shop.musicserver.cz
Ellie Goulding. Ta, která málem odmítla svůj největší hit a kterou Ed Sheeran po nevěře vyškolil před celým světem

Ellie Goulding. Ta, která málem odmítla svůj největší hit a kterou Ed Sheeran po nevěře vyškolil před celým světem

Vydáno: 12.07.2023 08:00 v sekci Top 10 - Katka Šebestová | foto: Vojta Florian / musicserver.cz

Ellie Goulding má renomé zpěvačky, která na první dobrou zapěje své písně tak, jak je známe z desek. Zda je to pravda, se budete moci přesvědčit letos na festivalu Colours Of Ostrava, kde je jednou jednou z hlavních hvězd. Než to všecko ale vypukne, připomeňme si pár zářných, skandálních i nepovedených momentů její kariéry.

Chtěla být druhou Joni Mitchell

Ve vší té hudební teatrálnosti z počátku druhého desetiletí nového milénia byla jako zjevení. Ellie Goulding nepotřebovala kostýmy, divoký make-up, bláznivé videoklipy ani armádu tanečníků. K úspěchu jí stačilo vzít si kytaru do ruky, nasadit kulicha a stejně byli všichni z jejího hlasu úplně paf. A přitom chybělo málo a do světa velkého popu by nepatřila.

Hold můžeme vzdát jejímu spolužákovi a nyní i úspěšnému producentovi, jenž si říká Frankmusik. Právě on jí během společných studijních let vnutil myšlenku, aby sama sebe přestala vnímat jako folkovou zpěvačku. Spolu sice nahráli jen jeden song, "Wish I Stayed", ale jeho zveřejněním v roce 2009 Ellie ohromila posluchače i kritiky a už o pár měsíců později měla na stole dvě ocenění - jedno z Brit Awards a druhé od BBC, kde ji počastovali přídomkem velkého talentu a slibovali si od ní velké věci.


Eltonův cover ji dovedl na královskou svatbu

S debutovým albem "Lights" se hned v prvním týdnu umístila na čele britské hitparády, ze šesti vydaných singlů hned dva bodovaly v top 5. Na konci roku 2010 ji oslovil i obchodní řetězec John Lewis & Partners, aby pro jeho vánoční reklamu natočila předělávku hitu Eltona Johna "Your Song". Křehkost a něžnost, s jakou baladu nazpívala, všechny usadily na pozadí.

Za úspěchem stojí producent Ben Lovett, člen Mumford And Sons, který při natáčení dlouho nebyl spokojený s jemností zpěvaččina hlasu. I sama Ellie přiznala, že takhle nízko už tu skladbu nikdy nezazpívala. A to zřejmě ani na svatbě Williama a Kate, kteří si ji vybrali, aby jim song zapěla během prvního novomanželského tance.

Goulding po letech vzpomínala, že otázka, jaké to vůbec bylo, byla ta nejčastěji pokládaná v její kariéře. V roce 2013 se ptal i náš redaktor Lukáš Boček a odpověď zněla takto: "Co ti budu povídat, byl to pořádnej záhul na nervy. Ale nakonec z toho byl nádherný večer, zahráli jsme výborný písničky - většina z nich byly covery, které miluju, takže fakt paráda." S královskou rodinou má pouto dodnes, svatba budoucího krále a královny nebyla jediná akce, na které pěla. Notně se i spekulovalo, zda dávno před ságou Meghan nepadla náhodou do oka Harrymu právě ona, to však ani jeden nikdy nepotvrdil.


Osudový song "Lights" se nedostal na album

Americký úspěch přišel jako onen pověstný blesk z čistého nebe. Album nějaké Britky nikoho nebralo. Umístila se na 129. místě, prodala jen tři tisíce desek a písně se v rádiích netočily. Elena Jane Goulding se image holky odvedle a obyčejností vymykala tomu, na čem Američani ulítávali v roce 2010. Boom nastal o dva a půl roku později, v létě 2012, kdy už se pomalu celá Evropa těšila na její druhou řadovku a Američani točili eponymní hitovku "Lights" doslova k zbláznění.

Zajímavostí je, že ta skladba se vůbec nedostala na původní verzi kolekce, protože podle vydavatele narušovala ten její folk-popový ráz. Druhou šanci dostala až na reedici a to už bylo vydání osudové. Stala se nejúspěšnějším hitem roku, dostala přívlastek songu, který nejdéle stoupal žebříčkem Billboard, než se dostal do top 5, a to sedm a půl měsíce. Nakonec se usadila na stříbrné pozici a nebýt tehdy šílenství kolem Carly Rae Jepsen a pecky "Call Me Maybe", tak by pravděpodobně dobyla i číslo jedna. Ale na kdyby se nehraje ani v hudebním průmyslu.

Úspěchu za velkou louží nevěřila ani sama zpěvačka. V rozhovoru pro DigitalSpy nemohla sama najít slova, jak by ho pojmenovala. Řekla jen: "Je to celé divné." Pro našeho Lukáše Bočka už byla sdílnější: "Jsem toho názoru, že se Američané začínají více otevírat britskému zvuku a že si ho momentálně dost oblíbili. Musíš zkrátka přinést dobrou muziku a být i dobrá osobnost."


Texty na druhou desku napsala za dva týdny

Zlomené srdce inspirovalo mnoho hudebních velikánů k napsání nejlepších hitů a Ellie Goulding nebyla výjimkou. Dosud fandy nejopěvovanější dílo "Halcyon" napsala pod návalem emocí z rozchodu s rádiovým moderátorem Gregem Jamesem.

A pokud do té doby v rozhovorech mluvila, že hledá inspiraci na nový počin, tak teď jí měla až až. Odjela do Irska za producentem Jimem Eliotem, izolovala se od světa a podle svých slov stvořila téměř všechny písně za čtrnáct dní. Téma rozchodu, osamění a smrti rezonovalo nahrávkou skoro celých padesát minut, dokud nezačala randit se Skrillexem a nenatočila pilotní singl "Anything Could Happen", který má jako jediný trochu toho pozitivního vajbu.

Greg, ústřední postava desky, prý před vydáním zpěvačce všechny skladby pochválil, ale pak už možná tak nechválil otevřenost, se kterou ho jmenovala, když říkala že právě on byl důvodem jejího srdcebolu. On pak dva roky poté v interview pro britskou verzi deníku Metro přiznal, že se dost bál, aby nebyl navždy jen tím, kdo umělkyni zlomil srdce.


Nad nabídkou zpívat "Love Me Like You Do" váhala

"Divergence", "Padesát odstínů šedi", "Dítě Bridget Jones", "Lásky čas". To je výčet filmů, pro které nazpívala hlavní píseň. Poslední díl "Twilight" ságy, "Souboj s rodinou" nebo "Hunger Games", to už jsou v uvozovkách jen další soundtracky, na kterých se také objevila, byť tam nehrála hlavní roli. Hlad po jejím něžném hlasu, který pasoval nejen do romantických scén, ale i do mírného napětí, byl velký. Největší úspěch zažila s "Love Me Like You Do", která je i nejúspěšnějším zářezem její kariéry a zřejmě i stínem, jež nikdy nepřekročí. Na rozdíl od jiných umělců ale pořád tvrdí, že zpívat tuhle slaďárnu ji ani po letech neomrzelo.

Před dvěma roky se v rozhovoru pro Pitchfork svěřila, že jen natáčení finálních refrénů, které mělo vytvořit iluzi, že jej zpívají desítky hlasů, trvalo devět hodin. A není tajemstvím, že v původních námluvách o to, kdo ústřední melodii zazpívá, nebyla Ellie, ale Demi Lovato. Elena nad nabídkou ale váhala, sama měla pocit, že už těch soundtracků bylo dost. Přímo po ní však prahla sama režisérka, a i když se rodačka z Herefordu chtěla soustředit výhradně a jen na svou další studiovku, nakonec kývla.


Miluje coververze

Nejen songy psané rukou samotné Britky stojí za poslech. Její záliba v předělávkách byla vyhlášená a často je i ráda zařazovala na svá alba. Mimo Eltonova "Your Song" jsou nepůvodní i singly "How Long Will I Love You" a "River". Kdo se chce hlouběji podívat na její diskografii, může očekávat, že z jejího pera není "Hanging On", "Tessellate", "Vincent" ani "Midas Touch". Na YouTube si ale můžete vyhledat skvělé covery od fun., Hoziera, Justina Timberlakea, Lewise Capaldiho, Rihanny a dalších.

Proč coververzím dává takový prostor? V interview pro deník Evening Standard z roku 2020 řekla, že jedním z důvodů je samozřejmě, že ji to velice baví, ale tím hlavním byly citové investice, které do cizích písní nevložila. Podle jejích slov je náročné se noc co noc před diváky znovu rozcházet a zpívat o napjatém vztahu s otcem a jiných životních peripetiích, které otiskla do svých textů. Před vydáním alba "Brightest Blue" se v rámci propagačních rozhovorů i svěřila, že věří, že jednoho dne vydá desku, na níž přezpívá songy svých oblíbených zpěvaček.


Starost o životní prostředí ji stála tisíce followerů

Ellie Goulding je známou propagátorkou zdravého životního stylu. Od začátku kariéry sdílela s fanoušky svou vášeň pro běhání a pohyb obecně. Zveřejnila několik workoutových videí a zaběhla si i půlmaraton. Ani v oblasti jídla nebyla méně disciplinovaná, roky se hlásila k veganství a je OSN ambasadorkou v boji za životní prostředí. Informace o změnách klimatu, jejích výpravách do přírody, edukaci o třídění čí šetření vodou plnily její sociální sítě.

To se ale úplně nelíbilo příznivcům. Před třemi lety přiznala, že každým příspěvkem o ekologii a klimatu ztrácí tisíce sledujících, a to se pro změnu nelíbilo vydavatelství. Svých aktivit se ale nevzdala, i když otevřeně říká, že aktivismus její práci ohrozil a musela se dost i zamýšlet nad tím, že zaměstnává mnoho lidí, které by to mohlo ovlivnit. Za poslední tři roky přišla na platformách Twitter a Instagram o víc než půl milionu sledujících. Jestli byl za jejich úbytkem aktivismus či něco jiného, už neuvedla.


Románek s Edem Sheeranem ji zbavil nálepky hodné holky

S úspěchem, kterého dosáhla, se ruku v ruce nese i zájem bulváru vyšťourat na muzikantku nějakou pikantnost. Nejvíce se pochopitelně přetřásal její milostný život: byl tady Greg, pak Skrillex, po něm na pár měsíců herec Jeremy Irvine, ale až po něm přišla na řadu chuťovka, která bulvár zaměstnávala vydatně. Tedy, ono by se to asi nejspíš ani neprovalilo, kdyby ukřivděný Ed Sheeran nenapsal hit "Don’t", ve kterém Eleně dost naložil za to, že si ho povodila za nos a ještě se během jejich vzplanutí stýkala s Nialem Horanem z One Direction (mimochodem další z headlinerů čtvrtečních Colours of Ostrava).

A Ed se zrovna neupejpal a v rozhovorech při odpovídání na otázku, kdo mu tak hrozitánsky ublížil, ukázal prstem. Ellie to nekomentovala a rok nato odpověděla taktéž písní: "Zahráváš si s pravdou, chtěl jsi mé srdce, ale mně se líbily jenom tvý kérky," vzkázala svým zpěvem v songu "On My Mind" jasně. Před vydáním kolekce "Higher Than Heaven" ale v rozhovoru pro americký magazín People poodhalila, že s Edem nikdy nechodila a celá ta kauza ji dost traumatizovala.

Do hledáčků novinářů se dostala i během olbřímího sporu s Taylor Swift a Katy Perry, který sice skončil vzájemným objetím, ovšem dozvuky byly nejednoznačné: Elena byla jednou z aktérek hatevidea "Bad Blood" od Taylor, ale s Katy byla na koncertní šňůře jako předskokanka k albu "Teenage Dream".

Novináři dokonce vyšťourali, že Ellie ze svého instagramu smazala společnou fotku s Katy, a na jejich dotaz "Proč?" jen vyblekotala, že na snímku nevypadala dobře. Je dost možné, že jí tento krok poradil její tým, protože svézt se v roce 2015 na hajpu kolem Taylor Swift bylo lákavé. Pravdou je, že Eleninou srdcovkou je Katy Perry - i s Orlandem si ji pozvala na svou svatbu a označuje ji jako svou jedinou kamarádku mezi slavnými zpěvačkami.


Kariérní propad přišel zcela nečekaně

Stejně jako raketový vzlet na vrchol přišel kolem roku 2017 ústup ze slávy. Bylo to zvláštní období. Ellie sice nekoncertovala, protože si chtěla odpočinout, ale singly vydávala čile. Spřáhla síly s Kygem, Andreou Bocellim, Clean Bandit, Diplem, Blackbearem, Juice Wrldem a dalšími, ale nic nefungovalo. Všechna čísla ukazovala, jako by svět na Ellie skoro zapomněl. Nejvýše umístěný kousek "Close To Me" skončil v Británii na 17. místě, některé se neprobojovaly ani do první stovky.

Zcela nečekaný nezájem musel zaskočit i samotnou zpěvačku. Vždyť deska "Brightest Blue", bez všech výše zmíněných spoluprací, které přidala na její konec jako bonus, má jen něco kolem sto čtyřiceti milionů streamů. V době, kdy ostatní dosahují stamilionů i miliard, je to neúspěch. Vinou byla nejen pětiletá proluka mezi nahrávkou "Delirium", která naservírovala i "Love Me Like You Do", covid, jenž hodil vidle do jakékoliv propagace alba, ale zřejmě i četné výtky fanoušků na razantní změnu image i prezentace v průběhu let. Bulvár si několikrát smlsnul nad jejími přehnaně plnými rty, náhle protáhlým obličejem i nehybným čelem a to není propagace, o kterou stojíte.


Calvin Harris vrátil Ellie zpátky na přední příčky

Konec dobrý, všechno dobré? Zdá se, že ano! Po komerčním neúspěchu čtvrté řadovky se Goulding stáhla do ústraní. S manželem Casparem Joplingem, se kterým ji seznámila princezna Eugenie, dcera prince Andrewa, přivítali na svět syna Arthura a k muzice se vracela pomalými krůčky. V jednom měla jasno, tentokrát nebude čerpat inspiraci pro texty ve svém životě a vytvoří album, které bude taneční, popové a nebude na něm řešit všechny své křivdy.

I když zprvu to vypadalo, že trajektorie singlů nabírá stejný směr jako u předešlého počinu a došlo i ke dvojímu odložení vydání díla, celou situaci nakonec zachránil starý známý Calvin Harris. Nebudeme nosit dříví do lesa, všichni vědí, že už měli na kontě hitovky "Outside" a "I Need Your Love" (koneckonců druhá jmenovaná opanovala dva týdny i český rádiový éter).

Harris si po devíti letech od poslední spolupráce vzpomněl na svou kolegyni, znovu spojili svoje síly a na začátku roku nahráli hit "Miracle". Píseň, která se přesně trefila do nálady posluchačů lačnících po devadesátkovém retru a kterou britští fanoušci okamžitě poslali na číslo jedna singlového žebříčku. Tam byli Ellie a Calvin dohromady osm týdnů - nejdéle v kariéře obou umělců. A o tom, zda zazní i na letošních Colours, není pochyb. S pověstí, že Ellie Goulding umí songy interpretovat přesně tak, jak znějí na albu, se máme na co těšit.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista Ondřej Klímek má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má také žánrově... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Depeche Mode, O2 arena, Praha, 22.2.2024
Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili Depeche Mode na prvním ze dvou letošních českých halových koncertů precizně odehráli průřez svou bohatou diskografií, zklamali ale odfláknutou vizuální show. Snad i proto byla atmosféra v hale o trošku chladnější, než by se dalo... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 14:13 v sekci Naživo
Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině
Top 10: Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině Jennifer Lopez vždy seděla na dvou židlích - zpívala i hrála. Ani v oblasti hudby, kde je známá dynamickými vystoupeními a spojováním žánrů, nezůstala pouze u angličtiny. Nyní se zaměříme na zpěvaččiny nejlepší skladby ve... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Živák "The Eras Tour" Taylor Swift ulovilo Disney+, přinese i pět bonusových písní (13.02.2024 09:15)
- Taylor Swift vydá v dubnu novou desku, zazpívá na ní i Post Malone a Florence (06.02.2024 12:56)
- Grammy ovládly hvězdy popu. Hlavní ceny si rozdělily Taylor Swift, Miley Cyrus a Billie Eilish (05.02.2024 11:00)
- Video: Ed Sheeran se připojil k oslavám 20 let debutu The Darkness - dal si s nimi "Love Is Only A Feeling" (18.12.2023 08:15)
- Ed Sheeran v Hradci Králové vyprodal první koncert, a tak přidává druhý (30.11.2023 10:20)
- Taylor Swift smutní: před koncertem zahynula na stadionu jedna z jejích fanynek (20.11.2023 15:22)
- Taylor Swift prosí fanoušky: "Neházejte po mně věci" (16.11.2023 17:38)
- Video: Passenger připomíná svůj největší hit "Let Her Go" v duetu s Edem Sheeranem (16.11.2023 11:23)
- Stále na "Planetě opic". Viktora Sheena nesesadila ani Taylor Swift, Ben Cristovao prorazil v rádiích (10.11.2023 08:00)
- Nové desky 43/2023 - od Duran Duran přes Annu K. po Taylor Swift (01.11.2023 20:30)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 29.02.
Budoár staré dámy (CZ) (Jazz Tibet Club, Olomouc)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Karel Gott Dua Lipa Kanye West Viktor Sheen Depeche Mode Lucie Vondráčková Taylor Swift Humanist Madonna Ty Dolla $ign Lady Gaga AC/DC Billie Eilish Ed Sheeran Queen BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu