shop.musicserver.cz
Nové iPody a show, jak má být

Nové iPody a show, jak má být

Vydáno: 14.09.2009 08:37 v sekci Publicistika - Petr Doupal | foto: facebook interpreta

Dostalo se nám exkluzivního privilegia být při představení nových iPodů. Zúčastnili jsme se akce v Londýně, kde jsme živě sledovali Stevea Jobse a jeho kolegy při prezentaci v San Franciscu a následně jsme si mohli nová zařízení vyzkoušet. A iPody se povedly.

Apple
© facebook interpreta
V roce 2001 Apple představil světu svůj MP3 přehrávač, kterému dal název iPod. A změnil tím celý průmysl. Za osm let se jich prodalo 220 milionů. V září 2005 přišel Apple s iPod nano, který dostával v následujících lete vždy ve stejný měsíc novou generaci. A 9. září 2009 proběhlo představení páté generace - na starost si to vzal jako obvykle ředitel společnosti Steve Jobs. Apple pozval musicserver jako jedno z mála českých médií do Londýna, kde se konala prezentace s podtitulem "It's only rock and roll, but we like it.", jež byla určená pro evropský, africký, indický a středovýchodní trh. Novináři se sešli v pěkném prostředí podniku The Brewery nedaleko katedrály svatého Pavla.

Apple Special Event September 09 The Brewery London
© Petr Doupal / musicserver.cz
Průběh nebyl nijak překvapivý. Před šestou hodinou do konferenčního sálu vstoupil Pascal Cagni, generální manažer pro tyto trhy, a podělil se s námi o úspěchy, kterých tam Apple s iPody dosáhl. Čísla nejsou špatná. Někde iPody představují až tři čtvrtiny prodejů přenosných audio přehrávačů. Po Pascalově projevu jsme se připojili do San Francisca, kde si američtí kolegové přivstali, aby si poslechli ipodí novinky přímo od Stevea Jobse. Když se Jobs v deset hodin tamějšího času ve střízlivém oblečení objevil na pódiu, sklidil minutový aplaus. Jeho první slova byly slova vděku muži, který Steveovi zachránil život transplantací jeho jater. Nebýt tohoto posmrtného dárce, Steve by možná nic neprezentoval. Také poděkoval svému zástupci v době léčení Timu Cookovi a celému vedení Apple.

Apple Steve Jobs
© apple.com
Prezentace trvala asi hodinu a i když možná neměla nějaký mega wow moment, novinek bylo představeno mnoho. Začněme novou verzí iTunes. Devátá evoluce se může pochlubit například rozšířením funkce Genius. To funguje jako DJ, který pouští písničky, jež se hodí k sobě. Nechte si naskenovat hudební knihovnu (iTunes tak už zanalyzovalo 54 miliard písniček) a Genius pro vás vytvoří dvanáct playlistů podle žánrů. Nebo kliknete na jakoukoliv písničku v knihovně a Genius vám hned udělá playlist obsahující podobné skladby. A nově umí Genius doporučovat dle vašich preferencí nejen hudbu, ale i aplikace. Ty stahujete pomocí iTunes Store. Celé iTunes Store bylo předesignováno, navigace je jednodušší i díky novému menu. Nám (myšleno Česku) tam ale chybí všechny záložky kromě App Store - to jediné je v naší zemi podporované, filmy a hudbu si nekoupíte.

Apple iTunes Genius Mixes
© Petr Doupal / musicserver.cz
Kdybychom byli v zemi s kompletní podporou iTunes Store, mohli bychom si nově koupit za 1,29 dolaru jednu z tisíců vyzváněcích melodií (předtím šlo pouze vytvořit si vlastní z již koupených songů). Dále tu je funkce iTunes LP. Název mohl znamenat mnoho, nakonec se jedná o takové přídavky k hudebním albům - například k desce The Doors při využití iTunes LP dostanete texty, fotografie, videa z tvorby atd. A to obdobné je dostupné i pro filmy pod názvem Extras, tedy něco jako bonusy na DVD. Šikovnou věcí je i funkce Home Sharing - ve vaší domácnosti můžete autorizovat až pět počítačů k sdílení svých knihoven. Zcela jednoduše si tak pustíte věci, co má váš sourozenec na počítači a naopak, nebo je dokonce můžete zkopírovat do vaší knihovny, a to lze nastavit i na automatický režim. Vylepšeno bylo také synchronizace s iPody a iPhony: můžete detailně vybrat, co se na zařízení dostane, a co ne. Také můžete na jednotlivých stránkách menu iPodů touch a iPhonů měnit pořadí aplikací už přímo v iTunes.

Apple iPod touch
© apple.com
A iPod touch dostal v prezentaci velké místo. Není divu, iPod touch je skvělý iPod díky Multi-Touch ovládání, velkému displeji a všem featurkám, co známe z ostatních iPodů. Díky wi-fi, internetovému prohlížeči, poštovnímu klientovi a hlavně díky nepřebernému množství aplikací, které lze přes iTunes nainstalovat, je to vlastně i kapesní počítač. K dispozici je cokoli od kalkulačky, přes Facebook interface až po hry. A hrám bylo věnováno hodně času. Applovská plaftorma byla srovnána s PlayStation Portable a Nintendo DS. Hry do iPodů stojí mnohem méně než na jiné systémy, obsahují výborné dotykové ovládání a k 9. září jich je na výběr přes 21 tisíc. iPod touch také dostal novou cenovku: za 8 GB model zaplatíte 199 dolarů (189 euro). Verze 32 GB (299 $, 279 €) a 65 GB (399 $, 369 €) pak dostaly vnitřnosti z iPhonu 3GS a jsou tak výrazně rychlejší. Tyto dvě verze se také pyšní sluchátky s dálkovým a hlasovým ovládáním, stačí říct třeba "Zahraj všechny písničky od Green Day" nebo "Řekni mi, co teď hraje za píseň" nebo "Pauza".

Apple iPod shuffle Special Edition
© apple.com
iPod classic dostal jedinou změnu: ruší se 120GB model (který předtím nahradil 80 GB model a tlustší 160 GB model) a za stejnou cenu 249 $ / 229 € přichází 160 GB verze. Následně jsme se dočkali nového iPodu shuffle. Třetí generace vážící jen 10 gramů se vzdala ovládání přímo na přístroji a nyní skladby měníte na dálkovém ovládání u sluchátek. Shuffle na vás také mluví díky funkci VoiceOver: umí vám říct jméno právě hrané skladby a vyslovuje vám jména playlistů, abyste si z nich vybrali, což je novinka, dosud na shuffle šel dát jen jediný playlist. Dostupný je v pěti barvách za 59 $ / 55 € za 2GB a 79 $ / 75 € za 4GB verzi, plus 99 $ / 95 € za speciální edici z ušlechtilé oceli.

Apple iPod nanos
© facebook interpreta
No a pak Jobs světu ukázal nový iPod nano. Pátá generace nejprodávanějšího hudebního přehrávače se opravdu povedla. Design zůstává podobný čtvrté řadě, tedy orientace na výšku s eliptickým tvarem. Barviček je už devět a povrch je nyní z leštěného hliníku. Zvětšil se displej z 2 na 2,2 palce. Největší novinkou je videokamera. Nano teď může natáčet ozvučené sekvence v rozlišení 640x480. A při filmování si můžete zapnout různé efekty od běžných barevných tónů až třeba po rentgen nebo kaleidoskop. Fotit bohužel nemůžete, pro kvalitní foťák s autofokusem prý nezbylo místo (což je logické, ale udělat z videokamery alespoň nějaký foťák je pouze softwarová záležitost). Nano stejně jako shuffle umí VoiceOver, který touch vylepšil o zmíněné přímé ovládání. Touch ale nedostal do vínku žádnou kameru. Classic, touch a nano ale shodně umí používat Genius mix. Nano pak svou šikovnost rozšířilo ještě o FM rádio s unikátní možností si až na 15 minut zapauzovat vysílání a doposlechnout si ho se zpožděním. A ceny začínají na stejné částce jako čtvrtá generace: 149 $ / 139 € za 8 GB a 179 $ / 169 € za 16 GB.

Závěr akce patřil Norah Jones, která naživo zahrála dvě písně. Povedená reklama na nové album. Steve Jobs ji po vystoupení popusinkoval a obecenstvu vzkázal, že bude brzy zpátky. Živý přenos z Kalifornie skončil a my jsme si v Londýně mohli nové iPody osahat. A nejen to, i dovézt domů na vyzkoušení. V následujících týdnech se tak můžete těšit na dojmy ze všech modelů. A nano jsme v Londýně vyfasovali růžovoučké...

Videoprezentace nových iPodů

NÁZORY
  • Diiky (elesdee, 15.09.2009 23:40) Reagovat

    Vdaka za tento clanok,mal som na plane kupit Nano 4-tej generacie a ani som netusil ze uz je tu 5-ka...vyzera to skvele a za istu cenu,idem do toho:-)

  • itunes screenshot (MAC, 18.09.2009 17:29) Reagovat

    2 screenshots: Bleee, fujjj, iTunes na Windofz. To u vás na musicserveru nemá nikdo macka?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lucie Redlová - Tvůrčí svoboda je pro mě nejzásadnější
Rozhovory: Lucie Redlová - Tvůrčí svoboda je pro mě nejzásadnější Lucie Redlová si konečně našla cestu k lidové hudbě a folklóru. Důkazem toho budiž album "Lidová Redlová". "Nikdy jsem ani moc neměla potřebu psát texty, ani mi to nešlo. Nejsem básník, že bych do šuplíků sázela povídky nebo... čtěte zde
Vydáno: 29.06.2022 18:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
5 největších taháků Beats For Love 2022
Top 10: 5 největších taháků Beats For Love 2022 Celé tři roky si fanoušci taneční hudby museli počkat na další ročník festivalu Beats For Love. Nucenou koronavirovou pauzu pořadatelé využili k tomu, že letos nabídnou nejsilnější line-up v dějinách akce - čítá více než 400... čtěte zde
Vydáno: 29.06.2022 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
0
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU Koncentraci hvězd tentokrát zažijeme především na soundtracku k filmu "Elvis". K nim se pak přidají progrockoví Porcupine Tree, čím dál populárnější countryový zpěvák Luke Combs, synthpopová MUNA, antifolková Regina Spektor,... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 16:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Megadeth - We’ll Be Back 8/10
Video: Megadeth v akčním klipu k "We’ll Be Back" popisují zrod svého maskota Další dlouhé čekání je u konce. Megadeth, jedni z The Big 4 thrash metalu, jsou přes veškerou nepřízeň osudu zpátky a 2. září vydají své šestnácté řadové album "The Sick, The Dying…And The Dead", které si už nyní můžete... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Metronome Prague, den 3, Výstaviště Holešovice, Praha, 25.6.2022
Naživo: Procházka parkem a strhující horečka sobotní noci s Underworld. Takový byl závěr Metronome Prague Třetí den festivalu Metronome Prague byl ve znamení čekání na Underworld. Odpolední program byl poznamenán vypořádáním se s pátečními rozmary počasí a svým línějším tempem směřoval k jasnému finále. Skvělé sety si... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 16:09 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)
- Video: Norah Jones si v pohodovém klipu "I Dream Of Christmas" užívá vánočního večírku (21.12.2021 17:32)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter (20.04.2021 16:10)
- Nové desky 47/2020 - od Miley Cyrus přes Tata Bojs po Garyho Barlowa (01.12.2020 08:10)
- Recenze: Norah Jones na "Pick Me Up Off The Floor" zakopává o stereotyp (26.06.2020 08:30)
- Nové desky 23/2020 - od Norah Jones přes Kodaline po Liama Gallaghera (17.06.2020 08:00)
- Květen přinese i nové studiové album od Norah Jones (30.03.2020 14:43)
- Recenze: Norah Jones si natočila album pro radost. Na "Begin Again" ji rozdává plnými hrstmi (22.04.2019 00:00)
- Nové desky 16/2019 - od Norah Jones přes The Chemical Brothers po Melissu Etheridge (17.04.2019 07:18)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)
Pá 22.07.
Colour Meeting (Park u hradeb, Polička)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Slash BTS Madonna Viktor Sheen Adele Michal Prokop Vojtaano Jack White Queen Justin Bieber Pink Floyd Abba Liam Gallagher Mirai Dua Lipa The Weeknd The Beatles Ed Sheeran Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu