shop.musicserver.cz
Avatar - Dance Devil Dance

Avatar na albu "Dance Devil Dance" tančí čardáš se samotným ďáblem

Vydáno: 13.03.2023 00:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: Black Waltz

Švédská parta Avatar si svou pracovitostí a originalitou razí cestu těžce zahuštěnou metalovou scénou. Každé její album je jiné a zcela mimo trendy. Na deváté řadovce "Dance Devil Dance" se znovu ponoříme do nového zvuku získaného uprostřed švédských lesů.

8/10

Avatar - Dance Devil Dance

Vydáno: 17.2.2023
Celkový čas: 41:16

Skladby: Dance Devil Dance, Chimp Mosh Pit, Valley Of Disease, On The Beach, Do You Feel In Control, Gotta Wanna Riot, The Dirt I'm Buried In, Clouds Dipped In Chrome, Hazmat Suit, Train, Violence No Matter What" (feat. Lzzy Hale)

Vydavatel: Black Waltz

Avatar jsou především dříči. Od malých klubů pro pár desítek lidí si postupně vybojovali takovou pozici, že si mohli v loňském roce zahrát třeba v O2 areně. Sice v roli předskokana Sabaton, ale stejně je to pro alternativní metalovou partu s důrazem na progresivní styl ohromný úspěch.

Posledními dvěma alby si nasadili skutečně vysokou laťku. Minulá deska "Hunter Gatherer" byla skvostným dílem a možným vrcholem jejich dosavadní tvorby, ale ani předchozí "Avatar Country", díky které rozšířili řady svých fanoušků i o ty nemetalové, nebyla vůbec špatná.

Na novince "Dance Devil Dance" se dočkáme syrovějšího, modernějšího zvuku. Koketování s ďáblem nebylo zábavnější od vydání poslední studiovky Ghost "Impera". Oproti nim se ale Avatar stále drží v lajnách metalu a nevykročí z něj ani za účasti Lzzy Hale z Halestorm, která si zahostovala v kovově chladné, závěrečné "Violence No Matter What". Vyzkoušela si zde pro ni hodně nezvyklou metalovou vokální polohu. V duetu s frontmanem Eckerströmem jim to ale šlape skutečně excelentně. Oba si tu v jedné z nejagresivnějších položek tracklistu vyměňují zuřivé pěvecké party, a to s překvapivě angažovaným textem, věnujícím se bezpráví íránských žen.

Další překvapivou kartu vytahují s peckou "Gotta Wanna Riot", která zní jako cokoliv ze stáje Mikea Pattona. Dominující linkou nahrávky je ale moderní groove ve stylu současného amerického metalu. Jenže to by nebyli Avatar, kdyby to nechali jen tak. A proto se třeba v "On the Beach" hned několikrát změní tempo, nálada a celé je to zabaleno v groteskně štiplavém obalu sarkastického textu. Skupina tu zní jako Mushroomhead, kdyby si ze sebe dokázali dělat srandu a nebrali se tak smrtelně vážně.

Ďábelsky nakažlivá je "Do You Feel in Control?", která v rytmu deathmetalové polky bude zřejmě koncertní tutovkou. Starší fanoušci ocení temnotemný growling, kterým Eckerström už šetří víc než v začátcích kariéry kapely. Za zmínku stojí i dechberoucí kytarová sóla obou kytarových mágů sestavy. Zejména pak Jonase Jarlsbyho, který je album od alba stále nápaditější a jehož styl už je jedním ze stěžejních znaků Avatar, což dokazuje nejen v závěru "Do You Feel in Control?".

Pánové novinku natočili s renomovaným metalovým producentem Jayem Rustonem, který spolupracoval se jmény jako Amon Amarth nebo Anthrax, a to společně ve studiu uprostřed švédské divočiny, bez dosahu civilizace. Společně se svým parťákem, který se o zvuk formace stará od nahrávky "Hail the Apocalypse" z roku 2014, se pokusili zachytit živelnost a dynamiku kapely.

A přesně tohle se jim povedlo. "Dance Devil Dance" pulzuje v divokých taktech ďábla a s každou skladbou se dočkáme celé řady originálních nápadů. Ani v jednom případě nám Avatar nenaservírují sterilní pokrm, pokaždé jde o pěknou divočinu. Navíc pořádně krvavou.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Squid Game Live Experience, Concert by Jung Jaeil, Nová Spirála, Praha, 19.4.2025
Naživo: "Hru na oliheň" přivedl skladatel její hudby Jung Jaeil v Nové spirále doslova k životu Pianista, kytarista, ale především hudební skladatel Jung Jaeil má k Praze nesmírně blízký vztah. Už coby malý kluk sledoval doma v Koreji záznamy představení Českého národního symfonického orchestru a žasl nad tou nádherou. Jeho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 16:00 v sekci Naživo
Panda Bear - Sinister Gift 8/10
Recenze: Panda Bear zůstává na albu "Sinister Grift" věrný sám sobě a sází na uvolněný zvuk Panda Bear na konci února po delší přestávce představil svou novou studiovku "Sinister Grift“. Zatímco umělcovy předchozí sólové počiny "Person Pitch" a "Tomboy" se vyznačovaly hudební komplexností, ten aktuální se pyšní... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 08:00 v sekci Recenze
Composers Summit Prague 2025, Obecní dům - Smetanova síň, Praha, 17.4.2025
Naživo: Zahajovací večer Composers Summit Prague 2025 se nesmírně povedl Zahajovací koncert čtvrtého ročníku Composers Summit Prague, potřetí konaný v Obecním domě, pokračoval ve svém přirozeném vývoji nastoleném v předchozích letech. Spíše tedy obrušoval hrany, než že by přinášel zásadní... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2025 14:30 v sekci Naživo
Viktor Sheen a Calin už několik let pořád dokola. Má český albový žebříček v této podobě smysl?
Na okraj: Viktor Sheen a Calin už několik let pořád dokola. Má český albový žebříček v této podobě smysl? Každý týden vycházejí tuzemské hitparády sestavované IFPI a já k nim každý týden píšu pro musicserver komentář. Přiznám se ale, že k výsledkům albové sekce často složitě hledám slova. Už roky se v ní totiž jména téměř... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Na okraj
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Hýřivě barevný klip "Lachryma" ukazuje novou vizuální tvář Ghost (14.04.2025 17:24)
- Video: Posedlí Ghost vstupují do nové éry singlem "Satanized" (07.03.2025 10:24)
- Tajuplní Ghost očarují příští rok v květnu pražskou O2 arenu (28.10.2024 16:23)
- Nové desky 32/2024 - od Polo G přes Hammerfall po Chlöe (14.08.2024 19:00)
- Festival Rock Castle rozpálí Moravský Krumlov. Přijedou Amon Amarth, Kreator nebo Epica (31.07.2024 14:45)
- Nové desky 30/2024 - od Empire Of The Sun přes Ghost po Powerwolf (31.07.2024 13:00)
- Video: Ghost představili rovnou dva animované klipy k písním "Mary On A Cross" a "The Future Is A Foreign Land" (26.07.2024 16:30)
- Audio: Ghost vyslali do světa skladbu "The Future is a Foreign Land", která poprvé zazněla pod titulky filmu "Rite Here Rite Now" (30.06.2024 14:29)
- Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? (23.06.2024 08:00)
- Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci (22.06.2024 08:00)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Madonna Lucie Vondráčková BJ The Chicago Kid Queen Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd The Weeknd Kabát Ed Sheeran Hugo Toxxx Beyoncé Linkin Park Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe