shop.musicserver.cz
Nové iPody a show, jak má být

Nové iPody a show, jak má být

Vydáno: 14.09.2009 08:37 v sekci Publicistika - Petr Doupal | foto: facebook interpreta

Dostalo se nám exkluzivního privilegia být při představení nových iPodů. Zúčastnili jsme se akce v Londýně, kde jsme živě sledovali Stevea Jobse a jeho kolegy při prezentaci v San Franciscu a následně jsme si mohli nová zařízení vyzkoušet. A iPody se povedly.

Apple
© facebook interpreta
V roce 2001 Apple představil světu svůj MP3 přehrávač, kterému dal název iPod. A změnil tím celý průmysl. Za osm let se jich prodalo 220 milionů. V září 2005 přišel Apple s iPod nano, který dostával v následujících lete vždy ve stejný měsíc novou generaci. A 9. září 2009 proběhlo představení páté generace - na starost si to vzal jako obvykle ředitel společnosti Steve Jobs. Apple pozval musicserver jako jedno z mála českých médií do Londýna, kde se konala prezentace s podtitulem "It's only rock and roll, but we like it.", jež byla určená pro evropský, africký, indický a středovýchodní trh. Novináři se sešli v pěkném prostředí podniku The Brewery nedaleko katedrály svatého Pavla.

Apple Special Event September 09 The Brewery London
© Petr Doupal / musicserver.cz
Průběh nebyl nijak překvapivý. Před šestou hodinou do konferenčního sálu vstoupil Pascal Cagni, generální manažer pro tyto trhy, a podělil se s námi o úspěchy, kterých tam Apple s iPody dosáhl. Čísla nejsou špatná. Někde iPody představují až tři čtvrtiny prodejů přenosných audio přehrávačů. Po Pascalově projevu jsme se připojili do San Francisca, kde si američtí kolegové přivstali, aby si poslechli ipodí novinky přímo od Stevea Jobse. Když se Jobs v deset hodin tamějšího času ve střízlivém oblečení objevil na pódiu, sklidil minutový aplaus. Jeho první slova byly slova vděku muži, který Steveovi zachránil život transplantací jeho jater. Nebýt tohoto posmrtného dárce, Steve by možná nic neprezentoval. Také poděkoval svému zástupci v době léčení Timu Cookovi a celému vedení Apple.

Apple Steve Jobs
© apple.com
Prezentace trvala asi hodinu a i když možná neměla nějaký mega wow moment, novinek bylo představeno mnoho. Začněme novou verzí iTunes. Devátá evoluce se může pochlubit například rozšířením funkce Genius. To funguje jako DJ, který pouští písničky, jež se hodí k sobě. Nechte si naskenovat hudební knihovnu (iTunes tak už zanalyzovalo 54 miliard písniček) a Genius pro vás vytvoří dvanáct playlistů podle žánrů. Nebo kliknete na jakoukoliv písničku v knihovně a Genius vám hned udělá playlist obsahující podobné skladby. A nově umí Genius doporučovat dle vašich preferencí nejen hudbu, ale i aplikace. Ty stahujete pomocí iTunes Store. Celé iTunes Store bylo předesignováno, navigace je jednodušší i díky novému menu. Nám (myšleno Česku) tam ale chybí všechny záložky kromě App Store - to jediné je v naší zemi podporované, filmy a hudbu si nekoupíte.

Apple iTunes Genius Mixes
© Petr Doupal / musicserver.cz
Kdybychom byli v zemi s kompletní podporou iTunes Store, mohli bychom si nově koupit za 1,29 dolaru jednu z tisíců vyzváněcích melodií (předtím šlo pouze vytvořit si vlastní z již koupených songů). Dále tu je funkce iTunes LP. Název mohl znamenat mnoho, nakonec se jedná o takové přídavky k hudebním albům - například k desce The Doors při využití iTunes LP dostanete texty, fotografie, videa z tvorby atd. A to obdobné je dostupné i pro filmy pod názvem Extras, tedy něco jako bonusy na DVD. Šikovnou věcí je i funkce Home Sharing - ve vaší domácnosti můžete autorizovat až pět počítačů k sdílení svých knihoven. Zcela jednoduše si tak pustíte věci, co má váš sourozenec na počítači a naopak, nebo je dokonce můžete zkopírovat do vaší knihovny, a to lze nastavit i na automatický režim. Vylepšeno bylo také synchronizace s iPody a iPhony: můžete detailně vybrat, co se na zařízení dostane, a co ne. Také můžete na jednotlivých stránkách menu iPodů touch a iPhonů měnit pořadí aplikací už přímo v iTunes.

Apple iPod touch
© apple.com
A iPod touch dostal v prezentaci velké místo. Není divu, iPod touch je skvělý iPod díky Multi-Touch ovládání, velkému displeji a všem featurkám, co známe z ostatních iPodů. Díky wi-fi, internetovému prohlížeči, poštovnímu klientovi a hlavně díky nepřebernému množství aplikací, které lze přes iTunes nainstalovat, je to vlastně i kapesní počítač. K dispozici je cokoli od kalkulačky, přes Facebook interface až po hry. A hrám bylo věnováno hodně času. Applovská plaftorma byla srovnána s PlayStation Portable a Nintendo DS. Hry do iPodů stojí mnohem méně než na jiné systémy, obsahují výborné dotykové ovládání a k 9. září jich je na výběr přes 21 tisíc. iPod touch také dostal novou cenovku: za 8 GB model zaplatíte 199 dolarů (189 euro). Verze 32 GB (299 $, 279 €) a 65 GB (399 $, 369 €) pak dostaly vnitřnosti z iPhonu 3GS a jsou tak výrazně rychlejší. Tyto dvě verze se také pyšní sluchátky s dálkovým a hlasovým ovládáním, stačí říct třeba "Zahraj všechny písničky od Green Day" nebo "Řekni mi, co teď hraje za píseň" nebo "Pauza".

Apple iPod shuffle Special Edition
© apple.com
iPod classic dostal jedinou změnu: ruší se 120GB model (který předtím nahradil 80 GB model a tlustší 160 GB model) a za stejnou cenu 249 $ / 229 € přichází 160 GB verze. Následně jsme se dočkali nového iPodu shuffle. Třetí generace vážící jen 10 gramů se vzdala ovládání přímo na přístroji a nyní skladby měníte na dálkovém ovládání u sluchátek. Shuffle na vás také mluví díky funkci VoiceOver: umí vám říct jméno právě hrané skladby a vyslovuje vám jména playlistů, abyste si z nich vybrali, což je novinka, dosud na shuffle šel dát jen jediný playlist. Dostupný je v pěti barvách za 59 $ / 55 € za 2GB a 79 $ / 75 € za 4GB verzi, plus 99 $ / 95 € za speciální edici z ušlechtilé oceli.

Apple iPod nanos
© facebook interpreta
No a pak Jobs světu ukázal nový iPod nano. Pátá generace nejprodávanějšího hudebního přehrávače se opravdu povedla. Design zůstává podobný čtvrté řadě, tedy orientace na výšku s eliptickým tvarem. Barviček je už devět a povrch je nyní z leštěného hliníku. Zvětšil se displej z 2 na 2,2 palce. Největší novinkou je videokamera. Nano teď může natáčet ozvučené sekvence v rozlišení 640x480. A při filmování si můžete zapnout různé efekty od běžných barevných tónů až třeba po rentgen nebo kaleidoskop. Fotit bohužel nemůžete, pro kvalitní foťák s autofokusem prý nezbylo místo (což je logické, ale udělat z videokamery alespoň nějaký foťák je pouze softwarová záležitost). Nano stejně jako shuffle umí VoiceOver, který touch vylepšil o zmíněné přímé ovládání. Touch ale nedostal do vínku žádnou kameru. Classic, touch a nano ale shodně umí používat Genius mix. Nano pak svou šikovnost rozšířilo ještě o FM rádio s unikátní možností si až na 15 minut zapauzovat vysílání a doposlechnout si ho se zpožděním. A ceny začínají na stejné částce jako čtvrtá generace: 149 $ / 139 € za 8 GB a 179 $ / 169 € za 16 GB.

Závěr akce patřil Norah Jones, která naživo zahrála dvě písně. Povedená reklama na nové album. Steve Jobs ji po vystoupení popusinkoval a obecenstvu vzkázal, že bude brzy zpátky. Živý přenos z Kalifornie skončil a my jsme si v Londýně mohli nové iPody osahat. A nejen to, i dovézt domů na vyzkoušení. V následujících týdnech se tak můžete těšit na dojmy ze všech modelů. A nano jsme v Londýně vyfasovali růžovoučké...

Videoprezentace nových iPodů

NÁZORY
  • Diiky (elesdee, 15.09.2009 23:40) Reagovat

    Vdaka za tento clanok,mal som na plane kupit Nano 4-tej generacie a ani som netusil ze uz je tu 5-ka...vyzera to skvele a za istu cenu,idem do toho:-)

  • itunes screenshot (MAC, 18.09.2009 17:29) Reagovat

    2 screenshots: Bleee, fujjj, iTunes na Windofz. To u vás na musicserveru nemá nikdo macka?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
P.O.D. feat. Teťana Šmajljuk - Afraid To Die 8/10
Video: P.O.D. a zpěvačka Jinjer Teťana Šmajljuk se ve sci-fi klipu "Afraid To Die" bojí zemřít Příští rok utnou američtí multiplatinoví P.O.D. šestileté čekání na novou desku. Prostřednictvím vydavatelství Mascot jim totiž vyjde novinka "Veritas". Z té už před časem vypustili píseň "Drop" s hostujícím Randym Blythem z... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2023 08:08 v sekci Audio / Video | Video
0
ADONXS - OVRTHNKR 8/10
Video: ADONXS v klipu "OVRTHNKR" upozorňuje na citlivou mužskou duši a postoj k vlastnímu tělu Adam Pavlovčin aka ADONXS vydal přesně před rokem debutové album "Age of Adonxs". Z něho pochází i píseň "Overthinker", k jejíž upravené verzi, nazvané zkráceně "OVRTHNKR", nyní natočil video. Odkazuje se jím na palčivý, ale... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 16:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Hana Zagorová - Naprosto nezbytná (rozšířené vzpomínkové vydání) 7/10
Hudba v tisku: Vzpomínkové vydání knihy "Naprosto nezbytná" od Hany Zagorové doplňuje vyprávění její a jejích kolegů o tu nejbolestnější tečku Už je to víc než rok, co nás navždy opustila Hana Zagorová. Ještě za svého života, u příležitosti svých 75. narozenin, sepsala s novinářem Petrem Mackem knihu "Naprosto nezbytná", nedlouho po jejím dokončení, v srpnu 2022, však... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Norah Jones rozjela vlastní podcast (03.10.2022 11:45)
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)
- Video: Norah Jones si v pohodovém klipu "I Dream Of Christmas" užívá vánočního večírku (21.12.2021 17:32)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter (20.04.2021 16:10)
- Nové desky 47/2020 - od Miley Cyrus přes Tata Bojs po Garyho Barlowa (01.12.2020 08:10)
- Recenze: Norah Jones na "Pick Me Up Off The Floor" zakopává o stereotyp (26.06.2020 08:30)
- Nové desky 23/2020 - od Norah Jones přes Kodaline po Liama Gallaghera (17.06.2020 08:00)
- Květen přinese i nové studiové album od Norah Jones (30.03.2020 14:43)
- Recenze: Norah Jones si natočila album pro radost. Na "Begin Again" ji rozdává plnými hrstmi (22.04.2019 00:00)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Taylor Swift The Beatles Like She Lucie Vondráčková Madonna AC/DC Lady Gaga Viktor Sheen Ewa Farna Sia Burian Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu