Symfonie žhavá jako led

Vydáno: 02.03.2007 14:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Nicolas a Jean-Benoit ještě nestihli pořádně usnout na vavřínech a stále usilovně pracují. Aktuálním výsledkem snažení je album "Pocket Symphony", které duo představuje ve světle přívětivě nablýskané vznešenosti. Je to křehká muzika na noční poslech. I v tomto směru je to u Air už klasický obraz tvorby.

8/10

Air - Pocket Symphony

Celkový čas: 47:56

Skladby: Space Maker, Once Upon A Time, One Hell Of A Party, Napalm Love, Mayfair Song, Left Bank, Photograph, Mer du Japon, Lost Message, Somewhere Between Waking And Sleeping, Redhead Girl, Night Sight

Vydavatel: EMI

Sladká Francie neklame a své hvězdy přináší publiku, jako to dělal Henry Ford s téčkama, tedy na běžícím pásu. K tomu všemu jim dodává blyštivá pozlátka krásy a dobře seřízený kompas, aby nikdo nebloudil a našel cestu zpátky. Přesto Air tvrdí, že raději koncertují mimo hranice pařížského regionu a přilehlých modro-červeno-bílých oblastí, hlavně prý v Británii, kde jim lépe rozumějí a chápou jejich muziku. Někteří z vás se určitě nebudou divit - zavítali i k nám a představili své nabubřelé invence schované za křehkou hudbu s prvky filmových doprovodů. "Pocket Symphony" v nastolené stezce pokračuje - producentsky jim opět vypomohl Nigel Godrich, bez kterého Nicolas a Jean-Benoit nedají skoro ani ránu. Během natáčení na krátkou návštěvu dorazil i Jarvis Cocker, jehož "One Hell Of A Party" patří ke klenotům této do malého formátu stlačené symfonie.

Oproti dřívějšku promlouvá do snažení Air více jejich zalíbení v Blízkém východě a japonské kultuře. Tento element není vůbec na škodu, pokud vám nevadí, že na jeho úkor se do ústraní posouvají i elektronické prvky. "Pocket Symphony" je do akustiky zabalený ambient, kterému není těžké podlehnout. A není ani třeba znát kompletní "Kámasútru", aby mohlo ono zamilované pouto vzniknout.

Na obalu oba pánové pózují jako neviditelné figurky, jimž takřka nelze rozpoznat tváře. Je to však vtipně vymyšlený fígl. Hudba má totiž přesně to sladce-melancholické kouzlo, které si chcete uchovat na vlastních fotografiích. To proto, aby vzpomínky zůstaly a neodešly po svých pryč za ruku s vaší sklerózou. Stačí jeden jediný stisk na dálkovém ovladači a šumění moře v "Mer du Japon" vás obklopí a nastolí poutavou atmosféru, jakoby kdesi v ukrytém zálivu. Čas strávený mezi usínáním a spánkem je napěchován poutavými kompozicemi. Ty Air zvládají téměř na výbornou. Pryč je však progresivita a vtipné retro, "Pocket Symphony" je skoro vážné umění.

Tahle dvojka opět nezklamala a vsadila na své city a vnímání melodie jako takové. "Kapesní symfonie" je jak magická flétna, která tiše vypráví své příběhy. Nic převratného od Air již nečekejte, toto je vize moderního umění v jejich vlastní režii. Pro někoho maximálně chutná lounge music a pro někoho dalšího již maximální nuda. Je to na vás...

  • dobrá deska, (Giskard, 03.03.2007 21:17) Reagovat

    výborná na poslouchání při čtení (nebo milování :-), ale dle mého názoru je ze všech kousků od tohodo dua nejslabší. Právě proto, jak už autor poznamenal, že už není tak progresivní jako ty předchozí. Já nejraději poslouchám Virgin Suicides, ale mám rád všechny ostatní (včetně 10 000 Hz Legend)

  • Sofistikované, ale už trochu nudné (Sigi, 03.03.2007 22:30) Reagovat

    Souhlasím naprosto s Giskardem. Pro mě osobně je pořád od Air nepřekonaný debut Moon Safari, mám hodně rád - byť s výhradami k několika zbytečně kakofonním skladbám - i "dvojku" 10 000 Hz Legend a i ne zcela regulerní řadovku (šlo o soundtrack) Virgin Suicide - song Playground Love je přece geniální. Minulý album Talkie Walkie už začalo trochu nudit, páč se tam opakovalo všechno, co už předtím Air dělali (což je u elektronické muziky začátek konce - u kytarovek to tak nevadí), naštěstí tam aspoň bylo pár hitů. Novinka už mě ale bohužel moc nebere - Pocket Symphony je samozřejmě zvukově krystalicky dokon alá, nechybí tam pověstná "airovská" sofistikovanost, hezky se to poslouchá jako kulisa k bohulibým činnostem - pak to ale dohraje a člověk si nic moc nepamatuje. Byť i takové desky splňují svůj účel (tedy příjemnou kulisu), od Air jsem přece jen čekal větší novátorství a posun. Je mi moc líto, ale musím to nazvat dobře vyprodukovanou nudou.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Divokej Bill, Lucerna, Praha, 15.12.2025
Naživo: Lucernou se díky Divokýmu Billovi přehnala "Tsunami". Nechyběla ale ani koleda Úvalská skupina Divokej Bill si před Vánocemi nadělila tři speciální koncerty pod jednoduchým názvem "Tři jsou víc než nic". Pražská zastávka navíc dostala nečekaný bonus - v ten samý den se Štěpán Karbulka stal poprvé otcem,... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 13:31 v sekci Naživo
Trautenberk - Kolikrát věci vylezou jinak, než jsme chtěli, ale ve finále si za nimi stojíme
Rozhovory: Trautenberk - Kolikrát věci vylezou jinak, než jsme chtěli, ale ve finále si za nimi stojíme Po patnácti letech na scéně přišli tanzmetaloví Trautenberk s pátou studiovkou "Sojčí terror", kterou předznamenaly singly "Hory volají" a "Umaštěný tváře". Společné turné s kapelou Tři sestry vyvrcholí 20. prosince v O2 areně.... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 14.12.2025
Naživo: Mňága a Žďorp pokřtila desku "Hoříš? Hořím!" voskem ze svíčky. Naštěstí nic nechytlo Mňága a Žďorp v pražském Lucerna Music Baru během neděle i pondělí přehrála celou novou desku a pokaždé ji rovnou pokřtila. První večer se kmotrem stal herec Marek Taclík a místo šampaňského použil rozpálený vosk ze svíčky.... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 15:30 v sekci Naživo
Richard Krajčo a Filharmonie Hradec Králové, Kongresové centrum, Praha, 14.12.2025
Naživo: Vánoce, kdy zvítězila hudba. Richard Krajčo odehrál s orchestrem v Praze životní koncert Jako čtenáři mnohdy nemyslíme na to, že za texty, které čteme, stojí lidé, kteří mají své vlastní životy. A jindy zase coby (hudební) novináři zapomínáme, že ti, o kterých píšeme, si to s největší pravděpodobností... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 09:00 v sekci Naživo
James Arthur, O2 universum, Praha, 14.12.2025
Naživo: James Arthur v Praze zápasil se zvukem i s pitnou vodou. Minerálku totiž nesnáší! Proslavil se jako vítěz deváté série britského X Factoru, kdy jedinečným způsobem zazpíval píseň "Impossible" od Shontelle. A zatímco na původní interpretku si dnes vzpomene už málokdo, zpěvák ve znamení Ryb, který po nich... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 17:24 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 42/2025 - od Brandi Carlile přes The Lemonheads po Sigrid (29.10.2025 15:00)
- Nové desky 22/2025 - od Pulp přes Volbeat po Marinu (11.06.2025 15:00)
- Video: Pulp v klipu "Got to Have Love" zamířili na oldschoolovou diskotéku (30.05.2025 10:39)
- Pulp vydají téměř po čtvrtstoletí novou desku "More" (20.04.2025 18:26)
- Naživo: Skoro nahá Doja Cat ve třetím dni Open'eru vyzývala Poláky k souloži, Sam Smith letošní turné zmírnili (16.07.2024 19:00)
- Naživo: "Moon Safari" dvojice Air naživo ani po letech neztratilo nic ze svého kouzla (04.06.2024 17:30)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Zemřel producent a baskytarista skupiny Pulp Steve Mackey (02.03.2023 18:06)
- Jarvis Cocker: "Pulp se v roce 2023 vrátí na pódia" (27.07.2022 11:51)
- Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro (27.10.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Ewa Farna The Prodigy Prince Justin Bieber Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe