shop.musicserver.cz
November 2nd - Takový úspěch jsme nečekali ani v těch nejoptimističtějších snech

November 2nd - Takový úspěch jsme nečekali ani v těch nejoptimističtějších snech

Vydáno: 05.02.2024 17:00 v sekci Rozhovory - Honza Balušek | foto: Marek Musil

Mohlo by se zdát, že November 2nd upadli téměř v zapomnění, oni ale během minulých let střádali písničku k písničce a nakonec vydali skvělou desku, která sklidila nadšené ovace. Výjimkou není ani musicserver, který eponymní nahrávku vyhlásil nejlepším domácím albem minulého roku. Pravý čas na pár otázek.

Nejlepší česká deska podle kolegů z Headlineru, iDnes, nominace na Apollo a nyní i první místo v žebříčku domácích nahrávek podle redakce musicserveru. Za albem si určitě stojíte, ale čekali jste mezi hudebními kritiky takový konsenzus?

November 2nd
© Jakub Hrab
Roman Helcl: Ani v těch nejoptimističtějších snech.

Alexandra Langošová: Určitě nečekali. Měli jsme sice celkem pozitivní zpětnou vazbu na singly, které jsme průběžně vypouštěli ven, ale taky se párkrát stalo, že nám někdo vytknul zkreslený zpěv nebo špinavé zvuky kytar. A je pravda, že oproti naší předchozí, v podstatě písničkářské desce "Night Walk With Me", jsme hodně přitvrdili. Když člověk točí vlastní album, je v tom po uši ponořený a vůbec nemá představu, jak budou jeho hudbu vnímat ostatní. Aspoň já teda ne. Ale šli jsme na dřeň, dali ze sebe všechno a taky si možná v koutku duše říkali, jestli to třeba nebude naše poslední deska. O to víc mě až dojímá, jak skvělé přijetí se jí dostalo.

V nominačním kole redaktoři musicserveru hlasovali pro téměř sto českých a slovenských nahrávek. Je něco, co se vám v roce 2023 z domácí scény opravdu líbilo?

Roman Helcl: Jasně. U nás i na Slovensku se loni natočila spousta skvělých desek. Hned zkraje roku mě rozsekalo album Jaromíra Löfflera a jeho kapely. Vyšlo u nezávislého českého labelu Memory Records Prague, který se věnuje vydávání soulové hudby v češtině. Jaromír je zpěvák olomoucké kapely z konce šedesátých let The Bluesman. Před komunisty emigroval do Švýcarska, kde žije dodnes. Desku točil s mladými českými muzikanty. Album jsem si pořídil i na vinylu a často se k němu vracím. Jen škoda, že trochu zapadlo. Myslím, že jediná recenze na něj vyšla právě u vás (přečíst si ji můžete tady - pozn. red.). Hodně mě taky oslovila nahrávka Davida Kollera "LP XXIII".

Alexandra Langošová: Z českých kapel jsem hodně poslouchala Letní kapelu. Jardu Švejdíka a Priessnitz miluju odjakživa a tahle jeho inkarnace mě moc baví. V létě jsme se octli na jejich tajném koncertě v kapli zaniklé rychlebské osady Annenberg. Hráli skvěle a atmosféra se dala krájet. Nejsem si jistá, jestli jejich deska nevyšla už vloni, je to možné (vyšla na jaře 2022, poz. red.). Přednedávnem mě zaujalo album Petry Hermanové "In Death’s Eyes" se skvěle ponurou poetikou a éterickou chrámovou instrumentací.

Jako kapela existujete už poměrně dlouho, desek ale máte jen pár. Máte šuplíky plné písniček, nebo skladby pilujete natolik, aby se vždy dostaly na album?

Alexandra Langošová: Mám řadu hotových šuplíkových věcí a spoustu rozepsaných nápadů. Ne vše se ale hodí pro November 2nd, některé věci zase neoslovily kluky. Na jiné, doufám, časem přijde řada.

Je jasné, že tíhnete hlavně k americkému zvuku a songwritingu, za úspěch novinky ale podle mě může hlavně zvuková barevnost a žánrové úkroky jinam. Bylo cílem zaujmout i jiné posluchače, nebo je to prostě váš hudební vývoj?

Roman Helcl: Dobrá otázka. Vůbec jsme se nesnažili přemýšlet, jak zaujmout víc posluchačů. To, myslím, většinou ani nefunguje. Byli jsme stoprocentně koncentrovaní na vytvoření zvuku, který jsme nosili v hlavě. To, že má album takový ohlas, aniž bychom dělali jediný hudební kompromis, je obrovský bonus, který nám vyrazil dech. Máme z toho strašnou radost.

Alexandra Langošová: Já myslím, že neplánovaně zafungovalo několik věcí najednou. Za posledních dvanáct let jsme se, zdá se, zlepšili v songwritingu, naučili se hudebně i textově vyjadřovat úsporněji a dokázali se otevřít i jiným vlivům. Za sebe musím říct, že tvůrčí proces ve studiu byl spontánní, někdy až dobrodružný. Sama jsem překvapená, kam se některé hudební nápady vyvinuly a jaké skladby z nich nakonec vznikly.

November 2nd

Skupina November 2nd vznikla v roce 1995 v Hranicích, debutové album "Midnight Desert", které přineslo hit "Tomcat Blues", formace vydala v roce 2002. Kapela, jejíž tváří je zpěvačka a skladatelka Alexandra Langošová, hraje rock amerického střihu s přesahem do alternativní country a dalších stylů. V dalších letech vydala nahrávky "Little Miss Behavin' And The Troublemakers" a "Night Walk with Me". Loni se formace v nové sestavě po dvanácti letech vrátila na scénu skvělým eponymním albem, které získalo nadšené recenze a umístilo se na prvním místě nejlepších domácích desek v hlasování redakce musicserveru.

Nahrávku jste si vydali sami. Zkoušeli jste se domluvit s nějakým vydavatelstvím, nebo jste prostě rovnou šli cíleně se svou kůži na trh sami?

Alexandra Langošová: Pokud máte ve svém okolí lidi, kteří vám pomohou s propagací, sociálními sítěmi nebo pitchingem do playlistů, což je náš případ, není asi nutné být u labelu. Ale jsou určitě kapely, pro které je servis vydavatelství přínosný. Myslím, že v dnešní době je dobré vlastnit svoje nahrávky, to pro nás bylo důležité.

I když je vaše jméno v povědomí posluchačů, nedá se říct, že byste někdy pronikli do mainstreamu, respektive první ligy. Byly ve vaší kariéře momenty, kdy jste to chtěli zabalit?

Roman Helcl: Po několika letech létání a nahrávání v Americe nám kolem roku 2013 hodně spadla v Česku koncertní návštěvnost. Ze sálů jako Akropole, Roxy a Fléda jsme se přesunuli do malinkých klubů, ale ani tam to nebylo bůh ví co. Snažili jsme se přijít na důvod, možná za to mohl náš tehdejší příklon k alternativnímu country, nevím. Každopádně jsme to na čas zabalili, protože se nám navíc rozpadla i sestava. Bubeník Martin Vajgl dostal lano do Olympicu a odešel i baskytarista Vladimír Guma Kulhánek.

November 2nd, Klub Galerka, Nový Jičín, 17.2.2023
© Petr Čejka / musicserver.cz
Alexandra Langošová: Znovu jsme se dali dohromady až v roce 2015 díky pořadateli Jirkovi Macíčkovi. Zavolal nám, abychom zahráli u nich na náměstí v Novém Jičíně. Náš kamarád a producent Steve Walsh nám tehdy doporučil baskytaristu Jakuba Vejnar a bubeníka Romana Víchu, se kterými jsme pak začali tvořit nové věci. A protože byl Roman hodně vytížený, přivedl nám Steve dalšího skvělého bubeníka Petra Ptáčka. V téhle sestavě jsme dostali chuť psát nové věci a vybudovat si kapelový zvuk. Celá deska na něm stojí.

Na sociálních sítích jste už poslali krátké informace o skládání a nahrávání nových písniček. Znamená to, že další nové hudby se od vás možná dočkáme dříve než v roce 2035?

Roman Helcl: To máme v plánu. Píšeme nové věci, točíme demáče a jednou měsíčně se scházíme s producentem Borisem Carloffem u něj ve studiu. Tam se věnujeme aranžování a nahrávání. Žijeme v době singlové, takže počítáme s tím, že spíš vydáme čtyři až pět singlů a pak teprve album. Teď se ale chceme ještě pár měsíců věnovat aktuální nahrávce. S režisérem Richardem Řeřichou plánujeme videoklip k písničce "What It Feels Like" a brzy spustíme crowdfundingovou sbírku na vinyl. Také vyrážíme na turné, které začíná 3. února v Plzni a končí v červenci v Tančírně v Rychlebských horách. Takže trávíme hodně času ve zkušebně, chceme naživo znít co nejblíž albu.

Alexandra Langošová: Na podzim navíc slavíme 22. výročí od vydání našeho debutu "Midnight Desert" a ty dvě dvojky k oslavě úplně vybízejí. Pohráváme si s myšlenkou přetočit naše nejúspěšnější singly "Tomcat Blues" nebo "Cut Up", možná i nějaké další, jako to udělala například nedávno Taylor Swift. Fanoušci za námi chodí, že tyhle písničky nejdou přidávat do stories, a my nemáme možnost to ovlivnit. Když je natočíme znovu, budeme moct jejich nové verze poslat zase do světa.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Liam Gallagher, John Squire - Liam Gallagher John Squire 8/10
Recenze: Liam Gallagher a John Squire úspěšně ignorují fakt, že je 21. století Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2024 00:00 v sekci Recenze
Dayal Patterson - Black Metal: Do propasti (kniha) 8/10
Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie Má se metal podrobovat serióznímu zkoumání? Rozvíjející obory jako Metal Studies na Masarykově univerzitě jasně ukazují, že ano. A obohacující pohled mohou nabídnout i práce ne přímo akademické, ale přesto fundované. Jako třeba... čtěte zde
Vydáno: 03.03.2024 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
LP, O2 universum, Praha, 1.3.2024
Naživo: LP si zaplněné O2 universum naprosto podmanila V České republice LP koncertuje velmi často. Dalo by se až říct, že je u nás jako doma. A ono tomu tak skutečně je, jak během svého silného pražského vystoupení přiznala. Metropoli představila svoji loňskou desku "Love Lines" a na... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2024 12:15 v sekci Naživo
Innersphere - In the Shadow of the Sun 8/10
Recenze: "In the Shadow of the Sun" od Innersphere nabízí mystickou atmosféru i promyšlenost Pozice plzeňských melodických deathmetalistů Innersphere na scéně je už spolehlivě vycementovaná. Být žánrovou jistotou ale s sebou nese i riziko větších očekávání. Albu "In the Shadow of the Sun" vydláždila cestu trojice... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 19:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád 8. týden 2024
Ofenbach se s oživeným hitem Kim Wilde protančili do čela rádiového žebříčku Po pěti kolech v čele musela Dua Lipa přepustit vedení v tuzemském éteru francouzským DJům Ofenbach. Jejich vítězný singl "Overdrive" čerpá z déle než čtyři desítky let starého hitu Kim Wilde. Na nejvyšší příčku v albovém... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Olympic vydává luxusní box "Trilogie" a pojede k němu rozsáhlé turné (26.02.2024 12:21)
- Minirecenze: Dvojalbum "Soft Rock Line 1969 - 1989" nabízí to nejlepší z bigbítových balad i něco navíc (20.02.2024 20:45)
- Andělským nominacím vévodí November 2nd a Viktor Sheen (15.02.2024 09:36)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (5-1) (01.02.2024 19:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (10-6) (29.01.2024 19:00)
- Makrorecenze: Makrorecenze eponymní desky November 2nd (15.01.2024 15:00)
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Recenze: Vynikající eponymní album od November 2nd je úplně mimo českou popmusic (13.11.2023 00:00)
- Video: Martín Vajgl z Olympiku připomíná klipem "Prorok" své druhé studiové album (19.10.2023 09:09)
- Video: Václav Neckář je "Snílek". K natáčení nové písně si pozval Letní kapelu Jaromíra Švejdíka (29.09.2023 20:09)

ALBUM TÝDNE 10/2024

Liam Gallagher, John Squire
Liam Gallagher John Squire

Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek od šedesátých let minulého století až po zlatou éru britpopu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Karel Gott Vérité Dua Lipa Lucie Vondráčková Taylor Swift Depeche Mode Madonna Viktor Sheen Blackosh Ed Sheeran Queen LP BTS Lady Gaga AC/DC Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu