Skloubit energii jamajského ska a možnosti swingujícího jazzu napadlo New York ska-jazz ensamble už před deseti lety. Od té doby mají na kontě tři studiová a jedno živé album a jejich koncerty jsou vyhlášené mezi jazzovým i ska publikem. Jeden takový se konal v pražském Futuru.
© facebook interpreta Po čtyřech letech se do Prahy vrátila partička ska a jazzových muzikantů, kteří kromě svých vlastních kapel vystupují dohromady jako
New York ska-jazz ensamble. Při poslechu desek a na koncertě si uvědomíte, že název říká o hudebním stylu kapely vše. Je složená z vyhlášených muzikantů a členů band jako
Skatalites či Toasters a už devět let balancuje s newyorskou sofistikovaností na hranici jazzu a skočného ska. Sednout si ke skleničce a dát si nohu přes nohu se na koncertech této kapely moc nenosí. Příležitost pořádně si zaskákat, zapařit a vyřádit se na taneční jazz se nám nenabízí každý měsíc a proto bylo třeba ji využít.
Večer v zaplněném Futuru zahájila pražská ska skvadra jménem
Green Smatroll. V černých kalhotách, bílých košilích a černých brýlích připomínali Lauru a její tygry, ale rozjížděli to po svém. Klávesák prokládal songy motivy a zvuky ze všech koutů galaxie a basačka měla pěknou sukni. Dechová sekce složená ze tří saxofonů si neustále předávala štafetu a publikum se pěkně zahřívalo na hlavní chod.
První tóny NYSJE daly jasně vědět, že se hudebně přesunujeme o třídu výš, do newyorských klubů, kde se potkávají muzikanti a styly celého světa. Přestože kytarista ze
Skatalites Devon
James, který je slyšet už na debutové desce, byl pro živé vystupování nahrazen mladých švihákem z NYC, ten držel tempo s vyhrátou kapelou. Také zpěvačka s nimi spolupracuje především ve studiu a na turné s nimi nejela.
Pro jazzové puristy to bylo příliš velké sousto, pro milovníky ska a hudebního pokroku rozhodně krok vpřed. Na řadu se dostalo ze všech tří studiových alb, které jste si mohli na místě za slušnou cenu zakoupit i na vinylu. Jedno sólo střídalo druhé, a když už se zdálo, že je nálada pěkně rozjetá, šlapající ansámbl to dokázal posunout vždy ještě o kus výš. Zhruba ve dvou třetinách se přidali na jednu skladbu i naši mistři MC Dr.Kary a zpívající Kryshpeen. Kapela jim vyšla vstříc s dancehallovým zvukem a publikum bylo odvařeno ještě víc. Nejdále mě dostal bubeník Jonathan McCain, původem z Ghany. Hlavní část koncertu končila obvyklým představováním a odchodem do šatny, až zůstal Jonathan za škopky sám a rozjel sólo v afro-ska-jazzových rytmech. Po takové jízdě se nemohlo nepřidat a k potěšení všech se začalo jamovat. Úspěšně se přidali i Dr.Kary a Kryshpeen, který se se zavřenýma očima nechal trochu unést. Kdo neskákal, dlouho v předních řadách nevydržel, a kdo pak nechtěl nastydnout, musel počkat až mu vyschne propocené tričko. Reprodukované ska ladilo publikum před koncertem i po něm. DJ Liquid A dělal s kapelou v minulosti rozhovor a zeptal se, proč je stále baví hrát jazz do stylu ska. "Because it's a good groove! / Protože to šlape!", zněla volně přeložená odpověď.
Nechci kapelu jenom vychvalovat do nebes, ale nenašel jsem slabých chvil a opět jsem se pouze utvrdil v názoru, že kdo chce vědět o nejnovějších hudebních trendech, měl by sledovat, co přichází z New Yorku. Hudebníci z celého světa zaručují pestrost a originalitu a v tvrdé konkurenci prorazí jen ti nejlepší a nejoriginálnější. Nové album NYSJE je očekáváno v prosinci.
New York ska-jazz ensamble, Futurum, Praha, 12.7.2004