shop.musicserver.cz
Björk a Hildur aneb O vztahu matky s dcerou

Björk a Hildur aneb O vztahu matky s dcerou

Vydáno: 08.09.2023 17:05 v sekci Publicistika - Kateřina Spacek | foto: Ari Magg

Björk je zpěvačka s až nadpozemským hlasem a ještě nadpozemštější image. Ke svému původu byla ale vždy loajální. Stejně tak jako ke své matce Hildur Rúně Hauksdóttir, která zase pro ni byla vždy obrovským vzorem. A tento vliv se později projevil i na desce "Fossora".

Vítej, Björk Guðmundsdóttir

Psalo se 21. listopadu 1965 a v Reyjkavíku teploty dosahovaly k bodu mrazu. Na první pohled to byl obyčejný den, skutečnost ale byla jiná. Tehdy se Islandem rozlehl ženský křik. Patřil aktivistce jménem Hildur Rúna Hauksdóttir. Nedlouho poté se ozval i dětský pláč. Patřil malému děvčátku, jež se Hildur zrovna narodilo. Dostalo jméno Björk Guðmundsdóttir.

Málokdo v té době tušil, jak moc talentované dítko právě přišlo na svět. Přestože určitou sílu mělo jistě v krvi: Hildur byla svévolná a tvrdohlavá. Odmítala se podrobit roli ženy v domácnosti a od otce Björk, jímž byl odborový předák Guðmundur Gunnarsson, jednoho dne odešla. Připojila se k hippie komunitě, kde se mohla věnovat aktivistickým činnostem a kde její dcerka našla lásku a v budoucnu i zázemí pro rozvoj svého talentu.

"Dovedete si představit, že vás vychovává sedm dospělých, kteří nenávidí práci a jediné, co chtějí, je hrát si s vámi celé dny, vyprávět vám čtyřhodinové pohádky a vyrábět draky?" usmála se o několik let nad touto vzpomínkou Björk.


Dívka, která nikdy nezapomněla na své kořeny

Jak šel čas, Hildur se provdala za Sævara Árnasona, který byl považován za islandského Jimiho Hendrixe. V malé Björk se tou dobou začal projevovat pěvecký talent. Bylo jí jedenáct, ona sama ale na tuto dobu nevzpomíná moc ráda.

"Myslím, že děti by si měly vybírat samy. Neměly by být do ničeho tlačeny. Byla jsem příliš mladá," říká o počátcích své hudební kariéry. Jak to bylo? Zástupce vydavatelství Falkinn jednou uslyšel její nahrávku v rádiu. Netrvalo dlouho a podepsal s ní smlouvu. V roce 1977, když bylo slečně Guðmundsdóttir dvanáct, vyšlo její první album "Björk".

Ve čtrnácti Björk založila dívčí punkovou kapelu Spit and Snot a chvíli nato i jazzovou fusion skupinu Exodus. V mladé dívce se začal probouzet duch Hildur, která byla rovněž vždy nespoutaná a svá. A na to mladinká zpěvačka nezapomínala. Vždy věděla, odkud pochází, a ve svých písních dbala na to, aby dala lidem najevo, že ji jen tak něco nezastaví. Stejně jako její matku, která na Islandu protestovala proti výstavbě vodní elektrárny Kárahnjúkar.


Björk, Tappi Tikarras, Kukl a ti další

V roce 1981 založila Bjork s baskytaristou Jakobem Smári Magnússonem formaci Jam-80. Její název se posléze změnil na Tappi Tíkarrass. Pod touto značkou vyšlo v roce 1982 EP "Bitið fast í vitið", o rok později pak následovala deska "Miranda". Skupina se později objevila v dokumentárním filmu "Rock in Reykjavík", na jehož vizuál byla použita slavná fotografie Björk ve žlutých šatech. Plakát se dodnes prodává v mnoha místních turistických a knižních obchodech v centru Reykjavíku.

Když něco krásného vzniká, něco krásného muselo zaniknout. V tomto případě se jednalo o oblíbený islandský rozhlasový pořad "Áfangar". Jeho konec byl ovšem opravdu pompézní. Redakce totiž oslovila několik umělců, zda by na rozloučenou odehráli živé vystoupení.

Na akci tak vystoupili Björk, Einar Melax, Einar Örn Benediktsson, Sigtryggur Baldursson, Guðlaugur Óttarsson a Birgir Mogensen. Společně pro tento večer vytvořili gotický rockový zvuk. Hráli spolu tak dobře, že se rozhodli pokračovat ve společném hraní pod názvem Kukl. Björk v této době rozvíjela svůj vokál a v její tvorbě se začínaly objevovat typické skřeky.

V roce 1986 pak založila kapelu Sugarcubes. Její píseň "Birthday" prorazila ve Velké Británii a tento úspěch muzikantům zajistil smlouvu u vydavatelství One Little Indian. V tom samém roce frontmanka zjistila, že je těhotná. Otcem byl skladatel a herec Þór Eldon. Když Björk porodila Sandriho, bylo jí teprve dvacet let. Jak ale sama kdysi řekla, tenkrát byla na islandské poměry dost stará na to, aby byla matkou. Dívky na ostrově běžně rodily už v šestnácti.

I když se Sugarcubes stali velkým kultem a v roce 1988 jim vyšla ještě jedna deska s názvem "Life's Too Good", v roce 1993 se rozpadli. A jejich zpěvačka se vydala na sólovou kariéru.


"If you ever get close to a human and human behaviour"

V deštivém Londýně, městě, které dalo život mnoha slavným básníkům, spisovatelům, hercům a umělcům všeho druhu, ani ne třicetiletá svobodná matka Björk navázala tvůrčí vazby s producentkou Nellee Hooper. Z jejich spolupráce vzešel obrovský hit "Human Behaviour". Deska "Debut" se dostala do povědomí lidí po celém světě a získala řadu ocenění. Zajímavostí je, že v tracklistu jsou i písně, které autorka napsala v době, kdy byla teenagerkou.

V roce 1994 získala cenu BRIT Awards jako Nejlepší mezinárodní umělkyně a Nejlepší mezinárodní nováček, což jí dalo příležitost pracovat s mnoha hvězdnými umělci a umělkyněmi, jako jsou David Arnold, Tricky anebo Madonna.

Mladá Islanďanka s novou érou a slávou rozhodně nezpychla. Naopak se jí otevřely dveře, kterými mohla projít a projevit tak naplno svůj talent. A stát se tou Björk, kterou známe dodnes. Pokornou a věrnou svým kořenům.


Mateřské city v akci

Stejně jako Hildur i Björk je silnou osobností a matkou. Ne vždy ale dokázala udržet onen severský nadhled. V roce 1996 při návštěvě Bangkoku k ní a jejímu desetiletému synovi přistoupila reportérka Julie Kaufman. "Vítejte v Bangkoku," řekla. Hudebnice se na ni ale místo odpovědi vrhla, povalila ji na zem a opakovaně jí tloukla hlavou o beton, dokud ji ochranka neodtáhla. "Převládly mé mateřské instinkty," vysvětlila později.

Ten rok pro ni nebyl nijak přívětivý. Když se zasnoubila s Goldiem, jeden znepokojený fanoušek se rozhodl proti tomu ohradit vskutku neobvyklým způsobem. Poslal jí bombu naplněnou kyselinou a následně spáchal sebevraždu, přičemž v pozadí hrála jedna z jejích písní. Policie naštěstí zásilku zachytila dřív, než se dostala do domu adresátky.


Björk bojuje bok po boku své matky

V roce 2002 talentovaná umělkyně, jejíž vizuál a nadpozemská estetika se začaly naplno rozvíjet, stanula po boku své matky Hildur. Obě se rozhodly společně bojovat proti obrovskému energetickému projektu společnosti Alcoa v jednom z hlavních útočišť divoké přírody na Islandu. Hildur Rúna Hauksdóttir, která navrhla obal oné první desky, kterou její dcera vydala v jedenácti letech, tehdy řekla, že je připravena ujít dlouhou cestu, aby přesvědčila největšího světového výrobce hliníku, aby své plány přehodnotil.

Björk vystoupí v Praze

Pokud tuto islandskou umělkyni a její vizuály máte rádi, pak už možná víte, že již brzy k nám zavítá se svým velkolepým turné "Cornucopia". Digitální světy vytvořené Tobiasem Gremmlerem, Andym Huangem, Nickem Knightem a M/M si budete moci užít 16. září v pražské O2 areně.

Nakonec však tento americký konglomerát Alcoa spolu s islandskou vládou začal budovat přístupové cesty a tunely pro projekt za tři miliardy dolarů nad Vatnajökullem, největším ledovcem mimo polární oblasti, na východě Islandu. V této divoké krajině, která je domovem sobů, vzácných husí a rostlin, ale také ledovcových řek, zasněžených sopek a hlubokých čedičových kaňonů, natočila Björk v roce 1997 videoklip k singlu "Jóga".

Státní energetická společnost zde měla v plánu vybudovat jedenáct přehrad a vytvořit nádrž o rozloze, která by poskytla vodní energii pro huť (vlastněnou firmou Alcoa), jež měla být postavena na pobřeží města Reyðarfjörður.

Ekologové tvrdili, že výsledná změna infrastruktury v ekosystému by způsobila masivní erozi a vedla ke znečištění řek a delt ledovcovým bahnem. Sama muzikantka kritizovala tento projekt již v roce 1999, kdy se o něm začalo uvažovat, a tvrdila, že Islanďané z něj nebudou mít žádný prospěch. V červnu vyzval Světový fond na ochranu přírody islandskou vládu a společnost Alcoa, aby si to znovu rozmyslely. A tehdy šestapadesátiletá Hildur přestala na protest jíst.

"Mám slavnou dceru a nikdy předtím jsem její jméno nepoužila, ale v tomto případě to bylo nutné. To, co se děje, je ekologicky zločinné a islandští daňoví poplatníci budou za toto šílenství platit ještě celá desetiletí. Zničí to tisíce čtverečních mil nejkrásnější a nejpozoruhodnější divočiny na planetě," prohlásila. Po celou dobu svého protestu přežívala jen na čaji z islandských bylin a homeopatickém toniku, které užívala šestkrát denně.

Islandské středověké příběhy jsou plné silných ženských postav, které si stejně jako Hauksdóttir nenechají od svých mužů nic líbit. Hildur také byla často přirovnávána k modernější hrdince Sigridur Tomasdóttir, která vyhrožovala, že se utopí v Gullfossu, pokud nezachrání vodopád před projektem vodní elektrárny navrženým na začátku minulého století.

"Ano, jsem odhodlaná. Někdo musí něco udělat, a jestli to mám být já, tak ať. Řekla jsem Björk, že poznám, kdy je čas přestat. Ale ten čas ještě nenastal." Veškeré protesty byly ale bohužel k ničemu.


Děkujeme Ti, Hildur Rúno Hauksdóttir

Psal se rok 2018 a Björk čekalo velmi smutné období. Ve věku 72 let z tohoto světa odešla Hildur Rúna Hauksdóttir. Horlivá ekologická bojovnice, která byla připravena položit svůj život za ochranu svého milovaného Islandu. Matka geniální hudebnice.

I Björk vnímala Hildur nejen jako rodiče, ale jako ikonu, ke které mohla vzhlížet. Není proto příliš velkým překvapením, že zpráva o jejím úmrtí ji zdrtila. V době největšího smutku se tak začala psát kapitola s názvem "Fossora".

Desáté studiové album v sobě nese dvě hlavní témata: mateřství a původ. Björk je na této desce už zcela svá. Jako by jizvy truchlení její osobnost zcela ucelily a oblíbená umělkyně vytvořila překrásný celek.

Všech třináct skladeb do sebe zapadá a tvoří jednotný příběh. Doprovázejí je zvuky klarinetů, fléten a ptáků. Autorka se zde skutečně povznesla a stala se motýlem. Nejedná se ale jen o dílo jí samotné, ale i o dílo Hildur Rúny Hauksdóttir. Bez ní by "Fossora" nebyla tím hudebním počinem, jehož melodie jsou odvážné a skutečně nadpozemské.

A jak sama Björk říká: "Už jsem se přes to přenesla."

Nyní je konečně svá, jak fyzicky, tak emocionálně. Žádná traumata, žádné obavy, jen procitnutí. A zatímco pro Björk byla Hildur neuvěřitelným vzorem, stala se vzorem i ona sama.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Royal Blood, Ledárny Braník, Praha, 11.7.2024
Naživo: Pšššššt! Royal Blood na Ledárny Braník nejspíš nebudou vzpomínat v dobrém. A jejich fanoušci také ne Britské rockové duo fungující od roku 2011 se podruhé ukázalo v České republice. Cestou na slovenský festival Pohoda ale Royal Blood odehráli koncert, který byl pohodový až moc. Konal se totiž v pražských Ledárnách Braník - na... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 11:20 v sekci Naživo
Johnny Cash - Songwriter 7/10
Recenze: Albu Johnnyho Cashe "Songwriter" by prospěla větší odvaha producentů O tom, jak ošemetné může být vydávání nového materiálu již nežijících hudebníků, už byly prodiskutovány hodiny. Výsledek většinou nostalgicky zahřeje u srdce, ale zároveň vyvolává otázky, zda by ho takto dotyčný umělec... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 09:20 v sekci Recenze
Black Eyed Peas, Žluté lázně, Praha, 10.7.2024
Naživo: Black Eyed Peas v Praze pomáhala hlavně nostalgie a ochota ke kompromisům "I gotta feeling / that tonight's gonna be a good night," zpívali si mnozí už v nekonečné frontě u Žlutých lázní, kam se nečekaně podívala jedna z největších kapel milénia na světě. Přes osmdesát milionů prodaných nosičů,... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 17:00 v sekci Naživo
Kylie Minogue with Bebe Rexha & Tove Lo - My Oh My 8/10
Audio: Kylie Minogue si do nového letního hitu "My Oh My" přizvala Bebe Rexhu a Tove Lo Během uplynulého roku se australská diva Kylie Minogue moc nezastavila. Po příjemném šestnáctém studiovém albu "Tension" si prošla úspěšnou štací v Las Vegas, získala jednu cenu Grammy, nahrála hitovku se Siou "Dance Alone" a... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 15:40 v sekci Audio / Video | Audio
Pohled do českých hitparád - 27. týden 2024
Český rádiový éter si podmanili O5 & Radeček a Elly, na záda jim dýchá Benson Boone Až na dvanáctou příčku si v tuzemském rádiovém žebříčku pohoršili vítězové předešlých dvou kol Ella Henderson a Rudimental se singlem "Alibi". V čele je nahradili domácí O5 & Radeček a Elly s písní "I tak to za to stojí".... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 08:33 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Björk a Rosalía spolu i proti sobě. Díky AI se v klipu "Oral" mlátí hlava nehlava (22.11.2023 10:41)
- Naživo: Fantastická Björk představila pražské O2 areně svou snovou utopii (17.09.2023 12:00)
- Publicistika: Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze (12.09.2023 08:00)
- Video: Björk vzala 800 dronů a ovládla jimi festival Coachella (02.05.2023 19:12)
- Video: Björk se v psychedelickém klipu k songu "Fossora" vrací do světa hub (01.04.2023 16:56)
- Björk přijede v září do Prahy (30.01.2023 10:31)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Recenze: Björk sa z výšin Utopie obrátila na zem. Album "Fossora" je o materstve, pôvode a siaha hlboko ku koreňom (03.10.2022 00:00)
- Video: Björk se rituálním klipem "Ancestress" vrací ke kořenům, aby vzdala hold své rodině (23.09.2022 14:29)

ALBUM TÝDNE 28/2024

Marien
Světla je víc...

Marien se sami stále řadí do kategorie nová krev českého folku, i když hrají už dvacet let. Svoji současnou pozici a oblibu si vybudovali nevykalkulovaným a ryzím přístupem k muzice i posluchačům. Novinka "Světla je víc..." znovu nabízí oázu naděje a víry v dobro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 15.07.
Shemekia Copeland (US) (Divadlo Hybernia, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy mp3.com Miley Cyrus Judy Garland Adele Kabát Queen Mirai Taylor Swift Imagine Dragons Avril Lavigne Lucie Vondráčková Beyoncé Dua Lipa Billie Eilish Madonna Ava Max
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe