shop.musicserver.cz
Colours Of Ostrava 2023, den 1, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023

Colours Of Ostrava odstartovaly. V úvodu se představili OneRepublic nebo LaBrassBanda

Vydáno: 20.07.2023 16:34 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Jubilejní dvacátý ročník Colours Of Ostrava prozatím nezačal úplně nejlépe. Jen co skončilo slavnostní zahájení, zaplavila sociální sítě špatná zpráva, která nepotěšila asi vůbec nikoho. Na dechberoucí vystoupení po prvním dni zatím stále čekáme, pár těch vydařených se ale už vylouplo.

Live: Colours Of Ostrava 2023, den první

místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
datum: 19. července 2023
vystoupili:OneRepublic, LaBrassBanda, LinaKaro, Josefina Dusk, Garden City Movement, Pam Rabbit a další
Fotogalerie

Slavnostní zahájení, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Skoro to vypadá, jako by oslavy dvaceti let českým festivalům příliš nepřály. Když v roce 2014 slavil dvacítku Rock For People, nedařilo se mu přitáhnout zrovna velká jména. I s odstupem patří vystoupení headlinerů Manu Chaa nebo Madness v kontextu celé historie akce mezi spíše nevýrazná. Pamětníci si možná ještě vybaví, že fanoušci tehdy hodně brblali nad tím, že místo velkolepých oslav přijeli umělci, kteří davy nepřitáhnou. A ne že by neměli pravdu.

Podobně vlažné reakce letos budí i ostravská hudební přehlídka. Line-up tentokrát podle kolegů z hudební branže, ale i běžných návštěvníků nepatří mezi nejlepší, a tak třeba i řada každoročních návštěvníků ročník 2023 vynechává. A když se podíváte do programů konkurenčních open-airů v zahraničí, které se konají ve stejném období, a zasníte se, co všechno teoreticky mohlo být, a i kvůli rostoucím cenám všeho nakonec není, zamrzí to. Bohužel je třeba konstatovat, že skutečných taháků je spíše méně než více.

Slavnostní zahájení, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Kdo poslouchá všechny žánry, ve výsledku si to své v Ostravě samozřejmě najde, koho ale nalákali například post-punkoví Interpol, marně bude hledat další žánrové spojence, aby se mu drahá vstupenka vyplatila. A podobné je to i v dalších žánrech, jednoznačně spokojení tak mohou být snad jen popaři.

Vrátíme-li se ke srovnání s hradeckou přehlídkou, výjimkou během oněch oslav byli Biffy Clyro - jejich sláva tehdy šla v zahraničí hodně nahoru, do Česka se ale jejich hvězdný faktor dostával se zpožděním, a tak hráli jen pro pár nejvěrnějších, načež naplno vystřelili vzhůru i u nás až o pár let později. A dle vlažného přijetí běžných návštěvníků se zdá, že podobný osud čeká v případě Colours i asi největší lákadlo letošního ročníku, tedy Burna Boye. Ale nepředbíhejme.

Slavnostní zahájení, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Organizátoři Colours Of Ostrava připravili pro rok 2023 v areálu drobné změny - vrátila se ukřičená diskotéka s heslem "Dance 4 life", změnilo se zázemí hlavní scény, která po stranách získala takzvané lounge prostory, přemístil se stánek s merchem, kde sice najdeme stále více vinylů, ovšem trička s line-upem festivalu na zádech už nikoliv, a na místě někdejší Full Moon stage vyrostla Cacao stage, o které ještě bude řeč později.

Co ale zůstalo stejně zanedbané jako dříve, je povrch. I nadále je velká část areálu v režii kamení, na které si nemůžete sednout, práší se z něj a lámete si o něj chodidla. Jak dlouho ještě budeme čekat, než s tím majitelé Dolní oblasti Vítkovic něco udělají? Vždyť je to ostuda.

První den v jedné minutě - videopostřehy Pavla Parikrupy

Což nás oslím můstkem dovádí k prvnímu vystoupení na Full Moon stagei, kde je kamením vystlaný celý prostor ke stání a vůbec to není komfortní. Experimentální techno-popová formace vystupující pod jménem Josefina Dusk, to je taková Aurora z Wishe. Až na to, že na jejích členkách je dost vidět, že většinu své energie daly do kostýmů a choreografie, na zajímavou hudbu už ale bohužel síly nezbyly. Spuštěna byla z notebooku, který před koncem začal stávkovat, došlo tedy k nepříjemnému hluchému místu.

Mladým talentům je třeba pomáhat, o tom žádná, ale v současné době to u Josefíny Duškové & spol. na nějakou zářnou kariéru nevypadá.

Slavnostní zahájení, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
O poznání lepší byla LinaKaro. Někdejší účastnice SuperStar 2015 se čtyřčlenným bandem hrála na mírně utopené Rec. stagei, lidí ale přišlo víc, než byste asi čekali.

A bylo to moc milé. Potenciál nemalý, jen zpěvačku přes její doprovod nebylo vždy úplně dobře slyšet. Zaměřit by se také mohla na rozmanitější produkci, zejména v prostřední části setu jí songy ve středním tempu docela splývaly. Pozitivní dojmy ale rozhodně převažují a šťavnatý popový kousek "Once Again" budiž ukázkou směru, který by mohl fungovat. Jen tak dál a hodně štěstí.

To takové Pam Rabbit se daří. Od doby, kdy se drobná muzikantka s arménskými kořeny pokoušela ještě coby nenápadná dívenka dostat do následně zrušeného ročníku Eurovize 2020 (vzpomene si dnes ještě někdo na Benovu výbornou hitovku "Kemama", s níž tehdy v národním kole zvítězil?), se někdejší vokalistka Mikolase Josefa stále silněji zapisuje do povědomí českých teenagerů, jimž je její hudba primárně určená.

Na Colours na ni ale dorazili diváci všech generací, což jen svědčí o tom, že lidi zajímá, jaká je a čím se prezentuje. V tuto chvíli se zdá, že spíše než velkým hlasem boduje svou osobností a výraznou imageí. Když zahlásila: "Dáme si depkoidní romantiku, kdy sedíš doma a nevíš, co se svým životem," přítomní jí na to nadšeně hulákali: "Jóóó!"

Škoda jen toho zvuku, kdy ji podobně jako u předchozího vystoupení nebylo přes její kapelu příliš slyšet. Palec nahoru si ale zaslouží hlavně bubeník, jeho energické hraní bylo velmi zábavné pozorovat.

Labrassabanda, Colours Of Ostrava 2023, den 1, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Polská klavíristka Hanai Rani bohužel trpěla tím, jak velké scény se jí dostalo. Její intimní tvorba funguje skvěle ve sluchátkách, je to také typ hudby, u které se dobře pracuje či studuje, ale na rozlehlé pláni za plného světla se její performance rozplizla a z potenciálně silného zážitku bohužel mnoho nezbylo. Bylo smutné sledovat, jak se postupem času hrozen diváků pod jejím pódiem neustále ztenčuje. Přitom třeba v Gongu by to mohlo mít úplně jinou sílu.

Na hlavní scéně se následně předvedli LaBrassBanda. Bavorská dechovka byla typickým zástupcem kapel, které běžně vídáme na rozjeté a velmi oblíbené Drive stagei, na největším pódiu se ale rozhodně neztratila.

"Udělejte žraloka! A teď pomalu sjíždějte rukama od hlavy dolů a hlaďte si své sexy tělo. A u toho říkejte: 'Áááách!' " bavil zpěvák publikum neobvyklou prosbou, načež jen o chvíli později věnoval písničku rychle jezdícím cyklistům v Nizozemí nebo se pochlubil historkou o tom, jak cestou z hospody zabočil do lesa, usnul a lezli po něm brouci.

Početná sestava vystupující zásadně v typicky německých kraťasech a citující i hit "Around The World" od Daft Punk byla neskutečně zábavná, a dokonce se jí povedlo rozpoutat circle pit, což je na Colours Of Ostrava věc naprosto nevídaná. Na takové to domácí poslouchání moc nejsou, jejich síla tkví v živém vystoupení. Přesvědčit se o tom můžete už 20. října, kdy přijedou do Prahy.

Garden City Movement, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
U Garden City Movement je podstatné nenechat se zmást spoluprací "Summer Night" s Lola Marsch, na kterou se často ukazuje jako na vhodný vstupní bod. Ano, je to výborná synth-popová písnička dvou izraelských hvězd, ale reprezentace jejich tvorby to je jen okrajově. Mnohem výmluvnější je jejich album "Apollonia" z roku 2018, které na koncert připraví mnohem lépe.

Elektronická, indie-popová parta pojmenovaná podle hnutí, které se nejen v Tel Avivu snažilo o vyvážený poměr výstavby a okolní přírody, nedělá žádné spotřební hity. Je to trio, které vytváří náladové, poměrně rozmáchlé plochy, v nichž se refrény spíše rozmělňují, než že by tvořily páteř jeho show.

Ta se mimochodem odehrávala na scéně, která všem jeho členům byla viditelně příliš velká. Být to na intimnější stagei, působilo by to sevřeněji a snad by to i více vtáhlo. To už je ale problém, který vzhledem k letošnímu složení soupisky bude mít asi více vystupujících.

O headlinerech OneRepublic se více dočtete v samostatném reportu. Druhý den měl být původně v režii Ellie Goulding, ta ale své vystoupení kvůli údajné nemoci zrušila, a tak se na hlavní pódium místo ní přesune Kavinsky, jako náhrada místo ní zahrají Chinaski. Nezbývá než doufat, že budou mít dost odvahy na to, aby si cestou do Ostravy nazkoušeli "Love Me Like You Do". Slyšet to z úst Michala Malátného by byl fantastický triumf!

První den očima a ušima Tomáše Parkana

Slavnostní zahájení, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
První kapelou, která se letos představila na Drive stagei nesoucí poprvé jméno dalšího sponzora Orlen, byli čeští Frankie & The Deadbeats. Ti se snaží fúzovat country s rock and rollem, post-punkem a rockabilly. Neznělo to špatně, nastylovaní byli skvěle, ale na samotný úvod to bylo příliš poklidné, takže se při pražícím slunci diváci pod pódium příliš nehrnuli a zůstávali zalezlí ve stínu.

Vlastně mi tak ani nevadilo, že jsem z reportážních důvodů odběhl na Liberty stage, kterou otevírali Zrní. Ti už jsou přece jen o dost známější a odpovídala tomu i návštěvnost. Přiznám se ale, že nejsou až tak můj šálek čaje, takže jsem se vrátil zpět na country, která se mezitím alespoň trochu rozjela a postupně rostlo i publikum. Když pak na samotném konci někdejší členové kapel Hanba, Prague Conspiracy nebo Unholy Preachers přidali Cashovu "Folsom Prison Blues", nemalou část příchozích roztančili.

Na slavnostní zahájení jsem se vždy těšil a možná jsem letos neměl. Zatímco minulé ročníky show hrála všemi barvami a byla dynamická a svižná, tentokrát se příliš táhla a jako by i těch barev ubylo. Defilé účinkujících bylo sice neotřelým nápadem se snahou nalákat lidi na jejich koncerty, ve výsledku z toho ovšem vznikl spíš mišmaš, který příliš nefungoval. Paradoxně nejvíc pozornosti přitáhli Mirai, kteří na festivalu nevystupují.

Hania Rani, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Co jsem si naopak vychutnal v celé své kráse a rád, bylo vystoupení polské klavíristky a zpěvačky Hanai Rani, která už dávno překonala hranice středoevropského regionu a má své příznivce po celém světě. V první chvíli si člověk nicméně říkal: "Co tahle holka dělá na open-air festivalu?" Její styl na pomezí elektroniky, neoklasiky s příměsí minimalismu, ambientu a synthwave není zrovna častým pro takovýto prostor a navíc ona sama podstatnou část svého setu odehrála vlastně zády k lidem.

Na scéně měla vedle kontrabasisty hned čtyři klávesové nástroje - klavír, pianino a dvojici syntetizátorů umístěných do tvaru "U" otevřeného k publiku. Vzhledem k tomu, že syntetizátory ve spojení s počítačem využívala opravdu notně a ona sama působila velmi introvertně, viděli diváci především její zadní partie. Dlužno dodat, že to u ní není nic neobvyklého.

Nakonec to vlastně vůbec nevadilo, v jejím případě totiž hovořila hlavně hudba, takže jste v pohodě mohli zavřít oči a pouze poslouchat. Její skladby a písničky mají nápad a velmi neotřelé hudební postupy, především propojování zmíněných stylů, nehledě na prolínání vokálů. Ona sama je nejen výborná klavíristka, ale i obstojná zpěvačka, což dokázala i v Ostravě.

Garden City Movement, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Slovenští The Wilderness, které jsem měl chuť poznat, mě ve výsledku tolik nezaujali, a tak jsem se vydal na glo stage zjistit, jak prospěje francouzským 'Ndiaz, když budou blíže fanouškům. Nutno říct, že před pódiem měli doslova našlapáno a jejich performance rázem vyzněla úplně jinak než v rámci defilé. Se skvěle se bavícími lidmi stoupla i energie téhle čtyřčlenné formace, která svoji bretaňskou tvorbu staví na dechových instrumentech. V jejich případě festivalové představení větou, že jsou "kapela živící se potem tančícího publika", sedí naprosto přesně.

O patrně největší překvapení prvního dne se v mém případě postarali Garden City Movement. Ačkoli hráli už před šesti lety na pražském Metronomu, osobně jsem je zaregistroval zcela poprvé. Kytarista a zpěvák Joe Saar sice aktuálně vypadá tak, že byste mu nejraději dali pětikorunu, ale když tahle trojka spustila, začala se na vás valit skvělá a těžko popsatelná směs elektroniky, progresivního rocku, funku a soulu. Zjevně uhranula nejen mě, ale i spoustu dalších návštěvníků Colours, protože před Liberty stage se to velmi slušně zahustilo.

OneRepublic, Colours Of Ostrava 2023, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2023
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
O OneRepublic se dopodrobna rozepsal Honza Trávníček, a tak za sebe pouze doplním, že mě jejich vystoupení neskutečně bavilo, a to o mnoho více než Maroon 5 před pár týdny v Praze. Ryan Tedder, který navíc mluvil skvěle česky, sice není úplně bezchybným zpěvákem, ale všechno to vynahrazoval nekonečnou pozitivní energií a jakýmsi vnitřním nadšením z toho, co dělá.

Zbytek bandu mu za zády šlapal jak hodinky, a než jsem se nadál, v záplavě hitů byla hodina a půl rázem ta tam. A zaujala i vsuvka, kdy frontman zpíval písně, které napsal pro jiné hudebníky. Najednou mě to přeneslo do doby, kdy jsem poprvé slyšel "Nothing Compares 2U" v podání Prince. A v tu chvíli jsem si řekl: "Aha, tak takhle má ta písnička znít."


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Třetí den Colours hýřil barvami i hudebními styly (20.07.2024 13:45)
- Fotogalerie: Poklidný druhý den ostravských Colours rozčísli Britové i Taiwanci (19.07.2024 14:39)
- Meltingpot 2024: více než 300 hostů včetně autorů bestsellerů "Jak drahé je zdarma", "Trainspotting" a "Propletený život" (18.07.2024 14:13)
- Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema (17.07.2024 11:05)
- Hlavní hvězdy Colours of Ostrava - Lenny Kravitz, Sam Smith nebo James Blake - budou tlumočeny do znakové řeči (15.07.2024 09:06)
- Josh Homme míří na operaci. Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava nahradí Tom Morello (09.07.2024 13:29)
- Stoupající hvězdy Pam Rabbit a Kateřina Marie Tichá se začínají prosazovat v českých žebříčcích (04.07.2024 08:00)
- Chinaski natočili klip k legendárním "Punčocháčům". V roli lupiček se objevují Eva Holubová a Jaroslava Obermaierová (25.06.2024 20:05)
- Video: Pam Rabbit pozitivita sluší. Novinka "space" je mimořádně chytlavou hitovkou (12.06.2024 13:18)
- 19 Grammy, 68 nominací, 100 koncertů a 250 řečníků. To jsou letošní Colours Of Ostrava (14.05.2024 12:03)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift Sam Smith mp3.com Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe