shop.musicserver.cz
Thom Artway, Vila Štvanice, Praha, 13.3.2024

Thom Artway pokřtil album "Trhám mraky", kmotrou byla Beata Hlavenková

Vydáno: 15.03.2024 17:45 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Ruda Herák

Nová deska Thoma Artwaye "Trhám mraky" ještě ani pořádně nevychladla a už ji písničkář řádně pokřtil v komorním a neokoukaném prostoru Vily Štvanice. Zpívalo se česky i anglicky, kmotrou byla Beata Hlavenková, role předskokanky se zhostila neotřelá písničkářka Tali.

Live: Thom Artway

místo: Vila Štvanice, Praha
datum: 13. března 2024
setlist: Občas to tak mám, Nebedálky, Ani jeden den, Buď se mnou, Za Staromákem, Many Partings, All I Know, Zavolej, Zítra přijdu včas, Blind Man, Na vlnách, Tobogán, Can't Wait, I Have No Inspiration, Caroline, Trhám mraky

Thom Artway, Vila Štavnice, Praha, 13.3.2024
© Ruda Herák
Večer otevřela písničkářka Tali, která v roce 2021 debutovala s ípíčkem nazvaným "Nelásky". V květnu jí vyjde další deska s nebojácným titulem "Kvalitní umění", na kterou se během svého setu snažila nalákat. Rozhodně byla příjemným oživením, píše o obyčejných věcech, vtipně a neotřele. Občas zahrála na kytaru, jindy jen zpívala, když ji na kytaru doprovázel Matouš, se kterým skládá písně. Role předskokanky na ni padla i proto, že pro Thoma složila písničku. Prvotní návrh se mu sice nezamlouval, ale pak vznikla hlubší skladba "Zavolej", která je věnovaná jeho synovi Damiánovi a potažmo patří vlastně všem otcům a rodičům obecně.

Zmíněný song se nachází na desce "Trhám mraky", která je hlavně o naději. Vyšla zkraje února, jedná se o jeho třetí řadovku, ale první ryze v češtině. Při živém hraní Artway ale samozřejmě nezapomíná na své starší skladby, a tak kombinuje oba jazyky. Já jsem ale stále zastáncem toho, že angličtina k němu sedí více, zní v ní jistěji a zpívá plnějším hlasem, kdy se do toho nebojí pořádně opřít. Na druhou stranu chápu, proč přešel k češtině, i když se jí bál. Otevírá mu další dveře. (A proč by se hrnul do světa, když má doma rodinu. :)) V tom, že si vybral správnou cestu, ho utvrdila i Beata Hlavenková, která mu spoluprodukovala půlku desky a byla její kmotrou.

Thom Artway, Vila Štavnice, Praha, 13.3.2024
© Ruda Herák
Úvod obstaral song, který Thom Artway složil teprve před čtrnácti dny, takže ještě voněl novotou. Poté už následovala čtveřice známějších písní z nové desky. V "Ani jeden den" - poprvé a naposledy - vyšel ze své komfortní zóny a ocitl se na pódiu bez kytary. Dle svých slov se u toho cítil nesvůj, když musel pouze zpívat. Pak dal prostor dvojici anglických skladeb z druhé řadovky.

Zmiňovaná píseň "Zavolej" se na nové studiovce objevuje ve dvou verzích, ta akustičtější podoba zazněla živě. Thoma při ní na klávesy doprovodila přímo Beata. Jak se mi zpěvák přiznal v nedávném rozhovoru, právě tuto verzi má více v oblibě.

Thom Artway, Vila Štavnice, Praha, 13.3.2024
© Hana Bukáčková
A pak přišel na řadu pomyslný zlatý hřeb celého večera. Kmotrou byla Beata, která nahrávku pokřtila symbolicky slivovicí. Pobavilo, že Thom s Beatou si vzájemně říkají "teto" a "strécu". Pojítkem oslovení je nejen region, ze kterého oba pocházejí, ale i to, že oba mají rádi slovenskou kapelu Elán, což je takové jejich guilty pleasure.

Beata mu nezapomněla vytmavit, že jeho žena nebyla napsaná na guestlistu, což okomentoval slovy, že to bere jako samozřejmost, že jde s ním, tak proto se stalo toto faux pas. Ale myslím, že si to u obou dam vyžehlil písní "Caroline", kterou složil právě pro svou manželku. Nechyběly ani další rodinné prvky. Místo mámy dorazila jeho sestra Lenka, bratr Luboš poslal alespoň slivovici, která po křtu kolovala davem. Dobrá a jemná byla, na všechny se dostalo, kdo chtěl, ten se napil. Sestra taky zastoupila Markétu Irglovou, která jinak zpívá backvokály v písničce "Na vlnách".

Thom Artway, Vila Štavnice, Praha, 13.3.2024
© Ruda Herák
Thom se křtem tak rozjuchal, že se potom rozpovídal a vyprávěl historku za historkou. A přitom mu prý manželka doma říkala, ať moc nepovídá. Mezi nejvtipnější patřila chvíle, kdy zavzpomínal na koncert v Ostravě, kde před šesti lety zpíval novinku "High Above The Trees" ještě před oficiálním vydáním a hodně ho překvapilo, že ji s ním jeden pán zpívá slovo od slova. Jenže pak se záhada objasnila. Chlap měl totiž v puse žvýkačku a jen si tak přežvykoval.

Na poslední dvě písně seskočili muzikanti mezi fanoušky. Závěrečná "Trhám mraky" byla opravdu povedená. Jako hosté mu totiž vypomohli Kristian Komedie a Štěpán Urban. Písnička byla věnována Thomově zubařce, a tak se přetextování na "Trhám zuby" a další improvizace přímo v textu samo nabízelo. Co čert nechtěl, druhý den se mi odchlípnul kousek zubu! Píseň skončila doslovně: "Dneska je mi to jedno, úplně jedno, fakt, i kdyby mi ujel, ujel mi můj poslední vlak." Udělal se vláček, kdo chtěl, naskočil, kdo ne, tomu ujel.

Thom Artway, Vila Štavnice, Praha, 13.3.2024
© Ruda Herák
Thomovi se koncert povedl, písničky v krásném stylovém prostředí vynikly. Nové kousky přirozeně zapadly mezi ty starší a zpívaly se všechny. Sen každého umělce. Čeština asi měla v konečné fázi smysl. Ale když Artway zůstane u zlaté střední cesty a bude kombinovat oba jazyky, bude to taky fajn. Celkově mi celý večer přišel jako spontánní rodinná sešlost, vřelost a upřímnost visela ve vzduchu. Třináctka, která pršela z rekvizitních vkusně udělaných mraků, v datu konání křtu mu přinesla očividně štěstí.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 7/10
Video: Temná country Polyho z Insanie se představuje komiksovým klipem "K mýmu ohni nesedej" Dark-country projekt frontmana Insanie Polyho nazvaný Poly Noir dostává konkrétnější kontury s prvním singlem - a rovnou titulním. Skladba "K mýmu ohni nesedej" totiž pojmenovala celé album, které by na značce Smile Music mělo vyjít... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 14:30 v sekci Audio / Video | Video
Jan Váňa -  A na Jordán dopadla tma 8/10
Recenze: Jan Váňa předkládá na úsporném debutu "A na Jordán dopadla tma" sbírku zamlžených zrcadel pocitů a situací Písničkářství má na domácí scéně hluboce zapuštěné kořeny. Dříve byl jeho představitel často jinotajným mluvčím, který metaforami kličkoval mezi tím, co režim dovolil. Doba se změnila, sdělení postavené na textu ale... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 08:00 v sekci Recenze
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Thirty Seconds To Mars, Sportovní hala Fortuna, Praha, 15.5.2024
Naživo: Thirty Seconds To Mars si v Praze napravili reputaci. Přivezli povedenou show Americké bratrské duo Thirty Seconds To Mars se po šesti letech vrátilo do holešovické sportovní haly, aktuálně zaštícené názvem Fortuna, a to v rámci turné nazvaného "Seasons". Jak se návrat povedl a jak znějí nové skladby z... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2024 10:18 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem (11.05.2024 18:12)
- Video: Tali sebrala starý chlapy a natočila s nimi song "Starý chlapi" (03.04.2024 16:38)
- Rozhovory: Thom Artway - Češtiny jsem se prostě jen bál (12.03.2024 08:00)
- Nové desky 6/2024 - od Thoma Artwaye přes Zaru Larsson po Ushera (14.02.2024 21:31)
- Recenze: Thom Artway už se češtiny bát nemusí. Barevné album "Trhám mraky" mu otevírá nové dveře (12.02.2024 00:00)
- Thom Artway vydá první česky zpívanou desku "Trhám mraky". Bude plná naděje a optimismu (02.02.2024 16:51)
- Video: Thom Artway píše v "Zavolej" hudební dopis svému synovi (05.12.2023 11:13)
- Festival Space X představí Davida Boultera z Tindersticks i nové projekty Davida Kollara s Arve Henriksenem či Beaty Hlavenkové s HRTL (11.09.2023 09:46)
- Audio: Thom Artway a Štěpán Urban vítají léto na vlně optimismu. Singl "Trhám mraky" ale není o počasí (01.07.2023 18:17)
- Audio: S Thomem Artwayem znovu zpívá Markéta Irglová. Singl "Na vlnách" by mohl prozářit rádiový éter (19.04.2023 20:43)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Queen Adele Kabát Sia Imagine Dragons Bono Taylor Swift Dua Lipa Rush Rammstein Mirai Beyoncé AC/DC Lady Gaga Coldplay Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu