shop.musicserver.cz
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022

"Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie

Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo - David Věžník | foto: David Věžník / musicserver.cz

"Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského festivalu totiž i přes profesionální organizaci odhalil následky covidové krize.

Live: Czech Music Crossroads 2022

místo: Dům kultury Poklad!!!, Ostrava
datum: 20.-22. května 2022
Vystoupili: Moonlight Benjamin, The Tune, Fleuves, Sinnoi, Varkocs, Nikol Bóková, KACZI, Moonshye, manželé Havlovi a další.
Omluvte prosím sníženou kvalitu fotografií - na akci jsme neměli profesionálního fotografa, přiložené snímky jsou tak spíše pokusem o zachycení atmosféry vzácných okamžiků.

(Níže uvedené řádky jsou nakonec po zralé úvaze psané v ich-formě. Mohou být tedy vnímány jako reportáž i jako pouhá dojmologie jednoho taky-publicisty.)

Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
© David Věžník / musicserver.cz
Dva roky si museli příznivci hudebních silnic, dálnic a hlavně křižovatek počkat, než přišla na řadu další jízda. Za tu dobu se změnilo mnoho. Co se týče Czech Music Crossroads, je to především místo konání. Přesun z Dolní oblasti Vítkovice do nově zrekonstruovaného Domu kultury Poklad (označovaného poostravsky jako Poklad!!!) měl dle ředitelky přehlídky Petry Hradilové "pozvednout celkovou úroveň prostředí konference a koncertů, ale také rozšířit povědomí o této akci a přivést jak hudební profesionály a novináře, tak pozorné posluchače hledající zajímavé a inspirativní hudební projekty z Česka i zahraničí". Povedlo se?

Asi tak napůl. Poklad totiž stojí v městské části Poruba, a kdo někdy bydlel v Ostravě, ví, že Poruba je město ve městě. Lidé, kteří zde zároveň bydlí i pracují, vlastně nemají potřebu jezdit do centra, a naopak máloco přinutí obyvatele Moravské Ostravy a Přívozu zvednout zadky a vyrazit za kulturou mimo tento městský obvod. (Je to asi podobné jako pokusit se přivábit Pražany mimo metropoli... nebo třeba aspoň do Hostivaře.) My, kdo bydlíme kupříkladu v Zábřehu, jsme zvyklí dojíždět prakticky kamkoliv mimo jiné i proto, že to máme všude zhruba stejně daleko.

Je páteční večer a já vcházím do kulturáku. Ještě skoro voní novotou, a když si projdu oba sály, jeví se mi jako prostor důstojný a vhodný. Zejména takzvaný Společenský sál s nezvyklými, různě velkými kulatými lustry a bílými reproduktory působí prudce designově a vkusně. O to víc zamrzelo, když právě zde probíhající zvukové zkoušky produňovaly do komorních vystoupení v horním Divadelním sále. Být statutárním městem Ostrava, zvážím reklamaci prací u zhotovitele zvukového těsnění a izolace.

The Tune, Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
© David Věžník / musicserver.cz
U dveří na toaletu se míjím s mladým mužem. Jde si k umyvadlu napustit vodu do sklenice. Zvláštní, jako za mých mladých pubertálních let, pomyslím si. Ale co, byl covid, je Putler, lidi nemají peníze, uzavírám si pro sebe. O půlhodinu později se se mnou tentýž muž dává do řeči a já zjišťuju, že je jedním z hostů festivalu, který do Ostravy přicestoval fakt z daleka.

Když pak cestou na další koncert opět odbíhá na toaletu s tím, že co se týče "water supply", není to úplně "good", musím se hořce pousmát. Je fascinující, jak dlouho Čechům trvá přejímat takové ty hezké zvyky ze Západu, mezi které patří třeba karafa s vodou na stole v každé restauraci či kavárně, zatímco kupříkladu hulvátská, módní vlna nové míry rozlévaného vína - 1,5 deci při zachování stejné (lépe vyšší) ceny za dřívější dvě deci - se chytla hned, a to i v Pokladu.

Dost bylo negativ - taktně přejděme rozpačité výkony konferenciérky, jejíž promluvy by klidně mohly opakovaně obsahovat i nějaké ty organizační záležitosti, jež jsou těm zvenku málo známé, a pojďme chválit. I když na jeden pozvdech nakonec ještě dojde...

Crossroads patří mezi showcase festivaly. To znamená, že hlavním cílem je ukázat pozvaným hostům, mezi nimiž jsou třeba promotéři nebo pořadatelé a pořadatelky jiných akcí, co nejvíce kvalitní muziky coby potenciálního exportního zboží. I tentokrát byl tedy program sestaven tak, aby návštěvníci stihli všechno a aby toho dostali co nejvíc. Vystupující tak musí čelit úkolu ukázat, co v nich je, během půlhodiny. V tomhle ohledu organizace klapala - pochvalu zaslouží jak zvukaři (pomineme-li ty přeslechy) a osvětlovači, tak samotní umělci.

Ti do svých setů dávali maximum, navíc pak - později, z pozice diváků - mnohdy podporovali své kolegy a kolegyně. Tyhle okamžiky měly své kouzlo a ohromnou sílu. Při koncertu bretaňských Fleuves lidi postávající kolem židliček spontánně utvořili jakousi mašinku, kterou několikrát obkroužili celý sál. Před vystoupením jihokorejských divoženek The Tune dostali všichni příchozí ručně vyráběnou šamanskou větvičku (to muselo dát práce!), s níž pak na příkaz poctivě mávali a švihali, a propojovali se tak s bohy.

Fleuves, Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
© David Věžník / musicserver.cz
A když na pódiu řádila Moonlight Benjamin, která v neděli celou přehlídku uzavírala, proměnil se prostor pod ní v jeden obrovský kotel. "Je tu energie! Je tu pozitivita!" křičela rozjetá a zároveň evidentně dojatá rodačka z Haiti. Podobnou pozitivní energii vykouzlili i polští zvrhlíci Plastiq Lole nebo slovenští Varkocs, jejichž cikánské "Takto si brumlujem!" doprovázené divokou hrou na brumli ostatně dalo titulek tomuto článku.

Okamžiky zklidnění, sofistikovanosti a virtuozity, vyžadující pozorného a náročného posluchače, pak nabídly například sety polského multikulti tria Batik, jihokorejské skupiny Sinnoi, kloubící tradiční nástroje s elektronikou a dechberoucí vokální prací, nebo kvartetu Nikol Bókové. K dokonalosti chybělo asi jediné: lidi.

Petra Hradilová v jednom z rozhovorů vyjádřila naději směrem k návštěvnosti. Svěřila se, že věří, že mezi milovníky hudby se i dnes najde dost těch, kteří zatouží poznat něco nového a na Crossroads zavítají. Jaký byl střet s realitou promítnutou do počtu platících diváků, se těžko odhaduje, ale subjektivně se zdálo, že kapacita obou sálů je mnohem vyšší než aktuální obsazenost a že publikum tvoří vedle organizátorů a pozvaných hostů především jejich rodinní příslušníci a kamarádi.

Moonlight Benjamin, Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
© David Věžník / musicserver.cz
Odliv lidí je ale podle všeho jev, který se netýká jen Česka. V průběhu nedělní debaty u kulatého stolu na téma pořádání akcí v době post-covidové tento fakt zmínili prakticky všichni přísedící. Lidi si více vybírají, na jaký festival půjdou, chybějí fanoušci, chybějí bedňáci. Pro organizátory tohle představuje obrovské nervové vypětí, ale i velkou výzvu. A nám, běžným smrtelníkům, nezbývá než jim držet pěsti. Crossroads si to zaslouží.

Menší počet návštěvníků tady měl ovšem za následek jev na takových akcích málo vídaný - nezvykle rodinnou a přátelskou atmosféru. Bylo úžasné sledovat, jak se přítomní postupně oťukávají, seznamují, postupně seskupují, druhý den vzpomínají na noční tah porubskými bary a ten poslední večer se loučí se slzami v očích jako noví přátelé. "Starali se o nás dobře... možná až moc dobře," svěřuje se mi se smíchem jedna z hostek, pořadatelka festivalu na severu Evropy. Vymazává tak z paměti toho kolegu ze záchodu. Ten už si ostatně další dny sklenici doplňovat nechodil, takže zpětná vazba dost možná fungovala efektivně.

Když se mě pak tatáž slečna jako Ostravana ptá, kde by spolu s ostatními mohli celý ten showcaseový víkend řádně zakončit, zarazím se. Je totiž neděle... a mám dost času. Respektive Ostrava má dost času, a tak je skoro všude zavřeno. A to je možná návrh do příštího ročníku - co takhle uzavřít Czech Music Crossroads 2023 v sobotu? Ať to stojí za to! Vím, kam pak jít - bude otevřeno!


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bára Basiková - Bára Basiková (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby Fenomenální zpěvačka Bára Basiková byla vždy nejvíce spojována se dvěma dvorními autory, a to s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem. Na svém debutu z roku 1991 je vše trochu jinak. Právě ten před časem vyšel v reedici a zvukově... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
Naživo: "Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo
0
Taylor Swift - Carolina 8/10
Audio: Taylor Swift přichází po dvou letech s "éterickou a strašidelnou" písní "Carolina" Taylor Swift o sobě opět dává vědět. Novou skladbu "Carolina" napsala jako ústřední song k filmu "Where the Crawdads Sing". Tajemný čerstvý singl mohli zpěvaččini fanoušci zaslechnout už v traileru, v němž je její hlas slyšet... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:12 v sekci Audio / Video | Audio
0
Vypsaná fixa, Ledárny Braník, Praha, 22.6.2022
Naživo: Jak Vypsaná fixa pokřtila "Kusy radosti" Pardubická formace Vypsaná fixa vydala v půlce května desátou řadovku "Kusy radosti". V Ledárnách Braník ji ve středu pokřtila manažerka Ludmila "Dydla" Karlíková a ředitel vydavatelství San Piego Records Vladimír "Ladis" Jaselský.... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 19:54 v sekci Naživo
0
Prague Rocks: Metallica, Five Finger Death Punch a spol., Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
Naživo: "Nezabíjejte se!" hřímala Metallica na Prague Rocks v Letňanech Jednodenní festival Prague Rocks přivezl na letiště v pražských Letňanech prvotřídní rockovou a metalovou sebranku. A jakkoliv například skupiny Steel Panther nebo Five Finger Death Punch platily za velká lákadla, byly to právě... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 14:16 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 23/2022 - od George Ezry přes Carrie Underwood po Nikol Bókovou (15.06.2022 08:00)
- Nikol Bóková vydává své čtvrté album "Elements" jako první na svém hudebním vydavatelství (07.06.2022 18:17)
- Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi (18.05.2022 18:18)
- Showcase festival Czech Music Crossroads proběhne již v květnu na novém místě v Ostravě (19.03.2022 13:24)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (5-1) (31.01.2022 20:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) (21.01.2022 18:30)
- Minirecenze: KACZI je na albu "Nahá" energickou písničkářkou s osobitým rukopisem (01.11.2021 13:00)
- Recenze: Křehká písničkářka Moonshye debutuje albem "Courtain of the Moon", na němž naslouchá hudbě země (28.05.2021 15:25)
- Nové desky 20/2021 - od Twenty One Pilots přes Nikol Bókovou po Blakea Sheltona (26.05.2021 08:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (5-1) (01.02.2021 14:20)

ALBUM TÝDNE 25/2022

Röyksopp
Profound Mysteries

Oops, udělali to zas! Röyksopp sice v roce 2014 prohlásili, že deska "The Inevitable End" je jejich poslední, nakonec si to ale rozmysleli. A je to jedině dobře. "Profound Mysteries" je navíc - a v tomhle případě lze to klišé použít - víc než album. Je to konceptuální počin a jako takový je nutno jej hodnotit.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.06.
Scarlxrd (UK) (Roxy, Praha)
Ne 26.06.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 26.06.
Frontline Festival (Autokemp Jinolice, Jinolice)
Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Slash BTS Madonna Michal Prokop Vojtaano Viktor Sheen Justin Bieber Queen Dua Lipa Abba Jack White The Beatles Ed Sheeran Mirai Liam Gallagher Pink Floyd Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu