shop.musicserver.cz
Ceny Anděl se chtějí přiblížit mladým, u akademiků ale vítězí hlavně stálice

Ceny Anděl se chtějí přiblížit mladým, u akademiků ale vítězí hlavně stálice

Vydáno: 31.03.2024 20:46 v sekci Na okraj - Josef Martínek | foto: Ceny Anděl

Výsledky letošních Cen Anděl působí dojmem, jako by se snad akademici dohodli, že budou sošky rozdělovat spravedlivě, protože nikomu neudělili více než jednu. Svědčí to o pestrosti i jisté roztříštěnosti naší současné scény. Hudebníkům s tradičním přístupem ke tvorbě konkurují hvězdy digitální éry.

Předešlé ročníky Cen České hudební akademie měly vždy dominantního krále či královnu. Rok 2019 přinesl hned šest triumfů Vladimíru Mišíkovi, v následujících letech zabodovali třikrát vítězná Lenka Dusilová (2020), David Stypka se stejným počtem trofejí (2021) a naposledy čtyřikrát oceněný Miro Žbirka. Tentokrát si z udílení v pražském O2 universu žádný laureát neodnesl více než jednoho Anděla.

Už ze dříve zveřejněných sedmičlenných předvýběrů a finálních tříčlenných nominací přitom bylo znát, že v hlasování dochází k jistému střetu - nejen generačnímu, ale i střetu různých přístupů ke kreativní činnosti.

Anna K. - Ceny Anděl 2023
© Ceny Anděl
Mezi umělci s největším počtem příležitostí figurovali ti, kteří už na Andělech v minulosti nejednou triumfovali - David Koller, J.A.R. nebo Anna K. Jejich působení se dlouhodobě opírá o řemeslnou kvalitu a preciznost, hudebně je formovaly západní vlivy dvacátého století, hlavně rocková kultura.

Těmto pevně usazeným kořenům zůstávají ve své tvorbě věrní, aniž by ustupovali z vysokých nároků na ni. Vydat polotovar či zmetek by si nikdo z nich nedovolil, protože by to vnímali jako hazard se svým roky a desetiletí budovaným jménem. November 2nd zastupují podobný směr, i když daleko klubovější, a na rozdíl od zmíněných kolegů je dosud andělská sláva míjela.

Na straně druhé do hlavních kategorií proklouzli také Calin, Viktor Sheen nebo Sofian Medjmedj a Ben Cristovao, tedy oblíbenci nejmladších fanoušků. Idoly Generace Z často tvoří úplně odlišným způsobem. Nečekají, až jednou za několik let nashromáždí dostatek silného materiálu pro vydání alba, naopak plně využívají možností doby. Snaží se polapit momentální trend a na digitální platformy chrlí obrovské množství obsahu. Často se zdá, že postupují metodou pokus-omyl a příliš si nelámou hlavu s tím, pokud se některý z vydaných singlů neuchytí.

S nástupem služeb jako Spotify, které nabízejí prakticky neomezený přístup k libovolnému množství hudby, totiž pojem spotřební zboží nabral úplně jiného významu, než tomu bylo dříve, když se za vrchol komerce považovaly rádiové hity. Vypadá to, že kontinuita tvorby je pro dnešní teenagery a dvacátníky mnohem méně důležitá než pro předchozí posluchačské generace.

Calin - Ceny Anděl 2023
© Ceny Anděl
Organizátoři Cen Anděl dali už v minulých ročnících najevo, že se chtějí na mladé zaměřit. Svědčil o tom mimo jiné výběr moderátorů - ročníky 2019 a 2020 provázela Ewa Farna, po ní převzali štafetu influencer Mikýř a hvězda seriálu "Devadesátky" Kryštof Bartoš. Letos zkušeného Honzu Dědka doplnila další populární osobnost na sociálních sítích - Ivana "Fancy" Kulhánková. Také vesmírná estetika vizuálů a barevná scéna při udílení v pražském O2 universu snahu o oslovení této cílové skupiny potvrzovala.

Výsledková listina hlavních kategorií však ukazuje, že většina akademiků zatím k modlám digitální éry přistupuje rezervovaně. Jestli je to jejich konzervativností, nebo absencí uměleckého přesahu v dílech zástupců této scény, zůstává samozřejmě věcí názoru.

Zřejmě největší překvapení se urodilo v kategorii Sólová interpretka: v konkurenci ostřílených zpěvaček Anny K. a Barbory Polákové uspěla Pam Rabbit za debutovou desku "I Love The Internet". Anna K. si následně spravila chuť Andělem za nejlepší skladbu "Údolí včel". Za sebou nechala masivně streamované hity "Safír" Calina a Viktora Sheena a "Slzy" Sofiana Medjmedje a Bena Cristovaa.

Album roku natočili dle mínění Akademie November 2nd, kterým k trofeji nepochybně pomohly nadšené recenze napříč ryze hudebními i velkými zpravodajskými médii. Pokud novináři již předem ohlašují možný úspěch v odborných cenách, je to samozřejmě sebenaplňující předpověď, tedy prognóza vedoucí k tomu, že se avizované stane skutečností.

J.A.R. - Ceny Anděl 2023
© Ceny Anděl
Vítězství v hlavních kategoriích sbírali také J.A.R. (skupina) a David Koller (sólový interpret), a to i přesto, že v minulém roce nezažili takový zásadní kariérní milník jako například kapela Jelen, která oslavila deset let ve vyprodané O2 areně. A třeba Marka Ztraceného, o jehož třech vyprodaných koncertech v Edenu se mluví jako o historické události, hlasující opomněli úplně, přestože by za desku "Originál" na nominaci rovněž mohl mít nárok.

Sheen a Calin proměnili jediné společné želízko v ohni, a to v nově zavedené sekci Společný projekt. V ní hlasovala jen úzká porota, obdobná těm žánrovým. Proč tomu tak bylo, zůstává záhadou. Akademici, kteří mohou rozhodovat o cenách pro skupinu, sólového interpreta či sólovou interpretku, mají jistě stejnou kvalifikaci i v případě spojení dvou či více umělců.

Tereza Balonová - Ceny Anděl 2023
© Ceny Anděl
Proces objevování u nás zůstává velmi pomalý. Své o tom ví právě Calin, který před rokem zabodoval jako nováček navzdory tomu, že už několik předešlých let patřil k nejposlouchanějším interpretům. Také letos se do nominací dostali hudebníci, jejichž jména slýcháme už delší dobu. Tereza Balonová i Marcell se dokonce loni prosadili do širšího sedmičlenného výběru této kategorie, ale ve finální trojici chyběli. Tento rok proto měli šanci znovu. Balonová ji díky druhému albu "Lampiony" zužitkovala, Marcell zase získal Cenu fanoušků, ve které hlasovala veřejnost.

Co se týče slavnostního předávání, patřil letošní galavečer k těm méně povedeným. Poznamenala ho řada technických potíží, včetně ozvučení vystoupení, která v televizním přenosu většinou vyznívala do ztracena. Dle kolegů, kteří byli přítomni na místě, nebylo v sále zřetelně slyšet ani moderátory, ani děkovné řeči.

Lhostejně působilo vyhlašování jmen vítězů, která v některých případech moderátoři četli netečně jako nákup v supermarketu. Vzhledem k vysokému množství kategorií šla předávání za sebou jako na běžícím páse, postrádala proto napětí či punc slavnostního okamžiku.

Pam Rabbit - Ceny Anděl 2023
© Ceny Anděl
Jako vůbec nejslabší článek se pak ukázalo právě uvaděčské duo. Honza Dědek a Ivana "Fancy" Kulhánková spolu neladili, nezafungovala mezi nimi žádná chemie. Jejich pokusy o vtipy se viditelně a slyšitelně nesetkávaly s odezvou publika, mnohdy po nich nenásledoval smích ani potlesk.

Z oceněných na sebe při děkovné řeči nejvíc pozornosti strhli J.A.R., kteří v odkaze na nedávné České lvy hlásili, které orgány jim stárnou. Sympatickou spontánností zabodovala Tereza Balonová, když mimo jiných poděkovala i svému ex za to, že díky němu napsala na loňskou desku spoustu písniček.

Možná nenápadné, ale důležité poselství skryli do svých děkovaček MC Gey v kategorii Rap a Alexandra Langošová z November 2nd při přebírání primátu za Album roku. Oba totiž vyzývali k jedinečnosti a k tomu, aby si muzikanti šli svojí vlastní cestou bez snahy někoho napodobovat.

"Honza Kalina ze skupiny Sto zvířat, který zbytečně brzy odešel na nebeské jeviště, nám kdysi dávno dal moc dobrou radu. Říkal: 'Sašo, ty trendy, ty se klikatí, ty jsou nepředvídatelný, a když je budeš chtít sledovat, nejspíš budeš deset kroků za nima a nebo se budete míjet v rovnoběžkách. Musíš si jít vždycky za tím svým a jednou, dříve či později, se to prostě protne.' Takže, Honzo, děkuju, tohle je ten průsečík," uvedla v závěru večera Langošová.

Kéž by se naši umělci těmito slovy inspirovali.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Grey256 - Tentokrát 8/10
Recenze: Rapper Grey256 na desce "Tentokrát" všem mladým pop-rockerům ukázal, jak se to dělá. A přitom to má jako vedlejšák Grey256 patří mezi spousty mladých rapperů, o nichž na musicserveru kromě pravidelného komentáře hitparád nepíšeme. V redakci totiž nemáme žádného teenagera, který by jim rozuměl. Jednadvacetiletý interpret se nyní rozhodl... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Artemas - I Like The Way You Kiss Me 7/10
Video: Artemas doplnil nejstreamovanější hit v Česku "I Like The Way You Kiss Me" dekadentním klipem Kariéra čtyřiadvacetiletého kypersko-britského hudebníka Artemase nabírá na obrátkách. Už loni si v žebříčcích slušně vedl se singlem "If U Think I'm Pretty", ovšem teprve v březnu vydaný kousek "I Like The Way You Kiss Me" ho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády (18.04.2024 10:00)
- Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (2/2) (14.04.2024 10:00)
- Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2) (13.04.2024 10:00)
- Mezi rappery se do české albové top desítky vetřela countryová Beyoncé (11.04.2024 08:00)
- Video: Tereza Balonová nahrála svoji nejpopovější píseň. Do "Myšlenek" si pozvala Adama Ďuricu (05.04.2024 09:15)
- Český hudební trh v roce 2023 opět rostl, zájem o vinyly dosáhl svého stropu, překvapili Linkin Park (04.04.2024 15:00)
- Nejdřív Benson Boone, teď Artemas. Český digitální žebříček ukazuje, že pop se vrací do hry (04.04.2024 08:00)
- Publicistika: Český rap v roce 2023 (02.04.2024 08:00)
- Ceny Anděl jsou bez vícenásobného vítěze. Album roku nahráli November 2nd, do Síně slávy vstoupil Jiří Korn (30.03.2024 23:11)
- Dua Lipa a Benson Boone stále vládnou singlovým žebříčkům, The Rolling Stones jsou hranější než Mirai (29.03.2024 08:30)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele AC/DC Queen Sia Taylor Swift U2 Themroc Rush Bono Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu