shop.musicserver.cz
Měsíc v hip hopu (8/2008)

Měsíc v hip hopu (8/2008)

Vydáno: 15.08.2008 05:00 v sekci Publicistika - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Srpnové vydání real měsíčníku o hip hopu je tady. Posvítíme si na rappery, kteří lžou o své minulosti, uctíme zesnulé legendy Isaaca Hayese a Bernie Maca, poohlédneme se po aktuálních beefech a chybět nebudou ani tipy jak na nové desky, tak ty, které teprve vyjdou.

(Ne tak docela) temná minulost Ricka Rosse
Rick Ross
© facebook interpreta
Hiphopové hvězdy rapují o životě na špatné straně zákona. Co když se ale jejich historky nezakládají na pravdě? Jeden z nejpopulárnějších rapperů současnosti - newyorský Rick Ross rád vypráví o tom, jak před léty prodával drogy na ulici. Skutečnost je ale možná úplně jiná - internetový blog The Smoking Gun nedávno zveřejnil fotografie, na kterých je Rick Ross v uniformě vězeňské služby floridské policie. Novináři navíc zjistili, že číslo rapperova sociálního pojištění se shoduje s číslem muže, který vystudoval na Floridě školu pro bachaře. Podle jejich informací pracoval ve vězeňské službě mezi léty 1995 a 1997.

"Nevěřte tomu, celé je to podvod," prohlásil vzápětí rapper. "Můj život je stoprocentně pravdivý. Když je někdo slavnej jako já, dřív či později se na něj snesou takovýhle pomluvy," řekl a naznačil, že usvědčující snímky byly fotomontáž. Není jediným slavným Afroameričanem v hudebním průmyslu, kdo musí čelit obvinění z vymýšlení své minulosti. The Smoking Gun se letos v dubnu pustili do Akona, když zjistili, že jeho historka o usvědčeném zloději aut je kompletně vymyšlená. Příběh, který Akon proměnil v úspěšný singl "Locked Up", se sice opravdu stal, ale Akon strávil ve vězení jedinou noc a ne několik měsíců, jak tvrdí ve skladbě.

Názory na Ricka Rosse a jeho kauzu se různí. Je to celé výmysl médií a jestli ne, ztratil by opravdu tvář (a fanoušky), kdyby přiznal pravdu? Na druhou stranu mějme na mysli, že máme co do činění s rapperem, který na své první desce tvrdil, že se osobně zná s Pablo Escobarem. Věrohodnost historek je jedna věc, rappeři na špici žebříčků ale nejsou o moc víc než herci. Musí bavit své posluchače a cokoliv zajímavého se hodí do jejich arzenálu. Ostatně není tajemstvím, že i rapový král Tupac si své historky přibarvoval. "Dělám to kvůli penězům," řekl prý svým kolegům, když se ho ptali, proč to dělá. A že někdo historkám rapperů věří? Dobře mu tak.

R.I.P. - Bernie Mac & Isaac Hayes
Isaac Hayes
© isaachayes.com
Dvě smrti velkých osobností zasáhly v posledních týdnech urban music. Nejprve 9. srpna zemřel ve věku padesáti let černošský komik Bernie Mac a o den později soulová legenda Isaac Hayes. Smutným paradoxem je, že Bernie Mac a Isaac Hayes spolu nedávno dokončili práci na filmové komedii "Soul Man".

Bernie Mac byl jedním z nejlepších černošských stand-up komiků s nespočtem vyprodaných vystoupení po celé Americe. Od poloviny 90. let zkoušel štěstí ve filmovém průmyslu a asi největší dojem zanechal v úspěšném remakeu filmu "Dannyho parťáci". Jeho sitcom "The Bernie Mac Show" se vysílal pět let na stanici Fox a komik za něj dostal dvě nominace na Emmy a Zlatý globus. Bernie zemřel na následky komplikovaného zápalu plic ve svém rodném Chicagu.

Kdo je největší soulový zpěvák a skladatel všech dob? Dost lidí vám odpoví, že Isaac Hayes. Jeho alba z přelomu 60. a 70. let "Hot Buttered Soul", "Black Moses" nebo soundtrack k filmu "Shaft" patří do zlatého fondu černošské hudby. Hayes slavil největší úspěchy pod hlavičkou hitové soulové fabriky Stax Records, kde skóroval svůj jediný americký hit číslo jedna "Shaft". V letech 1972 a 1973 posbíral tři ceny Grammy a jednoho Oscara právě za zmíněnou píseň. Po chudších letech se Hayes dočkal velkolepého návratu v polovině 90. let díky své roli kuchaře Chefa v animovaném seriálu "South Park". Jím zpívaná píseň "Chocolate Salty Balls" dosáhla v roce 1999 na číslo jedna britského žebříčku. Před dvěma lety seriál opustil, údajně poté, co tvůrci zesměšnili scientologickou církev, ke které zpěvák patřil. Isaac Hayes se plánoval vrátit k hudbě a připravoval první album od roku 1995. Když minulý týden zemřel na následky mrtvice, bylo mu pětašedesát let.

Konec beefu! Ludacris a T.I. v jednom tracku
Je tu konec dalšího mediálně vděčného rapového beefu. Atlantští rivalové Luda a Tip ohlásili příměří a natočili společný track "Wish You Would". Měl by se objevit na novém Ludacrisově albu "Theater Of The Mind", jehož vydání je ohlášeno na třetí týden v říjnu. Rozepře dvou nejpopulárnějších atlantských rapperů vyvrcholila vloni v červnu, kdy se T.I. dostal do potyčky s Ludacrisovým manažerem. T.I. se do Ludacrise pustil už dříve, třeba v "You Know What It Is" rapoval o tom, že si nezasloužil vyhrát Grammy. Ludacris mu to vrátil ve skladbě "War With God" nebo v remixu "I Got Money" 50 Centa. Vypadá to, že Luda a Tip zopakují gesto smíření, kterým byl ukončen beef mezi newyorskými titány Jay-Zem a Nasem. Ostatně, vloni v listopadu se smířily kalifornské hvězdy Mistah FAB a Royce Da 5'9. "Beef je víc záležitostí lidí z okolí než přímo rapperů," řekl k tomu Misah Fab. "Ti to obyčejně nafouknou do obrovských rozměrů."

Chystané desky
(podle NetWeed, datum platí pro Evropu)

GZA/Genius - "Pro Tools" (18.8.)
Ice Cube - "Raw Footage" (18.8.)
The Game - "LAX" (25.8.)
Haystak - "Hard 2 Love" (25.8.)
Young Jeezy - "The Recession" (1.9.)
Common Market - "Tobacco Road" (8.9.)
Gym Class Heroes - "The Quilt" (8.9.)
LL Cool J - "Exit 13" (8.9.)
Nelly - "Brass Knuckles" (15.9.)

Top alba měsíce

Steinski - What Does It All Mean? (1983-2006)
Steinski - What Does It All Mean (The Illegal Art)
Steve Stein alias Steinski je sice běloch, ale v dějinách hip hopu je zapsán zlatým písmem jako jeden z pionýrů všežravých DJských mixů. V jeho slavných kolážích "The Payoff Mix", "Lesson 2" nebo "Lesson 3" si podávají ruku raný hip hop, funk, jazz a celé dějiny americké populární kultury. Obrovský počet samplů dlouhá léta znemožňoval vydání jeho legendárních tracků a díky bootlegové kultuře získaly skoro mýtický status. S autorskými právy se nic podstatného nezměnilo ani v roce 2008, jeho retrospektivy se ale ujali na labelu The Illegal Art, který se na podobně citlivé nahrávky schválně zaměřuje. Dluh je splacen, ale odpověď na otázku v názvu kompilace si budete muset dát sami. Co to všechno znamená?

Modré hory - Modré hory
Modré hory - Modré hory (Slnko Records)
Po skvělém mixtape "Dobré slohy" se slovenští rapoví intelektuálové Bene a Lyrik alias Modré hory konečně dostali k dlouhohrající desce. Pokud jste slyšeli mixtape, je vám asi jasné, že pro nás připravili zamotané introspektivní texty a zádumčivé beaty. Progresivitu nečekejte, tohle není hudba do klubů, ale do sluchátek - Modré hory vám toho chtějí hlavně hodně říct. Na svět se dívají brýlemi básníků, ale žádný strach: nejsou to naivistické rýmovačky teenagerů, ale poezie od kluků, kteří už něco prožili. Není to album pro každého, ale pokud jste schopní poslouchat texty, určitě si ho užijete.

Keak Da Sneak - Deified
Keak Da Sneak - Deified (Koch Records)
Bublina jménem hyphy splaskla a pokud někdo čekal, že z Kalifornie přijde další multimilionová dojná kráva hudebního průmyslu, tak se šeredně mýlil. Veterán scény v Bay Area Keak Da Sneak si možná pro "Deified" vysnil žebříčkové vavříny ve stylu poslední desky E-40, ale 196. místo v americkém žebříčku ho ze sna probudilo. Měla to být deska, která prorazí v mainstreamu, a Keak proto přidal i pár ladies jamů, ale američtí hiphopoví fellaz asi nechtějí poslouchat rappera, jehož hlas zní, jako by právě přišel ze záhrobí (taky trochu připomíná Kačera Donalda). A přitom je to výtečná deska. Nechybí na ní bangery, které Keak posbíral v posledních letech, jako "19 Dummy", "That Go", "Go Dumb Go Stupid" a jako bonus dokonce tři roky staré "Super Hyphy". Ale ani novější tracky moc nezaostávají. "Deified" je konsistentní, progresivní a nekompromisní album a přitom se ho prodal jen zlomek toho, co "Tha Carter III". Svět není spravedlivý!

Skillz - The Million Dollar Backpack
Skillz - The Million Dollar Backpack (Koch Records)
Rapper Skillz (dříve The Mad Skillz) se proslavil před osmi lety, kdy si v singlu "Ghostwriter" pustil pusu na špacír a prozradil, pro které slavné rappery psal rýmy. Jeho rapové skills jsou nezpochybnitelné, ale pro větší komerční potenciál není jeho příběh příliš použitelný a tak zůstává v undergroundu. Nezmění to ani třetí studiové album "The Million Dollar Backpack", na kterém mu pomocnou ruku podali Black Thought & ?uestlove z The Roots, Common nebo Talib Kweli. Pokud máte rádi staromilské hiphopové příběhy a chytré instrumentálky, jste se Skillz doma. K většímu uznání ale budete muset zapomenout, že po světě už chodí jiný baťůžkář. Ten se jménem Kanye West.

Bangers Of The Month

Busta Rhymes - "I Got Bass"
Beat Bangladesh, rap Busta. Co víc si můžeme přát.

Big Boi feat. Mary J. Blige - "Sumthin' Gotta Give"
Funk soulový jam pro Obamu.

Craig G ft. Marley Marl - Made The Change"
Dva veteráni v old school tracku.

Jean Grae - "Don't Rush Me Produced By 9th Wonder"
Nevydané desky Jean Grea a 9th Wonder by bylo líto. Už kvůli této věci.

Dear Jayne - "Rain"
Budou z nich nové r'n'b princezny? Tahle skvělá věc má konečně klip a teď už jen čeká na airplay.

Jay Z feat. Kanye West - "Jockin Jay Z"
První ochutnávka z "Blueprint 3" se veze na minimalistické vlně "A Milli", ale Kanye West promine - tenhle beat je slabý a všechno musí zachraňovat Jigga.

NÁZORY
  • Grime (Frankie, 16.08.2008 01:16) Reagovat

    JME - Famous? - skvělý album!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marcell & fiedlerski, Roxy, Praha, 28.2.2024
Naživo: Marcella & fiedlerskiho na křtu v Roxy podpořili i jejich rodiče Marcell & fiedlerski vydali koncem loňského roku společnou desku "Duše, která opustila tento svět, váží 21 gramů", na níž se vyrovnávali s úmrtím tatínka Ondry Fiedlera. Své únorové turné na podporu tohoto alba zakončili v klubu... čtěte zde
Vydáno: 29.02.2024 11:34 v sekci Naživo
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe Aktuálním hudebním novinkám vládnou rock a metal. Svorně je zajistili MGMT, kytarista Mötley Crüe Mick Mars, The Snuts, Amaranthe, Borknagar, Darkest Hour a Ace Frehley. Swingem konkurují pouze Rod Stewart a Jools Holland, folkem Hurray For... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 22:30 v sekci Novinky | Nové desky
WYFE - Do You Ever Wonder? 9/10
Recenze: "Do You Ever Wonder?" od WYFE je velká deska malé kapely Trojice (+ bubeník, jakého zrovna seženou) WYFE se na podzim roku 2021 blýskla povedeným debutem "Good Times". Na ten nyní navazuje po všech stránkách dotaženější, jen trochu kratší druhou studiovkou. Ta nese název "Do You Ever... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Kings Of Leon - Mustang 7/10
Video: Kings Of Leon ohlašují novou řadovku klipem k singlu "Mustang". Koukají v něm ze střechy Návrat skupiny Kings Of Leon začíná konečně získávat nějakou podobu. Rocková partička před pár dny ohlásila vydání deváté studiovky "Can We Please Have Fun". Nástupce alba "When You See Yourself" z roku 2021 vyjde 10. května u... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Dvacet let po vydání "Tricka Technology" vyráží Krafty Kuts & A.Skillz na společné turné (19.08.2023 12:44)
- Video: Modré hory lákají singlem "Čudne slávni" na stejnojmennou desku (14.10.2022 12:15)
- Nové desky 49/2021 - od Alicii Keys přes Neila Younga po Green Day (15.12.2021 08:00)
- Nové desky 41/2020 - od Katie Meluy přes T.I. po Woodkida (20.10.2020 13:15)
- Audio: Modré hory posílají z karantény "Zdravas" (24.04.2020 09:02)
- Netflix spustil hiphopovou SuperStar s Cardi B. Koukněte se na ni česky (17.10.2019 10:42)
- Drake s "More Life" dominoval americkým albům díky rekordním streamům (29.03.2017 22:22)
- Suicide Squad po kinech ovládl i americké hudební žebříčky (16.08.2016 23:33)
- "A Head Full of Dreams" v USA pouze stříbrné - Adele přerušila vítěznou šňůru Coldplay (15.12.2015 21:21)
- Nové desky pro 50. týden (13.12.2015 12:40)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Karel Gott Depeche Mode Humanist Dua Lipa Taylor Swift Kanye West Madonna Viktor Sheen Lucie Vondráčková Blackosh Lady Gaga Queen AC/DC Ed Sheeran Billie Eilish BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu