Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Vojta Dyk - Začít teď zase tvořit? To je, jako byste před porodem chtěli počít další dítě

Vojta Dyk - Začít teď zase tvořit? To je, jako byste před porodem chtěli počít další dítě

Vydáno: 19.07.2021 16:45 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: Tino Kratochvil

Album "D.Y.K." z roku 2019 bylo pro Vojtu Dyka splněným snem. Nahrával ho v New Yorku s americkými hudebníky a českým držitelem Grammy Ondřejem Pivcem. Písně z něj nyní na letním open air turné konečně s nově poskládanou kapelou zazpívá i naživo. "A hraje to jak sviňa," láká v rozhovoru.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Kvůli pandemii jste byl nucen dvakrát odložit turné ke svému projektu D.Y.K. Jak jste čas, který jste chtěl původně věnovat koncertování, trávil?

Přepnul jsem se do módu herec a natočil dva filmy - "Zprávu o záchraně mrtvého" s Václavem Kadrnkou a potom "Il Boemo" s Petrem Václavem. Takže jsem se nenudil. A během toho jsem ještě jezdil hodně do přírody a připravoval odložené koncerty. Znovu se motivoval, že stále má smysl, v téhle době, kulturovat, i když máme tak nekulturní vrcholné představitele našeho státu.

Vojta Dyk
© Tino Kratochvil
Snášel jste období takzvaných lockdownů dobře? Dokázal jste si na něm najít pro sebe něco dobrého?

Víte, já myslím, že ano. Už na začátku jsem si zcela racionálně zakázal věnovat tomu víc energie, než je zdrávo. Je pravda, že jsem měl tu výhodu, že jsem stále měl na rohlík nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu. Ale i tak vás samozřejmě některé informace dostihnou, tak jsem si pořídil tlačítkový telefon bez internetu, aby mě dostihly co nejméně. A život byl opravdu lepší. Myslím, že z téhle situace se dá vytřískat hodně pozitivního, ale musíte si to připustit.

Turné "D.Y.K." nakonec proběhne na přelomu července a srpna. Nepřijedou však američtí hudebníci, kteří se na stejnojmenném albu podíleli. Je to kvůli v současnosti problematickému cestování, nebo už mají zkrátka nasmlouvané jiné projekty?

Je to od obého trochu, navíc doba je nejistá a přivézt je sem, už jen kvůli náročnosti finanční, je teď obrovský luxus. Budu rád, když si to někdy zahraju s klukama a holkama z USA, se kterými jsme i nahrávali, ale my máme teď nazkoušeno s českou verzí kapely D.Y.K. A hraje to jak sviňa, takže bych momentálně ani nic měnit nechtěl. Teď už jen, abychom tu naši radost mohli někde předat.

Jak a kde jste za tyto špičkové muzikanty hledal náhradu? A koho jste nakonec do skupiny obsadil?

Velkou zásluhu na tom má Ondra Pivec, který jako jediný Američan v kapele určitě bude. Ten mi pomáhal a dával různé tipy. Věděl jsem, že součástí musí být každopádně saxofonista Michal Žáček, se kterým vlastně záměr vytvořit si vlastní kapelu vznikl už někdy před patnácti lety. Ten tam také je. Dechová sekce tedy vzešla z B-Side Bandu: Michal Žáček, Josef Buchta, Petr Hnětkovský a Lukáš Koudelka. Rytmika je zabijácká: Jiří Kalousek na kytaru, Marek Cába na basu a Filip Ernst na bicí. A klávesové nástroje obstarají Honza Andr a Ondra Pivec. A pak ještě trio zpěváků od pána boha: Marta Kloučková, Annamária D'Almeida a Kuba Vaňas. To se vám to pak hraje, když máte vedle sebe tyhle muzikanty!

Vojta Dyk & Kennedy Administration
© Tino Kratochvil
Bude zmíněný Ondřej Pivec na koncertech výhradně v roli hudebníka, nebo se podílel i na celkovém konceptu show?

S Ondřejem diskutujeme opravdu velkou většinu věcí, od playlistu přes hudební připomínky po barvu trenek bubeníka. Ale na celkovou vizuální koncepci show jsem přece jen přizval Rosťu Nováka, Pavlu Kamannovou a Kristýnu Záveskou. My s Ondřejem obstaráme spíše tu hudební složku.

Oproti původnímu plánu se turné nakonec odehraje kompletně venku. Změnila se alespoň částečně také zamýšlená podoba koncertů, nebo zůstala zcela stejná?

Zůstala stejná. Akorát co se týče světel, musíte přemýšlet i tak, že na začátku koncertu bude spíše šero než velká tma. Ale to je, myslím, ten nejmenší problém.

Jaké pocity ve vás tento návrat na pódia doprovázejí - řekl byste, že jste nervózní, v očekávání, nedočkavý?

Upřímně jsem nejdříve nervózní byl, přece jen jsme spolu nikdy nehráli a je to něco naprosto nového. Ale nervozita opadla v okamžiku, kdy jsme měli první společnou zkoušku. Pak už následoval jen pocit naprostého štěstí, natěšení a radosti. A teď už se i nemůžu dočkat, to je pravda.

Vojta Dyk

Pěveckou kariéru začínal Vojta Dyk v chlapeckém sboru Pueri gaudentes, kromě hudby ho však bavilo i herectví. Vedle Konzervatoře Jaroslava Ježka vystudoval také DAMU. Jako herec se zapsal do povědomí diváků rolemi ve filmech "Ženy v pokušení" nebo "Rytmus v patách", jako zpěvák prošel formacemi Davidoff a Top Dream Company. Průlom přišel s kapelou Nightwork, jejíž popularita se rapidně zvýšila díky hitu "Globální oteplování" z roku 2008. O rok později již byla skupina třetí nejoblíbenější dle hlasování fanoušků v Českém slavíku, v následujících dvou letech získala stříbro. Obdržela také Cenu Anděl a uspěla v hlasování diváků televize Óčko. V roce 2013 se Nightwork rozpadli, Dyk však již v té době vystupoval s brněnským B-Side Bandem. Za album "Live At La Fabrika" z roku 2012 získal Anděla v kategorii zpěvák roku. Se souborem koncertuje dodnes. V roce 2019 vydal sólové album "D.Y.K." natočené v New Yorku s americkými hudebníky a držitelem Grammy Ondřejem Pivcem.

Máte obavy z toho, že tak dlouhá pauza může poznamenat váš výkon? Jak jste se během té doby udržoval v kondici?

To je dobrá otázka, ale jak říkám, já vlastně pořád něco dělal, takže zas až takovou pauzu jsem neměl. Navíc teď čerstvě hraju i na Letní scéně Divadla Ungelt se svojí ženou Táňou představení "Slepice na zádech", takže i kontakt s divákem si udržuju. Tudíž obavy nemám - ale jen proto, že si za prvé zpívám pořád, za druhé se občas snažím cvičit a za třetí se snažím dělat to, co dělám, jak nejlíp můžu. Jak z toho potom můžu mít obavy?

D.Y.K. - D.Y.K.
© facebook interpreta
Od vydání alba "D.Y.K.", za které jste mimo jiné získal nominaci na Cenu Anděl, uplynou na podzim už dva roky. Jak ho dnes s odstupem času vnímáte? Podařilo se vám na něm naplnit všechny své umělecké touhy?

Musím teď zpětně říct, že stoprocentně ano. Ale taky už třeba dokážu říct, že se moje umělecké touhy posunuly někam dál. Inu, hudba je bezedná. Takhle o ní přemýšlím a takhle se ji snažím dělat. Vlastně pořád toužím něco udělat jinak, protože vím, že to jde. Otázka je, jestli si s tím dáte tu práci a dopřejete si mít na to čas.

Ohlížení zpět bylo během uplynulého roku a půl tématem pro velkou spoustu z nás. Jste člověk, který se rád ohlíží, nebo se spíše díváte do budoucnosti?

Já přemýšlím o tom, co mě čeká v příští minutě, nebo co se stalo před dvěma sekundami, to ostatní už jsem buď zapomněl, protože moje paměť je vrtkavá, nebo prostě nechci řešit, neboť čas není, neexistuje. To je jen nějaká veličina, kterou máme a kterou jsme si vytvořili, abychom mohli říct: "Setkáme se ve tři pod koněm." Ale jinak se spíš učím chovat jako stromy, ty asi taky nepřemýšlejí, jestli ten vítr foukal před deseti lety víc nebo míň. Budoucnost a minulost je stále jen přítomností, akorát naše mysl ji vnímá jako něco, co už proběhlo. Ale to už říkal Einstein, to ne já. Já to jen podobně vnímám, ale sám se v tom nevyznám. Prostě dělám, co mě baví. Tudíž se někdy ohlížím, někdy dívám, ale spíše do přítomnosti, kde je všechno obsaženo.

Připravujete již nový materiál? Nebo stále plně žijete érou alba "D.Y.K.", která co do živé prezentace vlastně teprve začíná?

Musím se přiznat, že mi nová tvorba zatím ještě moc nejde. To je, jako byste před porodem chtěli počít další dítě. Takže já si jen tak schraňuju nápady, a až porodíme "D.Y.K.", pustím se do jejich zpracovávání. Ale i na to se těším, protože je pravda, že "D.Y.K." je už poněkud časově odlehlejší záležitost.

Loni v březnu vyšel váš duet s Janou Kirschner "Na okamih". Zanechalo ve vás spojení s charismatickou zpěvačkou hlubší stopu? A chystáte se na spolupráci s ní navázat například nějakým společným živým vystoupením?

Předně musím říct, že jakákoliv spolupráce s Janou Kirschner je obohacující, protože ona je obohacující a inspirativní zpěvačka i žena. Takže já rád kdykoliv, ale jelikož je to osoba hluboká a vzdělaná, nechci být v módu kreativně bezobsažném, ale počkám si, až do mě zase něco přiteče. A pak myslím, že bude ten správný čas tvořit. I s madame Kirschner.

Na závěr prozraďte, co chystáte s B-Side Bandem, popřípadě zda se na vás mohou fanoušci v blízké době těšit i v nějakých dalších projektech.

Jednak to bude právě tour "D.Y.K." od 28. července do 5. srpna, pak filmy "Zpráva o záchraně mrtvého" a "Il Boemo". Dále natáčím seriál "Pan profesor". A jen co tohle všechno vyšoupnu z hlavy, začnu intenzivně a rád chystat turné s B-Side Bandem, protože, věřte nebo ne, ač z Brna, chybí mi ta parta neuvěřitelně.

Termíny turné D.Y.K.

28.7. Rožnov pod Radhoštěm, amfiteátr Na Stráni
29.7. Olomouc, S-klub open air
30.7. Praha, Lucerna Music Bar open air, Ledárny Braník
31.7. Praha, Lucerna Music Bar open air, Ledárny Braník
3.8. Pardubice, zámecké nádvoří
4.8. Brno, Biskupský dvůr
5.8. Brno, Biskupský dvůr


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marek Ztracený, O2 arena, Praha, 15.9.2021
Naživo: Marek Ztracený v O2 areně udělal za málo peněz hodně muziky Tak nám po více než roce a půl otevřeli O2 arenu. Už napodruhé, počítáme-li i Queenie, avšak napoprvé, bereme-li v potaz jen interprety s vlastním materiálem. Marek Ztracený tak měl možnost vrátit se na místo, kde před pandemií... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2021 12:28 v sekci Naživo
6
Ozzy Osbourne (feat. Lemmy) - Hellraiser 8/10
Audio: Výroční mash-up spojil Ozzyho Osbourna a Lemmyho z Motörhead ve skladbě "Hellraiser" Jedno z nejlepších sólových alb Ozzyho Osbourna "No More Tears" slaví 30 let a to se pochopitelně neobejde bez patřičné speciální edice. Ještě než ale vyjde, se v předstihu na sítích objevil výroční mash-up, tedy spojení dvou... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2021 07:54 v sekci Audio / Video | Audio
2
Damon Fowler, Lucerna Music Bar, Praha, 13.9.2021
Naživo: Damon Fowler v Lucerna Music Baru předvedl, zač je toho jižanský blues rock Zatím se pořád hraje a do Prahy občas zavítají i hosté hodně zdaleka. Třeba jako Damon Fowler, floridský blues-rockový kytarista, pro kterého byl jeho koncert v Lucerna Music Baru jeho českou premiérou. A takhle to má vypadat -... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2021 15:34 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2021
Český albový žebříček se nadechl s poslední deskou Davida Stypky Iron Maiden, Imagine Dragons i Drake odstartovali v tuzemské albové hitparádě vysoko, všechny zahraniční hvězdy však předčil David Stypka se svými Bandjeez. Posmrtně vydané album "Dýchej" českou veřejnost velmi oslovilo - a zřejmě... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
1
Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku
Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku Hudebníci na nás začali sypat svá nová alba, a to včetně těch největších hvězd, jako jsou Kacey Musgraves, Manic Street Preachers, Béla Fleck, Pat Metheny, J Balvin, Saint Etienne, Steve Hackett, The Vaccines, Sleigh Bells, DJ Don... čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Americký projekt Vojty Dyka naživo funguje luxusně (02.08.2021 11:35)
- Fotogalerie: D.Y.K. předvedli v Ledárnách úchvatnou show (01.08.2021 12:26)
- Vojtěch Dyk vyrazí na letní turné (18.06.2021 11:37)
- Jazzová mše Jaromíra Hniličky právě vychází v digitální podobě. Poslechnout si ji můžete po celém světě (20.05.2021 12:49)
- Video: Vojta Dyk v "You Don't Know Who I Am" zamilovaně tančí se svou ženou (23.02.2021 13:51)
- Video: Ondřej Pivec ON AIR: Hráli jsme i na mejdanu Oprah Winfrey (18.02.2021 09:53)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (20-16) (22.01.2021 08:00)
- Video: Jana Kirschner v novém videu věří, že "Láska neumiera". Píseň napsala k výpravnému seriálu "Slovania" (20.01.2021 10:42)
- Slavná jazzová mše "Missa Jazz" Jaromíra Hniličky se po letech dočkala studiové nahrávky (16.12.2020 15:58)
- Video: "Zatímco se koupeš" od Jarka Nohavici neztratila erotické dusno ani ve swingové úpravě B-Side Bandu (11.12.2020 11:12)

ALBUM TÝDNE 37/2021

Iron Maiden
Senjutsu

Tak to máme za sebou. Patrně nejočekávanější metalové album letošního roku je venku. A hádky o tom, jaká vlastně deska "Senjutsu" od instituce Iron Maiden je, se rozjely naplno. Jedni ji vynášejí do nebes, jiní vrhají do horoucích pekel. Ach, ten přepjatý hype! Jak to tak bývá, pravda je někde mezi.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 21.09.
Modré hory / Bartleby / Anatol Svahilec (Kabinet Múz, Brno)
St 22.09.
Tryo / February / Laokoon (Kabinet Múz, Brno)
Ne 26.09.
Tarlung (AU) / Malephyr / Dephts Above (Kabinet Múz, Brno)
Po 27.09.
PTK / Slugger / RNZ (Kabinet Múz, Brno)
St 29.09.
Ctib / Vločka (Kabinet Múz, Brno)
Čt 30.09.
Boy Pablo (CHL) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 30.09.
Plusminusnula / Vellocet Roll / Obligatne (Kabinet Múz, Brno)
Ne 10.10.
Eivør (FO) (Palác Akropolis, Praha)
St 03.11.
Scarlxrd (UK) (Roxy, Praha)
Čt 04.11.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Ewa Farna Lorde Abba Ed Sheeran David Stypka Pokáč Lucie Imagine Dragons AC/DC Johnny Cash Iron Maiden Kryštof The Cure Beyoncé Madonna Britney Spears BTS Vypsaná fiXa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu