Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Floex - Papetura (Original Game Soundtrack)

Floex na soundtracku "Papetura" stvořil pestrý a do detailu promyšlený hudební svět

Vydáno: 10.05.2021 00:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Lukáš Hanke

Tomáš Dvořák patří už roky mezi uznávané mistry soundtracků k herním adventurám. "Papetura" je však zároveň důležitý milník v jeho kariéře - Floex se zde posouvá do nového teritoria na rozhraní ambientu a neoklasické hudby. Vytváří tak pestrobarevný, hravý svět. Nádherný svět.

9/10

Floex - Papetura (Original Game Soundtrack)

Vydáno: 7.5.2021
Celkový čas: 36:36

Skladby: Papetura Intro, The Light, Branches, Hollow, In Prison, Cave Pond, The Edge of Light, Pape And Tura, Chambers

Vydavatel: Minority Records

V tomto případě jde o tvůrčí tandem. Jeho hlavním členem je polský talent Tomasz Ostafin (většina herního universa jej zná pod pseudonymem Petums), který celou podstatu puzzle adventury "Papetura" vymyslel a sestrojil, a to od prvního výstřižku kulisy herního prostředí přes první použití barev a lepidel až po finalizaci. Experimentoval s různými materiály a ledkovým osvícením reálií, díky čemuž mohl vyobrazit velmi civilní příběh hlavních postav.

Těmi jsou Pape a Tura, kteří na své společné pouti prožívají různá dobrodružství, a tak prohlubují vzájemné přátelství. Velkou výhodou bylo, že od prvotního zrodu myšlenky v Ostafinově hlavě byl přítomen i Tomáš Dvořák, autor hudebního doprovodu. Spolu probírali nejen hru, ale i Tomaszovy zážitky, které jejímu vzniku předcházely.

Vytvořit všechny modely, nasnímat a naanimovat je a celek sestavit do výsledného příběhu, to chtělo spoustu času a trpělivosti. Stejný proces zjevně absolvoval i Floex - k soundtracku přistoupil se stejným nadšením pro detail a všechny dějové posuvy. Ačkoliv album čítá jen devět položek, hned při prvním poslechu je zřejmé, že těch střípků a melodických intermezz je mnohem více a že některé z nich se shlukují v doprovod, který překlenuje jednotlivé fáze hry.

A to je velký benefit "Papetury" jako takové: dokáže vtáhnout a svým způsobem posluchači vnutit tyto představy prostřednictvím souhry jednotlivých nástrojů a naprogramovaných smyček. Pokud znáte některou z Dvořákových předchozích herních prací (pro jednotlivé díly "Samorostu" nebo vychvalované "Machinarium"), budete překvapeni, jak jiné tentokráte jeho hudební výrazivo je - chybějí mnohé typické floexí prvky (dokonce ani jinak oblíbený Tomášův klarinet zde nehraje prim).

"Papetura" nikam nechvátá, pohrává si s tóny a plynule buduje atmosféru jednotlivých dějových sekvencí. Ambientní roj vytváří velmi poutavou partii, jež postupuje po jednotlivých herních políčkách (dílcích puzzle) s čistokrevnou pokorou a umí překvapit i dramatickými zvraty. Vedle toho se ke slovu dostávají až minimalisticky koncipované klavírní linky, právě ty však dotvářejí ten finální pohyb po rozehrané šachovnici.

Poslední nedílnou součástí jsou již zmíněné orchestrace na pomezí neoklasiky - smyčce hrané hostující dvojicí Tomáš Jamník (violoncello) a Eva Jamníková (housle) fungují skvěle. Ačkoliv na nahrávce neburácí žádný velký orchestr, je výsledek rozmanitý a autor dokazuje, že coby prostředky pro komunikaci postav a vyprávění dokáže využít téměř neomezených možností.

Využívá k tomu i zkušeností ze spolupráce s Tomem Hodgem na konceptuálním albu "A Portrait Of John Doe", zejména co se týče orchestrací. A tak jako je celá hra postavena na preciznosti ruční práce s modely, barvami a osvětlením, stejně detailní jsou i jednotlivé vrstvy hudební složky. V tomto velmi citlivém soustrojí se však Tomáš Dvořák cítí jako doma, pošťuchuje se s každým elementem, zárodkem ruchu, krotké a křehké melodie nebo naopak rozmáchlé instrumentace. Z této variabilní mozaiky čiší jak ony radostné momenty přátelského štěstí, tak nečekaně pochmurné prohlubně nezdaru a zákeřného protiútoku záludného protivníka hlavních postav.

Hned úvodní předehra prozrazuje mnohé, v následující "The Light" už se společně s oběma aktéry obezřetně proplétáte bojištěm. "In Prison" představuje onu zmiňovanou propast zákeřnosti, jež v následných "Cave Pond" a "The Egde of Light" ústí v hledání té správné cesty ke zdárnému cíli. Tím je až oslavná ouvertura nesoucí jména postav "Pape And Tura", závěrečná "Chambers" je pak jakýmsi oratoriem, repeticí všech předchozích dobrodružství v paralelním světě.

Floex se ve své tvorbě opět o kousek posunul. Osvojil si nové zručnosti, které se mu do budoucna budou hodit. "Papetura" je rozmanitý a pestrý soundtrack, který plně podporuje prostředí, v němž se samotná adventura odehrává. Muzika zde mistrně promlouvá jazykem hlavní dvojice - i když nejsou slyšet žádná slova, rozpoznáte, co je společnou metou obou hrdinů a hybatelem událostí. Skvělá vizuální stránka hry dostala neméně vydařený hudební doprovod postavený na Tomášově univerzálnosti a multitalentu.

NÁZORY
  • Je to šikula ... (Recenze , 10.05.2021 19:43) Reagovat

    Je to šikula

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Tori Amos - Ocean To Ocean 9/10
Recenze: "Ocean To Ocean" je nesmírně dojemnou exkurzí do duše Tori Amos Americká písničkářka Tori Amos se podobně jako většina z nás během pandemie prala s uzavřeným světem. Tento čas trávila ve svém sídle v Cornwallu, kde pracovala na nástupci alba "Native Invader". Během skládání se inspirovala... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu
Rozhovory: Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu Lidem poslouchajícím běžná rádia jméno Víťa Troníček moc neřekne, posluchačům Českého rozhlasu Pardubice však ano. Moderátor pořadu Folková pohlazení je navíc aktivní muzikant. Hraje už třicet let, teprve nyní se ale... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Ed Sheeran - = (Equals) 7/10
Recenze: Ed Sheeran se albem "=" snaží vyrovnávat své dřívější zkušenosti Matematické symboly hrají ve tvorbě Eda Sheerana velmi důležitou roli. Nejdříve jsme přičítali, následně násobili, pak dělili a nyní vyrovnáváme. Ono znaménko "rovná se" se pro pojmenování aktuální desky skvěle hodí. Její... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 17:35 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Dvojice Hodge & Floex na soundtracku "Je Suis Karl" reflektuje současnost (21.09.2021 17:05)
- Zažijte netradičních #5 PROSTOR Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu (11.09.2021 08:35)
- Rozhovory: Floex - Pro každý projekt se snažím najít nový zvukový vesmír (25.06.2021 10:00)
- Nové desky 18/2021 - od Rag'n'Bone Mana přes Weezer po Vana Morrisona (11.05.2021 08:00)
- Audio: Floex ve skladbě "Pape And Tura" prověřuje hloubku přátelství (10.04.2021 13:32)
- Video: Podívejte se na DJ set v módu Strahov + Floex + Robot Josef (30.01.2021 18:39)
- Recenze: "Pilgrims" je veselým pohádkovým světem podle Floexe (31.07.2020 09:00)
- Nové desky 27/2020 - od Mikea Shinody přes Floexe po PVRIS (15.07.2020 08:00)
- Floex oslaví v Brně deset let od vydání soundtracku "Machinarium" (06.12.2019 12:46)
- Recenze: Remixové "Machinarium" má svůj smysl. I pro Floexe (20.11.2019 15:00)

ALBUM TÝDNE 47/2021

Adele
30

Nejbolavější i posluchačsky nejnáročnější - taková je očekávaná čtvrtá studiovka fanoušky i kritikou zbožňované britské divy. Za šestileté čekání na desku "30" nás zpěvačka odměňuje maximálně osobními texty i pěveckými momenty, z nichž se tají dech a svírá srdce. Toto je Adele ve vrcholné formě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Dua Lipa Ewa Farna Ed Sheeran Metallica Abba Kryštof AC/DC Olivia Rodrigo Beata Hlavenková Rihanna On Air Marie Rottrová Billie Eilish Kateřina Marie Tichá Karel Gott Aerosmith Lady Gaga Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu