shop.musicserver.cz
Mylene Farmer - L'Emprise

Mylene Farmer na albu "L'Emprise" uhrane temnou generační zpovědí

Vydáno: 28.11.2022 00:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Marcel Hartmann

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

Mylene Farmer - L'Emprise

Vydáno: 25.11.2022
Celkový čas: 56:49

Skladby: Invisibles, À tout jamais, Que l'aube est belle, L'Emprise, Do You Know Who I Am, Rallumer les étoiles, Rayon vert (feat. AaRON), Ode à l'apesanteur, Que je devienne..., Ne plus renaître, D'un autre part, Bouteille à la mer, Rayon vert (version piano voix), Invisibles (version piano voix)

Vydavatel: Stuffed Monkey

"L'Emprise" je již třetí kolekcí v řadě, na které se nepodílel dlouholetý spolupracovník Mylene Farmer Laurent Boutonnat, byť je možné, že s ním autorka nepřímo probírala chystané změny týkající se jejího nového tvůrčího týmu. V něm se po letech znovu objevili Moby a Archive, tím hlavním byl ale mág Woodkid.

Právě on tuto desku nasměroval kamsi do obrazotvorné kultivovanosti a temnějších odstínů. Podařilo se mu taktéž vykřesat tu již delší dobu spící tajemnou krásu, éteričnost a vytvořit signifikantní zvukový design, který celé nahrávce sedí. A to včetně návrhu konceptu chystané tour "Nevermore". To v mnohém odkazuje na počátky, předkládá je ale v nových paralelách. Stejně tak tomu je i na aktuální studiovce.

Oba doposud vydané singly - "À tout jamais" a duet "Rayon vert" - naznačovaly, že Mylene bude spíše pokračovat v pokukování po elektronice, které bylo patrné na předchozích řadovkách. Woodkid ale evidentně dostal zadání, ve kterém pro současné zvukové trendy nebylo příliš místa. Každá z dvanácti písní v sobě totiž nese odkazy na dřívější tvorbu. Ty jsou ovšem nahlíženy jeho optikou, a nevšímavý posluchač tak tyto náznaky může snadno minout.

Nemálo z nich vychází z působivých smyčcových aranžmá, elektronika zde funguje spíše kdesi na pozadí nebo zcela absentuje. Na druhou stranu je to důmyslná hra s kontrasty, jež má za cíl nabídnout charismatický vokál hlavní aktérky v dosud neslyšených rovinách.

Co naopak zůstává, jsou snové texty a výjevy, ty tuto Francouzku provázejí dlouhá léta. Bez předsudků a zbytečného pozlátka provokuje a často nahlíží (místy i dvojsmyslně) na tabuizovaná témata jako sex a smrt. Ona symbolika jejích slov má až literární nádech. Navracejí se přízraky živé (například havrani), ale i neživé v podobě toku časových propletenců minulosti a budoucnosti, to vše v režii melancholie.

Dále je tu výrazivo spojené s "Malým princem" a dalšími podměty ve hmatatelných mezigeneračních souvislostech. Farmer se ohlíží za životními zvraty, komentuje ale i prozření - říká, že některé skutečnosti nelze porazit ani přelstít. Imaginace je neohraničená a posluchačům dává možnost dohledat si vlastní významy - i to je stálou jistotou v jejím rukopisu.

"Invisibles" je křehké intemezzo, kterému se daří navodit atmosféru jen za podpory smyčců. Dramatičtěji koncipovaná "Que l'aube est belle" je spojnicí k titulní "L'Emprise", ve které Mylene odhaluje temná zákoutí své duše. Balanc mezi důmyslným electropopem a smyčcovými ornamenty funguje výtečně. Emocemi protkaná "Ode à l'apesanteur" stojí na minimalistické klavírní linii a má až ochranářskou andělskou tvář.

V protipólu je téměř démonická "Que je devienne...", v níž nechybějí rázné zvony ohlašující příchod něčeho zlomového, neveselého. Je určitou rešerší dávné "L'Horloge", která zněla v samotném finále koncertních večerů zpěvaččina posledního turné. Určitým uzavřením těchto těžších témat je hypnotický hymnus "D'un autre part".

Kolekce nabízí i odlehčenější momenty, zejména ve skladbách, které nesou nezaměnitelný farmerovský hitový potenciál. Mezi ty patří třeba Mobyho dvojice "Rallumer les étoiles" a "Bouteille à la mer". Tyto songy asi budou způsobovat nejvíce rozruchu a rozdílných názorů, neb nepřinášejí nic nového - proč Mylene dělá stejnou chybu jako na "Bleu Noir"? V kontextu celku však zde mají své pevné místo.

Za pozornost stojí ještě již zmíněné "À tout jamais" a duet "Rayon vert", na němž se výrazně podílelo duo AaRON (Artificial Animals Riding On Neverland). Vokál Simona Bureta našel s hlasem rodačky z kanadského města Pierrefonds dokonalé souznění.

Nečekanou odbočkou je lehce triphopová "Ne plus renaître". Tu nachystali Archive a její členité kontury obohatili i o výsek z kompozice "Ave Maria", tedy z utajeného tracku na limitovaném vydání desky "Point de Suture". Tahle píseň svou komplikovaností zpočátku jakoby nezapadá do zbytku tracklistu, její důležitost vynikne až po čase.

Co do nosného konceptu a soudržnosti je album "L'Emprise" asi nejlepším počinem od stejně výrazově silné nahrávky "Avant Que L'ombre". Předkládá přesně tu tvář Mylene Farmer, po které skalní fanoušci volají již delší dobu. Nejde však o pouhé patetické opakování dříve řečeného a slyšeného. Woodkid byl v tomto ohledu správnou volbou - těžce uchopitelný materiál posunul do nových perspektiv, v nichž se s kolegyní potkává, a dává tak vyniknout tomu nejlepšímu z obou tvůrčích přístupů. Oba zde jsou rovnocennými partnery, kteří stvořili nečekanou, temně laděnou generační zpověď.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Mylene Farmer na tour "Nevermore" poodhaluje tajemné poselství legendy jménem "Vrána" (14.06.2023 08:09)
- Video: V klipu "Rallumer les étoiles" se Mylene Farmer ohlíží za svými vzpomínkami (21.02.2023 08:25)
- Audio: Muse si do klavírní balady "Ghosts" pozvali francouzskou Mylene a italskou Elisu. A je to nádhera (12.12.2022 11:30)
- Video: V klipu k "Rayon vert" se Mylene Farmer symbolicky toulá v budoucnosti (18.11.2022 11:03)
- Video: Mylene Farmer se pro klip "À tout jamais" inspirovala u Björk (18.09.2022 10:51)
- Mylene Farmer se vrací s (možná) poslední deskou a turné. Pomáhá jí i Woodkid (28.08.2022 11:15)
- Naživo: Justin Bieber byl ve třetím dni Szigetu tragický, na koncertě Jungle šlo o život a Lenny zabodovala (13.08.2022 18:20)
- Years&Years, Woodkid, Milky Chance, Mura Masa, The Vaccines a mnoho dalších - to je Grape Festival 2022 (20.07.2022 08:35)
- Wodkid zahraje poslední listopadový pátek ve Foru Karlín (13.11.2021 17:45)
- Mylene Farmer zrekapituluje svou kariéru výpravnou kompilací (11.11.2020 10:02)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay Beyoncé AC/DC Adele Ewa Farna The Cure Sia Milly Honsová Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu