shop.musicserver.cz
Festivalová revoluce je tady! Téma budoucnosti hudebních přehlídek bude znít - trávník?

Festivalová revoluce je tady! Téma budoucnosti hudebních přehlídek bude znít - trávník?

Vydáno: 01.08.2023 08:00 v sekci Na okraj - Jan Trávníček | foto: poskytnuto Mad Cool Festivalem

Cashless systém? VIP sekce v kotli? Tribuny za příplatek? Experimenty s kelímky? Nebo snad panelové diskuze? Nenechte se vysmát! Největší inovací, kterou jsem na evropských festivalech za posledních asi dvacet let viděl je - a to se podržte - umělý trávník. A neříkám to jen proto, že se jmenuju Trávníček.

Ale vážně - umělý trávník je taková revoluce, že si řekl o samostatný článek, protože byste jako návštěvníci měli vědět, proč po tom zatoužit. Je to téma. A je to něco, co na svém oblíbeném open-airu chcete, podobně jako tam chcete mít bazén nebo bytelné chatky na přespání (obojí mimochodem nabízí třeba mohelnický Fingers Up a je to naprosto super - jeďte se tam podívat). Ale k věci: trávníky jsou revoluce. Věřte mi. Vysvětlím proč.

Španělský Mad Cool Festival, z něhož pro vás právě v těchto dnech sepisuju reportáže, má umělým trávníkem vystlanou zem už několik let. I proto jsem toužil po tom jet se tam podívat. Že tam k tomu hráli Red Hot Chili Peppers, Lizzo, The Prodigy, Lil Nas X, The Black Keys, Ava Max nebo Sam Smith, byla samozřejmě ta hlavní motivace, nakonec ale po návratu domů ze všeho nejdřív píšu o trávníku.

Tím je totiž v Madridu vystlaná úplně celá festivalová plocha. Akce se koná na víceméně rovné placce, a jen co projdete branou, vaše nohy po celou dobu konání jiný povrch země nepoznají. A je to bájo.

Že to vypadá dobře na fotkách na sociálních sítích a můžete to využít i pro marketing, je pro samotnou událost sice fajn reklama, zdaleka to ale není to hlavní. To podstatné je, že díky tomu je ta zem měkčí a vy jste skoro jako na obláčku. Nezakopáváte, protože není o co. Můžete se kdykoliv a hlavně naprosto kdekoliv svalit na zem a koukat na oblíbeného umělce vsedě nebo i vleže. A nejen že po vás nelezou mravenci, ale ani se u toho necítíte jako špindíra, protože díky tomu trávníku tady žádná špína v podstatě neexistuje. Po návratu domů tak nehážete věci do pračky, protože jsou špinavé, ale leda proto, že jsou propocené.

Navíc ta tráva krásně chladí rozpálenou zem, což je zvlášť ve vyprahlém Španělsku extrémně potřeba. Jen si vzpomeňte na tu rozžhavenou hlavní cestu na hradeckém Rock For People, ale i na řadě dalších open-airů, na jejichž kompletní výčet zde není prostor. Na něco takového si určitě nelehnete.

Nebo se ve vzpomínkách vraťte k tomu, jak ještě několik dní po návštěvě maďarského Szigetu nebo rakouského Nova Rocku doma vykašláváte prach, který se na každém tamním koncertě zvedá někdy až do výše hrany pódia. Nehledě na to, že když právě hraje kapela, jejíž hudba dělá v publiku circle pity, mnohdy na ni přes ta oblaka prachu ani nevidíte. Na Mad Cool Festivalu díky těm trávníkům prach v podstatě neexistuje.

Další výhodou je, že celá pláň, na které se areál rozkládá, tak působí vizuálně příjemně. Zelená barva uklidňuje, a jelikož je díky trávníku akce na pohled hezčí, v lidech to automaticky vyvolává potřebu takové prostředí nezaneřádit. To je mimochodem myšlenka, na kterou se dělala nedávno i nějaká vědecká studie. Její závěry jsou přesně takové: nacházíte-li se na místě, kde lidé kolem vás odpadky po zemi nehážou, podvědomě vás to také nutí po sobě uklízet. A totéž platí opačně.

Zase si to ale nemalujme narůžovo, kolem jedné ráno už to tak pohádkově nevypadá a vratné kelímky se tady v Madridu válí taky. Ale to je hlavně proto, že za jejich vrácení zde nedostáváte peníze nazpět, takže jejich likvidace je pak na úklidové četě, která prostory průběžně prochází. Naprostou většinu dne ale v trávníku najdete maximálně tu a tam nějaký ten vajgl. Ale ani těch tu tolik není.

A když zaprší? Tady se v žádném blátě brodit nebudete. A nebudete se ani muset vyhýbat kalužím, jako to občas musíte dělat na rozbitém betonu v areálu likérky ve Vizovicích. Všechny až dosud zmíněné body jsou ale spíše sekundární efekty takovéhoto řešení.

Ze všeho nejvíc je podstatné, že to budou právě vaše nohy, které vám poděkují. To ony po třídenní štaci v podstatě kdekoliv vždy trpí ze všeho nejvíc a s trochou nadsázky se hádají se zády, kdo si o pozornost bude říkat víc. A ne že by vás snad po celodenním chození vůbec nebolely. Ta bolest ale je tak zásadní měrou menší, že to okamžitě poznáte. Když každým vaším krokem došlápnete do měkkého, bude to vaše tělo vnímat. Nehledě na to, že když vás nohy tolik nebolí, máte i se třemi a více křížky na krku více sil na to tancovat a fesťák si pořádně užít. Což přece chceme úplně všichni, ne?

Zdánlivě tedy zbývá už jen aplikovat to v praxi. A samozřejmě - dá se očekávat, že tam, kde už od revoluce točí rok co rok těch stejných třicet kapel a největší inovací na nich je, že si tam kromě buřta můžete nově dát i něco ve vegetariánském stánku, se ničeho takového nedočkáme. Setrvačnost a jistý zisk za stále stejné služby bude pro naprostou většinu českých, ale i evropských promotérů mantra, podle které spousta akcí pojede i v příští dekádě.

Stejně tak je asi naivní něco podobného očekávat na vesnické zábavě, kam lidi půjdou hlavně na pivo a nebude je trápit, že ty Wanastowky na pódiu jsou jenom revival. Tím ale tyto akce nevyčleňuju a netvrdím, že by nad tímto nápadem jejich pořadatelé také neměli minimálně popřemýšlet. Jen už zkrátka za ty roky tuším, kde mi pšenka nepokvete, a tak nejsem naivní.

Ale pak jsou tady ty důležitější eventy. Velké, prestižní festivaly se zahraničními jmény, které není třeba představovat. A pak taky pár menších, ale o to agilnějších přehlídek s odvážnými line-upy, které chtějí jít s dobou. A ty už by něco podobného mohly chtít udělat. Zvlášť když si to jejich organizátoři nejprve někde sami vyzkoušejí a lidi je o takové řešení třeba i díky tomuto textu a následné šeptandě začnou žádat.

Ostatně pamatuju si, jako by to bylo včera, kdy Zlata Holušová hlásala z hlavní scény Colours Of Ostrava, že ji ty kameny taky štvou a že s tím do příštího roku něco udělají. Udělali. Ale dopadlo to tak na půl. Kamenů sice ubylo anebo jsou i menší, ale lámeme si o ně chodidla dodnes. A o tom brodění se v písku radši pomlčím úplně.

A pochopitelně - udělat takovou investici je jistě nákladná věc a nejspíš i hlavní důvod, proč to pořadatele odradí. Zvážit je potřeba i ekologické aspekty. Na druhou stranu - tu investici uděláte jenom jednou a trávníky vám snadno vydrží i do dalších let. Především je ale potřeba, aby organizátor právě vašeho oblíbeného festivalu nad inovacemi nepřemýšlel tak, že bude hledat další způsob, jak z lidí vytáhnout peníze (což jsou vesměs všechny nápady zmíněné v úvodu tohoto textu).

Umělý trávník je ale inovací z ranku "Co ještě můžu udělat pro to, aby se u mě měli návštěvníci co možná nejpříjemněji?". A takový mindset bohužel nemají všichni. Tak či tak ale stačí, aby se toho chytilo jen pár z nich a ostatní se k nim přidají stejně rychle, jako začali testovat ty nanicovaté čipy. Protože každý, kdo si festival na takovém typu povrchu jednou vyzkouší, o tom bude chtít podat světu zprávu. A už se nebude chtít nikdy vracet zpátky.

P. S.: Dávno po dopsání článku jsem na Colours Of Ostrava před koncertem Nialla Horana viděl chlapa v tričku z letošního Mad Cool Festivalu. Nedalo mi to, dal jsem se s ním do řeči, a když jsem se ho zeptal, co se mu na festivalu ve Španělsku líbilo ze všeho nejvíc, hned jako první vypálil jasnou odpověď: "Trávník!"

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den třetí, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2024
Naživo: Jak se Tom Grennan nevědomky stal bankovním ambasadorem a RAYE zachránila Metronome Prague Víkend v režii německých stálic nakonec dostal trhliny: koncert famózních Beatsteaks kapela zrušila pro nemoc, alespoň ta multižánrová část jejího publika tak místo do Lucerna Music Baru mohla vyrazit na Výstaviště. A koho na něm... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 18:57 v sekci Naživo
Metronome Prague - den druhý, Výstaviště, Praha, 22.6.2024
Naživo: Druhý den Metronomu si pro sebe ukradli Roachford, dočkali jsme se ale i prstění pomeranče Už od oznámení účasti The Last Dinner Party se dlouho nemluvilo o nikom jiném. Kapela oficiálně oštemplovaná BBC jako ten největší objev roku 2024 k nám po půl roce dorazila znovu. A jakkoliv své kvality prokázala, nakonec jí i... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 11:30 v sekci Naživo
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Rock for People v prvním dni rozzářili hlavně P.O.D. a rohlíky (13.06.2024 13:00)
- Naživo: The Prodigy na Rock for People rozpoutali světelné peklo (13.06.2024 08:57)
- Fotogalerie: The Prodigy Rock For People rozžhavili do ruda (13.06.2024 08:47)
- Video: Camila Cabello a Lil Nas X se v klipu k "HE KNOWS" poperou kvůli klukovi (29.05.2024 18:42)
- The Black Keys zrušili celé severoamerické turné. Fanoušci si nekoupili vstupenky (27.05.2024 08:50)
- Pop už v albovém žebříčku nehraje druhé housle. Taylor Swift dovršuje hattrick a boduje i Dua Lipa (16.05.2024 08:00)
- Recenze: The Black Keys zvou na "Ohio Players" k tanci na radostně zkouřeném retro parketu. A nesmírně jim to svědčí (06.05.2024 00:00)
- Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády (18.04.2024 10:00)
- Mezi rappery se do české albové top desítky vetřela countryová Beyoncé (11.04.2024 08:00)
- Nové desky 14/2024 - od X Ambassadors přes The Black Keys po Bensona Boona (10.04.2024 10:00)

ALBUM TÝDNE 26/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Adam Lambert Beyoncé Queen Avril Lavigne Billie Eilish Taylor Swift Bring Me The Horizon Parkway Drive Mirai Nita Strauss Sia Lucie Vondráčková The Offspring Dua Lipa Kabát
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe