovat vlastní stereoskopický systém pro nasnímání objektů. A výsledek, který vizuálně vychází z mongolské mytologie, je skutečně hypnotický a magický.

Zpěvačka drží prvenství rovněž v oblasti virtuální reality - její "Stonemilker" je totiž první video natočené v 360° realitě. Divák může s obrazem částečně manipulovat, a v podstatě si tak utvářet podobu díla sám pro sebe. S technologií VR umělkyně pracovala i v následujících klipech "Notget", "Quicksand" a "Family".


Halucinace

Hudba paní Guðmundsdóttir se vyvíjí, v průběhu času čím dál tím více opouští běžné struktury a s tím se logicky vyvíjí i podoba videoklipů. Pokud v nich na začátku byly světy svým způsobem naivně pohádkové, místa, v nichž se odehrávají vizuály k posledním deskám "Utopia" a "Fossora", jsou nepokrytě halucinační. Připomínají prapodivné psychedelické sny, které kouzelně omamují, zároveň se ovšem snadno překlopí do noční můry. Stačí se jen podívat na rituální pohřeb zpěvaččiny matky v "Ancestress", raveovou párty mezi houbami a sporami v "Atopos" nebo symbolické znovuzrození ze zářícího kokonu v "Arisen My Senses".

Björk vždycky dokázala být o krok napřed, a co se videoklipů týče, patří mezi ty, kdo je dokázali proměnit ve svébytnou formu. Formu, která není jen doprovodem, ale samostatným dílem, v němž se obraz i hudba navzájem podporují a tvoří další významové vrstvy. Ani po jedenácti studiových albech, desítkách klipů i multimediálních projektů to nevypadá, že tvůrčí schopnosti této multitalentované islandské ženy nějak vysychaly.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP Tento týden dodala hudební novinky poměrně početná anglická enkláva. Vede ji Ed Sheeran v závěsu se Stevenem Wilsonem, Mae Muller, Jorjou Smith a novým objevem Andrewem Cushinem. Za Atlantikem se snažili LP, Wilco, LANY, Code Orange,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Slza, Lucerna Music Bar, Praha, 1.10.2023
Naživo: Slze kluby sluší. V Lucerna Music Baru pokřtila své nové album "Monodrama" Během své existence zvládla Slza obehrát velké kulturáky a haly, s deskou "3" měla v plánu klubové turné. To se kvůli covidu zrušilo, a tak na něj došlo až teď, se čtvrtou řadovkou "Monodrama". První zastávkou se v neděli stal... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 14:33 v sekci Naživo
0
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Fantastická Björk představila pražské O2 areně svou snovou utopii (17.09.2023 12:00)
- Publicistika: Björk a Hildur aneb O vztahu matky s dcerou (08.09.2023 17:05)
- Video: Björk vzala 800 dronů a ovládla jimi festival Coachella (02.05.2023 19:12)
- Video: Björk se v psychedelickém klipu k songu "Fossora" vrací do světa hub (01.04.2023 16:56)
- Björk přijede v září do Prahy (30.01.2023 10:31)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Recenze: Björk sa z výšin Utopie obrátila na zem. Album "Fossora" je o materstve, pôvode a siaha hlboko ku koreňom (03.10.2022 00:00)
- Video: Björk se rituálním klipem "Ancestress" vrací ke kořenům, aby vzdala hold své rodině (23.09.2022 14:29)
- Video: "Ovule", druhý singel z chystaného albumu od Björk, je svojskou meditáciou na tému lásky (16.09.2022 12:51)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Beyoncé Coldplay Adele AC/DC The Cure Sia Ewa Farna Rihanna Milly Honsová Taylor Swift Elán Dua Lipa Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu