shop.musicserver.cz
Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze

Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze

Vydáno: 12.09.2023 08:00 v sekci Publicistika - Jiří V. Matýsek | foto: Vidar Logi

S nástupem MTV se videoklip stal pro muzikanty povinností. Pro některé zůstal povinností dodnes - ti berou pohyblivé obrázky jako nutné zlo, do kterého by se mělo investovat ideálně co nejméně. Pro jiné se vizuál naopak stal prostředkem k vytvoření nadstavby k vlastní hudbě. Do téhle množiny už po léta patří Björk.

Hudba Björk byla vždycky neoddělitelně spojena s vizualitou. Nikdy to nebyly jen písně, singly a hity. Islandská umělkyně odjakživa pracovala s kostýmy, tancem i divadelními prvky. Ostatně o jejím letošním turné "Cornocupia", s nímž 16. září zamíří do pražské O2 areny, se mluví spíše jako o představení než jako o pouhém koncertě. Natolik je s očními vjemy provázaný.

Videoklipy proto byly pro Björk Guðmundsdóttir vždy - vedle výrazného a proměnlivého vzhledu, kterým se rovněž proslavila - nesmírně důležité. Wikipedie uvádí celkem šedesát pět (!) snímků, z nichž mnohé ukazovaly této disciplíně nové cesty a překračovaly hranici běžné audiovizuální tvorby. Björk na nich spolupracovala se slavnými režiséry, ale také testovala nové technologie. Tento text vybírá několik klíčových momentů či tvůrčích setkání a rozhodně si neklade ambici být vyčerpávajícím přehledem všeho, co tato muzikantka na poli hudebního videoklipu dokázala.


Spolupráce s Michelem Gondrym

Francouzský režisér s unikátním rukopisem Michel Gondry byl oblíbeným spolupracovníkem Björk zejména v první dekádě její kariéry - v devadesátých letech pro ni režíroval celkem šestici videoklipů - "Human Behaviour", "Army of Me", "Isobel", "Hyperballad", "Jóga" a "Bachelorette". Po letech pro ni natočil ještě snímky k "Declare Independence" (album "Volta") a "Crystalline" (album "Biophilia").

Spojovala je hravost. Gondry i ve svých filmech vždycky vytvářel světy, které překračovaly hranice běžné reality a snu, zároveň si však ponechávaly jistou dětskou naivitu. Ani ta ostatně nebyla Björk - hlavně zpočátku - cizí. V "Human Behaviour" tak vidíme groteskního plyšového medvěda, který v roli jakéhosi monstra kráčí animovaným lesem, v "Army of Me" se autorka stává účastnicí loupeže diamantu, přičemž děj se odehrává v papundeklovém světě. Uměleckým vrcholem společné tvorby je patrně "Bachelorette", která multiplikuje příběh dívky z titulu písně a pracuje u toho s divadelní scénografií.


Spolupráce se Spikem Jonzem

Neméně podstatné je pro Björk tvůrčí spojení s americkým režisérem Spikem Jonzem. Tento zkušený klipař - dělal mimo jiné s R.E.M., Weezer, Beastie Boys, Beckem nebo Kanye Westem - pro ni natočil celkem tři videa. A stojí i za klipem "It's Oh So Quiet", který dodnes platí za jeden z nejvýraznějších vizuálních počinů devadesátých let. Jonze se v něm nechal inspirovat klasickým francouzským snímkem "Paraplíčka ze Cherbourgu" a swingující song ještě podpořil barevným minimuzikálem, který oslňuje snovou hravostí.

Návrat ke společné tvorbě po přelomu milénia už byl poněkud temnější. "It's In Our Hands" je natáčená pomocí kamery s termovizí a záběry na zpěvačku v temném lese, z něhož vidíme jen až děsivě malý výsek, působí značně znepokojivě. Groteskou, která si pohrává s temnými tématy jako deprese a neporozumění ve vztahu, je vizuál k "Triumph of The Heart", který do důležité role manžela obsazuje kocoura...


Kontroverze a cenzura

Ani této ženě se nevyhnuly kontroverze. U natolik umělecky vyhraněné osobnosti se není ani čemu divit. Největší rozruch vyvolal klip ke skladbě "Pagan Poetry" z desky "Vespertine" (2001). V tomto případě to došlo tak daleko, že video muselo být pro vysílání na hudební stanici MTV cenzurováno.

Dílo má zobrazovat ženu, která se připravuje na manželství. Problematických pasáží toto téma ale nabízí celou řadu. Umělkyně je zde totiž v šatech, které zakrývají pouze spodní část těla, a perly na části horní jsou přišité přímo na kůži. Divák dále sleduje detaily na jehly přišívající zmíněné perly a též výrazně rozmazané a stylizované záběry explicitního sexu, které měly pocházet ze zpěvaččina soukromého archivu. Výsledek obsadil šestou příčku v žebříčku nejkontroverznějších hudebních videí publikovaném v magazínu NME.

Zákaz si vysloužil i vizuál ke "Cocoon", který režíroval Eiko Ishioka. Muzikantku v něm postupně omotávají červená vlákna, která vyrůstají z jejích bradavek. V zásadě nevinný záměr měl problém proto, že v něm Björk působí jako nahá. Klip vyšel bezprostředně po "Pagan Poetry" - a potkal ho tentýž osud.


Technologické hranice

Jestli se na některého současného umělce hodí přídomek vizionář, Björk to bude spolehlivě. Vždycky prostě šla za hudbu, vždycky chtěla předávat hlubší poselství a vytvářet složitější koncepty než jen singl nebo deska. To jde ruku v ruce i s moderními technologiemi.

Doprovod k "Wanderlust" z alba "Volta" se tak stal jedním z prvních 3D videoklipů na světě. Rozsáhlý, více než sedmiminutový počin kombinuje velké loutky, živé akrobaty a CGI a vznikalo dlouhých devět měsíců. Celý koncept byl tak náročný, že tvůrci museli vybudovat vlastní stereoskopický systém pro nasnímání objektů. A výsledek, který vizuálně vychází z mongolské mytologie, je skutečně hypnotický a magický.

Zpěvačka drží prvenství rovněž v oblasti virtuální reality - její "Stonemilker" je totiž první video natočené v 360° realitě. Divák může s obrazem částečně manipulovat, a v podstatě si tak utvářet podobu díla sám pro sebe. S technologií VR umělkyně pracovala i v následujících klipech "Notget", "Quicksand" a "Family".


Halucinace

Hudba paní Guðmundsdóttir se vyvíjí, v průběhu času čím dál tím více opouští běžné struktury a s tím se logicky vyvíjí i podoba videoklipů. Pokud v nich na začátku byly světy svým způsobem naivně pohádkové, místa, v nichž se odehrávají vizuály k posledním deskám "Utopia" a "Fossora", jsou nepokrytě halucinační. Připomínají prapodivné psychedelické sny, které kouzelně omamují, zároveň se ovšem snadno překlopí do noční můry. Stačí se jen podívat na rituální pohřeb zpěvaččiny matky v "Ancestress", raveovou párty mezi houbami a sporami v "Atopos" nebo symbolické znovuzrození ze zářícího kokonu v "Arisen My Senses".

Björk vždycky dokázala být o krok napřed, a co se videoklipů týče, patří mezi ty, kdo je dokázali proměnit ve svébytnou formu. Formu, která není jen doprovodem, ale samostatným dílem, v němž se obraz i hudba navzájem podporují a tvoří další významové vrstvy. Ani po jedenácti studiových albech, desítkách klipů i multimediálních projektů to nevypadá, že tvůrčí schopnosti této multitalentované islandské ženy nějak vysychaly.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den třetí, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2024
Naživo: Jak se Tom Grennan nevědomky stal bankovním ambasadorem a RAYE zachránila Metronome Prague Víkend v režii německých stálic nakonec dostal trhliny: koncert famózních Beatsteaks kapela zrušila pro nemoc, alespoň ta multižánrová část jejího publika tak místo do Lucerna Music Baru mohla vyrazit na Výstaviště. A koho na něm... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 18:57 v sekci Naživo
Metronome Prague - den druhý, Výstaviště, Praha, 22.6.2024
Naživo: Druhý den Metronomu si pro sebe ukradli Roachford, dočkali jsme se ale i prstění pomeranče Už od oznámení účasti The Last Dinner Party se dlouho nemluvilo o nikom jiném. Kapela oficiálně oštemplovaná BBC jako ten největší objev roku 2024 k nám po půl roce dorazila znovu. A jakkoliv své kvality prokázala, nakonec jí i... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 11:30 v sekci Naživo
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Björk a Rosalía spolu i proti sobě. Díky AI se v klipu "Oral" mlátí hlava nehlava (22.11.2023 10:41)
- Naživo: Fantastická Björk představila pražské O2 areně svou snovou utopii (17.09.2023 12:00)
- Publicistika: Björk a Hildur aneb O vztahu matky s dcerou (08.09.2023 17:05)
- Video: Björk vzala 800 dronů a ovládla jimi festival Coachella (02.05.2023 19:12)
- Video: Björk se v psychedelickém klipu k songu "Fossora" vrací do světa hub (01.04.2023 16:56)
- Björk přijede v září do Prahy (30.01.2023 10:31)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Recenze: Björk sa z výšin Utopie obrátila na zem. Album "Fossora" je o materstve, pôvode a siaha hlboko ku koreňom (03.10.2022 00:00)
- Video: Björk se rituálním klipem "Ancestress" vrací ke kořenům, aby vzdala hold své rodině (23.09.2022 14:29)

ALBUM TÝDNE 26/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Adam Lambert Beyoncé Queen Avril Lavigne Billie Eilish Taylor Swift Bring Me The Horizon Parkway Drive Mirai Nita Strauss Sia Lucie Vondráčková The Offspring Dua Lipa Kabát
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe