shop.musicserver.cz
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023

Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem

Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Petr Klapper

V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku dojatí. Shrnout by se to dalo heslem: "Slušnost není slabost!"

Live: Jelen

support: Tereza Balonová
místo: O2 arena, Praha
datum: 2. prosince 2023
setlist: Jelen, Někde kolem, Nebe nad Prahou, Touha a pláč, Vlčí srdce, Na špatným hrobě (feat. Petr Polák), James Dean, Až příště přijdeš, sekce s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem (Modlitba za vodu, Klidná jako voda, Miluju tě, Vinšujem vám, Vánoční), V oblacích, Listopad, Pálím, Jediný, co chci (Jindra Polák sólo), Neumírám, Co bude dál? (feat. Kateřina Marie Tichá, která zůstala na pódiu až do konce představení), Tančíme spolu, Slunovrat, Pohanská, Spím v obilí (Michal Tučný cover), Světlo ve tmě, Ještě jednu noc, Magdaléna, Rozlučková (feat. Martin Ledvina)

Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
Tereza Balonová je s kapelou Jelen spjatá prakticky od začátku její profesionální kariéry, která se datuje k roku 2018, přesto si teprve před pár dny odnesla z Českého slavíka cenu za objev roku 2023. Že se tak stalo až poté, co vydala dokonce dvě alba, je ale pro tuto bizarní anketu úplně normální. Vždyť předchozí vítěz Calin na tom byl dost podobně.

Přes tento danajský dar by ale nemělo zapadnout, že její civilní a v dobrém slova smyslu obyčejný folk-pop má své silné momenty a třeba titulní "Lampiony" je typ písničky, která v hlavě utkví. A to se počítá. Nejsilnější moment z jejího krátkého vystoupení ale nastal, jakmile v písni "Půlnoc" třiadvacetiletá zpěvačka ztlumila kolegy i svůj hlas a pak náhle přitlačila. Husina byla na světě.

Také jméno Jelen se ve zmiňované anketě objevilo, v kategorii skupin získali muzikanti páté místo. Za svůj koncert ve vyprodané O2 areně by si ale zasloužili medaile. Takto - tato parta už od svého vzniku měla to štěstí, že si zahrála na festivalech všech možných druhů a velikostí a i pro náročnější posluchače vždy v tom českém rybníčku patřila mezi jedny z mála, na které jste se v programech zdejších hudebních přehlídek mohli těšit.

A to i proto, že její jádro už za sebou mělo účinkování ve formacích Šatlava nebo Dobrohošť, takže když se to trio ve složení Jindra Polák, Martin Kasal a Ondra Málek dalo v roce 2013 poprvé dohromady a krátce poté představilo první singl "Nebe nad Prahou", nejen část redakce musicserveru zajásala, že tihle nováčci působí už jako hotová kapela.

S rostoucí členskou základnou a počtem písní v repertoáru se i naživo začalo ukazovat, že důvodů k jejich kritice mnoho není, neboť se nestávalo, že byste z jeleních koncertů odcházeli zklamaní.

Jelen, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
Ačkoliv pár nedokonalostí by se našlo - už na minulé desce bylo vidět, že se jim do psaní třetích slok moc nechce, a aktuální kolekce zase víc než kdy jindy trpí na předvídatelné rýmy v textech a s tím související malou slovní zásobu. Když totiž slyšíte dané album poprvé a už v tu chvíli jste schopní si domyslet, jak daný rým skončí, nadšení z témat textů, která jsou naopak velmi dospělá a hluboká, rychle opadne.

Kapela pojmenovaná po majestátním zvířeti ale vždy stála především na muzikantském umu všech zúčastněných, vášni pro hraní a folkové, dřevní hudbě, která nepotřebuje pozlátko. Proto bylo esenciální otázkou, zda ke svému prvnímu koncertu v O2 areně přistoupí jako většina ostatních a postaví ho na vizuálním pozlátku, nebo naopak zůstane věrná svému stylu a odehraje svůj standard, jen ve větším.

Jelikož by pánové první variantou popřeli sami sebe, je dobře, že zůstali při plánování střídmí a v největší české hale odehráli ryzí, poctivý set, který stál zejména na jejich hudbě.

Jelen, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
Ta byla krásně nazvučená Ondřejem Kyjonkou už od začátku. Jindrovi Polákovi bylo velmi dobře rozumět, všechny nástroje byly zřetelně slyšet, a nebýt podivného praskání v úvodních číslech a problémech s mikrofonem, když se na scéně objevil Jiří Pavlica s Hradišťanem, bylo by to ze zvukového hlediska úplně dokonalé.

Sám Pavlica nejprve diváky dojal svým největším hitem, ve společné písni "Miluju tě", která patří na aktuální studiovce Jelenů k těm nejpovedenějším, už ho ale bohužel slyšet moc nebylo. Na závěr poměrně dlouhého hostování, kdy se na scéně nacházelo dokonce čtrnáct muzikantů, ale dojal znovu. To když si pro přání k dalším letům skupiny vypůjčil silná slova z hitu "Klidná jako voda".

Ještě předtím se v novince "Na špatným hrobě", jež trpí právě výše zmíněnými nedostatky, ukázal v kiltu zpěvákův bratr Petr Polák z Vintage Wine. A všichni příchozí už si ho budou navždy pamatovat jako toho, kdo při závěrečné děkovačce ukázal O2 areně holou řiť.

Bez ohledu na hosty, mezi něž patřila rovněž dechová sekce a na úplném konci také producent Martin Ledvina z vydavatelství Singlton, jehož současní i minulí koně v zastoupení Debbi či Lipa seděli na tribunách, to dlouho vypadalo jako koncert očesaný o cirkusové kejkle. Skoro se zdálo, že největší show si pro O2 arenu připravil na banjo a elektrickou kytaru hrající Honza Rek, který díky zelené barvě v ofině připomínal Billie Eilish.

Jelen, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
Ale vážně. Scéna měla tři obrazovky, na nichž se projekce objevovaly spíše vzácně, naprostou většinu času tam přenášeli dění z jeviště místy už trochu rušící kameramani, a že z večera vznikne záznam pro DVD či Blu-ray, je sice zatím oficiálně nepotvrzené, ale minimálně očekávatelné. Prostřední obrazovka měla kolem sebe bílý oblouk jako vystřižený ze hry "Prince Of Persia", dlouhé molo bylo obehnané šesticí sloupů, které sloužily jako držáky pro vánoční světýlka. Bylo to decentní, vkusné a stačilo to.

A tím spíš následně překvapilo, když se členové souboru rozmístili na šesti minipódiích pod tribunami, a zatímco na ně efektně svítil vždy jen jeden bílý kužel světla, za Jindrou Polákem se na molu v písní "Pálím" opakovaně rozžhavila čtveřice plamenů. Nečekané, působivé.

Jelen, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
Milovník komiksů od vydavatelství Crew, který se sám živil dlouho jako grafik, se divákům několikrát přiznal k dojetí a ti mu za upřímné emoce poděkovali dlouhým aplausem, který si jistě bude dlouho pamatovat.

Jestlipak si ale stihl všimnout i takových drobností, jako že v songu "Tančíme spolu" se po jeho levé ruce ve čtvrtém patře u východu ze sálu daly do společenských tanců dvě slečny, které si i z takové dálky užívaly jedinečné vystoupení, jehož jsme v O2 areně byli svědky?

Nejspíš to nestihl, protože měl pořád co dělat, aby se návštěvníci náhodou nezačali nudit. Snad ho tedy tento lidsky hřejivý moment potěšil alespoň teď při čtení reportáže. My, diváci, jsme naopak byli moc rádi za to, když se svěřil, že "Listopad" zpíval už v roce 2004 coby busker v irských ulicích, navíc ještě s anglickým textem. Takových fun factů pro nejvěrnější by mohl do budoucna dávat víc. Stejně jako hraní na rezonátorovou kytaru používanou v bluegrassu, protože slyšet v jeho podání song "Neumírám", do nějž se následně připojili už opět na hlavní scéně stojící kolegové, byl velký zážitek.

Jelen, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
Příchod Kateřiny Marie Tiché signalizoval blížící se závěr, vesměs klasická sestava hitů v poslední třetině vystoupení byla tradiční oslavou hudby Jelenů, kteří v O2 areně, při předposlední "Magdaléně" zasypané rolemi papíru, odehráli nezapomenutelné, velkolepé vystoupení.

Nebyl jsem samozřejmě na všech jejich koncertech, a nedokážu tedy posoudit, zda mexickou vlnu zkoušeli doopravdy poprvé, jak tvrdili. Jelikož těch zhlédnutých představení bylo ale v průběhu let více, než dokážu spočítat, troufnu si tvrdit, že když zazněla "Rozlučková", kterou věnovali Davidu Stypkovi, bylo už jasné, že právě končí nejlepší koncert jejich kariéry.

Což je o to cennější, když vezmete v potaz, kolik lidí a různých názorů jejich soubor obsahuje a o kolik náročnější musí být celou tuto smečku držet tak dlouho pohromadě. Že navíc zpěvák popřál k narozeninám hostujícímu Pavlicovi, ale sám se o těch svých, připadajících právě na 2. prosince, vůbec nezmínil, jen dokazuje, jak výjimečného člověka na domácí scéně máme.

Jelen, O2 arena, Praha, 2.12.2023
© Petr Klapper
To ale není všechno. Zároveň se totiž Jelen se svým nádherným koncertem zařadil vedle Kryštofů a Rybiček 48 mezi nejlepší domácí skupiny, které tuto halu nejen pokořily, ale na rozdíl od mnoha jiných do ní také dorazily s programem, jaký jí byl hoden. Kéž by si alespoň podobně silný zážitek plný vděčnosti a pokory pro své věrné připravili také ti, kteří se do ní teprve chystají.

"My si to vlastně taky neumíme představit, takže jsme na to hrozně zvědaví a určitě to bude zajímavá zkušenost. Pořád to cítíme tak, že jsme vlastně klubová kapela," odpověděl v roce 2016 pro deník Metro frontman, když se ho redaktorka zeptala na Český mejdan zmiňovaný v perexu. Kouzelné, jak se ten život někdy vyvine, že?

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Liam Gallagher, John Squire - Liam Gallagher John Squire 8/10
Recenze: Liam Gallagher a John Squire úspěšně ignorují fakt, že je 21. století Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2024 00:00 v sekci Recenze
Dayal Patterson - Black Metal: Do propasti (kniha) 8/10
Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie Má se metal podrobovat serióznímu zkoumání? Rozvíjející obory jako Metal Studies na Masarykově univerzitě jasně ukazují, že ano. A obohacující pohled mohou nabídnout i práce ne přímo akademické, ale přesto fundované. Jako třeba... čtěte zde
Vydáno: 03.03.2024 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
LP, O2 universum, Praha, 1.3.2024
Naživo: LP si zaplněné O2 universum naprosto podmanila V České republice LP koncertuje velmi často. Dalo by se až říct, že je u nás jako doma. A ono tomu tak skutečně je, jak během svého silného pražského vystoupení přiznala. Metropoli představila svoji loňskou desku "Love Lines" a na... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2024 12:15 v sekci Naživo
Innersphere - In the Shadow of the Sun 8/10
Recenze: "In the Shadow of the Sun" od Innersphere nabízí mystickou atmosféru i promyšlenost Pozice plzeňských melodických deathmetalistů Innersphere na scéně je už spolehlivě vycementovaná. Být žánrovou jistotou ale s sebou nese i riziko větších očekávání. Albu "In the Shadow of the Sun" vydláždila cestu trojice... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 19:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád 8. týden 2024
Ofenbach se s oživeným hitem Kim Wilde protančili do čela rádiového žebříčku Po pěti kolech v čele musela Dua Lipa přepustit vedení v tuzemském éteru francouzským DJům Ofenbach. Jejich vítězný singl "Overdrive" čerpá z déle než čtyři desítky let starého hitu Kim Wilde. Na nejvyšší příčku v albovém... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Jen Kateřina Marie Tichá konkuruje rapu: její "Plamen" rozpálil top pětku albového žebříčku (15.02.2024 10:30)
- Rozhovory: Kateřina Marie Tichá - S Bandjeez jsme si tak trochu postavili nový dům (13.02.2024 08:00)
- Nové desky 5/2024 - od Kateřiny Marie Tiché přes L Devine po Kirina J Callinana (07.02.2024 16:00)
- Recenze: Z niterných písní na desce "Plamen" Kateřiny Marie Tiché & Bandjeez se tají dech (05.02.2024 00:00)
- Nejvíce šancí na Anděly mají Viktor Sheen, Calin, Anna K., J.A.R. nebo Jelen (01.02.2024 10:21)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (20-16) (22.01.2024 14:30)
- Video: Smrtí nic nekončí. V písni "Miluju Tě" na to poukazuje Jelen s legendárním Hradišťanem (17.12.2023 16:36)
- Ewa Farna, Michael Bublé, Mariah Carey... Vánoce promlouvají do českých žebříčků (15.12.2023 08:00)
- Českému éteru nově kraluje Lost Frequencies, nejhranější domácí skladbu má Jelen (30.11.2023 08:00)
- Absolutní slavicí je poprvé Ewa Farna. Zvítězili také Marek Ztracený, Kabát a Calin (24.11.2023 23:45)

ALBUM TÝDNE 10/2024

Liam Gallagher, John Squire
Liam Gallagher John Squire

Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek od šedesátých let minulého století až po zlatou éru britpopu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Karel Gott Vérité Dua Lipa Lucie Vondráčková Taylor Swift Depeche Mode Madonna Viktor Sheen Blackosh Ed Sheeran Queen LP BTS Lady Gaga AC/DC Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu