Pojďte s námi zavzpomínat na nedávnou minulost. V pokračování seriálu "We Love 90s" zaostříme podruhé na rok 1994 a připomeneme si smrt Kurta Cobaina, album Beastie Boys "Ill Communication", bristolský trip hop, českou superskupinu BSP a reunion zbylých členů The Beatles.
© facebook interpreta Naše výpravy do minulé dekády pokračují druhým výletem do jejího čtvrtého roku. Stejně jako v díle
prvním s námi zavzpomínejte na popkulturní fenomény z časů, kdy mnozí z vás zažívali dětství či dospívání. V druhém dílu našeho seriálu se podíváme do letopočtu, kdy byla zveřejněna první verze prohlížeče Netscape Navigator,
Nelson Mandela se stal prezidentem Jihoafrické republiky a "Schindlerův seznam" vyhrál sedm Oscarů. A co se dělo v populární kultuře? Pojďte s námi zpět do devadesátých let.
Články věnované roku 1993 najdete zde - část
první a
druhá.
Cestovatelé časem:
B = Bourek,
krasnej.net,
Hype
JB = Honza Balušek
KV = Karel Veselý,
Karl Muzzik Lab
LK = Luboš Kreč
ME = Michal Musil, MF Dnes
OP = Ondřej Pravda
PS = Pavel Smutný,
New Music
TK = Tonda Kocábek,
Radio 1
TM = Tomáš Menschik, Týden
V = Vít Čondák,
Postcrap,
New Music
Stručné profily jednotlivých autorů si můžete přečíst ZDE.
Smrt Kurta Cobaina
© Universal Frontman skupiny Nirvana se zastřelil ve svém domě v Seattle 5. dubna 1994. V emotivním dopise na rozloučenou fanouškům vzkázal, že je lepší "vyhořet než vyhasnout".
V: Škoda. Zrovna jsem si na něho začínal zvykat...
B: Někdo to napsal ve škole na tabuli.
JB: Ve vedlejší třídě na gymplu byla jedna poměrně pěkná spolužačka se strašně dlouhými vlasy a afektovaným vystupováním. Nosila tričko s Kurtem Cobainem, tak jsem ji jednou chtěl rozveselit tím povedeným vtipem, jak si Kurt vybírá v obchodě pistoli s tím, že si to ještě nechá projít hlavou, a ona to nějak neunesla a dlouze se rozbrečela s tím, jak ho milovala. Měla poslouchat
Take That, z těch neumřel nikdo.
PS: Vidím to jak dnes. Celý den se těším na večerní díl "Twin Peaks", když před začátkem televizní hlasatelka (!) oznámila, že se Kurt zastřelil! Ten díl jsem si vůbec, ale vůbec neužil.
KV: Já zrovna šel na nějaký sklepní koncert a vzpomínám si, jak jsme s kamarádem cynicky konstatovali, že z marketingového hlediska to byl dobrý krok, protože "In Utero" už nebyla taková bomba jako "Nevermind". Druhý den ale pak hráli v rádiu "All Apologies" v unplugged verzi, která tehdy tuším vyšla dokonce jako singl, (dobrý timing!), a došlo mi to a byl jsem z toho dost naměkko.
TM: Ještě k těm tričkům. Tehdy to musel být byznys pro trhovce; mládež v Olomouci u nich nakupovala černobílého Cobaina na bílém triku. Asi po dvou týdnech ten hadřík měnil podobu, stávala se z něj vytahaná noční košile s nerozlišitelným bubákem. Cobain vlastně dopadl stejně jako kdysi Vinnetou.
Beastie Boys - Ill Communication
© EMI Music Bělošská hiphopová skupina z New Yorku Beastie Boys doputovala v roce 1994 na vrchol amerického žebříčku a to hlavně díky hitu "Sabotage", který doprovázel originální videoklip.
KV: "Ill Communication" byla zásadní v tom, že
Beastie Boys začali milovat (i) lidi, kteří normálně poslouchali rock.
Beastie Boys jeli Lolapaloozu a hráli se na rockových stanicích, byli prostě hip hop pro všechny, kteří nechápali 2Paca a
Wu Tang Clan. Ale samozřejmě i na dnešní poměry je to strašně chytrá deska, sice ne tolik originální a radikální jako ty dvě předchozí, ale tohle je "udělalo" pro mainstream. A nejen u nás.
OP: Já jsem byl pamětník první desky "Licenced To Ill", ze které hráli pár věcí v socialistickém Rytmu (bylo mi 14!) a které mě dostaly, protože takovou kombinaci kytar a rapu jsem předtím neslyšel. Takže když přišlo "Sure Shot", fajn, ale víc mě braly jejich jazzové úlety.
V: Takhle to zní vlastně hodně podobně jako vývoj
The Prodigy, takže mi z toho vyplývá ponaučení, že k tomu, abyste se zalíbili rockovému publiku, stačí nasamplovaná kytara.
LK: Byli to
Beastie Boys, kdo mi první otevřel dveře hip hopu. Z "Ill Communication" jsem měl nejradši právě "Sabotage", že tam jsou kytary... Když BB vydali o mnoho let později "Hello Nasty", v podstatě jsem byl zklamaný.
TM: Asi souhlasím se vším, co tu stojí. Jinak nemůžu sloužit. Tehdy je poslouchala moje holka, já je jenom registroval. Sám jsem jim přišel na chuť o mnoho let později.
Trip hop
© EMI Music Na začátku 90. let se v Bristolu zrodila specificky britská odpověď na americký hip hop. První vlna je spojována se jmény Massive Attack, Portishead a Tricky, pro něž byly typické rytmicky pomalé, zasněné a jazzem ovlivněné skladby.
V: Já mám podezření, že kdyby
"Unfinished Sympathy" od
Massive Attack nemělo tak netypický klip, tak že by trip hop vůbec nevznikl.
KV: Dobře, byla to asi spíš marketingová strategie než opravdový žánr. Jen toho nešťastného Trickyho jsem nikdy nepochopil. A to jsem se hodně snažil a několikrát úspěšně předstíral, že ho mám taky rád.
V: Já jsem to nemyslel až tak negativně, ale myslím, že kdyby "Unfinished Sympathy" nebyla taková pecka, tak by ty další skupiny vůbec nedostaly šanci. Na Trickyho deskách byla myslím nejlepší Martina a naopak nejhorší
Tricky, takže když jste shodou okolností
Tricky, tak vás to dost omezuje.
Portishead byli (a jsou?) mnohem lepší, ale musel jsem si na ně dlouho zvykat. Rozhodně to nebyla skupina na první poslech, ale zvyknul jsem si.
B: Moje ségra byla v roce 1994 půl roku na ňáký stáži v Anglii a přivezla zpátky muziku, kterou tam poslouchali její anglický kámoši. A mezi nima byla první deska
Portishead. Vybavuju si, jak jsem to poslouchal ve vlaku cestou ze Šumavy a byl sem z toho úplně hotovej.
TK: Jako vždycky jsem se k tomu dostal pozdě a baví mě to dodnes. Taky mě tenkrát přišlo zajímavý, jak to je nadgenerační. Pamatuju si, jak pěl ódy na
Portishead třeba nebožtík J. I. Wünsch.
JB: Jakožto pro popaře šel trip hop okolo mně a nikdy jsem nepochopil, proč se tvrdí, že ta úžasná popina "Unfinished Sympathy" patří do stejného žánru jako zasnění
Portishead.
OP: Mimochodem, znáte kapelu Mandalay? Slyšel jsem, že jejich CD "Instinct" někde v Rusku prezentovali jako další desku od
Portishead, když dlouho nic nevydávali... Je to ale dost jiný.
V: Mandalay neznám, ale ono těch falešných desek
Portishead je několik. Obíhala fáma o desce "Pearl", taky to bylo něco úplně jiného. Ostatně
Portishead nic nevydali do teď. Ale prý pracují... atd.
PS: U nás v půjčovně CD měli právě tohle
nové album "Pearl" a úplně mně to tehdy vyrazilo dech a nemohl jsem tomu uvěřit, že bych prošvihl novou desku své oblíbené kapely. Ale hned doma mi ten hlas zpěvačky přišel úplně jiný a díky internetu se dalo dohledat, že jde o podvrh a album kapely Mandalay. K něčemu to bylo dobré - objevil jsem tak kapelu z podobného ranku a za rok je náhodou potkal na vystoupení ve Virgin Megastoru v NYC... A fotku před tabulí vesnice
Portishead jsem si po letech taky nemohl odpustit.
TM: Ty kapely měly jedinečný zvuk, takže bych jim nějaký zvláštní trade-mark klidně dopřál. Pamatujete, jak hráli
Massive Attack ve Varech a pak v Praze? To už byly superhvězdy. Možná se pletu, ale od té doby se tady žádná "velká" kapela neprojevovala tak civilně.
BSP
© Jan Průša / musicserver.cz Trojice ostřílených českých hudebníků Oto Balage, Kamil Střihavka a Michal Pavlíček se sešla v superskupině BSP Slavili úspěch hity "Země vzdálená" nebo "Holka čapni draka". Dodnes s tímto projektem koncertují.
KV: Nebyla "Země vzdálená" vysoko v nějaké evropské hitparádě? Oni to pak tuším nazpívali znovu anglicky.
TK: "Holka čapni draka" - to se mi úplně vykouřilo z hlavy. A jak to byl pěkně stupidní text...
JB: Náhodou už na první desce měli
BSP moc dobrou prdu "I Don't Know", druhá deska je celá povedená, hlavně balady. "Země vzdálená" mi k srdci nikdy až tolik nepřirostla, ale "Cukrářskej učeň" a "Líbám tě černou" jo. Škoda, že teď už jen hrajou občas koncerty, kdyby radši konečně nahráli další album.
OP: Čekal jsem něco zajímavého kvůli Pavlíčkovi, ale byl jsem dost zklamaný, tak obyčejný, předvídatelný rock mě fakt nepotěšil, a naživo na loňském Sázavafestu jsem si říkal, jak to přijde, že to ty lidi pořád baví. I když je fakt, že i tam se mi zdálo, že to zas tak moc lidí právě nebaví.
Reunion The Beatles
© EMI Music Dokumentární seriál a kolekci dosud nevydaného studiového materiálu The Beatles "Anthology" doplnily i dvě nové písně. Tři zbylí členové kapely a George Martin je stvořili z nedokončených skladeb Johna Lennona.
V: Možná bych jim uznal
klip "Free As A Bird". Ten byl docela pěkně udělaný, ale bohužel zrovna s ním
The Beatles vlastně neměli nic společného.
TK: Trapnost v praxi. I když ne tak velká jako třeba
Queen s Rodgersem a teď ta "nová" deska. Ale klip se mi taky docela líbil.
JB: No dobře, asi v tom nějakou roli hrály i peníze. Jenže s tím byl spojený celý projekt "Anthology", který se i u nás vysílal s českými titulky a jako x-hodinový dokument neměl chybu. A jakkoli obě "nové" skladby "Free As A Bird" a
"Real Love" nebyly kdovíjak super, videoklipy k nim super byly.
OP: Mně to přišlo jako důkaz růstu technologií a taky důkaz toho, že nebýt to ti slavní, tak po té skladbě neštěkne pes, což se dá vztáhnout na mnoho jiných věcí.
KV: TV dokument "Anthology" byl skvělý projekt, byl to snad jediný hudební dokument, který jsem v televizi sledoval se svým otcem. Bohužel, lidi kolem
The Beatles mají pocit, že teď musí na každé Vánoce vymyslet nějaký další marketingový trhák s jejich jménem. Letošní
mash-upová deska "LOVE" ještě ujde, bůhví co ale vymyslí za rok.
ME: Fakt to bylo tak hrozný? Jasně že se to dá těžko srovnávat s jejich původní tvorbou, ale uvážíte-li, že tahle skladba pronikla na rozhlasové stanice typu Radiožurnál a srovnáte to se zbytkem...
V: Hrozné možná ne, ale ty "nové" písničky mi připadaly nemastné-neslané a byly nejslabším článkem celého toho skoro-revivalu.
TM: Já nevím, Radiožurnál se mi zdá jako pokřivené měřítko. Dokážu si představit, kdo po tom projektu toužil nejvíc: vzhledem k tomu, že "brouci" jsou dávno za vodou nebo mrtví, tipoval bych předvánoční trh a vydavatelský plán.
Které písně si nejsilněji pamatujete z roku 1994?
© Universal
Bourek:
Wet Wet Wet - "Love Is All Around"
video)
Crash Test Dummies - "Mmm Mmm Mmm Mmm" (
video)
Soungarden - "Black Hole Sun" (
video)
Vít Čondák:
Petr Fiala - "Měsíc"! (A vlastně celá deska "Nečum a tleskej vol.2" mě bavila. Ani nevadilo, že už v době vydání zněla, jako by byla pět let stará, protože to všechno utáhly texty.)
Vanessa - "Alice" (a možná taky "Můžu tě nenávidět" s neuvěřitelným obratem
"nenávist žhaví sperma"
Nine Inch Nails - "Closer" (
video). (Věříte, že ve skutečnosti NIN zase tak moc neposlouchám?) Navíc bych měl asi přiznat, že tuhle písničku jsem poprvé slyšel až někdy později. Na MTV totiž tehdy asi měli trochu problém s tím textem
"I wanna fuck you like an animal". Ale kdyby se vybíral i klip, tak bych musel dát
Tom Petty: "Mary Jane's Last Dance" (
video). Viděl jsem to jenom párkrát, ale opravdu jsem si ho zapamatoval, přestože písnička mě moc nebavila (no prostě "Dani California", že... To je přímo definice slova "morbidní".
Tonda Kocábek:
Ten klip se mi vybavil taky. Fialův "Měsíc" má ostatně taky moc pěknej klip. "Black Hole Sun" a "Mmm Mmm Mmm Mmm" si okamžitě vybavím taky. U těch CTD mě mimochodem děsně překvapilo, když jsem je pak později viděl na Jamu, že fakt nemaj jinou písničku, která by stála za řeč. A ještě k tomu verze
Ala Yankovice je lepší. No a pak samo Beckův
Lůzr.
Ondřej Pravda:
Asi taky ti Crash Test Dummies, "Crazy" od
Aerosmith, "Streets Of Philadelphia" (
video) od
Bruce Springsteena - ale beru to z pohledu masáže v médiích, ne kvality.
Karel Veselý: "Streets Of Philadelphia" podle mě není vůbec špatná písnička, ačkoliv Springsteenovu přiznání, že chtěl udělat hiphopový track, moc nevěřím.
Luboš Kreč:
Soundgarden - "Black Hole Sun"
Nine Inch Nails - "Closer"
Ace Of Base - "Sign" (
video). Bylo toho víc.
Pavel Smutný:
Wet Wet Wet - "Love Is All Around" (to se opravdu nedá zapomenout... patnáct týdnů na prvním místě UK hitparády?)
Soundtrack z filmu "Reality Bites" (Big Mountain,
Lisa Loeb,
U2 a mnoho dalších). I film patří do mých nesmrtelných nostalgických vzpomínek.
Vzpomínání na rok 1994 bude pokračovat v třetím díle, ve kterém si posvítíme na Becka a jeho hit "Loser", fenomén paintballu, českou verzi muzikálu "Jesus Christ Superstar", seriál "Akta X", festival Woodstock '94 a hit "Amerika" skupiny Lucie ke stejnojmennému filmu.