Belgická parta Hooverphonic u nás koncertuje docela často, třeba v létě vystupovala na festivalu Rock For People. V rámci svého turné "Sit Down And Listen To... 2004" zavítala opět do Prahy do svého oblíbeného klubu Roxy, kde před zaplněným sálem předvedla velmi pohodový a příjemný akusticky laděný koncert.
© Honza Veselý / Techno.cz Skupina
Hooverphonic za dobu svého trvání několikrát změnila sestavu, ta se postupně vykrystalizovala v trio Geike Arnaert, Raymond Geerts a Alex Callier. Zatím posledním počinem je deska "
Sit Down And Listen To (The Live Theater Recordings)", na které se pustili do akustických verzí svých oblíbených a hitových písní. To vše bylo nahráno živě v poklidné atmosféře, tu se snaží
Hooverphonic přenést i na aktuální turné, které podporuje právě toto album. Kromě tria Geike, Raymond a Alex do Prahy přicestovalo smyčcové kvarteto, klavírista a bubeník - tedy skoro kompletní sestava z nahrávání "Sit Down And Listen To...". Během svého vystoupení představili všechna svá alba od debutu "A New Stereophonic Sound Spectacular" (1996) přes desky "Blue Wonder Power Milk" (1998), "The Magnificent Tree" (2000), "Jackie Jane" (2002) a konče již zmíněným akustickým albem - to bylo nosnou kostrou koncertu. Slušně zaplněný prostor v Roxy přichystal pro
Hooverphonic velmi příjemnou atmosféru, ale nepředbíhejme dění.
© Honza Veselý / Techno.cz Koncert začal s půlhodinovým zpožděním o půl deváté, kdy na stroze osvětlené pódium přišli všichni aktéři. Za pódiem byl pověšen červený závěs a převládala hřejivě zabarvená světla, která měla za účel podpořit intimnost onoho večera. S úvodní "Love Me To Death" Geike Arnaert dokázala, že jí zpívání naživo jde skvěle, část textu zpívala acapella po krátké instrumentální předehře. Klavírista David Poltrock chvílemi do písní vtěsnával nádech jazzu, snad nejvýrazněji to bylo možno pocítit v "L'odeur Animale". Tomuto chlapíkovi skvěle sekundovalo smyčcové kvarteto, které s Geike hodněkrát hrálo sólo, například v poklidných a úžasných "My Autumn's Dome Come" nebo "Vinegar & Salt". Nemohla chybět něžná kráska jménem "Eden" nebo výlet směrem k debutu se singlem "Barabas".
Hooverphonic střídali pomalejší skladby jako jsou "One", "Inhaler" s rytmicky výraznějšími kousky v režii bubeníka Mária Goossense - ať už to byly "Club Montepulciano" nebo "Electro Shock Faders". Doprostřed těchto dvou písní byla vložena novinka z chystané desky, ta dostala jméno "No More Sweet Music". Pokud by se
Hooverphonic na své nové desce vydali touto cestou - nejenom akustickými nástroji hranou hudbou, nemuselo by to podle této ochutnávky být vůbec špatné. To už však klepal na dveře závěr hlavního bloku, který zahájila emotivně laděná "Mad Abou You" následována již zmíněnou "Vinegar & Salt" a konče svěží kompozicí "Waves".
© Honza Veselý / Techno.cz V přídavcích jsme se dočkali mnoha věcí, i když původně bylo ohlášeno jen pět přídavků. Geiko a smyčcové kvarteto zahájilo smršť (jinak to nazvat nelze) rozvernou "The World Is Mine", tu vystřídala jediná novinka na "Sit Down And Listen To..." jménem "The Last Thing I Need Is You". V té poprvé více dostalo příležitost zpívající publikum. Velmi dojemná "Sometimes" ukončila první dějství. V této písni opět vydatně zpívalo publikum - to asi Geiko moc nečekala, byl to asi nejvíce dojemný okamžik a jeden z největších vrcholů koncertu. Po malé pauze tu byly poklidnější třešinky na pověstném dortu v podobě dvojice "Sad Song" a "The Kiss", ta se potkala s mohutným aplausem. V tento moment měl již podle plánu koncert skončit.
Opak byl však pravdou a k dvaceti dvěma písním původního setlistu přihodili
Hooverphonic další čtyři kousky. Mezi nimi jsem detekoval songy "Antarctica", "Renaissance Effect" (ještě zde byla skladba "Sarangi", ale nejsem si s ní stoprocentně jistý) a na úplný závěr nám ve svižnější verzi byla zopakována velmi vydařená a nejenom u publika oblíbená "Jackie Cane".
© Honza Veselý / Techno.cz Hooverphonic ve svém oblíbeném pražském klubu měli nachystáno skoro domácí prostředí, které si je hýčkalo, již zmíněné přídavky "navíc" tomu jasně odpovídají. Večer to byl nadmíru příjemný, jen bych si příště přál to malé divadélko, nikde zbytečně nehlučící spoludiváky, dýchatelnější vzduch a možnost si užít tento hudební zážitek na maximum. Snad nejsem tolik náročný a přítmí onoho divadélka s pár rozsvícenými svícemi by k tomuto akustickému koncertu sedělo více, snad příště. Geike, Raymond a Alex si mě však středečního večera v Roxy určitě získali pro ten daný moment hudební krásy.
Hooverphonic, Roxy, Praha, 24.11.2004
Setlist koncertu (oficiální část): Love Me To
Death, One, Inhaler, Jackie Cane, L'odeur Animale, My Autumn's Done Come, 2 Wicky, Frosted Flake Wood, Eden,
Nirvana Blue, Barabas, Club Montepulciano, No More Sweet Music, Electro Shock Faders, Mad About You, Vinegar & Salt, Waves, The World Is Mine, The Last Thing I Need Is You, Sometimes, Sad Song, The
Kiss