The National - Sleep Well Beast

Zadumaní intelektuálové The National komentují na "Sleep Well Beast" dnešní svět

Vydáno: 21.04.2018 18:30 v sekci Recenze - Ondřej Michal | foto: facebook interpreta

Na sedmém albu "Sleep Well Beast" si indie rockeři The National uchovávají typické charisma. Velkou zásluhu na tom má baryton Matta Berningera. Hudebně kapela pokračuje tam, kde před pěti lety skončila. Přibyla snad jen potřeba komentovat realitu dnešní trumpovské Ameriky.

8/10

The National - Sleep Well Beast

Vydáno: 08.09.2017
Celkový čas: 57:37

Skladby: Nobody Else Be There, Day I Die, Walk It Back, The System Only Dreams In Total Darkness, Born To Beg, Turtleneck, Empire Line, I'll Still Destroy You, Guilty Party, Carin At The Liquor Store, Dark Side Of The Gym, Sleep Well Beast

Vydavatel: 4AD

Když se někdo pojmenuje The National, může dopředu čekat jistá nedorozumění. Někdo si z jejich názvu může odvodit, že jde o partu s vylepanými hlavami hlásící se k hnědé části politického spektra. To byl i důvod, proč brooklynské skupině kdysi zrušili několik koncertů po Německu.

I když The National nejsou vyloženě politická kapela, reflexí na současné dění ve světě se v textech "Sleep Well Beast" nevyhnuli. Někdo jim kritické poznámky na americký establishment bude vyčítat, v dnešní době je ale zapotřebí dát svůj názor najevo. A jak se říká, každý hlas se počítá.

Kromě zpěváka Matta Berningera se na textech podílela i jeho manželka Carin Besser, bývalá editorka magazínu The New Yorker. I když oba svorně prohlašují, že jejich manželství patří mezi šťastná, stěžejním tématem textů jsou nenaplněné lásky, partnerské krize a manželské rozchody.

Oproti pět let staré "Trouble Will Find Me" aktuální "Sleep Well Beast" velké změny nepřináší, naopak na svoji předchůdkyni téměř plynule navazuje. Tempo písní v převážné většině nikam nespěchá a dává si načas. Kapela si zachovává tvář zadumaných intelektuálů. Čím dál více prostoru dostaly syntezátory a rytmické smyčky doplňující živé bicí.

Jako první se pod kůži zaručeně zavrtá melancholická "Day I Die" vyprávějící o beznaději, prázdnotě a odhodlání zemřít. Za skoro politickou píseň lze označit "Walk It Back" odkazující na jeden z proslovů George W. Bushe. Následující "The System Only Dreams In Total Darkness" doslova uhrane "nasekaným" kytarovým riffem a melodickými motivy v podání ženského pěveckého sboru.

The National již před lety definovali svůj zvuk a na "Sleep Well Beast" jej jenom dále rozvíjejí. Výsledkem je silné a vyvážené album, na němž každá píseň má svoje místo a určité poselství. Obal desky vyhotovený prestižním designovým studiem Pentagram celkový dojem jenom umocňuje.

  • recenze víc než půl roku od vydání (dadel, 22.04.2018 01:47) Reagovat

    má to vůbec smysl?

  • Co by ne :D (Panda Bear, 22.04.2018 14:01) Reagovat

    Tady je všechno možné aneb třeba to zjistili nedávno, že album vlastně vyšlo ...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sugar & Spice Holding Company - I/II 7/10
Recenze: Sugar & Spice Holding Company bilancují. Vinylem "I/II" dělají radost sobě i posluchačům Mít desku na vinylu představuje pro řadu muzikantů určitou prestiž. A co si budeme povídat: fanoušci tu velkou placku ve čtvercovém obalu neodmítnou. Navíc se někdy jedná o ideální příležitost k bilančnímu ohlédnutí - třeba... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Karol Komenda a Michal Prokop - Spomínam 9/10
Video: Nejkrásnější československý duet loňského roku už má i klip. "Spomínam" Karola Komendy a Michala Prokopa ani s časovým odstupem neztrácí na síle O překrásném duetu Karola Komendy a Michala Prokopa jsme vás už před pár týdny informovali. Tehdy šlo jen o singl samotný, přičemž právě audio stránka je na této skladbě s decentním kytarovým sólem tím nejnádhernějším. Není... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Merton - Visions 8/10
Recenze: Sebevědomá, hitová i zábavná - Alice Merton na "Visions" konečně ví, co chce Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 10:04 v sekci Recenze
Die Alten Maschinen - Hello Goodbye! (The Very Best Of) 8/10
Recenze: Křepčí Die Alten Maschinen s "Hello Goodbye!" v křemíkovém nebi? Možná to kdysi byla idea spojená s jednorázovým projektem. Jedna z dalších tváří Moimira Papalescu. O sedmnáct let později můžete v rukách držet povedený komplet "Hello Goodbye!" téměř napěchovaný na maximální kapacitu... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 14:30 v sekci Recenze
Psí vojáci - Hořící holubi (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Jako v horečnatém snu. Psí vojáci na albu "Hořící holubi" zkoumali hranice vlastní hudby Pro jednoho kultovní dílo, pro jiného obtížně poslouchatelná experimentální věc. Pro desku kapely Psí vojáci "Hořící holubi" platí obojí. Navzdory kultovnímu statusu je tenhle počin v diskografii formace poněkud marginalizovaný.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween (18.12.2024 14:00)
- Nové desky 38/2023 - od Kylie Minogue přes The National po Paula Rodgerse (28.09.2023 14:30)
- The National v pondělí vypustí do světa album "Laugh Track" (17.09.2023 11:16)
- Nové desky 17/2023 - od The National přes Jessie Ware po Dipla (03.05.2023 08:00)
- The National v dubnu vydají novou studiovku. Hostují na ní Taylor Swift a Phoebe Bridgers (20.01.2023 12:52)
- Video: Michael Stipe dal své sólové písni "No Time For Love Like Now" studiovou podobu (12.06.2020 17:11)
- Naživo: Macklemore i The National předvedli ve čtvrtém dni Szigetu velkou show, každý dle svých pravidel (11.08.2019 14:09)
- Fotogalerie: Macklemore svými hity roztančil celý Sziget (11.08.2019 13:43)
- Nové desky 21/2019 - od Rammstein přes Lewise Capaldiho po The National (21.05.2019 07:16)
- The National dokončili práce na novém albu (26.02.2019 18:37)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe