Květy - Můj parťák

Kapela Květy dala vtipné hříčce "Můj parťák" orchestrální aranžmá. Dopadlo to skvěle

Vydáno: 16.12.2025 10:36 v sekci Video - Honza Průša | foto: so svolením kapely Květy
Martin Kyšperský je snad nejpracovitější tuzemský muzikant, který do světa neustále posílá nějaký nový materiál s nejrůznějšími hudebními tělesy. Teď nahrál s domovskými Květy, orchestrem a hvězdnými vokalistkami doposud nevydanou píseň "Můj parťák". A je to nádherná, něžná a dechberoucí věc.

Písničku hrají na koncertech už nějakou dobu a vždycky vyvolá v publiku smích. Martin totiž před písní vypráví kouzelné historky o onom kamarádovi průšviháři a milovníkovi kapely Depeche Mode. A i samotný text o člověku, který chyběl, když se rozdávala spolehlivost a zodpovědnost, pojal s nadhledem, který se u Kyšperského ostatně nabízí.

Vlastně je to celé taková lehká humorná hříčka, béčko singlu, prostě jen milá písnička, kterou okořeníte koncert - ale nic víc. Aspoň já ji tak až donedávna bral. O to víc mě překvapilo, že si právě ji skupina vybrala pro vznešenou nahrávku s orchestrem. Ale šlo o skvělý nápad - z koncertního koření se najednou stal skvělý singl.

Kyšperský vznik této verze popisuje následovně: "Toužili jsme s Květy natočit něco s orchestrem. Nejdřív to mělo být takové best of našich starých písniček v novém aranžmá. Jako čert kříži jsme si umínili vyhnout se děsivému klišé, kdy kapela hraje bigbít a smyčce to podlévají cukrem. Když už hrát se všemi těmi krásnými nástroji, tak se mezi ně pěkně zapustit. Takže Aleš bubnuje na tympány, Jura bublá na synťák a já jen zpívám. A Ondra diriguje aranžmá, které si sám napsal! Ukázalo se, že jedna písnička je tak náročná na přípravu a synchronizaci diářů, že to je zároveň jediný možný výlet tímto směrem, který momentálně zvládneme. Vložili jsme do něj tudíž spoustu energie a smíchat a sestříhat materiál nám trvalo déle než většina jiných věcí."

Všechna ta péče, radost a všechny ty fantazie, které do nahrávky zejména Ondřej Kyas dal a které působí tak půvabně, z písně úplně vyzařují. A v černobílém videu je ta láska a něha cítit z každého záběru. Klip najdete pod článkem. Pokud by vás ale zajímalo, jak stejná skladba zněla v původní podobě na koncertu v Rezidenci Kaprál, tedy v onom domě, kde bydlela Dora, letos na prvního máje (report jsme psali zde), když ji muzikanti hráli ve vaně, můžete se podívat sem.

8/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Silversun Pickups – Tenterhooks 8/10
Recenze: "Tenterhooks" od Silversun Pickups zní jako projížďka nočním městem Silversun Pickups nikdy nebyli kapelou, která by se to snažila nandat žánru alternativního rocku. Už od samého začátku spočívala jejich síla v soudržnosti, atmosféře a psaní písní tak nějak po svém. Sází formace na to samé... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2026 00:00 v sekci Recenze
Grandson, Vower, SaSaZu, Praha, 12.2.2026
Naživo: Energie zvítězila nad ozvučením: Grandson strhl publikum i přes technické potíže Zástupci alternativy dorazili do Fora Karlín s ambicí nabídnout večer plný naléhavých textů, moderní produkce a bezprostřední energie. Předskakující Vower i headliner Grandson předvedli intenzivní výkon, který však provázely... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2026 14:44 v sekci Naživo
Žamboši - Skrýš 8/10
Recenze: Žamboši natočili album k praskajícímu krbu a horkému čaji. "Skrýš" okouzlí křehkou krásou Jan Žamboch už roky dokazuje, že folk lze dělat nepodbízivě, inteligentně a bez klišé. Ať už se jedná o třemi Cenami Anděl oceněné nahrávky s kapelou Žamboši nebo temnější sólovky pod hlavičkou Wolf Lost In The Poem, pokaždé... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2026 08:00 v sekci Recenze
XIII. století - Nosferatu (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Na "Nosferatu" přinesli XIII. století klenot českého gothic rocku. Vinylová reedice ale výročí alba bohužel čest nedělá "Amulet", "Gotika", "Nosferatu". Tři názvy, které u milovníka domácího gotického rocku vyvolají příjemné mrazení v zádech. XIII. století na trojici desek nejen definovali sami sebe, ale hlavně převedli zmíněný žánr do českého... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2026 08:35 v sekci Recenze
Václav Noid Bárta - Tvá krev je má síla 7/10
Video: Název jako politický slogan, obsah jako vyznání: Noid se vyznává v novince "Tvá krev je má síla" Václav Noid Bárta jede na sto procent. Neuplynul ani měsíc a po "Vteřině" přichází s dalším singlem "Tvá krev je má síla". Název ve mně evokuje téměř agitku jako od SPD - zní vlastenecky a silácky. Ale naštěstí se novinka... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 13:30 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších (28.01.2026 20:30)
- Nové desky 3/2026 - od Louise Tomlinsona přes Megadeth po Miku (28.01.2026 13:00)
- Recenze: "Chunta" zachycuje intimní setkání Kyšperského, Nikla, Doubravy a Pilgra v zimním Jimramově (26.01.2026 00:00)
- Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů (02.01.2026 08:00)
- Výstava "Ještě jsme tady jenom jednou" přináší obrazy inspirované čtyřiadvaceti písněmi (03.05.2025 11:05)
- Fotogalerie: Skupina Květy odehrála část koncertu i ve vaně (02.05.2025 19:57)
- Naživo: Skupina Květy zahrála výjimečný koncert v domě, ve kterém bydlela Dora (02.05.2025 11:35)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (10-6) (22.01.2025 08:15)
- Rozhovory: Martin Kyšperský (Květy) - Kliky na pěstích bych holku oblbnout nezvládl (17.12.2024 14:30)

ALBUM TÝDNE 07/2026

Silversun Pickups – Tenterhooks

Silversun Pickups nikdy nebyli kapelou, která by se to snažila nandat žánru alternativního rocku. Už od samého začátku spočívala jejich síla v soudržnosti, atmosféře a psaní písní tak nějak po svém. Sází formace na to samé kouzlo i na aktuální desce "Tenterhooks"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 02.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Čt 05.03.
Florence + The Machine (UK) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna The Cure Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe