Tomáš Liška, Invisible World & Symfonický orchestr Českého rozhlasu - Synergy

Tomáš Liška & Invisible World spojili síly se symfonickým orchestrem a výsledkem je "Synergy"

Vydáno: 20.12.2023 12:30 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Invisible Records

Jméno baskytaristy a kontrabasisty Tomáše Lišky figuruje v sestavě Druhé trávy i na dlouhé řadě žánrově rozkročených desek - třeba těch od Vladimíra Václavka, Jakuba Königa či Beaty Hlavenkové. Jeho domovským uskupením je Invisible World, spojující jazz a world music. "Synergy" je jejich čerstvé - a výjimečné - album.

7/10

Tomáš Liška, Invisible World & Symfonický orchestr Českého rozhlasu - Synergy

Vydáno: 1.9.2023
Celkový čas: 41 minut

Skladby: People From Faldum, Dunga Runga, Alegría En Masca, Mafioso

Vydavatel: Invisible Records

Invisible World je oceňovaný, na Anděla nominovaný a v případě poslední desky "Hope" touto cenou dokonce ověnčený projekt postavený na propojení jazzu s vlivy turecké i balkánské hudby. Kromě Lišky v kvartetu působí bubeník a perkusionista Kamil Slezák, srbský virtuos ve hře na akordeon Nikola Zarić a turecký houslista Efe Turumtay, kombinující postupy arabské hudby se západní hráčskou technikou.

Výsledkem je velice originální tvorba, často novátorská, objevná a svěží. Podstatou skupiny je spojování, propojování, prolínání - hráčských technik, světů, přístupů. Aktuální album nazvané "Synergy" jde v tomto ohledu ještě dál.

Ke čtveřici muzikantů totiž přidává ještě jedno těleso - Symfonický orchestr Českého rozhlasu. A k již pevně semknutému jazzu a world music se najednou přidává další prvek - klasická hudba. Představuje-li jazz uvolněnost, world music jakousi podstatu, z duše pramenící opravdovost, je mnohohlavé těleso odrazem sevřenosti, muziky pevně zapsané v notách. Na koncertě v pražském DOX+u společně natočili čtyři kompozice o celkové délce 41 minut.

Ve všech případech se jedná o nové uchopení staršího materiálu: "Dunga Runga" a "Mafioso" jsou z oceněné studiovky "Hope", "People From Faldum" z "Invisible Faces", "Alegría En Masca" z Liškova debutu "Invisible World".

Početný ansámbl dává skladbám nové barvy a křehké hudební kusy výrazně nakypřuje a přidává jim na naléhavosti. A je to možná místy až příliš velkolepé, emocionálně přepjaté, neboť síla tohohle kvartetu leží spíše v jemném prolínání drobných linek a vnitřním klidu. A ty se v orchestrální mase přece jen trochu vytrácejí. Jistě, sólové party v úvodním šestnáctiminutovém opusu tu jsou a do hry vracejí onu jazzovou živelnost a, řekněme, nepředvídatelnost, orchestr samotný je ale příliš silný hráč.

Specifickým motorem celé tvorby jsou orientální melodie obou zahraničních členů uskupení, které jsou esenciálně krásné a barvitě evokativní (například sólový part v úvodním kusu nebo v "Dunga Runga"). Zmínku si zaslouží i pečlivá gradace kompozic i překvapivé zlomy (nástup akordeonové pasáže zhruba v polovině "People From Faldum") - jako by skutečně před posluchačem defilovaly různé tváře, různé povahy. Někdy se zjeví nečekaně, jindy je jejich příchod pozvolnější.

Královnou alba je pro mě "Alegría En Masca", kterou symfonické těleso po většinu šestiminutové stopáže jen dobarvuje a přihrává, nechává hrát exotické melodie a dialog mezi houslemi a akordeonem. Tady je to propojení doopravdy synergické, obohacující obě strany. Vše vrcholí v gradované, téměř filmové, hravé finále.

Jakkoliv asi zůstanu věrný spíše původním albovým verzím, "Synergy" je počin, který by v nabídce nahrávek roku 2023 neměl zapadnout. Starší skladby nasvěcuje po svém, je plný muzikantského i aranžérského umu, ač se někdy původní podstata kompozic v mých uších, bez nároku na neomylnost, trochu vytrácí. Podstatou experimentu je však zkoušení a tohle v zásadě povedené dílo rozhodně je zkouškou, živoucím procesem ohmatávání možností, jež tohle spojení přináší.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Katapult - 80's Album Trilogy (vinyl box) 7/10
Recenze: Vinylový box "80's Album Trilogy" dokazuje, že Katapult byl v této dekádě šťavnatý a ve formě Katapult pokračuje v oslavách padesáti let existence, znovu koncertuje, vydává nové desky, ale nezapomíná se ani poohlédnout do minulosti. Tentokrát si vzal na paškál druhou polovinu osmdesátých let a do jedné krabice nacpal vinyly z... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 14:00 v sekci Recenze
David E. Gehlke - Turned Inside Out: Oficiální příběh Obituary 7/10
Hudba v tisku: Přímo na dřeň Obituary: kniha "Turned Inside Out" nabízí poctivý, nikoli však převratný portrét deathmetalové jistoty Na Obituary se můžete spolehnout. V přibývajícím počtu mladých deathmetalových kapel čnějí tihle floridští veteráni jako neerodující monument a v nezměněné intenzitě se valí dál. Jejich příběh vypráví kniha "Turned Inside... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lucie, O2 arena, Praha, 10.12.2025
Naživo: Lucie roztáhla křídla tažnejch ptáků. A celá O2 arena s ní Skupina Lucie se blíží do finále narozeninového turné ke svému čtyřicátému výročí. Předposlední koncert se, stejně jako ten o den dříve, konal v pražské O2 areně a my byli znovu u toho. Jak se obě vystoupení lišila? A kam se... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 14:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 49. týden 2025
"Vánoce na míru" už úřadují. Ewa Farna boduje se svátečním hitem v rádiích i ve streamování Dva týdny před Štědrým dnem se Ewa Farna se svou novodobou klasikou "Vánoce na míru" dostala na osmé místo rádiové hitparády, v pořadí digitálních singlů jí dokonce patří už číslo dva. Vedení z minulého kola si v hlavních... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea Hned dva členové slavných skupin se tento týden prezentují sólo. Tím prvním je kytarista Måneskin Thomas Raggi, tím druhým Tom Smith z Editors. K nim se připojili Zac Brown Band, Norka Anna Of The North, živáky Depeche Mode, Scorpions a... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 41/2025 - od Of Monsters And Men přes Davida Gilmoura po Tame Impala (22.10.2025 13:00)
- Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween (18.12.2024 14:00)
- Nové desky 30/2024 - od Empire Of The Sun přes Ghost po Powerwolf (31.07.2024 13:00)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices (29.11.2023 19:00)
- Nové desky 36/2023 - od The Chemical Brothers přes Olivii Rodrigo po Róisín Murphy (13.09.2023 23:45)
- Fotogalerie: Britský blues-rockový kytarista a zpěvák Will Johns zahrál v Olomouci (22.01.2023 12:27)
- Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena (29.09.2022 18:00)
- Nové desky 18/2021 - od Rag'n'Bone Mana přes Weezer po Vana Morrisona (11.05.2021 08:00)
- Video: Na Anděla nominovaní Tomáš Liška & Invisible World v klipu "Hope" ztrácejí a nacházejí naději (02.05.2021 08:49)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Ewa Farna Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe