shop.musicserver.cz
Melanie Martinez, Upsahl, Sportovní hala Fortuna, Praha, 4.11.2023

Melanie Martinez vtáhla Prahu do zcela jiného světa

Vydáno: 05.11.2023 19:30 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Vojta Florian / musicserver.cz

Po třech letech se vrátila do Prahy americká zpěvačka Melanie Martinez a tentokrát s sebou přivezla desku "Portals", na níž si opět vytvořila svůj vlastní svět, který je na hony vzdálený "Cry Baby" a "K-12". Během své show nás po něm provedla a většinu fanoušků do něj dokonale pohltila.

Live: Melanie Martinez

místo: Sportovní hala Fortuna, Praha
datum: 4. listopadu 2023
support: Upsahl
setlist: Death, Void, Tunnel Vision, Faerie Soirée, Light Shower, Spider Web, Leeches, Battle Of The Larynx, The Contortionist, Moon Cycle, Nymphology, Evil, Womb, Powder, Pluto, Milk Of The Siren
Fotogalerie

Upsahl, Rock For People, Park 360, Hradec Králové, 9.6.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Od své první návštěvy u nás se Melanie Martinez stále přesouvá do větších a větších prostor. Po Lucerna Music Baru během turné k desce "Cry Baby" přes Forum Karlín k albu "K-12" až do holešovické Sportovní haly Fortuna s kapacitou patnáct tisíc lidí. Tu sice zdaleka nevyprodala, zaplnila něco málo přes půlku, ale stále platí, že má jedny z nejúžasnějších fanoušků na světě, kteří vytvořili takovou atmosféru, jako by vyprodáno bylo.

Letos si s sebou na turné přibrala o hodně slavnějšího předskokana, než tomu bylo při minulých návštěvách. Publikum jí totiž rozehřívala americká zpěvačka Upsahl, kterou jsme mohli vidět už na letošním Rock For People. Zatímco v Hradci Králové se předvedla ve své rockovější podobě a tomu odpovídal i výběr písní, pro tuto příležitost set poskládala spíše z popovějších songů. Jak byli fanoušci připraveni později i na hlavní hvězdu, byli stejně nachystaní i na rodačku z Phoenixu. Prakticky od počátku s ní zpívali a reagovali na jakékoli podněty, takže to spíš vypadalo, že v tu chvíli už je na pódiu Melanie. Zazpívali si s ní "Drugs", tleskali, skákali a došlo dokonce i na světýlka mobilů v "Lunatic". Když tak po více než půlhodině odcházela z pódia, moc se jí nechtělo a i návštěvníci, mezi nimiž jednoznačně převládaly dívky, náctileté a mladé slečny, by jistě několik dalších songů zvládli.

Melanie Martinez, Sportovní hala Fortuna, Praha, 4.11.2023
© Vojta Florian / musicserver.cz
S úderem deváté hodiny však světla potemněla a teprve v tento moment se naplno ukázalo, co v přítomných vlastně je. S prvními tóny jako jeden muž, či přesněji řečeno žena, všechny tribuny kompletně vstaly a do konce koncertu už tak zůstaly. Na pódiu se rozzářila projekční stěna s hořící svíčkou, po stranách trsy mírně pitoreskních hub a ve chvíli, kdy se v kuželu světla zjevila Melanie Martinez, došlo až na frenetický řev. Avšak ten trval jen nepatrnou chvíli, protože s prvními slovy ihned přešel do sborového zpěvu. Stejně jako v případě předchozích koncertů přišly fanynky připravené nejen vizuálně s různými oušky, maskami, make-upem nebo úpravou zevnějšku, ale také s kompletní znalostí celé alba "Portals". A tím je myšleno opravdu slovo od slova.

Bylo to potřeba, protože americká zpěvačka letošní koncert založila pouze na aktuální nahrávce. Fanoušci museli zapomenout na "Cry Baby" i "K-12"; v sobotu se hrálo pouze aktuální album v deluxe verzi, přesně v pořadí písniček, jak vyšly. Nic jiného, ani jako přídavky. Těmi byly právě tři bonusové písně deluxe edice.

Melanie Martinez, Sportovní hala Fortuna, Praha, 4.11.2023
© Vojta Florian / musicserver.cz
Melanie Martinez tedy svou koncepční práci dotáhla do té míry, že se ve výsledku nejednalo o koncert v tom klasickém stylu, ale spíše o audio-vizuální představení s jasně daným motivem, respektive tématem. Kapela na pódiu byla hodně upozaděná, byť šlapala naprosto bez chyby, ale prostě tvořila pouze doprovod bez výraznější interakce. Největší pozornost na sebe totiž strhávala samotná zpěvačka, její čtyři tanečníci a především animace, jež vizuálně dotvářely témata jednotlivých písní.

Někdy se tak dělo společně s dalším prvkem, jako byl zárodek ve "Faerie Soirée" nebo pavučina ve "Spider Web". Velmi často jsme se díky nim přenesli do krajiny z jiné planety, kde byl dominantním organismem určitý druh hub. Zavedla nás ovšem také pod vodní hladinu, mezi zvláštní růžové červy, k růžovému drakovi, nebo dokonce do velmi názorného aktu početí, připomínající úvodní scénu "Kdopak to mluví".

Po minulých koncertech a s přesunem do větších prostorů se ovšem dala očekávat ještě o něco propracovanější a nápaditější show. Z celého konceptu se dalo vytěžit daleko více, a to ve všech směrech. Prvků na pódiu mohlo být o trošku víc a mohly být i mírně interaktivní. Světelný design, ačkoli velmi slušně zpracovaný, už dneska také může být na daleko větší úrovni. U jiných hudebníků by toto s přehledem stačilo, ale v případě Melanie Martinez a konceptuálnímu a artovému pojetí její hudby si vše říká o opravdu dokonale zpracovaný vizuál, tudíž sobotní show byla svým způsobem nevyužitá příležitost. Možná ale šlo ale o reakci na minulé turné, kdy některé přechody písní trvaly až příliš dlouho.

Melanie Martinez, Sportovní hala Fortuna, Praha, 4.11.2023
© Vojta Florian / musicserver.cz
Bylo by ale chybou, kdyby předchozí řádky jakkoli shodily jinak skvělý koncert, už proto, že žádný z fanoušků tyto pocity rozhodně nesdílel. Také sama zpěvačka to letos zvládla velmi dobře, ačkoli naprosto bezchybný zpěv asi nikdy nepředvede. Od toho jsou tu jiné pěvkyně.

Její superschopností však je, jak se dokáže napojit na své fanoušky. Nepotřebuje k tomu vlastně vůbec žádná slova, jen pár vět na konci celého představení, a přitom stejně mezi ní a nimi probíhá telepatická komunikace, kdy všichni přesně ví, co mají v daný moment dělat a zpívat. Naprosto většina z návštěvníků odcházela z koncertu naprosto spokojená a patrně i vyčerpaná a bez hlasu. Za všechno, co její příznivci předvedli, jak celý koncert s Melanie Martinez odzpívali, jak reagovali na vše, co se na pódiu dělo, jim patří obrovská poklona. Má možná ty nejlepší fanoušky na světě, a už proto stojí za to být součástí jejího vystoupení.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
WYFE - Do You Ever Wonder? 9/10
Recenze: "Do You Ever Wonder?" od WYFE je velká deska malé kapely Trojice (+ bubeník, jakého zrovna seženou) WYFE se na podzim roku 2021 blýskla povedeným debutem "Good Times". Na ten nyní navazuje po všech stránkách dotaženější, jen trochu kratší druhou studiovkou. Ta nese název "Do You Ever... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Kings Of Leon - Mustang 7/10
Video: Kings Of Leon ohlašují novou řadovku klipem k singlu "Mustang". Koukají v něm ze střechy Návrat skupiny Kings Of Leon začíná konečně získávat nějakou podobu. Rocková partička před pár dny ohlásila vydání deváté studiovky "Can We Please Have Fun". Nástupce alba "When You See Yourself" z roku 2021 vyjde 10. května u... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista Ondřej Klímek má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má také žánrově... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Melanie Martinez se v klipu "FAERIE SOIRÉE" ocitá na setkání magických bytostí (16.02.2024 07:55)
- Fotogalerie: Melanie Martinez v obrazech! (05.11.2023 09:23)
- Nové desky 33/2023 - od Birdy přes Hoziera po Jona Batisteho (23.08.2023 18:45)
- Melanie Martinez přijede na podzim do Prahy (15.06.2023 08:11)
- Fotogalerie: Silný druhý den Rock For People přes skla objektivů (10.06.2023 12:19)
- Nové desky 13/2023 - od Davida Kollera přes Melanii Martinez po Bury Tomorrow (05.04.2023 09:00)
- Nové desky 49/2022 - od Sama Rydera přes SZA po Ninu Hagen (14.12.2022 12:50)
- Nové desky 40/2021 - od Kryštof přes We Are Scientists po Oh Wonder (13.10.2021 08:00)
- Nové desky 43/2020 - od Ariany Grande přes Keitha Jarretta po B-Side Band (04.11.2020 07:32)
- Naživo: Melanie Martinez přivezla do Fora Karlín dokonale propracovanou show (04.02.2020 12:12)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 29.02.
Budoár staré dámy (CZ) (Jazz Tibet Club, Olomouc)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Karel Gott Kanye West Dua Lipa Depeche Mode Humanist Viktor Sheen Ty Dolla $ign Madonna Taylor Swift Lucie Vondráčková Lady Gaga Ed Sheeran AC/DC Queen Billie Eilish BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu