shop.musicserver.cz
Mylene Farmer, Stade de la Beaujoire, Nantes, Francie, 10.6.2023

Mylene Farmer na tour "Nevermore" poodhaluje tajemné poselství legendy jménem "Vrána"

Vydáno: 14.06.2023 08:09 v sekci Naživo - Dan Hájek | foto: Robin

"Nevermore", turné k zatím poslední řadovce Mylene Farmer "L'Emprise", je v plném proudu. Druhá zastávka vyšla na stadion v Nantes, kde zpěvačka předvedla emocemi protkanou show. Pomocí typické symboliky uzavírala hned několik časových smyček a označila další milník ve své kariéře, ve které nabrala nový dech.

Live: Mylene Farmer

místo: Stade de la Beaujoire, Nantes, Francie
datum: 10. června 2023
setlist: Prologue, Du Temps, Peut-être toi, Libertine, Optimistique-moi, À tout jamais, C'est une belle journée, Tristana, Nevermore Medley (Dégénération / Beyond My Control / Je t'aime mélancolie / Rolling Stone / Pourvu qu'elles soient douces), Rayon vert (avec AaRON), Rêver, Pas le temps de vivre, Que l'aube est belle, Sans contrefaçon, Oui mais... Non, Interlude (Ode à l'apesanteur - Instrumental), Que je devienne, XXL, Désenchantée, Rallumer les étoiles, Épilogue

Mylene Farmer se stala v podstatě první francouzskou umělkyní, umělcem nebo skupinou, která ve své domovině jede velké turné po stadionech (a většina zastávek dlouho hlásí vyprodáno). Šňůra nazvaná "Nevermore" odstartovala v Lille a pokračovala v Nantes. Stadion Stade de la Beaujoire je v seznamu štací tím nejmenším, kapacita byla nastavena na 30 tisíc fanoušků (což je třetina oproti pařížské Stade de France).

Své nejlepší roky má budova žel za sebou (plánovaná rekonstrukce byla před lety odložena na neurčito), není tedy akusticky uzpůsobená na koncerty. Během toho sobotního se často ozývala ozvěna a dozvuky, s kterými zvukaři zápasili po téměř celou dobu. To byl však jediný škraloup jinak skvělého večera.

Mylene Farmer
© Robin
Sama hlavní aktérka si připravila poutavou show, jež svou symbolikou navazovala na předchozí turné. Nejčastěji se navracela k tomu úplně prvnímu z roku 1989 a svým způsobem uzavřela jeden velký dějový kruh. Scéna po úplném odkrytí připomínala vnitřek tajuplné katedrály, ve které se stále vynořovaly a zanořovaly nové prvky, kříže, vrána v nadživotní velikosti, mnich v kápi a tak dále.

K hlavní stagei byl připojený vysunutý kříž (obklopený lebkami, jež se objevily v klipu "Fuck Them All"), na němž zpěvačka své vystoupení odstartovala a na němž později odzpívala baladickou část. O úplný úvod se však postarala video pocta nedávno zesnulému Jeanu‐Louisi Muratovi, s nímž Mylene nazpívala duet "Regret". Během tohoto černobílého klipu publikum několikrát zareagovalo bouřlivými ovacemi.

Samotná show tentokráte nebyla nahuštěna technologickými vymoženostmi. Byla koncipovaná spíše jako představení, stejně jako za starých časů. Novější technologie jí jen umožnily stát se dotaženější a protagonistce daly možnost pracovat s mnoha detaily.

Předehra odkazovala k filmové legendě "Vrána". Za hypnotizující hudby přelétalo prostorem hejno vran, celá projekce pak vrcholila velmi minimalistickou proměnou v obří černá křídla. Ta se následně jakoby stala součástí těla Mylene Farmer, jež v tu chvíli vyjela na jeviště výtahem zpoza pódia. Prostý, ale velmi efektní vstup plynule přešel do chytlavé singlovky "Du Temps".

V setlistu se po mnoha letech objevily rané nahrávky, třeba "Libertine". Vizualizace odkazovala k původnímu filmovému videu, v jehož závěru Mylene vystřelila z pistole. "Tristana" přinesla první dramatickou proměnu scény - byla odhalena vrána v nadživotní velikosti a v jejích útrobách byla jakási malá vyhlídka, ze které Farmer celý track odzpívala. Milým návratem byla i "Optimistique-moi", jež obrazově nese českou stopu - jednu z hlavních rolí si ve videoklipu zahrál Pavel Liška.

Hitový medley "Nevermore" se sólem pro tanečníky nás přesunul k baladické sekvenci. Ta z poloviny patřila stále aktuální desce "L'Emprise". "Rayon vert" zazněla v poklidnějším, akustickém aranžmá s hostujícími AaRON. Zejména hlas charismatického Simona Bureta udával písni charakteristické výrazivo (Mylene, jak se později ukázalo, celý večer zápasila s hlasovou indispozicí).

Uhrančivě dojemná "Rêver" se tradičně dočkala sborového zpěvu celého stadionu. V "Pas le temps de vivre" rodačce z kanadského Pierrefonds dokonce krátce zcela vypadl hlas. Omluvila to tím, že ji paralyzují emoce této skvostné kompozice z alba "Innamoramento".

Vrcholem těchto chvil však byla "Que l'aube est belle", dramatická balada, kterou doprovázela impozantní projekce ze země nikoho. V záběrech se Mylene procházela krajinou, až došla do opuštěného města a následně do katedrály. Zde se proměnila v jakéhosi humanoida s výrazně rudýma očima, v instrumentální dohře pak vše zničil žár ohně.

Mylene Farmer
© Marcel Hartmann
Přechodem do protipólu nálad byla stařičká "Sans contrefaçon". Tu hráč na klávesy a hudební mág celé show Yvan Cassar nechal rozeznít v původní prodloužené verzi, jen ji okořenil současnějším pojetím. Stadion okamžitě začal pulsovat. Možná ještě o něco silněji zasáhla svižná "Oui mais... Non", během které zpěvačka na chvilku usedla na pozlacený trůn.

Před "Que je devienne" došlo na další proměnu jeviště - zjevil se obří mnich v kápi, který ochraňoval hlavní aktérku, stojící tou dobou na vyvýšeném pódiu. Zde nejprve odzpívala uhrančivě tajemnou "Que je devienne", v níž oproti studiové verzi přibyly důmyslné kytarové ornamenty. Byl to vygradovaný mezistupeň k odpíchnuté hitovce "XXL", kterou v závěru prodloužila kytarová sóla.

V tuto chvíli už všichni tušili, že přijde ten moment. "Désenchantée" je nezaměnitelná a i po letech dokáže ohromit svou nespoutanou energií a skličujícími verši o zklamané generaci. Skvělé to finále, na které v rohu pódia dohlížela hlava zombíka, jež evokovala tour k desce "Point de Suture".

Posledním bodem programu se stal přídavek "Rallumer les étoiles", jakási óda na vzpomínky, již Mylene napsala s Mobym. Byla to spanilá jízda bez zbytečných konfet a o civilnosti. K této písni byl napojen hudební epilog, během kterého hlavní hvězda nastoupila do přistaveného výtahu. Ten ji postupně vyvezl do výšin a stal se součástí všech obklopujících projekčních ploch. Ona pak společně s vránami odletěla do tajemných končin plných odkazů na "Malého prince", který ji provází celou její kariéru.

"Nevermore" nenabízí žádnou přetechnizovanou podívanou. Jde spíše o klasicky střiženou show s mnoha odkazy na předchozí šňůry, což ještě umocňují neustálé proměny scény. Již několik let zpátky běžela šuškanda o tom, že Mylene Farmer chystá jakousi best of tour. A tahle v tomto ohledu funguje skvěle, jak hudebně, tak vizuálně.

Umělkyni ukazuje na novém vrcholu tvůrčích sil, ohlíží se zároveň do minulosti a poodhaluje pro ni typickou symboliku a poselství v textech. Možná je to i jakási náhrada za neuskutečněné turné k albu "L'Autre..." (ono spojení projekcí s vránami). Má toto být ona poslední koncertní výprava do tajemné říše této charismatické zpěvačky? Pokud by tomu tak skutečně bylo, šlo by o odchod na vrcholu a s koncepčně dotaženým představením.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: V klipu "Rallumer les étoiles" se Mylene Farmer ohlíží za svými vzpomínkami (21.02.2023 08:25)
- Audio: Muse si do klavírní balady "Ghosts" pozvali francouzskou Mylene a italskou Elisu. A je to nádhera (12.12.2022 11:30)
- Recenze: Mylene Farmer na albu "L'Emprise" uhrane temnou generační zpovědí (28.11.2022 00:00)
- Video: V klipu k "Rayon vert" se Mylene Farmer symbolicky toulá v budoucnosti (18.11.2022 11:03)
- Video: Mylene Farmer se pro klip "À tout jamais" inspirovala u Björk (18.09.2022 10:51)
- Mylene Farmer se vrací s (možná) poslední deskou a turné. Pomáhá jí i Woodkid (28.08.2022 11:15)
- Mylene Farmer zrekapituluje svou kariéru výpravnou kompilací (11.11.2020 10:02)
- Mylene Farmer se k poslednímu turné vrátí i speciálním dokumentem (20.09.2020 13:09)
- Naživo: Futuristická, ale i civilní Mylene Farmer opět zazářila (10.06.2019 16:43)
- Minirecenze: Na "Désobéissance" Mylene Farmer mladou krev jen hledá (30.10.2018 14:11)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Taylor Swift Lucie Vondráčková Madonna Barbara Haščáková MC Erik a Barbara Kryštof Ben Cristovao The Beatles Ewa Farna Lady Gaga AC/DC Like She Burian Milly Honsová Sia
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu