Hyperaktivní Frusciante znovu na scéně

Vydáno: 08.10.2004 05:00 v sekci Recenze - Ondřej Pravda | foto: facebook interpreta

Sotva půl roku od vydání své oficiální čtvrté desky přichází John Frusiante, kytarista Red Hot Chili Peppers, se svým stálým spolupracovníkem Joshem Klinghofferem s další deskou "The Will To Death". Neveselý název, hudba je také méně učesaná než na předchůdci, ale jinak John samozřejmě svůj kytarový rukopis nezapře.

7/10

John Frusciante - The Will To Death

Celkový čas: 42:31

Skladby: A Doubt, An Exercise, Time Runs Out, Loss, Unchanging, The Mirror, A Loop, Wishing, Far Away, The Days Have Turned, Helical, The Will To Death

Vydavatel: Warner Music

Jméno Johna Fruscianta, kytaristy Red Hot Chili Peppers, by už nemělo být čtenářům tohoto serveru neznámé. Před pouhým půlrokem jsme zde recenzovali jeho čtvrtou sólovou desku "Shadows Collide With People". Fanoušci sledující jeho stránky však věděli, že to z jeho strany není pro tento rok zdaleka všechno. Jak sám píše, nevyhovuje mu nečinně sedět a čekat na ostatní ve skupině, až se k písničce vyjádří a doplní své nápady. Proto využívá volných chvil a skládá své skladby. Má jich spoustu a tak pojal neobvyklý nápad, že posluchače oblaží v krátkém sledu pěti (!) deskami. Z marketingového hlediska je to samozřejmě sebevražda, takže se nelze divit, že mateřská Warner Music novinku nijak nepropagovala a že vychází na malé značce Record Collection.

John sám prohlašuje, že předchozí desku chtěl udělat jako "velkoprodukci", zvukově dotaženou k perfekcionismu, aby deska zněla tak, jak ji slyší v hlavě. Potom si ale postupně uvědomil, že desky jeho oblíbených interpretů a skupin (např. Talking Heads, The Velvet Underground, Van Der Graaf Generator, Butthole Surfers), které vždy považoval za dokonalé, by při uplatnění jeho přechozího přístupu takové nebyly. Pokud by malé kixy chtěl opravit, ztratily by své kouzlo, a to byl bod, kdy si řekl, že takové pojetí perfekcionismu není správné, že právě naopak ty drobné nesrovnalosti dělají ty nahrávky perfektními.

Výše uvedené vysvětluje, jaká novinka "The Will To Death" (a její následníci) je (budou). Na první poslech je syrovější než mediálně propagovaný předchůdce, je víc nahrávkou "na první pokus". Johnovi a Joshovi Klinghofferovi, jeho stálému spolupracovníkovi, trvalo nahrání všech dvanácti skladeb jen pět dní. Způsob nahrávání přispěl k "amatérskému" zvuku - šestnáctistopý magnetofon, žádné počítače ani pro mixování, to vše se na zvuku desky podepisuje.

Můžeme si leccos myslet o Johnově filozování, na kterém se asi otiskuje drogová zkušenost, ale faktem je, že jeho skladby jsou založeny hodně na předávání emocí a jejich přijetí tak na momentální náladě posluchače. Z názvů desky i skladeb (a ten obal...) je jasné, že nejde o žádné veselosti, z vlastních textů je však možná i pro rodilé mluvčí složité dešifrovat, co jimi chtěl autor říci. Výrazněji tak promlouvá hudba, která dokazuje, co všechno může v sobě zahrnovat slovo "rock". Na kytaře postavené skladby by mohly být skoro táborákovými smuténkami, ale to by nesměli být John a Josh takové hračičky. Různé kytarové a syntezátorové efekty vytvářejí ze skladeb vícevrstevnaté hudební krajiny, ve kterých se pak John může věnovat své kytaře. A posluchači pak vydrží, pokud má chuť, hodně poslechů je objevovat.

Pro neznalé - nemá cenu zastírat, že John není žádný super zpěvák, jeho projev je postaven na věrohodnosti. Nedivil bych se, kdyby jeho vysoko posazený vokál někoho až iritoval. Pro mainstreamové posluchače bude deska příliš nenápadná a vyžadující příliš mnoho poslechů pro ocenění. Pro ostatní zvídavé - než předchůdci, je mnohem podobnější starší "To Record Only Water For Ten Days", ale s propracovanějšími aranžemi. Zapřísáhlí fanouškové nebudou souhlasit, ale Johnova hyperaktivita si určitou daň na kvalitě vybírá, pár skladbám by prospěla delší práce s nimi. Ačkoliv rozhoduje nejvíc momentální nálada, přece jen deska může působit trochu monotónně. Ale má větší význam než jen jako Johnova hudební terapie, pořád jsou zde fajn písničky. A udržuje zvědavost na následná alba, protože má dle Johna jít hudebně o hodně jiné kousky. Což pro novinku projektu Ataxia, další z výše zmiňovaných pěti desek, docela platí.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Barbora Poláková a Štěpán Urban, La Fabrika, Praha, 5.12.2025
Naživo: Barbora Poláková a Štěpán Urban bodali jemností, ne jedem. "Sršně" pokřtili březovou mízou Hudební i životní dvojice Bára Poláková a Štěpán Urban ukázala, že jim to ladí i na pódiu. V pátek na Mikuláše v pražské La Fabrice pokřtili své společné debutové album "Sršeň" s kapelou za zády a koncert proměnili v... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 16:56 v sekci Naživo
Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími
Rozhovory: Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími Projekt Story se před čtyřmi lety vynořil z čistého nebe. Že se tu děje něco, co si pozornost zaslouží, stvrdila účast výkvětu slovenské scény. Nyní přišlo druhé album "Tazkvaná duša" a na seznam přibyl třeba Michal Prokop.... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kraftwerk, Stadthalle, Chemnitz, Německo, 6.12.2025
Naživo: Kraftwerk v Chemnitzu dokázali, že jejich elektronická estetika neztrácí nic ze své nadčasovosti Kraftwerk na své nekonečné tour, nyní s přívlastkem "Multimedia", prezentují svůj průkopnický přístup k elektronice. Zároveň potvrzují, že jejich tvůrčí odkaz je stále hmatatelný v několika sférách muziky. Ukázala to i... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bývalý kytarista Red Hot Chili Peppers Josh Klinghoffer čelí obvinění ze zabití z nedbalosti (14.07.2024 15:28)
- Naživo: Finále Mad Cool Festivalu obstarali Red Hot Chili Peppers, mile překvapili The Rose, nemile naopak mizerná dvojice M.I.A. a Ava Max (27.08.2023 13:58)
- Na okraj: Festivalová revoluce je tady! Téma budoucnosti hudebních přehlídek bude znít - trávník? (01.08.2023 08:00)
- Josh Klinghoffer: "Nová alba od Red Hot Chili Peppers jsem nedoposlouchal" (09.04.2023 11:25)
- Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain (08.02.2023 19:00)
- Recenze: John Frusciante na dvojalbume ". I :" a ": I I ." predkláda zvukový experiment (nielen) pre audiofilov (07.02.2023 08:00)
- John Frusciante z Red Hot Chili Peppers vydá příští rok elektronické (dvoj)album (11.12.2022 12:38)
- Video "Californication" od Red Hot Chili Peppers dosáhlo na YouTube miliardy zhlédnutí (09.12.2022 11:07)
- Red Hot Chili Peppers si na benefičním koncertě střihli hit "Smells Like Teen Spirit" od Nirvany (03.11.2022 09:21)
- Nové desky 41/2022 - od Tove Lo přes Red Hot Chili Peppers po Richarda Müllera (20.10.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Beyoncé Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe