shop.musicserver.cz
John Wolfhooker - V dnešní předigitalizované době častokrát zapomínáme skutečně žít

John Wolfhooker - V dnešní předigitalizované době častokrát zapomínáme skutečně žít

Vydáno: 03.05.2022 08:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Alexandra Hrášková

John Wolfhooker patří k nejvýraznějším tvářím tuzemské scény. Letos přešli pod větší label a svoji sbírku diskografie rozšířili o EP "626". O tom, jak vznikalo a co se skrývá za jednotlivými songy, ale i o tom, jak z vadně vyrobeného merche udělat přednost, jsme si povídali s frontmanem Martinem Čupkou.

John Wolfhooker
© Štěpán Svoboda
Nové EP nese název "626", předchozí album se jmenovalo "313". Mám to chápat, že je to jeho přímý pokračovatel? Nebo že se písně nevešly na předchozí desku?

Je to nepřímý pokračovatel. Původně se měl "626" jmenovat i singl "Inferno", protože byl dvakrát tak tvrdý jako song "313". Jelikož jsme ho ale dávali ven ještě před EP, nechtěli jsme, aby to bylo matoucí, a přejmenovali jsme ho.

Texty na "313" byly odrazem psychicky náročnějšího období a prý se vám psaly tak nějak samy. Jak to bylo nyní?

Dávali jsme tomu volnější průběh, takže je to tematicky pestřejší. "Inferno" nám přišlo dost agresivní na to, abychom se v něm textově zabývali tématem, které nás už nějakou dobu štve. Například takové "Feel It" otextoval skoro celé Aďo.

John Wolfhooker

John Wolfhooker je nadějná a talentovaná česko-slovenská kapela, která se nebojí experimentovat s hranicemi rockových žánrů. Tvoří ji zpěvák Martin Čupka, basák Filip Vlček, kytarista Rony Janeček a bubeník Adrian Janeček. Název skupiny vznikl spojením slovních hříček a anglických verzí jejich příjmení. Ale nejen skalní fanoušci jim neřeknou jinak než Holoubci dle songu "Pidgeon" a loga. Do povědomí se dostali nejvíce singlem "Zeddknot" a poslední řadovkou "313". Letos na ni pomyslně navázali ípíčkem "626", které si můžete koupit na shopu musicserveru.

John Wolfhooker
© Rusty Shepherd
Předchozí album bylo tvrdší, teď mi přijde, že jste trochu vyměkli - ovšem až na zmiňované "Inferno". Je to jen můj subjektivní pohled?

Asi je to subjektivní pohled. (smích) Je pravda, že díky "Feel It" a "1999" to jako celek působí popověji, ale v dalších dvou sonzích jsme se zase ukázali v dosud nejagresivnějších polohách.

Lišila se nějak příprava či nahrávání oproti předchozím věcem?

Bylo to v jistém smyslu spontánnější. Základy pro "Feel It" a "Singularity" vznikly před více než rokem na naší songwriting & recording session na Slovensku, kde vlastně vznikla i "Tidal Wave". Na nějaký čas jsme je ale odložili do šuplíku. "Inferno" vzniklo v létě, kdy jednou ve svém nasrání Rony přišel s velmi agresivním instrumentálem a zbytek šel už lehce. A nápad na "1999" vznikl těsně po nahrání zpěvů do "Damaged Goods", když jsme s Filipem zůstali ve studiu jen s akustikou a dali si challenge, že musíme do hodiny a půl vymyslet a nahrát pop-punkový song.

O čem zmiňovaná píseň "1999" je? Hudebně mě to trochu vrací na přelom tisíciletí. Vzdáváte té době hold?

Já i Filip jsme na této hudbě vyrůstali a vždy se k ní rádi vracíme. Do jisté míry je to nostalgie, do jisté míry je to recese, ale strašně nás ten song baví a jsme rádi, že nám ho nakonec bratři Janečkovi na EP schválili. (smích)

S tím tak trochu také souvisí, že jste s Benem Cristovao udělali cover skladby "My Way" od Limp Bizkit, který je z roku 2000. Proč jste sáhli právě po tomto hitu?

To je další spontánní věc, která vyšla ze vzájemné chemie s Benem. Když jsme točili videoklip k "Tidal Wave", začal Ben v jednu chvíli zpívat "My Way" a všichni jsme se k němu přidali. Tehdy jsme si řekli, že ten song musíme nahrát spolu.

Z jakého důvodu nakonec zmiňovaný singl "Tidal Wave" s Benem není na albu? Nezapadl do jeho konceptu?

Jde spíše o to, že "Tidal Wave" jsme vydávali pod Championship Music, zatímco "626" už pod Warner Music, takže by to bylo poněkud komplikovanější. Také jsme ty songy dokončovali ve zcela jinou dobu, takže nám dávalo větší smysl to nahrát zvlášť.

S Benem máte podobné i to, že jste vegetariáni. O tomto, respektive o drastickém zacházení se zvířaty v potravinářském průmyslu je písnička "Inferno". Nebruslíte na tenkém ledě, když říkáte docela razantní názor?

Myslím, že poukazovat na to, jak se se zvířaty zachází ve velkochovu, není určitě razantní a mělo by se o tom mluvit. Také jsme do klipu naschvál nedali příliš drastické záběry. Nechtěli jsme jím kázat, spíše poukázat na problém a ideálně lidi donutit se nad tím zamyslet a nějak je inspirovat.

Pamatujete si chvíli, kdy jste se rozhodli, že přejdete na rostlinnou stravu? Co bylo spouštěčem?

U mě bylo spouštěčem, když jsem před více než deseti lety uviděl videoklip "Ready To Fall" od Rise Against. Do té doby jsem se považoval za milovníka zvířat, ale nijak jsem se pořádně nezamýšlel nad tím, jakou cestu musí projít to jídlo, než skončí na talíři. V klipu ty záběry byly fakt dost brutální a nemohl jsem v pojídání masa dále pokračovat s vědomím toho, čím si ta zvířata musejí procházet, takže to bylo v podstatě ze dne na den. Myslím, že když jsme začínali s JWH, rostlinně jsem se stravoval jen já, ale pak si k tomu našli cestu úplně všichni. Proto jsem velmi rád, že jsme dospěli do bodu, kdy můžeme snad nějakým způsobem inspirovat někoho my.

John Wolfhooker
© Rusty Shepherd
V této souvislosti jste přispěli i na dobrou věc. Z vadného merche, na kterém byl překlep, jste udělali do jisté míře unikát: využili jste toho a polovinu výdělku jste poslali zvířecímu azylu Farma Naděje. Koho to napadlo?

Vytiskli jsme docela dost čepic s překlepem a bylo nám líto to vyhazovat, tak mě napadlo, že by bylo fajn to spojit s charitou, že by to zároveň i někomu pomohlo. Aďa pak napadlo do toho zapojit Farmu Naděje, se kterou už spolupracovala i jeho přítelkyně a fotografka Alexandra Hrašková (která s Aděm také točí většinu našich klipů v rámci FERO Production).

Singlem "Singularity" upozorňujete na to, že nám pomalu, ale rychle začínají vládnout stroje. O čem je "Feel It"?

To je pravda jen do nějaké míry. Samotný text "Singularity" je o častém vnitřním boji a soužití se svou emoční stránkou. Napadlo nás ale to poněkud metaforicky propojit právě se singularitou. "Feel It" řeší to, že v dnešní předigitalizované době častokrát zapomínáme skutečně žít.

Nově jste pod vydavatelstvím Warner. Když jsme spolu dělali před lety rozhovor, naznačili jste mi, že toužíte po spolupráci se zahraničním labelem, který by vás směroval ven. Ale to bylo před covidem. Změnilo se to teď nějak?

Nezměnilo. Nadále pracujeme na zahraničí, plánujeme a dohadujeme tam koncerty. Zrovna covid celý ten proces dost zpomalil.

Když jsem mluvila s Filipem, prozradil mi, že už pracujete na klasickém albu. Nabízí se tedy otázka, proč jste místo EP neudělali regulérní řadovku?

EP bylo v plánu už předtím, než jsme přešli k Warner Music, a chtěli jsme co nejdříve dát ven nový materiál, takže proto. Ale na klasickou desku se můžete těšit.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tereza Vítů - Zůstaň 7/10
Video: Někdy potěší, že herečky začnou zpívat. Jako třeba Tereza Vítů ve skladbě "Zůstaň" Když se nějaká modelka, moderátorka, nebo (díky bohu alespoň) herečka rozhodne vedle své hlavní profese pustit také na hudební dráhu, většinou to nedopadne dobře. Devět z deseti podobných pokusů zůstane pouze v naší interní... čtěte zde
Vydáno: 24.04.2024 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 16/2024 - od Taylor Swift přes Pearl Jam po My Dying Bride
Nové desky 16/2024 - od Taylor Swift přes Pearl Jam po My Dying Bride Aktuálnímu týdnu hudebních novinek vévodí Taylor Swift, nejen ona ale vydala nové album. Rockery a metalisty potěší kromě Pearl Jam i Billy Morrison s deskou plnou hvězd či My Dying Bride. S čerstvou muzikou se hlásí i cellista... čtěte zde
Vydáno: 24.04.2024 10:00 v sekci Novinky | Nové desky
Caleb Landry Jones - Hey Gary, Hey Dawn 10/10
Recenze: Magnum opus. Caleb Landry Jones natočil bezchybnou desku "Hey Gary, Hey Dawn" Bezmála rok a půl po předešlé řadovce "Gadzooks Vol. 2" se americký zpěvák a herec Caleb Landry Jones vrací s dalším hudebním materiálem. Jeho nové album "Hey Gary, Hey Dawn" se ale od těch předchozích přece jen trochu liší.... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pearl Jam - Dark Matter 8/10
Recenze: Pearl Jam na "Dark Matter" překypují nadšením a mladickou energií S aktuální "Dark Matter" mají Pearl Jam na kontě tucet studiových alb. Novinka kapely ze Seattlu naštěstí nepatří k těm tuctovým. S pomocí mladého producenta se zasloužilí rockeři, kteří už před pár lety vstoupili do... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Fletcher, SaSaZu, Praha, 21.4.2024
Naživo: Fletcher v SaSaZu obstarala zvuk, diváci zase obraz Popová, byť naživo spíše už pop-rocková zpěvačka Fletcher při své první návštěvě Prahy vyprodala klub SaSaZu. Ten nejprve od osmé večer na půl hodinky opanovala alternativně rocková dvojice Arxx z Brightonu, připomínající... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 16:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: John Wolfhooker složili a nahráli song "Ember" za 24 hodin. A stejně je to pecka (18.04.2024 17:29)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (20-16) (22.01.2024 14:30)
- Video: John Wolfhooker v "Time To Let Go" pohřbívají minulost (05.12.2023 13:39)
- John Wolfhooker a The Hirsch Effekt spojí v sobotu v pražském Rock Café svoje síly (30.11.2023 13:29)
- Rozhovory: Martin Čupka (John Wolfhooker) - Raz by sme si chceli zahrať na Marse! (16.10.2023 14:30)
- Naživo: Jak John Wolfhooker pokřtili desku a ukousli si z narozeninového dortu (02.06.2023 13:35)
- Fotogalerie: John Wolfhooker v Paláci Akropolis pokřtili desku "The New Past" (02.06.2023 07:34)
- Video: John Wolfhooker v "Paper Hearts" zpívají o důvěře a zamilovanosti. V klipu vsadili na retro (30.05.2023 14:51)
- Video: John Wolfhooker doprovodili nové album do světa modrým klipem k songu "Cobalt Blue" (09.05.2023 14:44)
- Video: John Wolfhooker v klipu "Falling Down" vzdávají hold Kalifornii (06.03.2023 16:28)

ALBUM TÝDNE 17/2024

Mark Knopfler
One Deep River

Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se nezměnilo. Díkybohu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)
So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Taylor Swift Adele Queen Kabát Sia AC/DC U2 Rush Beyoncé Bono Mirai Lady Gaga Liam Gallagher Linkin Park Imagine Dragons Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu