shop.musicserver.cz
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (10-6)

Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (10-6)

Vydáno: 29.01.2024 19:00 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Jaroslav Hrách

Krize - nekrize, války - neválky, ať už se loni děly jakékoliv sr*čky, jedno zůstalo: hudba. A že jí v roce 2023 vyšla pěkná hromada! Dvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem bezmála sto domácích (českých a slovenských) desek. Tohle je finální dvacítka a příčky 10 až 6.

zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


10. Sunnbrella - Heartworn

Sunnbrella - Heartworn
David Žbirka musel přípravu debutové desky svého projektu Sunnbrella odložit, respektive zpomalit, protože pracoval na albu "Posledné veci" svého otce. O to více ale nahrávku "Heartworn" vypiloval. I když ji nepřipravoval úplně sám (k ruce mu byl hlavně Patrick James Fitzroy), je přece jen jejím základním stavebním kamenem. Naskládal na ni působivou sbírku dreampopových písní, které občas halí do shoegazeového hávu, a i když pro silné melodie nejde daleko, zůstává pro něj nejdůležitější atmosféra. Někdy se tak nedočkáme refrénu a jindy dokonce ani slov. Některé skladby, jako třeba závěrečná "Patina XL", působí jako něco, do čeho se v Česku pustí jen málokdo. "Heartworn" tak nejlépe působí jako celek od začátku do konce. Žbirkovi na jeho prvotině nechybí muzikálnost, profesionalita ani chuť experimentovat. (Honza Balušek)


Tip Dana Hájka: Petra Hermanova - In Death​​​'s Eyes

Petra Hermanova - In Death​​​'s Eyes
Fiordmoss jsou uzavřenou kapitolou a Petra Hermanova si dlouho myslela, že se k hudbě ani nevrátí. Vše se změnilo, když zemřel její otec. Pustila se do zkoumání nábožensky orientovaných témat okolo smrti a jako určité pomocníky si vzala svou sbírku autoharf. "In Death​​​'s Eyes" tak rezonuje na pomezí sakrální hudby a folku. Autorka se noří do hloubky zkreslených dronů a až symbolicky andělských chorálů. Kromě zvuku zmíněných autoharf je na desce ke slyšení hned několik varhanních improvizací, v "Two Deaths" pak hostuje varhaník Denny Wilke. Devítipoložková kolekce vás dokáže vtáhnout do zcela jiného světa, místy hodně potemnělého, ale vždy impozantně charismatického, plného naděje a snahy vyrovnat se s rozčarováním, které přináší odchod blízkého člověka. Dalším poznávacím znamením je důmyslnost jednotlivých instrumentací, které Petra dotvářela postupným vrstvením. "In Death​​​'s Eyes" není snadno stravitelnou nahrávkou, vyžaduje posluchačovu pozornost, odměnou mu ale bude výrazný kontrapunkt mezi krásou, bolestí a tím, co Hermanova do jednotlivých kompozic chtěla vložit.


9. Pan Lynx - Kdo se bojí, musí do lesa

Pan Lynx - Kdo se bojí, musí do lesa
Dlouho to bublalo pod povrchem, než se tajemný Pan Lynx vynořil s debutovou deskou. Multitalent Michal Skořepa si se svým alter-egem dal záležet a je to cítit a vidět v každém aspektu alba. Už jen výběr hostů je rafinovaný. Kocáb a Pavliček jsou trefnou volbou a přiznáním, že Pan Lynx do svých hudebních kouzel přilil výběrovské ingredience. S Wohnouty se zase v "Parawolizovaným" směle poměřuje s dětinskou vyšinutostí. Navíc tu máme geniální grafický doprovod, vizuálně úchvatné klipy a precizní zvuk. "Kdo se bojí, musí do lesa" je jeden z nejpozoruhodnějších domácích rockových počinů poslední doby a atraktivní hračkou pro všechny hudební fajnšmekry. (Ondřej Hricko)


8. Tereza Hrabini - Přerod

 Tereza Hrabini - Přerod
Uhrančivý. Tak se dá jedním slovem popsat albový debut Terezy Hrabini. Brněnská písničkářka se na něm mimo jiné spojila s Tomášem Tkáčem jakožto producentem a Evou Černou, s níž se podělila o texty. "Přerod" netrvá ani půl hodiny, ale autorka na něm zvládne od a cappella intra "Kai kai kai" a více alternativních kusů přejít přes skladbu "Hledání stromu", ovlivněnou indickou hudbou, až po popový refrén v titulním songu. Během těch tří desítek minut však ukazuje, jak svébytná a originální skladatelka a zpěvačka je. Až na výjimky nenabízí písně, které si s ní budete zpívat, dokáže vás však do nich plně ponořit a přinutí vás vychutnat si jejich krásu. Intimní akustika se tu proplétá s rafinovanou elektronikou a společně dávají nahlédnout do duše této muzikantky. (Honza Balušek)


Tip Hany Bukáčkové: Vesna - Muzika Slavica

Vesna
Ženská kapela Vesna loni zastupovala naši vlast v mezinárodním klání Eurovize, kde rozhodně ostudu neudělala (umístila se na krásném 10. místě). Dění kolem toho ji nakoplo a nasměrovalo k natočení rovnou dvou nahrávek: EP "Muzika", které na podzim rozšířila do plnohodnotné desky "Muzika Slavica". Skupina zde kombinuje prvky svěžího popu s odkazem na tradici a místo, odkud pochází. Je to podobné tomu, co dělala dosud, ale přesto krapet jiné, modernější. Nahrávka je zvukově bohatší, kreativnější, otevřenější a vokálnější. Nebojí se zabývat vážnými tématy kolem žen, které hýbou společností a světem. Hudebnice na albu propojily několik řečí, aby byly srozumitelnější pro nové - mezinárodní fans. Jak samy říkají, vytvořily slovanskou epopej propojenou hlasem současné generace i povahou ženských zbraní. (Hana Bukáčková)


7. Anna Vaverková - Pozdravy z polepšovny

Anna Vaverková - Pozdravy z polepšovny
"Mám snad jít do polepšovny?" ptá se na své debutové studiovce Anna Vaverková, česká písničkářka s berlínským zázemím. Po úspěšném EP "Roztomilá holka", které jí vyneslo nominace na ceny Vinyla, Apollo a Anděl, nepřestala překvapovat a v loňském roce příjemně oživila tuzemskou indiepopovou scénu svým neotřelým albem nazvaným "Pozdravy z polepšovny". Téměř půlhodinová nahrávka přináší svěží a místy až subtilní zvuk a ani na minutu nenudí. Zasněnost v kombinaci s výraznou basou může připomenout ranou tvorbu britských The xx, stejně jako intimní projev zpěvačky. Anna Vaverková sdílí své niterné emoce, obavy a nejistoty. Ve zdánlivě naivních textech přináší lehkost s upřímností, díky čemuž se jí daří vytvořit jedinečné pouto se svými posluchači, což rozhodně není málo. Talent Anně Vaverkové zkrátka nechybí. (Jaroslav Hrách)


6. Jakub König - Hvězdy

Jakub König - Hvězdy
Jakub König v roce 2023 odhodil všechny nálepky a poprvé hraje sám za sebe. "Hvězdy" jsou osobní zpovědí umělce, u kterého lze vidět obrovskou transformaci. Předchozí tvorbu vždy provázela temnota a boj s vlastními démony. Částečně se tahle témata objeví i na nejnovější kolekci, tentokrát je tu ovšem i druhá tvář. Většina z osmi skladeb je pozitivnější a celá deska působí svěže a mnohem přístupněji. Mezi nejsilnější momenty patří píseň pro všechny rodiče "Tatínci", "Kašmír" ovlivněný orientem či nejpřímočařejší titulní skladba. Instrumentálně jde o neuvěřitelně pestrou kolekci, kdy se spolu schází písničkářské pojetí i složité kompozice. Jedno však zůstává, a to je nezaměnitelný projev autora coby průvodce touto barevnou deskou. (Ondřej Kocáb)


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
Dave Matthews Band, O2 universum, Praha, 16.4.2024
Naživo: V hlavní roli hudba. Dave Matthews Band přivezl do pražského O2 universa neokázale strhující koncert Dave Matthews Band v Česku zahrál poprvé až před pěti lety. Na kapelu s více než třiceti lety na hrbu je to docela pozdě. Návrat poté zhatila pandemie. Nakonec se dobrá věc podařila a Prahu letos americká parta nevynechala.... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 20:21 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Na křtu desky Vesny zahostoval ADONXS, speciální rituál předvedla Lili Khousnoutdinová (12.04.2024 10:38)
- Video: Pan Lynx v unplugged verzi pecky "Cililynx" ukazuje, že neumí jen hlasitě vrčet (11.04.2024 17:31)
- Fotogalerie: Vesna v Roxy pokřtila desku a ukázala, že i folklor může být sexy (11.04.2024 12:11)
- Video: Tali sebrala starý chlapy a natočila s nimi song "Starý chlapi" (03.04.2024 16:38)
- Video: "Lidi jsou fakt divný," prohlásí v klipu k písni "Ulalala" Anny Vaverkové hrnek. A vůbec to není divný (04.02.2024 12:15)
- Recenze: Rok 2023 byl pro Vesnu zlomový, vyvrcholil vydáním povedené slovanské epopeje "Muzika Slavica" (23.12.2023 09:00)
- Video: Skvělý klip k písni "Přerod" Terezy Hrabini zobrazuje hledání i vnitřní boje (20.12.2023 13:30)
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Fotogalerie: Jakub König v Praze pokřtil svou skvělou desku "Hvězdy" (30.11.2023 10:13)
- Rozhovory: Marie Puttnerová - V nahrávacím studiu se děla krása (12.11.2023 09:00)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele AC/DC Queen U2 Sia Themroc Taylor Swift Rush Bono Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu