Hudební festival
Czech Music Crossroads, jehož osmý ročník proběhne od 20. do 22. května v nově zrekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě, nabídne koncerty pečlivě vybraných kapel od nás i ze zahraničí. Zahrají například Tomáš Kačo,
Nikol Bóková,
KACZI,
Moonshye, The Survivors, manželé Havlovi i hudebníci z Francie (například zpěvačka
Moonlight Benjamin známá z Colours of Ostrava), Jižní Koreje, Polska a Slovenska. Koncerty, které jsou přístupné široké veřejnosti, doprovodí program pro hudební odborníky, publicisty či pořadatele. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.
"Letošní program Czech Music Crossroads byl pečlivě vybrán českými i zahraničními odborníky. Během tří dnů zhlédnou návštěvníci dvacet koncertů různých žánrů a chutí," říká na úvod ředitelka Czech Music Crossroads Petra Hradilová. V pátek začne festival koncertem skvělého českého klavíristy Tomáše Kača, který žije v New Yorku a v rodné zemi mívá jen několik koncertů.
"Barevný hudební mix bude v každém ze tří večerů ukončen hodinovou hudební třešničkou v podobě francouzských Fleuves, Maya Kamaty nebo Moonlight Benjamin," doplňuje Hradilová.
Domácí jazzovou scénu zastoupí kvartet klavíristky a skladatelky Nikoly Bókové a skupina The Survivors, kterou tvoří hvězdní multiinstrumentalisté Jiří Slavík, Jiří Levíček a bubeník Jakub Tengler. Nadžánrovou písničkářskou scénu zastoupí zpěvačky a hudebnice
Moonshye a
KACZI a zahraniční odborníky určitě potěší účast mezinárodně proslulého dua Ireny a Vojtěcha Havlových.
Ze Slovenska dorazí skupina SOLE, v níž zpěvačku Júlii Kozákovou doprovází muzikantská elita (kontrabasista Ľubomír Gašpar, klavírista Ľudovít Kotlár, akordeonista Filip Urda a bubeník Jakub Valíček). Ze slovenských tradic moderně vychází hudba houslisty Michala Nogy a jeho Bandu a skupina Varkocs se zase věnuje hudbě různých etnik žijících na Slovensku a za ústřední nástroj zvolila brumli (Jew's harp).
Do polského tria BATIK patří francouzský kontrabasista Sébastien Beliah s perkusistou Piotrem Malecem, největší pozornost si však získává zpívající hráč na koru Noumassan Dembelé z Burkina Faso. Do nezařaditelné hudby Plastiq Lole pro baskytaru a hlas vkládají zpěvačka Monika Madejska s Wojtekem Gałeckim elektroniku. Asi nejkomornější hudbu představí duo Chiao-Hua Chang z Tchaj-wanu, hráčky na dvoje starobylé tradiční housle - čínské erhu a mongolský Morin khuur - a polský jazzový kytarista Przemysław Strączek.
Fascinující hudby se dočkáme také z Jižní Koreje, odkud přijede skupina Sinnoi, vedená fenomenální zpěvačkou Kim Bora a jazzovým kontrabasistou Lee Wonsoolem. Do mixu šamanských tradic, jazzu a elektroniky přispívají ještě virtuos na citeru goemungo Lee Jungseok a producent Godam. Čistě ženský soubor The Tune využívá tradiční korejské vokály a nástroje, přidává moderní klávesy a výsledkem je zcela nová forma asijské fusion music.
Moderní, nadžánrovou a na hranice nehledící hudbu přivážejí Francouzi. Zatímco dravou zpěvačku haitského původu
Moonlight Benjamin doprovázenou rockovou kapelou si budete jistě pamatovat z Colours of Ostrava, zbývající si na Crossroads odbudou českou premiéru. Patří mezi ně skupina Bel Air De Forro hrající brazilskou hudbu s francouzskou příchutí, bretonská čtyřčlenná kapela 'Ndiaz s tanečním pel melem, včetně musette, jazzu, bhangry a brazilského forró a soul-funky-popová zpěvačka JOY.D z Réunionu. Strhující trio Fleuves představí elektro verzi tradiční bretonské taneční hudby a naprosto strhující trad-moderní verzi reunionského tradičního stylu maloya říznutého šansonem a hip hopem přiveze mezinárodně proslulá zpěvačka Maya Kamaty.
Vedle bohaté koncertní části nabídne Czech Music Crossroads českým hudebním profesionálům také možnost setkání a diskuse s předními zahraničními odborníky a promotéry.
"Kdo se jen trochu orientuje na scéně world music, moderního jazzu a experimentální akustické hudby, bude nadšený. Taková sestava zahraničních profesionálů se na Czech Music Crossroads už dlouho nesešla," uzavírá Petra Hradilová.