shop.musicserver.cz
Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023

Fantastická Björk představila pražské O2 areně svou snovou utopii

Vydáno: 17.09.2023 12:00 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Twitter Björk @bjork

Někteří hudebníci si na umění zuřivě hrají, jiní uměním jsou. Tělem i duší, do morku kostí. U takových se pak obyčejný koncert mění v konceptuální spektakulární divadlo, které překračuje hranice hudby a dalších uměleckých disciplín. Tím, kdo své umění doslova žije, je Islanďanka Björk. Ne, tohle nebyl jen koncert.

Live: Björk

místo: O2 arena, Praha
datum: 16. září 2023
setlist: (The Family), The Gate, Utopia, Arisen My Senses, Ovule, Show Me Forgiveness, Venus as a Boy, Claimstaker, Isobel, Blissing Me, (Arpegggio), Victimhood, Fossora, Atopos, Features Creatures, Courtship, Pagan Poetry, Losss, Sue Me, Tabula Rasa, Přídavek: (Zpráva od švédské environmentální aktivistky Grety Thunberg), (Mycelia), Future Forever, Notget

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Live Nation
Islandská umělkyně Björk je na hudební scéně nezpochybnitelný úkaz. To, že se v drobné dámě s tvářičkou porcelánové panenky skrývá hudební vizionářka, bylo v náznacích jasné už od prvního alba. Stačí si poslechnout její neortodoxní míchání žánrů i vokál, který si nelze s nikým jiným splést. Byl to pop, ale pop extravagantní, chytrý a hlavně kladoucí nároky na posluchače. A nároků přibývalo s tím, jak se postupně začaly prohlubovat koncepty jednotlivých nahrávek a popová forma začala být zpěvačce úzká. V novém tisíciletí tak přišly minimalistické nahrávky "Vespertine" a "Medúlla", po letech "Biophilia", album o roli hudby v našem životě a první deska, kterou doprovázela aplikace pro mobily. Následovaly "Vulnicura", zaznamenávající rozpad vztahu, a "Utopia" o znovunacházení lásky. A konečně aktuální "Fossora" je návratem od utopických představ zpět na zem a hudebně se na ní setkávají basové klarinety a techno. Jakkoliv divně to zní, při poslechu to dává smysl.

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Twitter Björk @bjork
Aktuální turné se opírá převážně o kolekce "Utopia" a "Fossora" a doplňuje je několika staršími skladbami - sound designu aktuálních alb přizpůsobuje i takové jistoty jako třeba "Isobel". Dostalo název "Cornucopia", tedy Roh hojnosti, celé vybočuje z klasické koncertní formy a vykračuje směrem k divadlu. Björk nakonec dokázala O2 arenu, jakkoliv prostorově omezenou úpravou na sazení a zavřenými horními patry, zaplnit velmi slušně. A že přišlo velmi různorodé publikum snad všech věkových kategorií! Vedle dam ve společenských šatech a pánů v oblecích se daly v davu zahlédnout trička Metalliky nebo Slipknot, casual sportovní odění i hipsteři a posluchači v maskách. Takový je Björk fenomén.

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Live Nation
Bohužel se v Praze trochu projevil místní nešvar, "že se přece nezačíná přesně" a začátek představení byl poznamenán opozdilci. Ti se trousili ještě dvacet minut (!) po začátku a pokusit se s nepříliš viditelným značením sedaček v O2 areně najít svá místa byl pro ně potmě docela oříšek. Část z nich projevila respekt vůči ostatním divákům a zůstala sedět na schodech, někteří ale rozsvítili svítilny na mobilech a jali se své sedačky hledat. Ach jo... to začátku opravdu moc neprospělo. Na druhou stranu je třeba smeknout klobouk před tím, že během koncertu svítilo skutečně jen minimum telefonů, moc se netočilo ani nefotilo. Ono totiž naštěstí nebylo mnoho času a prostoru, Björk a její desetičlenný ansámbl poutali pozornost dostatečně a dívat se na tenhle spektákl skrz displej je... prostě barbarství.

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Twitter Björk @bjork
A přitom to vlastně byla docela jednoduchá show. Využívala v zásadě běžné prostředky - velkou projekční plochu za pódiem a dvě vrstvy průhledných opon, na které se rovněž promítalo, zvýšenou zadní část jeviště a malé kulaté předsunuté pódium vepředu -, aby dosáhla nezměrné působivosti. Na plátna se promítaly abstraktní přírodní motivy květin i podmořského života, jindy zase masky, u některých skladeb došlo na záběry zpěvačky či muzikantů (to když se třeba jedním z nástrojů v rukou dlouholetého zpěvaččina spolupracovníka perkusionisty Manu Delaga (mj. hraje i s The Cinematic Orchestra nebo Ólafurem Arnaldsem) stala voda a její přelévání nebo zvonkohra). Použití více vrstev promítacích ploch dodávalo projekcím nejen na prostorovosti, ale přidávalo i dojem jakési vzdušnosti a snovosti.

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Twitter Björk @bjork
Jako z říše snů působilo i samotné dění na stagi. Zpěvačka se oděla do zlatých nadýchaných šatů, prim hrál sedmičlenný klarinetový band, který po celou dobu fungoval jako nejživější prvek a doplňoval dění téměř klaunskými choreografiemi. Dominantní byla i harfa a dva muzikanti po stranách, kteří se starali o samply, elektroniku a rytmiku na pomezí organického a digitálního, od afrických nástrojů a již zmíněné šumící vody k brutálnímu gabberu. A k tomu ten skvěle čitelný zvuk!

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Live Nation
Björk samotná má v sobě kouzlo čarodějky i dětskou naivitu. V občasném poskočení nebo tanečku předvádí dívčí radost, když ale zpívá úvodní mantru ze svého času kontroverzní "Pagan Poetry", jen sama, na ztemnělém pódiu, je v tom bolest ženy, která je o dvacet let zkušenější a prošla si náročným rozchodem. V jejím zpěvu je zaříkávání, jsou to litanie nad světem, který se hroutí, i nadějeplné vize budoucnosti ve "Future Forever". Björk sama, pódiová persona stojící mimo realitu, jako by ale nestárla. Typický a naprosto nezaměnitelný hlas, duši bolestivě trhající i hladící, je stále stejný, jen jaksi sytější a ano, i zkušenější. Život se propíše všude, i do snové utopie.

Björk, O2 arena, Praha, 16.9.2023
© Live Nation
Tohle snění bylo po základní části koncertu razantně svázano s žitou realitou. Na plátně se objevila tvář švédské environmentální aktivistky Grety Thunberg. A tady se to mohlo celé sesypat, místní publikum politiku obecně vzato nerado. Jenže se stal pravý opak. Až na pár písknutí bylo v sále hrobové ticho - a pak zazněl hromový potlesk. Ono to tak špatné nebude. A tady jsme u toho, proč jsou představení Björk opravdu umění - nabádají totiž k přemýšlení. Chtějí otevřenou mysl, odvahu jít za hudbu, nejsou prvoplánové, neagitují a přesto hluboce působí. Hudba je, co naplat, univerzální jazyk.

Björk se do Česka vrátila po osmi letech. A pokud databáze Setlist.fm nelže, byl to její první samostatný, rozuměj nefestivalový koncert po osmadvaceti letech. Návrat to byl skutečně triumfální, zážitek z kategorie nezapomenutelných.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Star Trek: Podivné nové světy - Podprostorová rapsodie 9/10
Hudba v TV: Star Trek se v "Podprostorové rapsodii" pustil do muzikálu Speciální muzikálové epizody nejsou v televizní tvorbě ničím výjimečným. V téměř šedesátileté historii filmového a televizního světa Star Treku se však díky seriálu "Podivné nové světy" a dílu nazvanému "Podprostorová... čtěte zde
Vydáno: 24.09.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
0
Elán - 3000 (2LP reedice 2023) 6/10
Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě Mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím nastal přelom nejen časový, ale pro Elán i faktický. Frontman skupiny Jožo Ráž měl velmi vážnou autonehodu, po které dva měsíce bojoval o holý život. To, že se kapela opravdu vrací na... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Burna Boy - I Told Them... 8/10
Recenze: Nigerijský egomaniak s talentem od Boha Burna Boy je na albu "I Told Them..." výbornej Burna Boy je chlápek, který u nás kvůli zrušenému koncertu na Colours Of Ostrava nemá tu nejlepší pověst. A to je škoda. I když pro některé nebyl na festivalu jménem nejlákavějším, jeho talent a hudba, kterou představuje na... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Depeche Mode - My Favourite Stranger 7/10
Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode Depeche Mode aktuálně zahajují americké pokračování turné k desce "Memento Mori". Odstartovali je ve čtvrtek v Mexico City, kde na tři večery obsadí věhlasný stadion Foro Sol. Souběžně se začátkem této série vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 37. týden 2023
Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem Českým rádiovým éterem opět nejvíce zní singl Michaela Schulteho a R3haba "Waterfall", po dlouhých letech se na výsluní vrací i Divokej Bill, a to s písní "Lahůdky". Nejúspěšnější album má stále Stein27, kterého neporazila ani... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze (12.09.2023 08:00)
- Publicistika: Björk a Hildur aneb O vztahu matky s dcerou (08.09.2023 17:05)
- Video: Björk vzala 800 dronů a ovládla jimi festival Coachella (02.05.2023 19:12)
- Video: Björk se v psychedelickém klipu k songu "Fossora" vrací do světa hub (01.04.2023 16:56)
- Björk přijede v září do Prahy (30.01.2023 10:31)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Recenze: Björk sa z výšin Utopie obrátila na zem. Album "Fossora" je o materstve, pôvode a siaha hlboko ku koreňom (03.10.2022 00:00)
- Video: Björk se rituálním klipem "Ancestress" vrací ke kořenům, aby vzdala hold své rodině (23.09.2022 14:29)
- Video: "Ovule", druhý singel z chystaného albumu od Björk, je svojskou meditáciou na tému lásky (16.09.2022 12:51)

ALBUM TÝDNE 38/2023

Kafka Band
Der Process

Kafka Band přichází s hudebním zpracováním třetího románu Franze Kafky, spisovatele, jehož dílo je i sto let od jeho úmrtí stále aktuální. Deska "Der Process" nám dává krásnou možnost dívat se na knihu o dost jinýma očima, než jsme běžně zvyklí. A je to svěží, leckdy nečekaný a velmi osobitý pohled.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Milly Honsová Madonna Lady Gaga Beyoncé Kryštof Ewa Farna Coldplay AC/DC Adele Sia The Cure Rihanna Taylor Swift Metallica Viktor Sheen Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu