shop.musicserver.cz
Projekt Oldfied:Tubular Bells II, Kasárna Karlín, Praha, 1.8.2023

Projekt Oldfield si v karlínských Kasárnách vysloužil standing ovation. Oprávněně!

Vydáno: 02.08.2023 17:08 v sekci Naživo - Tomáš Rozkovec | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Projekt Oldfield existuje pod záštitou ZUŠ Vrchlabí již deset let. K výročí si soubor sestávající ze žáků a učitelů této instituce připravil sérii koncertů, jejichž páteř tvoří přehrání komplikovaného díla britského multiinstrumentalisty Mikea Oldfielda. Jak to celé dopadlo?

Live: Projekt Oldfield: Tubular Bells II

místo: Kasárna Karlín, Praha
datum: 1. srpna 2023
setlist: Shadow On The Wall, Poison Arrows, Tubular Bells II: Sentinel, Dark Star, Clear Light, Blue Saloon, Sunjammer, Red Dawn, The Bell, Weightless, The Great Plain, Sunset Door, Tattoo Altered State, Maya Gold, The Bell (finale) - - - Sunlight Shining Trough Cloud, Man In The Rain,- - - Heaven´s Open
Fotogalerie

Jak již bylo uvedeno, celé hudební těleso, vystupující ten večer v prostorách sálu Garáž, který je součástí objektu Kasárna Karlín, se rekrutuje ze žáků a učitelů ZUŠ Karla Halíře Vrchlabí. Plakát zval na živou reprodukci melodií Mikea Oldfielda, konkrétně jeho "Tubular Bells II" z roku 1992. Kdo tuto nahrávku zná, dá mi jistě za pravdu, že se jedná o instrumentálně velmi komplikovaný počin a z muzikantského hlediska o takzvaně těžkou kládu.

Projekt Oldfied:Tubular Bells II, Kasárna Karlín, Praha, 1.8.2023 (fotogalerie)
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
A tak mi v hlavě zvonily červené otazníky - jako směs varování a pochyb ve smyslu, jaké to vlastně celé může být, zda to náhodou nebude jen jakási besídka pro rodiče a přátele školy. Jak šeredně jsem se mýlil! Mé pochybnosti se velmi rychle ukázaly jako liché.

Ano, začátek v podobě zpívaných skladeb z alb "Crisis" ("Shadow On The Wall") a "Discovery" ("Poison Arrows") se zdál vlažnější. Možná i kvůli tomu, že obě jsou v originále zpívány charismatickými a vyzrálými hlasy (Roger Chapman a Barry Palmer). Zde byly nahrazeny čtveřicí sboristek a ne úplně se to proneslo do linií, které má člověk naposlouchané.

Mírné počáteční rozpaky však byly rázem tytam, když jednadvacetičlenný rockový orchestr spustil úvodní klavírní tóny suity "Tubular Bells II" a poté se rozjelo téma známé z filmu "The Exorcist". Mimochodem příprava podkladů kompozic, rozepisování partitur a samotný nácvik tvůrcům zabraly tři roky a na výsledku to bylo skutečně znát.

Projekt Oldfied:Tubular Bells II, Kasárna Karlín, Praha, 1.8.2023 (fotogalerie)
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Mike Oldfield si většinu nástrojů na svá alba nahrával sám a mnohé na sebe vrstvil, tak, že tvořily samostatné melodické linky. O to těžší bylo rozepsat notové partitury mezi jednotlivé instrumenty. Aby byl zážitek z poslechu identický a zároveň předával tolik potřebnou energii a ducha ze živého hraní, musel Aleš Vejnar, duchovní strůjce projektu a hlavní sólový kytarista, mnohé nástroje násobit.

A tak jste mohli slyšet hrát tři elektrické kytary zároveň, doprovázené jednou klasickou, vše tvrzené zdvojenou baskytarou a sextetem hráčů na klávesy. Do toho bylo možné zaslechnout banjo, marimbu či mandolínu a bicí.

Iluze z poslechu byla tak dokonalá, že i díky sporému nasvětlení scény se zdálo, že na pódiu stojí samotný Oldfield. V mnoha ohledech je mu Vejnar totiž skutečně podobný. A to nejen vizuálně - nejvíce ve věrohodnosti kytarových sól a zejména ve zvuku, který na čtveřici kytar vyluzoval. Ty stihl střídat i s klasickou kytarou.

Vlastně celé představení bylo velmi dynamické. Na jevišti se pořád něco dělo. Muzikanti a muzikantky se střídali u svých nástrojů a návštěvník celé akce tak mohl ocenit jejich všestrannost. Sboristky chodily vypomáhat tu ke klávesám, tu k perkusím a v jeden okamžik na scéně zazněly troje bicí ("Tattoo"). To ve chvíli, kdy po stranách postavené rytmické bubny obsadili další členové této rozvětvené sestavy.

Projekt Oldfied:Tubular Bells II, Kasárna Karlín, Praha, 1.8.2023 (fotogalerie)
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Vrcholem se stala očekávaně skladba "The Bell". Konferenciér, opět jeden ze šikovných muzikantů - kytarista, představil jednotlivé instrumenty a pak se rozezněly ikonické tyčové zvony. Ty však obstaral syntetizátor. Důvod, proč je orchestr nevozí, je prý prostý - neskladnost a těžká manipulace. Škoda, mohlo jít o působivou show.

Druhým vrcholem pak byl kus "Altered State". V něm se naplno rozjel celý orchestr a dal pocítit svoji živelnou sílu uragánu, ale i to, jak je Oldfieldovo dílo monumentální a svým způsobem geniální. Tato skladba zvedala přítomné v zaplněném sálu na nohy (většina míst byla k sezení). Poklona patří zvukaři, neboť zvuk byl opravdu neskutečně jasný a čistý.

Z vlastní suity byla vyňata country vložka v podobě "Moonshine", nahradilo ji zvonové finále. A opět grandiózní, za což si po jeho skončení soubor vysloužil dlouhý potlesk vestoje. Nutno říci, že zaslouženě. Úplný závěr obstarala trojice zpívaných písní z pozdějšího Oldfieldova období. Těleso, posílené o obrovský úspěch, dalo zapomenout na rozpačitější rozjezd a set ukončilo na jedničku.

Projekt Oldfied:Tubular Bells II, Kasárna Karlín, Praha, 1.8.2023 (fotogalerie)
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
V úctě k dílu Mikea Oldfielda jsem k Projektu Oldfield přistupoval rezervovaně a trochu s obavami, ale byl jsem královsky odměněn. Myslím, že za tu lopotu, co za výsledkem stála, by si tito pánové a dámy zasloužili větší produkci a ne jen šest koncertů po malých sálech.

Byla to radost se dívat na tak mladé hudebníky a jejich učitele v jednom rockovém orchestru a sdílet s nimi to nadšení pro to hrát tak náročnou a komplikovanou muziku. Musím smeknout a prohlásit: Potěšení bylo na mé straně!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den čtvrtý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 20.7.2024
Naživo: V pestrém finále Colours Of Ostrava zazpívali Sean Paul, Zara Larsson nebo James Blake Čtyřdenní (nejen) hudební maraton je za námi, a tak se v posledním díle letošní série reportáží podíváme na to, co by podle nás měli pořadatelé Colours do budoucna zachovat a co by naopak mohl začít (konečně) řešit. Také... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 13:30 v sekci Naživo
Šest skvělých písniček Eda Sheerana i pro lidi, co ho nemůžou ani cítit
Nejvíc nej: Šest skvělých písniček Eda Sheerana i pro lidi, co ho nemůžou ani cítit Koupila vaše přítelkyně dva lístky na jeden z hradeckých koncertů Eda Sheerana a je nadšená, že půjdete s ní? Ale vy ty jeho uslzené cajdáky nesnášíte? Nebojte, zrzavý zpěvák disponuje ve svém repertoáru i kupou úžasných... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Mig 21 - Život zdá se sladký 7/10
Video: Mig 21 pátrají v klipu "Život zdá se sladký" po vzkazech na ženském těle Mig 21 k létu tak nějak patří. Nejenže každý rok pravidelně koncertují a oblažují fanoušky svým neotřelým smyslem pro humor i pohodovou energií, letos ale také lákají na novou píseň nazvanou "Život zdá se sladký". Ta přes... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 12:30 v sekci Audio / Video | Video
The Warning - Keep Me Fed 8/10
Recenze: Mexické divoženky The Warning na své čtvrté desce "Keep Me Fed" dokazují, že kvalitní rock ještě nevymřel Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 00:00 v sekci Recenze
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Projekt Oldfield oživil v Kasárnách Karlín hudbu legendárního hudebníka (02.08.2023 12:18)
- Jedinečně přesná interpretace tvorby vymítače ďábla. Kasárna Karlín se netradičně otevřou hudbě Mikea Oldfielda (30.07.2023 18:19)
- Nové desky 21/2023 - od Simply Red přes Daniela Landu po Arlo Parks (31.05.2023 21:00)
- Nové desky 25/2021 - od Jacka Savorettiho přes Gorgon City po Toto (29.06.2021 17:00)
- Video: Více než pět set hudebníků nahrálo finále "Tubular Bells" (27.04.2020 16:47)
- Recenze: Mike Oldfield se na "Return to Ommadawn" zdařile vrátil do známých vod (10.03.2017 08:36)
- LP opět ovládá rádiový éter, v prodejích prvenství obhájila kompilace "Big Beatline 1965-1968" (10.02.2017 19:26)
- Nové desky 3/2017 (23.01.2017 10:17)
- Mike Oldfield vydá za pár dní nové album (11.01.2017 12:47)
- Recenze: Souhrn jedné tubulární dekády Mikea Oldfielda (05.09.2015 15:15)

ALBUM TÝDNE 30/2024

The Warning
Keep Me Fed

Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové zastávce v pražském MeetFactory představila své čtvrté album "Keep Me Fed".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
St 18.09.
Avi Kaplan (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Adele Doja Cat Sam Smith Dua Lipa Taylor Swift Kabát mp3.com Mirai Queen Lucie Vondráčková Sabrina Carpenter Madonna Miley Cyrus Katy Perry Kesha Lenny Kravitz
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe