shop.musicserver.cz
Tereza Balonová - U svých písní mám ráda dobrou špínu

Tereza Balonová - U svých písní mám ráda dobrou špínu

Vydáno: 13.09.2023 08:00 v sekci Rozhovory - David Böhm | foto: Lukáš Kozel

Na domácí hudební scéně není zvykem vydávat alba pouze s ročním odstupem. Tereza Balonová tak ale učinila - její deska "Lampiony" vyšla sedmnáct měsíců po debutu "Půlnoc". Autorka za to prý vděčí tvůrčímu přetlaku, a tak jsme zeptali na detaily. Pár otázek jsme položili také producentovi nahrávky Martinu Ledvinovi.

Tvoje druhá studiovka "Lampiony" vychází rok a půl po té loňské. Podle tiskovky je to způsobené tvůrčím přetlakem. Dokážeš ho přiblížit?

"Půlnoc" byl vlastně takový výběr. Šlo o ty nejlepší písničky, které jsem složila mezi svými patnácti až dvaceti lety, kdy deska vyšla. A hned potom, co jsem tyto skladby vydala, jsem cítila obrovskou chuť složit něco nového. Měla jsem co říct. V mém osobním životě se toho také dost událo, takže z některých zkušeností jsem se zkrátka vypsala. Debut vyšel loni na jaře a já už měla na konci léta složenou a zprodukovanou půlku "Lampionů". Všechny songy na nich jsou tedy úplně nové.

Zkoušela ses vrátit k některým rozpracovaným skladbám? Třeba k "Denise"?

(smích) No vida, to mě ani nenapadlo. Ale je možné, že se k ní nebo k jiným někdy vrátím.

Na "Půlnoci" jsi překvapila čtyřmi producenty, z této sestavy při vzniku "Lampionů" zůstal pouze Martin Ledvina. Proč právě on?

Na prvním albu jsem objevovala samu sebe, a to jak hudebně, tak osobně. Každý z producentů k muzice přistupoval trochu jinak, měla jsem možnost si zkusit folkovější i popovější polohy. "Lampiony" znějí tak, jak znějí, právě díky debutu. Mám pocit, že s novým materiálem jsem se opravdu našla. Pomohl mi si uvědomit důležité věci. Nemám žádné velké sebevědomí, řekla bych, že jsem kvůli tomu v minulosti také trochu trpěla. Došlo mi, že je důležité nedbát v nějaké extrémní míře na okolí. Nejlepší je, když člověk dělá věci tak, jak sám cítí.

Oprostila jsem se od velkých vlivů z okolí a ze snahy se zavděčit. Samozřejmě si stále přeji, aby na mě rodina nebo Martin Červinka (vlastník a umělecký ředitel nahrávací společnosti SinglTon, které kolekci vydalo - pozn. red.) byli pyšní, ale teď je to ve zdravé míře. Skládala jsem hlavně pro sebe. I proto tu najdeme rockovější věci vedle těch popových nebo třeba vedle orchestru. Změnila jsem vztah k sobě samé, čímž se mi rozvázaly ruce, a tvoření hudby byla radost. S Martinem Ledvinou jsme nad tím, jak by měl znít další singl, nepřemýšleli.

Jsi vlastně s "Půlnocí" zpětně spokojená?

Tereza Balonová
© Lukáš Kozel
Rozhodně jsem. Byla to nějaká cesta a nemyslím si, že v té době bych ty songy zvládla natočit jinak.

Martine, ty se netajíš tím, že tě Terezin talent ohromil. Čím konkrétně?

Martin: Tereza je komplexní, inteligentní osobnost, fantasticky zpívá, umí hrát hned na několik hudebních nástrojů a umí napsat hluboký text, který je zároveň konkrétní i abstraktní. Má všechny kvality, které jako producent hledám a snažím se v umělcích kultivovat. A u ní už je vše na tak vysoké úrovni, že jsme si při nahrávání pouze užívali super muziku. A přitom má i sebereflexi a podle mě by se měla sama častěji chválit.

Spolupracovali jste spolu už v roce 2019, na prvním EP "Zhasni den". Překvapili jste toho druhého během natáčení novinky nějak?

Martin: Ano. Ten rozdíl mezi tím, když jí bylo sedmnáct, a tím, že jí je dnes dvaadvacet, je obrovský. Tehdy jsme její talent ještě zkoumali, dnes se z ní stal rovnocenný parťák, který umí vyjádřit vizi s celou deskou a konkrétními skladbami. Mojí prací už bylo jen tu vizi naplnit.

Tereza: Mně přijde, že se překvapujeme pořád. Vzájemně se posouváme a inspirujeme. Martin mě překvapil třeba u písně "Vodopád", kde jsem měla vymyšlený riff a kde jsem cítila, že půjde o živou, rockovou věc. Čekala jsem, že on ji bude chtít uklidnit, ale naopak ji ještě víc rozdivočel, což se mi hrozně líbilo.

Terezy jsem se ptal již minule, jak moc jsou ale alba důležitá pro tebe?

Martin: Pro mě deska stále znamená nějaký koncept, umělecké dílo sestavené z nějakých podděl. Samozřejmě vnímáme ty trendy, že se vydávají jednotlivé písně, ale tak tomu bylo vždycky. Tyto pravdy, že album je mrtvé médium, nemusím. Když jsem třeba produkoval teprve pět let, stávalo se, že se mihl nějaký trend, a já jsem ho bral jako pravdu. Teď po dvaceti letech, kdy se už snad potřetí lidé diví, že se vrátily kytary, to beru s úsměvem. Nebo podobně návrat vinylu a kazet. Takže ano, umělec se prezentuje singly, videoklipy, ale podle mě deska jako nějaký koncept rozhodně není mrtvá záležitost, i když je třeba někdo vnímá jen jako playlisty.

Zvuk "Lampionů" je oproti debutu také kapelnější, plnější. Vznikl nejprve nápad na skupinu, anebo se její formování odvíjelo až podle soundu nahrávky?

Tereza: Když jsem písničky psala, už jsem v nich kapelu nebo orchestr slyšela. Takže když jsem je potom donesla k Martinovi do studia, věděli jsme, že to bez kapely naživo nepůjde.

Jak bys své dosavadní hraní s bandem zhodnotila?

Hrozně mě to baví, a to i přesto, že jsem z toho měla zpočátku strach. Jsem zvyklá improvizovat a na looperu si věci upravovat podle situace. Naštěstí jsme si s kluky skvěle sedli a na pódiu to jsou moji parťáci. Baví mě, že i za sebou cítím energii a že na stagi neřádím sama.

Máš pocit, že musíš kvůli kapele méně improvizovat?

Tereza Balonová
© Lukáš Kozel
Vlastně ani ne. Sice si musím hlídat určité formy, na kterých jsme domluveni, ale improvizaci jsou kluci otevření. Když jsem vystupovala sama, třeba jsem ještě jednou zazpívala refrén, protože se ke zpěvu přidalo publikum. Ale i teď s kapelou dáváme pozor na vzájemné pohledy a při hraní písně pozměňujeme.

Jak vznikaly party smyčcového orchestru na desku a koho to napadlo?

Mám pocit, že například skladba "Chybíš" by se bez orchestru neobešla, v ní jsem ho také slyšela už od počátku. Kde mě ale třeba nenapadl, je otvírák "Lampiony". Původní verze zněla rockověji a mně v ní stále něco chybělo. Martin pak přišel s nápadem orchestr umístit i do ní. A najednou všechno začalo dávat smysl.

Natáčeli jsme ve studiu České televize. Přinesli jsme noty, oni se naprosto profesionálně naladili a pak jsme už jen ladili detaily tak, aby výsledek zněl co nejvíc podobný představám v našich hlavách. Měla jsem z toho velký zážitek, za pár hodin jsme byli hotovi.

Dokonce i zmíněnou "Chybíš" jsem si zahrála s nimi. Upřímně jsem měla co dělat, abych dozpívala, protože jde o hodně osobní věc. Jako zpěv jsme ale ve výsledku použili mou úplně první verzi, kdy jsem si jenom zapnula mikrofon a zpívala s kytarou. I když jsme potom zkoušeli vokály nahrát znovu, už neměly takovou atmosféru. Mně se i taková dobrá špína líbí. U své tvorby moc nemusím, když zní dokonale čistě, naopak potřebuji něco ryzího. Podle mě taková syrovost posluchače lépe vtáhne do reality.

Možná i proto je deska protkaná rockem? Je ti tenhle žánr blízký?

Na rocku jsem vyrůstala díky tátovi. Když jsem byla malá, pouštěl mi AC/DC, Metallicu, Guns N' Roses a podobně. Je to pro mě tedy přirozená volba.

Tereza Balonová

Tereza Balonová díky svému osobitému hraní na looper v roce 2018 vyhrála Portu. Na tomto open-air festivalu svým niterným projevem zaujala kapelu Jelen a později s ní vyjela na turné k poctě Michalovi Tučnému. S Martinem Ledvinou natočila první EP "Zhasni den", vycházející z koncertních verzí jejích songů (prim tu mají především kytara a looper). Loni v březnu jí vyšlo debutové album "Půlnoc", na kterém překvapila spoluprací se čtyřmi producenty. Jedním z nich byl i Martin Ledvina, s nímž spolupracovala i při vzniku druhé řadovky "Lampiony". Ta vyšla 1. září u nakladatelství SinglTon.

Pomohla ti na této desce i tentokrát Kateřina Marie Tichá s nějakým textem?

Ano, u dvou songů. Tím prvním je "Ještě žijem", který jsem skládala, když jsme byly u naší známé na chalupě v Jeseníkách. Už jsem měla kus napsaný, ale nevěděla jsem jak dál. Káťa zrovna přiběhla z výběhu, a díky té naspeeděnosti mi velice rychle pomohla. To se navíc mimochodem stalo v poledne, kdy spolu vůbec hudbu neděláme, tu řešíme po večerech.

A potom mi pomohla s textem k "Na viděnou", kterému už také příliš nechybělo. Jenže já jsem dyslektik a dysgrafik a kořeny mám na Moravě a ve Slezsku, kde se mluví různými nářečími. A Kateřina ke mně takhle přijde a řekne mi: "Ale miláčku, takové slovo přece neexistuje," na což jí odpovím, že existuje, že ho používá moje babička. (smích) Káťa je moje dobrá kamarádka a dobře mě zná, takže občas dokáže přesně vystihnout to, co chci sdělit, ale nezvládám to tak dobře. A to je přesně příklad téhle skladby. Nalily jsme si víno u ní na bytě, seděly jsme na gauči, kde jsme probíraly lásky a nelásky, naše rodiče a všechno možné. Píseň jsem začala drnkat a do pěti minut byla hotová. Myslím si, že je to z ní i poznat, že je to taková pohodička.

Zvažovala jsi nějakou vokální spolupráci?

Zatím jsem nad tím nepřemýšlela, ale v budoucnu bych nějaký duet složila ráda. Takhle mám zatím jen Kateřiny backvokály v "Kdo jsme byli".

Název desky a titulní skladby je "Lampiony". Proč?

Tereza Balonová
© Lukáš Kozel
Ta píseň je o naději, o síle vydržet. Když to řeknu úplně na rovinu, je o tom, že i když je člověk úplně v prdeli, vždycky existuje nějaké světýlko nebo lampion, který tu černou oblohu rozsvítí. Pro někoho jsou lampiony přátelé, pro někoho rodina, pro mě je to hudba. A tak mi přišlo, že tato metafora vystihuje celé album.

Song "Chybíš" se zabývá odchodem blízké osoby. Dá se něco takového napsat jednoduše?

Já se přiznám, že si skoro nevzpomínám, jak jsem ho napsala. Je věnovaný mé babičce, se kterou jsem měla krásný vztah. Umřela na covid a celé se to seběhlo rychle, ze dne na den. Potom si pamatuji, jak jsem o měsíc později seděla doma a moc se mi stýskalo. Pak jsem měla v ruce kytaru a skladbu během chvíle napsala tak, jako bych psala zprávu jí.

Dalo by se také říct, že je pro tebe skládání hudby terapie?

Ano, o tom přesně pojednávají ty "Lampiony". Buď se vypíšu, anebo mě jako posluchačku hudba doslova nabíjí. Není pro mě ráno nic lepšího než si pustit pořádnou muziku do sluchátek. Teď jsem se vrátila po nějaké době k Sigrid nebo k Foo Fighters a posledních pár týdnů se ze mě díky "Reputation" od Taylor Swift stala tak trochu swiftie. (smích) Na Taylor mě baví různorodost jejích desek. Přesně v tom podle mě tkví kouzlo hudby - ve svobodě a v tom, že si umělec může nahrát věci tak, jak cítí.

Je píseň "Ještě žijem" podle skutečnosti? Měli by se před tebou lidé na silnici bát?

(smích) To snad ne! Myslím si, že jsem docela dobrý řidič. Když si potřebuju pročistit hlavu, jdu si zaběhat anebo se jen tak někam projet v autě. Ale tahle skladba je zrovna celá metafora, hodně v ní kritizuju samu sebe. Vždy když mám třeba nějaký problém v osobním životě, tak si - místo toho, abych jej řešila - radši napráskám plný kalendář. Ve výsledku těm věcem utíkám. V poslední sloce proto zazní: "Je mi jedno, že zastavit nedovedu, protože mi stejně líp nebude." Je to i trochu kritika zrychleného světa, ve kterém se snažíme všichni být nejlepší a nic není dost.

Na konci songu "Kdo jsme byli" je nahrávka z dubnového koncertu v Malostranské besedě zpívaná publikem. Jak tě to napadlo a proč jsi zvolila zrovna tuhle skladbu?

Tahle píseň původně končila tím veršem, který zpívá publikum, ale zpívala jsem ho já. Jenže my jsme nad tím koncem hodně přemýšleli, jestli bych ho třeba neměla zpívat jen s jednou kytarou. A pak se stal omyl, kdy jsem ten song omylem poslala Martinovi úplně bez té závěrečné části. Už jsme desku chtěli posílat na mastering! Naštěstí jsem si toho všimla, a tak nás napadlo, že by bylo pěkné mít ty nejskalnější fanoušky takhle na albu.

"Lampiony" se chystáš pokřtít 6. října v Malostranské besedě. Je v plánu i samostatné turné?

Já bych si moc přála třeba na zimu nějaké turné po menších klubících, zatím ale nic pevného nemám.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den třetí, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2024
Naživo: Jak se Tom Grennan nevědomky stal bankovním ambasadorem a RAYE zachránila Metronome Prague Víkend v režii německých stálic nakonec dostal trhliny: koncert famózních Beatsteaks kapela zrušila pro nemoc, alespoň ta multižánrová část jejího publika tak místo do Lucerna Music Baru mohla vyrazit na Výstaviště. A koho na něm... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 18:57 v sekci Naživo
Metronome Prague - den druhý, Výstaviště, Praha, 22.6.2024
Naživo: Druhý den Metronomu si pro sebe ukradli Roachford, dočkali jsme se ale i prstění pomeranče Už od oznámení účasti The Last Dinner Party se dlouho nemluvilo o nikom jiném. Kapela oficiálně oštemplovaná BBC jako ten největší objev roku 2024 k nám po půl roce dorazila znovu. A jakkoliv své kvality prokázala, nakonec jí i... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 11:30 v sekci Naživo
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Tereza Balonová v Lucerna Music Baru zářila jako hvězda, která hned tak nevyhasne (14.05.2024 21:27)
- Video: Tereza Balonová nahrála svoji nejpopovější píseň. Do "Myšlenek" si pozvala Adama Ďuricu (05.04.2024 09:15)
- Naživo: Kateřina Marie Tichá publikum v Lucerna Music Baru roztancovala i dojala (16.03.2024 14:30)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (20-16) (22.01.2024 14:30)
- Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem (03.12.2023 13:29)
- Absolutní slavicí je poprvé Ewa Farna. Zvítězili také Marek Ztracený, Kabát a Calin (24.11.2023 23:45)
- Video: Klip "Lampiony" Terezy Balonové vypadá jako namalovaný od Van Gogha. Díky umělé inteligenci (16.11.2023 19:09)
- Recenze: Tereza Balonová je i na své druhé desce "Lampiony" stále jen mladá a nadějná (20.09.2023 08:00)
- Nové desky 35/2023 - od Bratrů Ebenů přes Royal Blood po Icona Pop (06.09.2023 20:00)
- Naživo: Povedený koncert skupiny Kryštof s Grajcarem v Telči narušila průtrž mračen (27.08.2023 17:13)

ALBUM TÝDNE 26/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Adam Lambert Beyoncé Queen Avril Lavigne Billie Eilish Taylor Swift Bring Me The Horizon Parkway Drive Mirai Nita Strauss Sia Lucie Vondráčková The Offspring Dua Lipa Kabát
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe