shop.musicserver.cz
John Wolfhooker - V dnešní předigitalizované době častokrát zapomínáme skutečně žít

John Wolfhooker - V dnešní předigitalizované době častokrát zapomínáme skutečně žít

Vydáno: 03.05.2022 08:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Alexandra Hrášková

John Wolfhooker patří k nejvýraznějším tvářím tuzemské scény. Letos přešli pod větší label a svoji sbírku diskografie rozšířili o EP "626". O tom, jak vznikalo a co se skrývá za jednotlivými songy, ale i o tom, jak z vadně vyrobeného merche udělat přednost, jsme si povídali s frontmanem Martinem Čupkou.

John Wolfhooker
© Štěpán Svoboda
Nové EP nese název "626", předchozí album se jmenovalo "313". Mám to chápat, že je to jeho přímý pokračovatel? Nebo že se písně nevešly na předchozí desku?

Je to nepřímý pokračovatel. Původně se měl "626" jmenovat i singl "Inferno", protože byl dvakrát tak tvrdý jako song "313". Jelikož jsme ho ale dávali ven ještě před EP, nechtěli jsme, aby to bylo matoucí, a přejmenovali jsme ho.

Texty na "313" byly odrazem psychicky náročnějšího období a prý se vám psaly tak nějak samy. Jak to bylo nyní?

Dávali jsme tomu volnější průběh, takže je to tematicky pestřejší. "Inferno" nám přišlo dost agresivní na to, abychom se v něm textově zabývali tématem, které nás už nějakou dobu štve. Například takové "Feel It" otextoval skoro celé Aďo.

John Wolfhooker

John Wolfhooker je nadějná a talentovaná česko-slovenská kapela, která se nebojí experimentovat s hranicemi rockových žánrů. Tvoří ji zpěvák Martin Čupka, basák Filip Vlček, kytarista Rony Janeček a bubeník Adrian Janeček. Název skupiny vznikl spojením slovních hříček a anglických verzí jejich příjmení. Ale nejen skalní fanoušci jim neřeknou jinak než Holoubci dle songu "Pidgeon" a loga. Do povědomí se dostali nejvíce singlem "Zeddknot" a poslední řadovkou "313". Letos na ni pomyslně navázali ípíčkem "626", které si můžete koupit na shopu musicserveru.

John Wolfhooker
© Rusty Shepherd
Předchozí album bylo tvrdší, teď mi přijde, že jste trochu vyměkli - ovšem až na zmiňované "Inferno". Je to jen můj subjektivní pohled?

Asi je to subjektivní pohled. (smích) Je pravda, že díky "Feel It" a "1999" to jako celek působí popověji, ale v dalších dvou sonzích jsme se zase ukázali v dosud nejagresivnějších polohách.

Lišila se nějak příprava či nahrávání oproti předchozím věcem?

Bylo to v jistém smyslu spontánnější. Základy pro "Feel It" a "Singularity" vznikly před více než rokem na naší songwriting & recording session na Slovensku, kde vlastně vznikla i "Tidal Wave". Na nějaký čas jsme je ale odložili do šuplíku. "Inferno" vzniklo v létě, kdy jednou ve svém nasrání Rony přišel s velmi agresivním instrumentálem a zbytek šel už lehce. A nápad na "1999" vznikl těsně po nahrání zpěvů do "Damaged Goods", když jsme s Filipem zůstali ve studiu jen s akustikou a dali si challenge, že musíme do hodiny a půl vymyslet a nahrát pop-punkový song.

O čem zmiňovaná píseň "1999" je? Hudebně mě to trochu vrací na přelom tisíciletí. Vzdáváte té době hold?

Já i Filip jsme na této hudbě vyrůstali a vždy se k ní rádi vracíme. Do jisté míry je to nostalgie, do jisté míry je to recese, ale strašně nás ten song baví a jsme rádi, že nám ho nakonec bratři Janečkovi na EP schválili. (smích)

S tím tak trochu také souvisí, že jste s Benem Cristovao udělali cover skladby "My Way" od Limp Bizkit, který je z roku 2000. Proč jste sáhli právě po tomto hitu?

To je další spontánní věc, která vyšla ze vzájemné chemie s Benem. Když jsme točili videoklip k "Tidal Wave", začal Ben v jednu chvíli zpívat "My Way" a všichni jsme se k němu přidali. Tehdy jsme si řekli, že ten song musíme nahrát spolu.

Z jakého důvodu nakonec zmiňovaný singl "Tidal Wave" s Benem není na albu? Nezapadl do jeho konceptu?

Jde spíše o to, že "Tidal Wave" jsme vydávali pod Championship Music, zatímco "626" už pod Warner Music, takže by to bylo poněkud komplikovanější. Také jsme ty songy dokončovali ve zcela jinou dobu, takže nám dávalo větší smysl to nahrát zvlášť.

S Benem máte podobné i to, že jste vegetariáni. O tomto, respektive o drastickém zacházení se zvířaty v potravinářském průmyslu je písnička "Inferno". Nebruslíte na tenkém ledě, když říkáte docela razantní názor?

Myslím, že poukazovat na to, jak se se zvířaty zachází ve velkochovu, není určitě razantní a mělo by se o tom mluvit. Také jsme do klipu naschvál nedali příliš drastické záběry. Nechtěli jsme jím kázat, spíše poukázat na problém a ideálně lidi donutit se nad tím zamyslet a nějak je inspirovat.

Pamatujete si chvíli, kdy jste se rozhodli, že přejdete na rostlinnou stravu? Co bylo spouštěčem?

U mě bylo spouštěčem, když jsem před více než deseti lety uviděl videoklip "Ready To Fall" od Rise Against. Do té doby jsem se považoval za milovníka zvířat, ale nijak jsem se pořádně nezamýšlel nad tím, jakou cestu musí projít to jídlo, než skončí na talíři. V klipu ty záběry byly fakt dost brutální a nemohl jsem v pojídání masa dále pokračovat s vědomím toho, čím si ta zvířata musejí procházet, takže to bylo v podstatě ze dne na den. Myslím, že když jsme začínali s JWH, rostlinně jsem se stravoval jen já, ale pak si k tomu našli cestu úplně všichni. Proto jsem velmi rád, že jsme dospěli do bodu, kdy můžeme snad nějakým způsobem inspirovat někoho my.

John Wolfhooker
© Rusty Shepherd
V této souvislosti jste přispěli i na dobrou věc. Z vadného merche, na kterém byl překlep, jste udělali do jisté míře unikát: využili jste toho a polovinu výdělku jste poslali zvířecímu azylu Farma Naděje. Koho to napadlo?

Vytiskli jsme docela dost čepic s překlepem a bylo nám líto to vyhazovat, tak mě napadlo, že by bylo fajn to spojit s charitou, že by to zároveň i někomu pomohlo. Aďa pak napadlo do toho zapojit Farmu Naděje, se kterou už spolupracovala i jeho přítelkyně a fotografka Alexandra Hrašková (která s Aděm také točí většinu našich klipů v rámci FERO Production).

Singlem "Singularity" upozorňujete na to, že nám pomalu, ale rychle začínají vládnout stroje. O čem je "Feel It"?

To je pravda jen do nějaké míry. Samotný text "Singularity" je o častém vnitřním boji a soužití se svou emoční stránkou. Napadlo nás ale to poněkud metaforicky propojit právě se singularitou. "Feel It" řeší to, že v dnešní předigitalizované době častokrát zapomínáme skutečně žít.

Nově jste pod vydavatelstvím Warner. Když jsme spolu dělali před lety rozhovor, naznačili jste mi, že toužíte po spolupráci se zahraničním labelem, který by vás směroval ven. Ale to bylo před covidem. Změnilo se to teď nějak?

Nezměnilo. Nadále pracujeme na zahraničí, plánujeme a dohadujeme tam koncerty. Zrovna covid celý ten proces dost zpomalil.

Když jsem mluvila s Filipem, prozradil mi, že už pracujete na klasickém albu. Nabízí se tedy otázka, proč jste místo EP neudělali regulérní řadovku?

EP bylo v plánu už předtím, než jsme přešli k Warner Music, a chtěli jsme co nejdříve dát ven nový materiál, takže proto. Ale na klasickou desku se můžete těšit.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sziget festival 2022 - den 2, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Druhý den Szigetu přinesl nepochopitelný duet Bastille s Alice Merton a znamenité Kings Of Leon Festival kašlání a smrkání prachu pokračuje svým druhým dnem a po Dui Lipě přebírají headlinerskou štafetu Kings Of Leon. Nejen okouzlující kytarovou souhrou je ale na Szigetu člověk živ, a tak jsme trochu více prochodili areál a... čtěte zde
Vydáno: 12.08.2022 17:22 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2022
Z českých rádií nejčastěji zní Shawn Mendes, o nejžádanější albovou novinku se postarala Beyoncé Aktuální vydání českého rádiového žebříčku lze nazvat jako divoké. Došlo k několika převratným změnám - výrazným vzestupům i poklesům. Nejvíce z toho vytěžil Shawn Mendes, který s písní "When You're Gone" uzmul první... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 20:26 v sekci Novinky | České hitparády
0
Sziget festival 2022 - den 1, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Už žádné překvapení z nečekaných kvalit. Dua Lipa otevřela Sziget jako skutečná hvězda Tři roky si hudební nadšenci museli počkat, než mohli v Maďarsku zase začít smrkat prach. Festival se po pandemické pauze vrátil na Ostrov svobody v centru Budapešti a hned ve svém úvodním dni přivítal Duu Lipu, Milky Chance, Rüfüs... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 16:53 v sekci Naživo
0
Střípky z Brutal Assaultu 1: den první a druhý
Naživo: Střípky z Brutal Assaultu 1: den první a druhý Tohle není festivalový report v pravém slova smyslu. Jak již název napovídá, chce být spíše telegrafickým shrnutím dojmů z prvních dvou dnů celkem pětidenní přehlídky, úterý a středy. Vznikají takříkajíc přímo z bojiště... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 12:21 v sekci Naživo
0
Ozzy Osbourne & Tony Iaommi - Paranoid (live)
Video: Ozzy Osbourne se vrátil na pódia. Na závěrečném ceremoniálu Commowealth Games zahrál s Tonym Iommim "Paranoid" Obrovské překvapení čekalo plný stadion v Birmighamu v průběhu závěrečného ceremoniálu Commonwealth Games. Jako tečku si totiž organizátoři připravili pro návštěvníky vystoupení dvojice tamních rodáků, nikoho menšího než... čtěte zde
Vydáno: 10.08.2022 19:14 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Minirecenze: EP "Emotional Damage Wrackage" je podařenou jednohubkou lákající na nové album formace Nantokanaru (24.07.2022 14:05)
- Video: John Wolfhooker natočili klip "Only Way" v Berlíně (24.06.2022 15:59)
- Video: John Wolfhooker v songu "1999" vzpomínají na pubertu a devadesátky (31.03.2022 18:14)
- Naživo: John Wolfhooker v Café V lese nadělili fanouškům speciální koncertní dárek (24.03.2022 11:05)
- John Wolfhooker vydali EP "626" (21.03.2022 08:16)
- Audio: John Wolfhooker v songu "Inferno" přitvrzují. Hudebně i názorově (13.02.2022 15:31)
- Video: John Wolfhooker v klipu k "Singularity" bojují se svým emočním já (18.01.2022 12:19)
- Video: John Wolfhooker a Ben Cristovao vzdali písní "My Way" poctu Limp Bizkit (23.08.2021 08:14)
- Video: Holoubci John Wolfooker si v povedeném klipu "Tidal Wave" vrkají s Benem Cristovao (02.04.2021 17:24)
- Video: Spojení Poetiky a John Wolfhooker vyústilo v psychedelickou "Elegii" (02.12.2020 14:21)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)
Út 13.09.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Michal Prokop Slash Madonna Adele Viktor Sheen Vojtaano Dua Lipa Pink Floyd Queen Justin Bieber Mirai Ed Sheeran The Beatles Abba Jack White Liam Gallagher The Weeknd Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu