Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Off Festival, Mysłowice, Polsko, 6.-9.8.2009

Vypnutý festival, hudba až na prvním místě

Vydáno: 14.08.2009 08:56 v sekci Naživo - Radek Londin | foto: Kamila Žárská / musicserver.cz

Co čekat od kvalitního festivalu? Každý jako první prozkoumá line-up. Letošní ročník polského Off Festivalu opět lákal na kvalitní jména z vod nezávislého rocku, popu i elektroniky - The National, Spiritualized a mnoho dalších. Po hudební stránce, co nabízel, to slíbil. Přesto měl své stinné stránky...

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Off Festival 2009

vystoupili: Spiritualized, The National, The Thermals, Health, The Pains Of Being Pure At Heart, Micachu And The Shapes, Crystal Antlers, Final Fantasy, Marissa Nadler, Handsome Furs, Wooden Shjips a další
místo: Slupna Park, Mysłowice, Polsko
datum: 6. - 9. srpna 2009

lidé, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Začněme kriticky, ať je vyústění pozitivní... Report z minulého ročníku hudebního svátku v Mysłowicích nesl titulek "Festival bez kompromisů? V Polsku to jde." Vyzdvihoval zejména odvážnou dramaturgii a skutečně vyvážený mix hudební kvality i pestrosti, ale trochu přehlížel širší okolnosti, třeba proč se čtyřdenní akce vlastně jmenuje Off Festival. Nabízí se jedno vysvětlení - protože fanoušci jsou OFF, zkrátka vypnutí. Pokud jste citliví na atmosféru a myslíte, že v Česku je chladné publikum (oproti Německu nebo Británii jistě), pak vám doporučuji návštěvu Off Festivalu. Změníte názor. Za celý páteční večer - sobota byla už "živější" - jsem v celém areálu zahlédl jen zřídka jedince nesměle se pohupujících do hudby, většina totiž stála jak solné sloupy. Pouze v pauzách mezi skladbami se občas zvedl povětšinou lehký ryk a v předních řadách se zvedly nějaké ty ruce. Přitom bylo čemu aplaudovat... Nad důvody, proč byla atmosféra taková, nebudu spekulovat. Kromě polského naturelu lze hledat souvislosti s některými body, které visí o něco níže v rámečku MÍNUSY.

The Thermals, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Festival se letos rozrostl na čtyři dny - pouze prostřední dva dny však nabídly celistvý festivalový zážitek (základní reálie festivalu se dozvíte v úvodu reportu z minulého ročníku). Čtvrtek a neděle rozprostřela koncerty jednotlivě do klubů a sálů Myslowic i sousedních Katowic a lístky šlo zakoupit buďto na jednotlivé show, nebo v rámci omezené edice čtyřdenních pasů. Zájemci z Česka tak měli smůlu, protože vstupenky nešlo objednat online ze zahraničí a záhy byly vyprodané. Přišli tak třeba o These New Puritans, El Perro Del Mar, Errors nebo dle reakcí úžasné vystoupení Ólafura Arnaldse v evangelickém kostele. Já osobně jsem oplakal nedělní koncert mnou nekriticky zbožňovaného Marka Kozeleka (Red House Painters, Sun Kil Moon). Klubová atmosféra jistě mnoha účinkujícím svědčila a line-up není nafukovací, přesto zamrzelo, že vybrané perly byly jen pro domácí - navíc jen ty nejrychlejší.

PLUSY

• přesné dodržování časového harmonogramu - program šel jak na drátkách
• žádné ze zásadních koncertů se nepřekrývaly
• skvěle vyvedená festivalová brožura (spíše knížka)
• kvalitní zvuk i osvětlení na všech scénách
• velký výběr z jídel i stánků s merchandisingem a hudbou - téměř všude šlo platit kartou
• čistota a bezpečí - nemusíte se bát o děti
• několik bankomatů v areálu
• tolik muziky za tak nízkou cenu!

Health, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Pozitivní ohlasy ohledně dramaturgie získává Off Festival až v zámoří. Letos tak dorazil Jonathan Poneman, šéf věhlasného amerického labelu Sub Pop, aby festival oficiálně podpořil. Vystoupil na tiskové konferenci, uspořádal výstavu uměleckého ředitele vydavatelství vydavatelství Jeffa Kleinsmithe a také přivezl několik svých oveček - Handsome Furs, Tiny Vipers a Wooden Shjips. Ředitel festivalu Artur Rojek i letos ukázal vybraný apetit. Trochu ubral elektroniky, přidal kytar a dopustil se svým týmem snad jediný dramaturgický úlet, a to vystoupení kanadských hardcore punkáčů Fucked Up. Ti odehráli v pátek večer na lesní scéně narubaný set, bohužel s absurdním pozadím. "We are fucked up, what about you?" zeptal se hned v úvodu rozjetý a do půl těla vysvlečeny frontman Damian Abraham aka Father Damian. Odezva téměř žádná, jen potměšilé úsměvy přihlížejícího davu. A tak se Damian vydal mezi ně - vrhal se do předních řad, hecoval, tancoval, pózoval na společné fotografie a přitom stihl zpívat i vtipkovat v pauzách mezi songy. Jenže pařilo se vždy pouze v jeho bezprostřední blízkosti, jako by všichni čekali právě na povolení od fousatého "taťky". Snaha Damienovi vydržela až do konce, ale svého nedosáhl a závěrečné burcování do sborového zpěvu raději předem vzdal. Pozvat rozjeté Fucked Up na tuhle školní besídku, bylo fakt trochu nerozumné. Punk je jinde...

Micachu And The Shapes, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Většina koncertů zahraničních hostů naplnila očekávání a každý si tak svého favorita vybral spíše podle vkusu. The Thermals se nesoustředili zdaleka jen na poslední album. Největší odezvy se dostalo "Here's Your Future" a "Returning To The Fold" z výtečného počinu "The Body, The Blood, The Machine", ale i čerstvé pecce "Now We Can See". Skvěle sehraní shoegazeři The Pains Of Being Pure At Heart, kteří nepůvodnost přebíjejí silným feelingem, nedokázali vyniknout. To se však povedlo Health, jež chvílemi doslova trhali reproduktory a jejichž kouzla s kytarovými efekty byla více než ozdobou spíše dalším plnohodnotným a spontánním elementem koncertu. Britská senzace Micachu and The Shapes vzbuzovala obavu, zda naživo trumfne studiovou práci věhlasného producenta Matthew Herberta, jenž se podepsal pod jejich letošní debut. Možná ho netrumfla, ale dala mu svérazný tanečně-folkový hábit. Frontmanka Mica Levi, maličká postavička s neurčitými pohlavními znaky, byla doprovázené stejně mladičkou klávesačkou a nesmírně zručným mladíčkem za bicími. Kytara s extatickým zpěvem, rave a osmibitové zvuky, tanec přelámaných kostí - Micachu byla nejmladší a nejoriginálnější parta pátečního programu. A hráli jako hodinky! Písničkářka Marrissa Nadler zahojila rány mnoha uplakánkům, kteří museli oželet nedělní koncert Marka Kozeleka - roztrhala svou duši a rozázela mezi lidi ve smršti intimity na hranici ticha. Ani se nedivím, že její aktuální desku zaštítil guru Chris Coady, který spoluvytvářel zvuk Grizzly Bear nebo TV On The Radio.

MINUSY

• ospalá atmosféra
• všudypřítomné hordy sekuriťáků s pátravým pohledem ("dělám něco zakázaného?")
• jídlo i nápoje šlo konzumovat pouze v oddělené gastrozóně - žádné pití piva z kelímku při koncertě
• vzdálené parkování
• kemp dost z ruky - navíc jeho polovina připomínala kamenatý tankodrom s dírami jak po granátech (přijedete později? pak zkuste neohnout kolík od stanu)
• první a poslední "klubový" den jen pro hrstku šťastlivců
• experimentální indoor stage kapacitně nestačila

Handsome Furs, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Koncerty s přívlastkem... The Week That Was vyprávěli poutavý prog-rockově alternativní, téměř operetní příběh. Handsome Furs zase hráli na jednoduchou taneční notu a zněli trošku jak indie klávesová zábavovka, ale jízda to byla od úvodní "Legal Tender" až do konce. Největší úlet obstarali psychedeličtí křiklouni Crystal Antlers, energii z desky ještě znásobili. Crystal Stilts se obalili černými psychedelickými závěsy a řvali jak Velvet Underground uvěznění na dně studny. James Owen Pallett, neboli jednočlenný projekt Final Fantasy patřil k nejzářivějším úkazům, když sám s houslemi, mikrofonem a samplerem vytvořil dokonalý barokní pop plný uhrančivých melodií a orchestrálních pasáží. Nikdy bych nevěřil, že něco tak mnohovrstvého může vzniknou s takovou lehkostí v reálném čase. Talent!

Frightened Rabbit dali svému dřevěnému zvuku pěkně přes prdel punkovým nasazením. Na úplný závěr, v sobotu nad ránem se zjevil švédský techno inovátor The Field - sám s baskytarou, za doprovodu perkusionisty a multiinstumentalisty. Ve vlnách proměňovali ambientní ozvěny a smyčky v pravidelný tlukot, jenž konečně roztančil i polské postávače, tedy většinu z mála, co vydrželi. Celkem zklamáním bylo vystoupení Casiotone For The Painfully Alone. Jeho nová deska má spoustu živých prvků, přesto Owen Ashwort odehrál celý koncert sólo bez kapely, krčil se nad samplerem a vlastně jen mechanicky odkroutil set bez jakékoli přidané hodnoty, tedy kromě živého zpěvu. Zamrzelo také, že se pro nemoc neukázali Rolo Tomassi, jedna z nejzajímavějších mladých britských kapel. Snad příští rok.

Casiotone For The Painfully Alone, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Festival, ačkoli udivoval vyrovnanou soupiskou, přece jenom měl své hlavní hvězdy. V pátek jimi byly britské psychedelické legendy Spiritualized a v sobotu američtí post-punkeři The National. Vystoupení Angličanů trošku trpělo tím, že se nedostavili s orchestrem a širším ansámblem, jak často hrávají. Svůj set začali "Amazing Grace", kterou postupně proměnili do "You Lie, You Cheat" a "Shine A Light". Úvodní patnáctiminutový blok naznačil problém příznačný pro celou show - kytary s gospelově naléhavým zpěvem Jasona Pierceho a jeho sboristů nestačily v některých chvílích dostatečně zaměstnat smyslovou soustavu. Chyběl kontrast a dynamika uvnitř delších medley pasáží, které zněly spíše jako rozteklý jam. U písní jako "Soul On Fire" nebo "Walking With Jesus" naopak kapela vynesla melodie až někam k souhvězdí Velkého vozu, stejně jako rozjetou "Cheapster". Závěrečné pásmo "Come Together/Take Me To The Other Side" se proměnilo v kakofonický shluk nástrojů, poháněný zběsilými bicími... Ano, nakonec to stálo za to, i díky precizně synchronizované světelné show.

The National, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Sobotní vlajku nesli The National a patřila skutečně jejich národu, kde slunce vychází pouze několikrát do roka a sovy nejsou, čím se zdají být. Od prvních tónů úvodní "Start A War" bylo naprosto zřejmé, že charisma frontmana Matta Berningera netkví pouze v jeho zastřeném hlase s rozvážnou silou šansonového hřímala, ale dokázal ho vyzářit celou svou osobností, pokaždé když v soustředěném výrazu chytil stojan a pod zavřenými víčky hypnotizoval mikrofon. Stejnou koncentraci prokazovala i kapela, zejména pak rytmická sekce s úžasným Scottem Devendorfem za bicími. První devítka skladeb nedala oddechnout, ale díky chytrému prokládání rychlejších skladeb těmi zamyšlenějšími nepůsobila monotónně. Až poté přišla baladická "Racing Like A Pro" s houslemi a nápěvem, upomínajícím, že kapela čerpá také z americké písničkářské tradice. Ohlušující řev vzbudila závěrečná "Fake Empire": "We're half awake in fake empire." A fanoušci se výjimečně probudili, za což se jim kvintet odměnil třískladbovým přídavkem. Odstartovala ho novinka "Blood Buzz Ohio", oslavující stát, z něhož pochází jádro kapely. Slyšel jsem už několik pohrobků Joy Division, ale The National naživo všechny trumfli. Jejich koncert byl sice dost věrný albové podobě, ale zároveň v dobrém slova smyslu strohý, syrový a odehraný s nesmírným zaujetím.

Wildbirds And Peacedrums, Off Festival, Mysłowice, 6.8.-9.8.2009
© Kamila Žárská / musicserver.cz
Pominout nelze ani polské kapely, které každoročně doplňují západoevropskou alternativní smetánku. Stejně jako minulý rok jim nezůstaly nic dlužny. Originální a moderní šansoniérka Gaba Kulka se hraním evidentně bavila. Potěší, že její čerstvá deska míří i do české distribuce. Zdatně ji konkurovala excentrická electro-jazzová Maria Peszek s provokativními texty. Parádně zněly i kytarovky Hafitnats (vyzrálý shoegaze, přitom jim teprve vyjde debut), rafinovaní indie rockeři The Car Is On Fire (světová třída!) nebo u nás již dost známí jazz-coraři Woody Alien, již představili věci z nové placky. Pódia patřila i polským matadorům Lechu Janerkovi a kapele Armia - jejich zvuk sice zněl dost omšele, ale jako úlitbu šiřšímu vkusu lze jejich vystoupení pochopit.

Mnoho kapel z letošního programu zahrálo jen několik dní předtím na kutnohorském festivalu Creepee Teepee, takže český fanoušek neměl takovou motivaci vyrazit do Polska. Line-up Off Festivalu však čítal přes šedesát jmen, což je stále objem a zejména pak kvalita, které se žádný z českých festivalů nemůže rovnat. Každopádně některé z kapel soupisky ještě letos dorazí do Prahy na samostatný klubový koncert (již 18. srpna Crystal Antlers, v říjmu Micachu And The Shapes). Fakt, že byly pozvané do Mysłowic, berte jako dostatečnou záruku kvality. A to o něčem vypovídá...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Psychocukier (Psychosugar, 14.08.2009 11:22) Reagovat

  Tihle polští "matadoři" hrají od roku 2007, ve kterém vydali i svou první desku. Škoda, že po takové obstarožní kapele s tak "omšelým" soundem není v Česku ani vidu ani slechu!

  • Re: Psychocukier (Autor, 14.08.2009 13:49) Reagovat

   omlouvám se, opravíme

 • Jojo (Richi, 14.08.2009 11:47) Reagovat

  Díky za skvělý report. Jen pár mých postřehů: Poláci opravdu po většinu času působili velmi chladně, snad jen na svižnější věci se občas udělal i menší kotel, ale celkově bída. Stejné to bylo i loni. Nesouhlasím však, že by vystoupení Fucked Up bylo přehmatem, právě oni jako jedni z mála dokázali lidi strhnout a pařba na ně byla z celého festivalu nejdivočejší (společně z MONOTONIX), dokonce jsem viděl odcházet dva lidi z kotle ze zakrváceným obličejem. Taktéž není pravda, že se nedali u nás koupit lístky na doprovodné koncerty, probíhající ve čtvrtek a neděli. Jednotlivé koncerty stáli 35Zl, byl jsem na WIRE, takže jsem toho důkazem. Sekuriťáci byli opravdu všude a někdy až absurdně dbali na dodržování pravidel. Byl jsme svědkem toho, že dva z pořadatelů nesli do zákulisí ke stage plata s vodou a z plechovkovým pivem, ten z vodou prošel kolem ochranky bez problémů, ale toho z pivem nechtěli pustit dál a odkázali ho za plot, na vyhrazené místo pro konzumaci. Nepřesvědčila ho ani karta pořadatele, až poté co se odešel zeptat někoho dozadu, ho pustil. Dokonce vykázali za plot i hvězdu experimental stage chudáka lo-fi písničkáře Karla Blau. No bavil jsem se. Na jejich obranu je však třeba říct, že byli i poměrně slušní a ochotni pomoc. Největší ulét i po loňsku ovšem nádále zůstává separovaná gastrozóna, v tak nabitém programu si najít čas na kus žvance a pivko, věc nemožná.
  Jinak na hodnocení interpretů se vzácně shodnem, měl jsem podobné pocity. Můj názor je, že velká scéna je až příliš velká. Až na dvě záverečné hvězdy, které si s tím prostorem uměli poradit a mají i adekvátní světelnou show (vždy famózní), tak zbytek kapel se tam povětšinou trápí. Kdyby Thermals, The Pains Of Being... a někteří další, byli na vedlejší lesní scéně, zanechali by určitě větší dojem. O špatným zvuku ani nemluvim.
  I přes bohatší program jsem měl přesto dojem, že lidí bylo o něco méně než loni. Takže zas za rok.

  • Re: Jojo (hnidopich, 14.08.2009 13:04) Reagovat

   Richarde, lístky jsou neživotné - koupit se daly a stály 35 zl... Jinak přeju pěkný den.

   • Re: Jojo (Autor, 14.08.2009 13:53) Reagovat

    Hnidopichu, nejsem Richard ale Radek :) šotka zlikvidujeme a lístky na samostatné koncerty koupit šly, ale jen některé...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hentai Corporation - Chtěli jsme si dokázat, že nemáme malý čů*a
Rozhovory: Hentai Corporation - Chtěli jsme si dokázat, že nemáme malý čů*a Bouřliváci Hentai Corporation jsou známí nejen svými úlety, energickými koncerty, při kterých charismatický Radek Škarohlíd dělá doslova psí kusy, ale i kvalitní hudbou, kterou dělají. V březnu vydali EP "00420603545450", a tak... čtěte zde
Vydáno: 02.07.2020 08:35 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
John Legend - Bigger Love 7/10
Recenze: John Legend na albu "Bigger Love" ještě nevyhořel. Zatím John Legend chce být hudebně stále aktuálnější. Chvílemi se zdá, jako by se do hitparád tlačil až příliš agresivně. Mnohdy se tak vytrácí jeho hudební talent. Jak je na tom jeho aktuální deska "Bigger Love"? Přestože není... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2020 15:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 25/2020 - od Depeche Mode přes Haim po bokovku Chestera Benningtona
Nové desky 25/2020 - od Depeche Mode přes Haim po bokovku Chestera Benningtona Poslednímu červnovému týdnu zavládl koncertní film Depeche Mode, deska Chestera Benningtona s jeho někdejší kapelou Grey Daze, dva souloví bardi CeeLo Green a Brian McKnight, roztančená Jessie Ware, funková legenda Maceo Parker,... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 26. týden 2020
Robin Zoot porazil Ektora a ovládl albový žebříček, zájem o Anděly oceněného Vladimíra Mišíka rapidně vzrostl V rádiovém žebříčku je vesměs vše při starém, zato ten albový zažil zemětřesení. Do první desítky zasáhly hned čtyři novinky, přičemž Robin Zoot a Ektor si to rozdali o prvenství. Na stupně vítězů se po zisku šesti... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2020 15:00 v sekci Novinky | České hitparády
2
AC/DC - Back in Black
Zaprášenosti: AC/DC - Back in Black Dne 25. července 1980 se poprvé rozezněly "Pekelné zvony" a staly se naprosto signifikantní záležitostí pro australskou kapelu AC/DC. Nastartovaly tak nevídaný úspěch, byť se to díky předcházející tragické události příliš... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2020 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
10
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Michael Stipe dal své sólové písni "No Time For Love Like Now" studiovou podobu (12.06.2020 17:11)
- Naživo: Macklemore i The National předvedli ve čtvrtém dni Szigetu velkou show, každý dle svých pravidel (11.08.2019 14:09)
- Fotogalerie: Macklemore svými hity roztančil celý Sziget (11.08.2019 13:43)
- Nové desky 21/2019 - od Rammstein přes Lewise Capaldiho po The National (21.05.2019 07:16)
- The National dokončili práce na novém albu (26.02.2019 18:37)
- Nové desky 7/2019 - od Ariany Grande přes 21 Savage po Malevolent Creation (13.02.2019 07:00)
- Podivně laskaví hlukaři. HEALTH v nové sestavě a s novým albem v MeetFactory (21.01.2019 11:00)
- Nové desky 39/2018 - od Chic přes Kodaline po Cypress Hill (02.10.2018 10:26)
- Recenze: Zadumaní intelektuálové The National komentují na "Sleep Well Beast" dnešní svět (21.04.2018 18:30)
- Berlínská Lollapalooza letos láká na Kraftwerk 3D, Imagine Dragons, Davida Guettu, The National a The Weeknda (25.02.2018 09:48)

ALBUM TÝDNE 26/2020

Bob Dylan
Rough And Rowdy Ways

Bob Dylan vydá novou desku s autorským materiálem. To byla jedna z těch lepších zpráv, které přineslo období koronavirové karantény. To, co začalo jako dva bez pompy zveřejněné songy, přerostlo v "Rough and Rowdy Ways", první album po osmi letech. Následovala samozřejmě spousta otázek. Ta hlavní zněla: Zvládl to?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 02.07.
Bratři + Margo (Chapeau Rouge, Praha)
St 08.07.
Suzanne Vega (USA) (Hrad Špilberk, Brno)
Út 14.07.
Amelie Siba + Chief Bromden (Chapeau Rouge, Praha)
St 15.07.
NeFestival Colours of Ostrava! (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 16.07.
Tindersticks (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Po 10.08.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Misery Index Lady Gaga Kryštof Beyoncé Rihanna Adele Coldplay The Cure AC/DC Ewa Farna Sia Madonna Pokáč The Weeknd Britney Spears Rammstein Kabát Billie Eilish Depeche Mode
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver