TOPlist
shop.musicserver.cz

Björk: Hlas je můj diamant

Vydáno: 24.11.2004 05:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Björk se na své nové desce "Medúlla" naplno pustila do objevování krás svého hlasu. K desce konečně také vyšel singl, kterým se stala skladba "Who Is It". Pokud tuto dámu s nádherným hlasem máte rádi, budete z těchto objevných variací nadšeni, pokud jste byli spíše fandy její dřívější tvorby, čeká vás další oříšek k poslechu.

9/10

Björk - Medúlla

Celkový čas: 45:39

Skladby: Pleasure Is All Mine, Show Me Forgiveness, Where Is The Line, Vokuro, Oll Birtan, Who Is It, Submarine, Desired Constellation, Oceania, Sonets / Unrealities XL, Piano II, Mouths Cradle, Wednesday, Triumph Of A Heart

Vydavatel: Universal

Dráha zpěvačky Björk přináší s každým albem další milník - zlom, kterým si tato drobná osůbka splnila svůj malý sen - cíl na dlouhé pouti hudebním experimentem, který jí zatím vychází na výtečnou. Na své minulé nahrávce "Vespertine" (2001) vsadila na výtečné a převážně pomalé kompozice, ve kterých dala větší prostor pro objevování hlasových možností, sborů a hrátky s jejím vlastním hlasem. V tomto jde na nové desce "Medúlla" ještě dál. Čekání na tuto desku se protáhlo až do letošního roku, mezičas vyplnila rekapitulace hitů "Greatest Hits" (2002). "Medúlla" není deskou na první poslech, je poznat, že při jejím natáčení měla volné ruce a mohla natočit své představy. Tyto myšlenky na podobně podchycenou desku musela mít Björk v hlavě již v dobách vzniku desky "Post" (1995). V mnoha rozhovorech tehdy uvedla, že byla fascinována natáčením svého hlasu na různých místech a že by chtěla natočit čistě vokální desku s minimem použitých nástrojů a techniky. "Medúlla" je výsledkem těchto představ.

Když se vysílal zahajovací ceremoniál Letních olympijských her v Aténách, byl jsem zvědav, jak zde vyzní její novinka "Ocenia", která měla představit blížící se vydání alba "Medúlla". Náznak vokální dokonalosti tam byl, zároveň však zůstal již osvědčený hudební model, kterým je Björk snadně identifikovatelná. Piloní singl vyšel před nedávnem a dostala se na ni skladba "Who Is It", která též jen částečně prozradí, co vlastně "Medúlla" v sobě ukrývá. Deska má tři imaginární části, které jsou různě propleteny mezi sebe. V té první se Björk vložila do práce s hlasovými samply, které různě poskládala za sebe a vložila do hudebních podkladů, které nemají daleko do její klasické práce s melodiemi. Je to blízké tomu, co dělali v osmdesátých letech The Art Of Noise. S těmito skladbami Björk vypomohla osvědčená dvojice Mark Bell a Mike "Spike" Stent. Do této sekce zapadá již zmíněná "Who Is It" a dále úvodní "Pleasure Is All Mine", "Where Is The Line" nebo našlápnutá a skvěle rytmicky lapená "Triumph Of A Heart". Druhá kategorie supluje lidský hlas coby hudební nástroj, který udává melodii. Zde se nejvíce dostávají ke slovu hostující sbory The Icedalic Choir a The London Choir. Podobně s hlasy vokalistů nakládají ve své tvorbě Vangelis nebo Mike Oldfield. V těchto vodách proplouvají skladby "Vokuro", "Submarine", "Sonets / Unrealities XL" a "Oceania". Posledním rozdělovníkem jsou skladby, v nichž má Björk své sólo, zpívá jen čistě acapella nebo si pohrává naplno se svým hlasem, namátkou do této odnože patří "Show Me Forgiveness" nebo "Oll Birtan". Po dlouhé době Björk zpívá ve své rodné řeči, kdysi dávno měla islandsky zpívaná béčka singlů, ale "Medúlla" je první deskou, kde jsou takto zpívané skladby ("Vokuro", "Oll Birtan").

Björk natočila velmi alternativní desku, na které spojuje své typické melodie s hlasovými hrátkami. Skalní fandové zajásají nad její genialitou a jednoduchostí, s jakou dokáže se svým nádherným hlasem pracovat. Běžný posluchač, který má rád hlavně hity, bude vystaven před náročnou cestu, na jejímž konci tento experiment buď vezme za svůj, nebo jej zavrhne. Björk se rozhodla být nepolapitelná pro škatulky hudebních publicistů, je na své dráze, na které se nedá ovlivnit, a v budoucnu dle mého můžeme od ní očekávat další vytříbenější nápady, ty se stále budou vzdalovat komerčním konvencím. Zůstane prostě svá, se svým zlatem v hrdle, které ji dokonale fascinuje.

"Medúlla" je velmi zajímavá deska, která se nedá poslouchat jako běžná kulisa, musíte jí věnovat svou pozornost, vtěsnat do těchto minut své maximální vnímání a postupně jako skládačku dát dohromady to, co tím Björk zamýšlela. Věřte, že to je důmyslný a smysluplný plán, stačí mu jen dát dostatek prostoru a zlatavé kouzlo je venku na světě. Někdo namítne, že je to hodně náročné na poslech, ale ten čas stojí za to, výsledek si vás získá na svou stranu. Dále (asi je to záměr) zmarní plány nad texty fakt, že booklet je hodně ponořen do tmavých odstínů a počteníčko v něm se hledá jen těžce (texty písní jsou psány tmavě šedou na černém podkladu), ale nápad na fotky je opět originální, jak je u Björk zvykem. Závěr? "Medúlla" je zosobnění hlasu Björk, který lahodí sluchovému ústrojí, a jsem zvědav, co bude příště.

  • Dost načas (blidloch, 24.11.2004 15:33) Reagovat

    Dali ste si s tou deskou dost načas. Hodnotit takový kravky jako Monika Absolonová nebo Wohnouty, to jo, ale jednu z nejtalentovanějších zěpvaček a skladatelek, to ne. Nazdar - recenze pěkná. Nazdar

  • opoždění (karbo, 24.11.2004 17:30) Reagovat

    tenhle server je opožděnej v mnoha věcech... někdy na mě působí demencí... a upřímně řečeno, začátek týhle recenze se slovem "osůbka" a pak ještě autor vysvětluje, co je to milník... nezlobte se na mě... ale nechutný, prostě nechutný.

  • Medulla (Tomáš Pícha, 24.11.2004 18:01) Reagovat

    Je pravda že opoždění této recenze mě také zaráží nicméně rád bych přidal svůj názor na tuto desku. Na Medullu jsem čekal vážně hodně dlouho a moje představy o dokonalé desce nenaplnila. Od Bjork jsem čekal mnohé ale tohleto je i na mě, vášnivého Bjorkofila trochu moc. Podle mého by se Bjork příště neměla tolik spoléhat na hosty ale sama na sebe. Beatboxing mi nic neříká a obešel bych se bez něj, nicméně na Bjork nedám dopustit a desku nemůžu zcela zatratit už je kvůli skladbám Vokuró či Mounth craddle. Ano, jsem zklamán, přesto bych dal 8z10 protože Bjorčina hudba bez debat patří k naprosté špičce současné produkce a navíc kdo ví, možná po dalších padesáti posleších příjdu na chuť i skladbám jako je Where is the line a potom, potom už nebude o čem debatovat...

  • to blidloch (Rosťa, 25.11.2004 08:51) Reagovat

    Neboj, ještě bude hůř. A k té Björk - skladba Visur Vatnsenda-Rosu (produkce Hector Zazou, album Songs From The Cold Seas) stačí k tomu, aby se posluchači zjevil cit a pocit, který nemá co dělat s prázdnými nádobami typu Absolonové.. P.S. Na téže desce je také píseň japonské Tokiko Kato..také perla..

  • a (a, 14.05.2006 22:37) Reagovat

    to tady asi někdo neslyšel Gling Gló když předtím podle autora islandštinou nezpívala

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Grey256 - V mý hlavě 8/10
Recenze: Grey256 i na albu "V mý hlavě" ukazuje všem mladým rockerům záda Před rokem se Grey256 vykašlal na rap a natočil skvělou rockovou desku "Tentokrát". Na novince "V mý hlavě" v kytarové cestě pokračuje, jen všechny své dovednosti ještě o trošku zlepšil. Výsledkem je opět povedená jízda s mnoha... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Eloi Youssef & Kamerata Zuid, De Doelen, Rotterdam, Nizozemsko, 26.3.2025
Naživo: Takový koncert nikde jinde neuvidíte. Eloi Youssef z Kensington si v Rotterdamu zazpíval s orchestrem Indie rockeři Kensington odstartovali novou fázi své kariéry, na níž se už jejich původní zpěvák Eloi Youssef nepodílí. A protože nikdo vlastně pořádně neví, co dělá a co chystá, vydali jsme se do Nizozemska po jeho stopách a... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 18:30 v sekci Naživo
Evanescence - Afterlife (lyric video) 8/10
Audio: Evanescence se vrhli na anime. Pro seriál "Devil May Cry" nahráli song "Afterlife" Krátce před premiérou animovaného seriálu "Devil May Cry", který pro příznivce stejnojmenné herní série připravil Netflix, se kapela Evanescence vytáhla s novým singlem "Afterlife". Atmosférická a elektrizující skladba je přímo... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 11:36 v sekci Audio / Video | Audio
Camouflage, Barrák Music Club, Ostrava, 28.3.2025
Naživo: Synthpopoví Camouflage se v Ostravě ukázali jako výborná živá kapela Německá skupina Camouflage vyjela na turné k neuvěřitelnému čtyřicátému výročí existence. Retrospektivní show postavená na největších hitech pod názvem "Rewind To The Future And Goodbye" se odehrála i v ostravském klubu Barrák.... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 19:30 v sekci Naživo
Anastacia, O2 universum, Praha, 28.3.2025
Naživo: Anastacia oslavila v O2 universu pětadvacet let na scéně a ohromila svým hlasem Anastacia už se na scéně nějaký ten rok pohybuje. Může se to zdát neuvěřitelné, ale od vydání jejího debutu "Not That Kind" uplynulo rovné čtvrtstoletí. Současné turné nazvala po své prvotině spíše symbolicky - zazněla z ní... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 11:57 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Björk a Rosalía spolu i proti sobě. Díky AI se v klipu "Oral" mlátí hlava nehlava (22.11.2023 10:41)
- Naživo: Fantastická Björk představila pražské O2 areně svou snovou utopii (17.09.2023 12:00)
- Publicistika: Björk a vizualita aneb Technologie, sny, pohádky a kontroverze (12.09.2023 08:00)
- Publicistika: Björk a Hildur aneb O vztahu matky s dcerou (08.09.2023 17:05)
- Naživo: Projekt Oldfield si v karlínských Kasárnách vysloužil standing ovation. Oprávněně! (02.08.2023 17:08)
- Fotogalerie: Projekt Oldfield oživil v Kasárnách Karlín hudbu legendárního hudebníka (02.08.2023 12:18)
- Jedinečně přesná interpretace tvorby vymítače ďábla. Kasárna Karlín se netradičně otevřou hudbě Mikea Oldfielda (30.07.2023 18:19)
- Nové desky 21/2023 - od Simply Red přes Daniela Landu po Arlo Parks (31.05.2023 21:00)
- Video: Björk vzala 800 dronů a ovládla jimi festival Coachella (02.05.2023 19:12)
- Video: Björk se v psychedelickém klipu k songu "Fossora" vrací do světa hub (01.04.2023 16:56)

ALBUM TÝDNE 13/2025

Grey256
V mý hlavě

Před rokem se Grey256 vykašlal na rap a natočil skvělou rockovou desku "Tentokrát". Na novince "V mý hlavě" v kytarové cestě pokračuje, jen všechny své dovednosti ještě o trošku zlepšil. Výsledkem je opět povedená jízda s mnoha hudebními překvapeními.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Viktor Sheen Disturbed Pink Floyd The Weeknd Lady Gaga Beyoncé Madonna Lucie Vondráčková Coldplay Taylor Swift Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Dua Lipa Queen Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím