Na musicserveru vyjde každý měsíc přibližně tři sta článků. A i když se nemůžeme věnovat všemu a všem - hudby prostě vzniká strašná spousta -, každý žánr u nás má dveře otevřené. I proto mě občas překvapí, jak jednostranně někteří náš web někdy vnímají.
Sám se označuju za ultrapopaře, a jak za několik týdnů vycházení mého blogísku už dávno víte (viz níže v infoboxu), nejlepší kapelou všech dob jsou
Pet Shop Boys. To ale neznamená, že bych svým vkusem nějak zvlášť ovlivňoval obsah musicserveru. Podtitul webu vždy zněl
hudba od začátku do konce a mysleli jsme tím, že u nás mohou vyjít texty o jakémkoli druhu hudby. Fakt.
V dřevních začátcích se u nás třeba potkávaly bulvární novinky o životě
Britney Spears od Fandy Matějíčka (Fanda a jeho česká banda na Impulsu) s magazínem Podzem o alternativní hudbě Tondy Kocábka (mj. Radio 1). A podobný rozptyl nám vydržel dodnes. Ne každý to tak ovšem vnímá.
Někteří čtenáři musicserver vnímají jako bulvární web o komerční hudbě. Jakože cože? Na druhé straně mi před časem jedna slečna z vydavatelství řekla, že podle ní je
ms strašně alternativní:
"Koukla jsem se na hlavní stránku a neznala jsem ani jedno jméno, o kterém píšete." A pak si vyberte.
Pravda je taková, že co se týká obsahu, vládne u nás cílená anarchie. Každý autor si vždy mohl psát, o čemkoli chtěl, bez ohledu na potenciální (ne)čtenost. Jedinou výjimkou, kterou schvaluji předem, jsou rozhovory, ty ale jen z finančních a časových důvodů. Zaberou prostě nejvíce času - interpretovi, redaktorovi i korektorovi - a stojí nejvíce peněz. A ty se na
malém oborovém webu nevydělávají úplně lehce, takže rozhodnutí mezi několika novinkami a jedním interview je často poměrně jednoznačné.
Když se musicserver před několika lety stal součástí Smile Music, kam patří třeba i magazíny Spark a Full Moon, chvíli mě žánrová bezbřehost a z toho vyplývající absence vlastního ksichtu mrzela. Jasně daná tvář obou časopisů (a jejich webů), metalová, respektive alternativní, k sobě váže i jasné komunity. Pak mi ovšem došlo, že to vše máme i my. To, že píšeme o všem, je právě ten ksicht. A okruh příznivců tvoří těch několik tisíc lidí denně, kteří na musicserver přijdou přímo, ne z odkazu na Seznamu, z Googlu či facebooku a podobně. Stejně jako každý den zkouknou, co nového píší na iDnes nebo Seznamzprávách, jdou napřímo i k nám. Díky za ně. Za vás.
Můžete oprávněně namítnout, že spousta žánrů u nás chybí, třeba ta v titulku zmíněná dechovka (ok,
Meute patří mezi výjimky). Často taky slyšíme a čteme výtky:
"Proč nenapíšete třeba o...?
WTF je Honza Balušek?
Honza Balušek je jedním ze zakladatelů musicserveru a až na několik let po celých pětadvacet let i jeho šéfredaktorem. Identifikuje se jako hrdý ultrapopař, kterému by k nutnému hudebnímu přežití stačil pravidelný přísun (produkce) severských zpěvaček. Občas sice rád zavzpomíná na své metalové mládí, jeho celoživotně nejoblíbenější kapelou jsou ale Pet Shop Boys. Na občasné výtky, že poslouchá sračky, je zvyklý. Moudře totiž ví, že inteligentní pop je tou nejvyšší hudební formou.
Ve svém blogísku vás bude nepravidelně oblažovat krátkými glosami. Nejde o žádné obecné pravdy, ale jen o takové víkendové poplkávání. Dokud ho to bude bavit a nedojdou mu nápady.
Členové redakce ms a jeho čtenáři jsou všichni hudební fanoušci, které odlišuje pouze to, že ti první nejen více či méně umějí, ale hlavně o hudbě chtějí psát. A každý si přece jen radši hraje na svém oblíbeném hudebním území. Pokud se například nenajde člověk, kterého baví a rozumí soudobému mladému rapu, články o něm u nás samozřejmě nenajdete.
I když se už pětadvacet let snažíme dělat profesionální hudební web v poloamatérském zázemí, stále prostě hlavně milujeme hudbu a baví nás o ní psát. A za to, jak web vypadá zvnějšku - za jeho obsah -, mohou konkrétní lidé. O jazzu může prostě psát jen jeho posluchač. Ne třeba já.
Takže až vás příště napadne, proč jsme nenapsali například o..., třeba o něm můžete zkusit napsat sami. Jsme jako vy fanoušci muziky, jen možná zrovna trochu jiné.