shop.musicserver.cz

Proč je Radiožurnál mnohem víc žurnál než rádio?

Vydáno: 23.11.2011 09:13 v sekci Na okraj - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Rada Českého rozhlasu pořádá 1. prosince 2011 seminář o hudební složce ČRo 1 Radiožurnálu a ČRo 2 Praha. Ano, už několikrát to vypadalo, že se něco stane, a nestalo se nic, ale co kdyby. Nebudu komentovat samotnou akci, dokud neproběhne. Zrekapitulujme si ale mrzácký stav Radiožurnálu, toho není nikdy dost.

Český rozhlas - budova
© facebook interpreta
Radiožurnál by měl být stanicí pro masy, ale moji věkovou skupinu (25 let) naprosto ignoruje. Proč se vůbec dělají nákladné průzkumy pro výběr nových skladeb do playlistu? Nemělo by se veřejnoprávní rádio starat především o kvalitu? Tak k čemu průzkumy veřejného mínění?! Jak je možné, že to ve zbytku světa funguje? Jak je možné, že už si u nás na kvalitu hudby stěžují i interpreti, kteří by z toho logicky měli do této chvíle spíše profitovat? Vzpomeňme na nedávné rozohnění Janka Ledeckého. A jak je možné, že generální ředitel ČRo 1 Petr Souček na otázku, proč nelze pustit jinou muziku, než kterou nabídne selektor, odpoví větou, z níž mrazí: "Takto to nefunguje nikde na světě, od toho jsou hudební dramaturgové." Slyšel pan Souček někdy například o Johnu Peelovi, který na BBC Radio 1 hrál svou muziku a objevoval nové interprety již v roce 1967? Podobné zkazky z ČRo dělají karikaturu sebe sama.

Odborná veřejnost jasně cítí, že tam na důležitých místech sedí nekompetentní lidé, kteří svou zabedněností zavinili, že k otázce playlistu Radiožurnálu se v roce 2011 již nedá vyjádřit s chladnou hlavou. Ještě loni bylo v playlistu osm set písní, které se dokola točily. Některé častěji, některé méně, ale přesto mnohokrát. Na veřejnoprávním rádiu. To je zhovadilost, která zapřičiňuje to, že čtyřicet procent písní uslyšíte znovu do patnácti hodin (čísla cituji od Oldřicha Sovy z Facebooku, který se o dění v ČRo zajímal). Nyní by mělo být toto číslo pod dva tisíce skladeb, což je pořád zhruba na úrovni mého mp3 přehrávače, který, když jsem nastavil funkci shuffle, mě začal za den, dva iritovat.

To číslo zavání demagogií, vymýváním mozků, děláním z posluchačů idioty a především dobami dávno minulými. Radiožurnál zamrzl a v tuhle chvíli mu nepomůže jemná korekce pájkou na citlivých místech. Měl by se kompletně vypálit plamenometem a začít znovu. Pozor, nemluvím o zpravodajství, to je na standardní úrovni, ale pouze o hudební složce. Ta je na dně - od jinglů (takhle archaické zvuky by si nedovolilo ani Radio Retro), až po hudební vatu (úmyslně neříkám písně). To takhle přijde do studia Helena Fibingerová a místo toho, aby slyšela novou píseň J.A.R. “Nové vize mužů”, kde se o ní zpívá, je nejdříve deklasována Daliborem Jandou, poté Abbou a nakonec Boney M. Nedivil bych se, kdyby ve studiu zapomněla, že již ukončila kariéru.

Český rozhlas - studio
© facebook interpreta
Rada ČRo bude chtít na zmíněné diskuzi slyšet, co s tím dělat a jak se posunout. Ano, Český Rozhlas je spoután v okovech minulosti, od kterých již dávno nemá klíče, ale vždyť je to tak jednoduché. Zahoďte nesmyslné selektory, ušetřete miliony za průzkumy poslechovosti a dramaturgy, kteří vlastně nemají co na práci, když tam jsou ty selektory, že. Najměte zkušené lidi s vkusem a přehledem o hudební scéně a dejte jim příležitost. Dejte zároveň hudebně negramotným posluchačům šanci poznat něco víc fresh, než je Jana Kratochvílová. Vždyť jaké jiné rádio by mělo posluchače hudebně vzdělávat a rozšiřovat jim obzory? Nebavme se o bahnu alternativy, ale o hudbě pro masy. Vkusné, víc up to date a citlivě zařazené do kontextu toho kterého programu / hosta / pořadu / tématu apod.

Odmítám platit koncesionářské poplatky rádiu, které všeobecně naprosto ignoruje a uráží lidi s vkusem. Vždyť jaký je hudební rozdíl mezi severokorejským veřejnoprávním rádiem s kimčongilsko-kimirsenským repertoárem a rádiem, co nás po většinu času drží v době popěvků husákových dětí?!

Neznám nikoho z mých vrstevníků, kdo by si dobrovolně naladil ČRo 1 - a zapříčiňuje to hudební výběr. Právě tam hraje Lionel Richie s písní "Say You, Say Me", jež dostala v roce 1986 Oskara. Neměla by náhodou hrát spíš "We Belong Together" Randyho Newmana, co dostala Oskara letos?! Odpovím si sám, měla. "Say You, Say Me" tam uslyšíte zase nejpozději za dva dny, "We Belong Together" nikdy.

Chtělo by to vyvézt hnilobu v kolečkách, vydezinfikovat a začít znovu tak, aby Radiožurnál neztrapňoval sebe, své hosty a především posluchače, protože pro ty tady je, ti ho dotují a těm se nyní svou hudební dramaturgií doslova vysmívá. V první řadě je třeba chtít ten moloch rozhýbat a odpovědné osoby za to veřejně pranýřovat.

Cituji z webu ČRo: “Radiožurnál je moderní zpravodajsko-publicistická stanice, příjemná k poslechu všem cílovým skupinám.” Ani omylem! Fakt, že vás někdo poslouchá, ještě neznamená, že to děláte dobře a posluchačům činí poslech příjemné pocity. Ale je to zkrátka proto, že jste veřejnoprávní médium a máte kvalitní zpravodajství. Ke změně, ať nám tedy dopomáhá zmíněná diskuze a pánbu. Ámen.

NÁZORY
 • souhlas (jirka, 23.11.2011 10:14) Reagovat

  pod to všechno bych se podepsal jen mi je 29 a kamarádi a známý radiožurnál poslouchají (hlavně ráno - pokorného), ale všichni svorně nadáváme na hudbu. Aspoň že těch reklam tam není tolik.
  Nemyslím si, že by měli hrát jen novou muziku (byl bych rád, ale je to stanice i pro šedesátníky), ale rozhodně vkusem by se to mělo posunout a rozšířit tracklist. Když tam mají Ledeckýho ať hrajou Ledeckýho, Když zvou na koncert Kravitze ať zahrajou Kravitze a když pětkrát za den informují o tom, že RHCP vydali novou desku tak to už se musím smát, protože jsem RHCP na RŽ nikdy neslyšel:)
  Kromě toho se opět dostáváme ke vkusu českého národa, kterému dramaturgie RŽ bohužel odpovídá. Ale neměl by mu odpovídat, měl by se ptát a být napřed, jinak se od Lenky Ffilipové nehneme.

  • Re: souhlas (ignorand, 24.11.2011 09:37) Reagovat

   under the bridge, scar tissue, otherside, by the way jsem na RŽ rozhodně slyšel :P

 • Žába na prameni (Pavel, 23.11.2011 11:11) Reagovat

  v podobných situacích to tak bývá: je jediný nesestřelitelný člověk, kterému se kvůli jeho postavení nikdo neodváží nic říci. A ostatní - teoreticky taky zodpovědní - jen hrbí hřbety. Postavení toho člověka spočívá buď uvnitř instituce nebo v zájmech skupin zvenčí, které hájí. Možná má připravovaný seminář jeho postavení trošku nahlodat. Je to celé jan další smutný příklad, že si nedokážeme sami uspořádat svoje věci, aby nám sloužily.

 • Pravda pravdouci (Zdenda, 23.11.2011 11:18) Reagovat

  Zdravim - mne je 32 a RZ posloucham jen kvuli zpravam. Jakmile (typicky vecer) mam zprav plnou hlavu, preladim jinam - tedy RZ prestava byt spolecnikem.

  At hraji vic k tematu! Kdyz pousti reportaz o nejake akci v Bulharsku, pustte mi tam neco bulharskeho (jakoze to zrovna nemusim).

  Nechci krivdit, ale mam pocit, ze jediny porad, kde se jim dari pustit neco k tematu je porad s romskou tematikou Romano hangos (snad se to tak nejak pise..)

  • Re: Pravda pravdouci (matesaax, 23.11.2011 12:19) Reagovat

   On to není problém pouze Čro 1,že zamrzl hudebně v minulosti,ale většiny našich hudebních stanic.A na druhou stranu oproti různým "hitrádiům" a "hezky česky " hrajícím rádiům je Čro 1 ještě celkem na úrovni.Novou hudbu hrají pouze stanice jako Evropa 2 či např.Fajn,Kiss,ale zde zase převládají ty nejkomerčnější taneční hity,které hrají pětkrát denně a např. české interprety prakticky ignorují.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Různí interpreti - Soft Rock Line (2CD) 8/10
Minirecenze: Dvojalbum "Soft Rock Line 1969 - 1989" nabízí to nejlepší z bigbítových balad i něco navíc Supraphonský náhrdelník "Line edition" letos navlékl v tradičním čase poloviny prvního měsíce roku devátý korálek. Kolekce "Soft Rock Line 1969 - 1989" je tentokrát tematicky zaměřena na rockové balady a autor Karel Deniš měl co... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 20:45 v sekci Recenze | Minirecenze
Vampire Weekend - Capricorn 8/10
Video: Vampire Weekend jsou zpět. Klipy "Capricorn" a "Gen-X Cops" jsou prosáklé osmdesátkami Americká indierocková partička Vampire Weekend v polovině února potěšila fanoušky informací o tom, že chystá páté album. Ponese název "Only God Was Above Us" a vyjde 5. dubna. Upíří se nejspíš vyžívají v napětí, a tak tuto... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Brittany Howard - What Now 8/10
Recenze: Druhá sólovka od Brittany Howard "What Now" je příběhem o uvadající lásce zabaleným do neobvyklých zvuků Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 00:00 v sekci Recenze
Battle Beast, MeetFactory, Praha, 16.2.2024
Naživo: Klub MeetFactory byl finským Battle Beast už malý Češi metal milují. A zvlášť ten melodický. Finská úderka Battle Beast se sice pomalu dere mezi žánrovou smetánku, ale vyprodat dva velké klubové koncerty, a to dva roky od poslední desky, to je slušný výkon. První vyprodané... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2024 18:24 v sekci Naživo
Tomáš Klus - Chci si tě vzít 8/10
Video: Tomáš Klus v klipu "Chci si tě vzít" rozdává lásku a něhu Tomáš Klus na letošek plánuje novou desku. Ta má zatím pracovní názvy "Batůžek" či "Osmička" a oblíbený písničkář se na ní prý vrátí ke svým kořenům a albům jako "Racek"... Mezitím na nás Tomáš vyskakuje i z... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2024 11:47 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Blue Style Prima Fest i letos nabídl zážitky pro celou rodinu (16.07.2023 12:28)
- Naživo: Janek Ledecký završil oslavy šedesátin, pozval si Ivana Hlase i syna Jonáše (17.09.2022 14:33)
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)
- Video: Symfonická verze "Proklínám" od Janka Ledeckého slibuje exkluzivitu nové desky (02.05.2022 10:32)
- Video: Janek Ledecký láká na album s orchestrem symfonickou verzí hitu "Tina" (20.02.2022 11:12)
- Video: Dalibor Janda ON AIR: Na Kapitánovi Demo mě baví, že si ze sebe umí udělat srandu (21.12.2021 11:39)
- Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society (01.12.2021 16:35)
- Video: Kapitán Demo a Dalibor Janda chtějí dělat úplně všechno až do rána (18.10.2021 10:06)
- Nové desky 44/2020 - od Kylie Minogue přes Shirley Bassey po Monkey Business (10.11.2020 08:00)
- Janek Ledecký vydává koncertní album "Sliby se maj plnit...live" (06.11.2020 19:27)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 21.02.
Holly Humberstone (UK) (Rock Café, Praha)
Čt 22.02.
Depeche Mode (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 22.02.
James Athur (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 24.02.
Depeche Mode (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lucie Vondráčková Viktor Sheen Dua Lipa AC/DC Taylor Swift Madonna BTS Mirai Ed Sheeran Michal Prokop Billie Eilish Lady Gaga Adele Queen Beyoncé The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu