shop.musicserver.cz
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (20-16)

Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (20-16)

Vydáno: 22.01.2024 14:30 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Jaroslav Hrách

Krize - nekrize, války - neválky, ať už se loni děly jakékoliv sr*čky, jedno zůstalo: hudba. A že jí v roce 2023 vyšla pěkná hromada! Dvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem bezmála sto domácích (českých a slovenských) desek. Tohle je finální dvacítka a příčky 20 až 16.

zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


20. John Wolfhooker - The New Past

John Wolfhooker - The New Past
Komu se nelení, tomu se wolfhookerovatí. Česko-slovenská čtveřice nás novým materiálem zásobuje v pravidelných intervalech. Poctivě na sobě maká a řádně orá brázdy zdejší metal-rockové scény. Je to stále neprávem opomíjená formace. A je škoda, že si všichni nedopřejí povolený doping díky přívalu energie, která vás vystřelí do vesmíru.

Deset let na scéně Holoubci vloni oslavili čtvrtou řadovkou. Jak název "The New Past" napovídá, pohrává si s tematikou času v různých podobách. Jedenáctka kousků vyšla prvně pod velkým labelem Warner Music, ten však jejich ruce při tvorbě nijak nesvazoval. Jako tradičně si songwriting, produkci, nahrávání i mixing obstarali členové sami. Jediným hostem byl aktuálně nejposlouchanější český interpret v zahraničí Redzed, který duetu "Free Your Mind" dal punc Ozzyho chrapláku.

Jako celek John Wolfhooker více experimentují se zvuky a vokály - zpívají často v nižších polohách než dřív. Maťův ječák tam nedávají na sílu. Je to takový pomyslný návrat ke kořenům a k syrovějšímu zvuku. Docílili toho díky starým synťákům a devadesátkovým samplingem. Výsledek je opět pestrý - od úvodních nakopávaček "The New Past", "Addictionary" a "Falling Down" přes zasněné, sluncem provoněné "Use Me" či "Paper Hearts" až po temné "Time to Let Go" či "Kingdom Fall". (Hana Bukáčková)


Tip Davida Věžníka: VOJTIK - KVETY Z PODPOĽANIA

VOJTIK - KVETY Z PODPOĽANIA
Je to jen pár dní, co jsme s kolegou Karlem Veselým debatovali na téma Čeští queer muzikanti. Zjistili jsme, že jich vlastně moc nemáme. Jednoho? Možná dva? Tři? Přes auru, která září kolem suseda ADONXSe, jsme jich zkrátka víc nenapočítali.

Na Slovensku přitom momentálně roste další výrazná osobnost. Říká si VOJTIK a spolu s nálepkou queerness si nese ještě jednu: Rom. To není jednoduchá kombinace, co si budem' povídat. On se s tím ale vyrovnává po svém - hudbou. O své tvorbě mluví jako o satirickém popu a tvrdí, že by prostřednictvím ní chtěl pomáhat mladým lidem získat sebevědomí a sílu dokázat to, co chtějí.

Desetipoložkové EP/album "KVETY Z PODPOĽANIA" je prvním krokem k jeho cíli. Jasně, Vojta je mladý a před sebou má ještě hodně práce (hlavně co se týče práce s hlasem a intonací), už teď je ale slyšet, že v sobě má výrazný skladatelský potenciál. A "DETVIANSKY SEN" je hit jako kráva! To jeho "Počúvam rozhlas mesta / Ležím, revem, kým nezaspím / Moc bojím sa budúcna / Narodený do záhuby..." z hlavy jen tak nedostanete!


19. Barbora Mochowa - Will-o'-the-Wisp

 Barbora Mochowa - Will-O'-The-Wisp
"Bludička" překvapí svou snově poetickou náladou a staví na tvůrčím posunu Barbory Mochowé. Na desku jsme si sice museli počkat dlouhých sedm let, ale úzká spolupráce s Vilémem Beréšem, který ji taktéž produkoval, se vyplatila a nakonec přinesla v každém detailu propracovaný zhudebněný klenot.

Na něm se spojily důmyslné aranže pro akustické nástroje (převážně klavír a smyčce) s decentními beaty, vrstvami ruchů a elektronikou. Nad vším však kraluje křehký vokál hlavní aktérky, jenž může místy evokovat Lanu Del Rey.

"Will-o'-the-Wisp" na mnoha místech nečekaně graduje a promlouvá až stylizací filmových soundtracků a v nich ukrytých táhlých, klenutých melodických linek. V textech se autorka dotýká vesmírných témat protknutých se světem umění a vlastní civilností. "Will-o'-the-Wisp" je krásná, organická altpopová nahrávka. (Dan Hájek)


18. Bratři Ebenové - Co my víme

 Bratři Ebenové - Co my víme
V případě Bratří Ebenů jasně platí přísloví, že méně je někdy více. O co méně nahrávek vydávají, o to lepší kvalitu mají. Od "Času holin" uplynulo devět let a známí bratři představili novou třináctku písní, které plynou pomalu, zdánlivě nevzrušivě a pokojně. Marek Eben ale své skladby umí naočkovat určitou dávkou satiry, kritiky i potměšilého humoru, tak aby to nebylo ihned patrné.

Nevšímavý posluchač by tak mohl album "Co mi víte" označil za nudné, přestože jde o textařsky vytříbenou a hudebně sice staromilskou, ale pestrou folkovou mozaiku. (Ondřej Hricko)


17. Tereza Balonová - Lampiony

 Tereza Balonová - Lampiony
Tereza Balonová příliš neváhala a po předloňském debutu "Půlnoc", který náš přehled toho nejlepšího loni uzavíral, svým fanouškům naservírovala jeho následovníka "Lampiony".

Za názvem evokujícím letní noci ukryla jedenáct songů a společně s producentem Markem Ledvinou výrazně změnila i celkový koncept. Z holky s kytarou a looperem se stala písničkářka, za níž stojí celá kapela. Tato změna přinesla znatelně bohatší zvuk a především výrazný příklon k rocku, který teď hlavně v rychlejších skladbách vedle folku dominuje nad ostatními vlivy.

Díky tomu výsledek působí o něco přímočařeji a podstatně dynamičtěji. Ačkoli žádný kousek z této desky nezaznamenal takový ohlas jako "Neposloucháš", je zřejmé, že Tereza Balonová zraje, vyvíjí se a zároveň se stává nedílnou součástí naší hudební scény. (Tomáš Parkan)


Tip Dana Hájka: Ohm Square - /0

Ohm Square - /0
Šestou řadovku vydali Ohm Square po dlouhých devíti letech od té předchozí. Mnohé se v mezičase změnilo, včetně tvůrčích postupů ústřední dvojice Jan Čechtický a Charlotte Fairman. Zůstal však zachován elektronicky pulsní základ, beatová alchymie, důraz na práci se samply a využití hlasových smyček.

"/0" tak důsledně a komplexně pracuje s jednotlivými strukturami a ruchovými fragmenty. Má svůj logický vývoj a reflektivně se v něm protínají jednotlivá témata. Charlottin hlas je v několika skladbách defragmentovaný a upravený pomocí vokodérů, a je tak využíván jako další instrument v této zvukové mozaice.

Díky kompaktnosti a vyrovnanosti výsledek možná nabídne i jeden z nejsilnějších opusů v jejich diskografii. V paralele odkazující na jejich začátky se stává důležitým milníkem pro samotnou kapelu. Osobně mi svým sevřením nepřímo evokuje neméně důležitý monument "Silent Shout" dvojice The Knife.


16. Jelen - Všechno bude dobrý

Jelen - Všechno bude dobrý
I když hlavním vrcholem roku 2023 zůstane pro skupinu Jelen oslava deseti let výborně hodnoceným koncertem v O2 areně, byla by škoda zapomenout, že pánové vydali také povedenou novou desku.

Titul "Všechno bude dobrý" se sympaticky nesnaží o tak přímočarý útok na komerční rádia, jako tomu bylo v případě předešlé řadovky "Věci & sny". Vedle energického hlavního singlu "Touha a pláč" se zde nacházejí také písničky, které potěší pozorné posluchače. Za vyzdvihnutí stojí pečlivý výběr hostů zahrnující třeba Roberta Křesťana a Druhou trávu, zpěvákova bratra Petra Poláka nebo Kateřinu Marii Tichou.

Samostatnou kapitolou je jímavá spolupráce "Miluju tě" s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou, která se nepochybně zařadí mezi stálice kapelního repertoáru. Snahu překvapit dlouholeté příznivce demonstruje i skladba "Za tebou", v níž místo Jindry Poláka zpívá Pepa Málek. Do druhé dekády se Jelen odrazil počinem, který navzdory často pochmurným tématům překypuje radostí z hudby a tvoření, a to je skvělá zpráva. (Josef Martínek)


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pearl Jam - Dark Matter 8/10
Recenze: Pearl Jam na "Dark Matter" překypují nadšením a mladickou energií S aktuální "Dark Matter" mají Pearl Jam na kontě tucet studiových alb. Novinka kapely ze Seattlu naštěstí nepatří k těm tuctovým. S pomocí mladého producenta se zasloužilí rockeři, kteří už před pár lety vstoupili do... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Fletcher, SaSaZu, Praha, 21.4.2024
Naživo: Fletcher v SaSaZu obstarala zvuk, diváci zase obraz Popová, byť naživo spíše už pop-rocková zpěvačka Fletcher při své první návštěvě Prahy vyprodala klub SaSaZu. Ten nejprve od osmé večer na půl hodinky opanovala alternativně rocková dvojice Arxx z Brightonu, připomínající... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 16:00 v sekci Naživo
Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně
Rozhovory: Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně "Pomíjivost divadla je pro mě někdy bolestná. Oproti tomu kratičká píseň toho může obsáhnout spoustu a zůstane v nás, můžeme si ji zpívat," říká herec a muzikant Igor Orozovič. Svou čerstvě vydanou debutovou desku "Když muž... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 11:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Mark Knopfler - One Deep River 8/10
Recenze: Na "One Deep River" je Mark Knopfler pořád stejně solidní Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 00:00 v sekci Recenze
Grey256 - Tentokrát 8/10
Recenze: Rapper Grey256 na desce "Tentokrát" všem mladým pop-rockerům ukázal, jak se to dělá. A přitom to má jako vedlejšák Grey256 patří mezi spousty mladých rapperů, o nichž na musicserveru kromě pravidelného komentáře hitparád nepíšeme. V redakci totiž nemáme žádného teenagera, který by jim rozuměl. Jednadvacetiletý interpret se nyní rozhodl... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2024 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: "Assassin's Creed", "Star Wars", "Ted Lasso", "Iron Man 2", ale i "Bořek stavitel". Obecní dům zaplnili skladatelé filmových melodií (19.04.2024 22:19)
- Audio: John Wolfhooker složili a nahráli song "Ember" za 24 hodin. A stejně je to pecka (18.04.2024 17:29)
- Video: Tereza Balonová nahrála svoji nejpopovější píseň. Do "Myšlenek" si pozvala Adama Ďuricu (05.04.2024 09:15)
- Naživo: Kateřina Marie Tichá publikum v Lucerna Music Baru roztancovala i dojala (16.03.2024 14:30)
- Nejvíce šancí na Anděly mají Viktor Sheen, Calin, Anna K., J.A.R. nebo Jelen (01.02.2024 10:21)
- Video: Smrtí nic nekončí. V písni "Miluju Tě" na to poukazuje Jelen s legendárním Hradišťanem (17.12.2023 16:36)
- Ewa Farna, Michael Bublé, Mariah Carey... Vánoce promlouvají do českých žebříčků (15.12.2023 08:00)
- Video: John Wolfhooker v "Time To Let Go" pohřbívají minulost (05.12.2023 13:39)
- Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem (03.12.2023 13:29)
- John Wolfhooker a The Hirsch Effekt spojí v sobotu v pražském Rock Café svoje síly (30.11.2023 13:29)

ALBUM TÝDNE 17/2024

Mark Knopfler
One Deep River

Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se nezměnilo. Díkybohu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)
So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Taylor Swift Adele Queen AC/DC Sia U2 Kabát Rush Bono Beyoncé Mirai Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu